Şimdi Ara

Mekanik Klavye Konusu (GÜNCEL: Mekanik Klavye Rehberi) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
785
Cevap
27
Favori
76.968
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: webbeast

An itibarı ile

DUCKY DK9008S Yellow backlit ve Cherry MX brown switchli klavyenin siparişini vermiş bulunuyorum. Geldiği zaman bişeyler yazarım.

Mekanik Klavye Konusu (GÜNCEL: Mekanik Klavye Rehberi)

Ducky iyi secim, umarim memnun kalirsin. Biraz daha detay verirsen (fiyat, aldigin yer, kargo suresi/ucreti etc.) bu basligi okuyanlara yardimci olabilirsin.

Ben de bir sonraki mekanik klavye alisverisimi ergonomik bir klavye icin yapmayi dusunuyorum, Kinesis Advantage veya Truly Ergonomic.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• PChome.com denen taiwan kaynaklı siteden satın aldım. Ürün orada Avrupa ve ABD ye göre yaklaşık 20 dolar daha ucuz ve Türkiye'ye 10 dolara Avrupa'ya 20 dolara göndermeleri ayrı cazip kılan yanı. Kargo ile birlikte 137 dolara satın aldım. 4 haziranda siparişi vermiştim 4 gün sonra İstanbul'a giriş yaptı. 7-8 güne Ankara'ya geldi. Ürün Tr'ye kadar Tayvanlı kargo şirketi tarafından, Türkiye'de PTT ye teslim ediliyor. Kargo numarası ile süreçleri takip edebiliyorsunuz ve nerede olduğunu görebiliyorsunuz bu da artısı. Perşembe günü günü "Gümrükte Bekletiliyor" gibi bir mesaj aldım. Tek endişem buydu. Perşembe ve cuma gidip alabilirdim. Ama işim olduğundan yarın gidip alacağım. Ürünle ilgili bilgiyi o zaman veririm. Aradığımda "gümrükte bekletiliyor" mesajından sonra 10 gün içinden gidip almanız gerekiyor PTT nin o ildeki gümrük birimine. Ürün yani yaklaşık 8 günde elime geçebilirdi.

Aradım sordum ve mevcut gümrük mevzuatına göre 75 euro ve üzeri ürünlerde yurtdışından yapılan alışverişlerde Avrupa'dan gelen ürünlerde %18 diğer ülkelerden %20 vergi ödeyerek ürününüzü alabiliyorsunuz. Bunun için gereken belgeler, kredi kartınızın o ürünü aldığınızı gösteren extresinin çıktısı, ve ürünün web sitesindeki sayfasının çıktısıdır. Yani 50tl vergisi ile 300 Tl ye malolmuş olacak bana. 75 euro ve altı olsaydı vergiden muaf oluyorsunuz. Fakat bir şekilde hediye olarak gönderirlerse gümrüğe takılmayabilirmiş. 300TL ye malolsa da yine de iyi fiyat oldugunu düşünüyorum. Blackwidow ultimate de aynı fiyata satılıyor ve sadece Cherry blue olduğu için, bana brown lazım olduğu için, ve Razera göre çok daha iyi bir ürün olduğu için....

• quote:

Orijinalden alıntı: silentbob

quote:

An itibarı ile

DUCKY DK9008S Yellow backlit ve Cherry MX brown switchli klavyenin siparişini vermiş bulunuyorum. Geldiği zaman bişeyler yazarım.

Ducky iyi secim, umarim memnun kalirsin. Biraz daha detay verirsen (fiyat, aldigin yer, kargo suresi/ucreti etc.) bu basligi okuyanlara yardimci olabilirsin.

Ben de bir sonraki mekanik klavye alisverisimi ergonomik bir klavye icin yapmayi dusunuyorum, Kinesis Advantage veya Truly Ergonomic.

merak ediyorum da hocam razer blackwidow'un dezavantajı nedir? cherry mx blue switch kullanıyomuş. zaten türkçe olarak iki klavye var biri g-unit biri de blackwidow. bi de daskeyboard'ın yazısız klavyesi var.

şu anda alınabilir tek klavye blackwidow olarak gözüküyor gözüme. tasarım olarak ise iOne Xarmor'u oldukça beğendim. asus'un rog masaüstü bilgisayarlarında da bunu kullanıyorlar.

yani sonuç olarak doğru düzgün bir mekanik klavye almak istiyorum ama pek klavyeye bakarak yazmasam da türkçe olmayan bir klavyeyi kullanmak istemiyorum. tek çözüm yolu black widow gibi gözüküyor ama onun da tasarımını pek beğenmedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asterisk* -- 18 Haziran 2012; 3:44:54 >

• Açıkçası Türkçe olmaması benim için dezavantaj değil bir avantaj. Yoğun olarak İngilizce çeviri yapıyorum ve zaten Windowsum da ingilizce. Tabi istediğim zaman Türkçe kullanmamda da sorun olmuyor. Bugün klavyeyi aldım Kalitesi ve işçiliği çok yüksek. Backlightları ve Brown switchleri de çok begendim.

Razera gelince, blackwidowların ışıklarının bikaç ay içinde öldüğünü, keycaplerinin silindiğini herkes söylüyor yabancı forumlarda. Ayrıca Razerın janjanının yanında kalitesine o kadar güvenmiyorum. Ayrıca blue kullandım arkadaşımda ve fazla clicky.. Bi de yüzeyi mat yerine parlak.. Dizayn olarak tabi biraz gamer stili olabilir ama ben düz layout tercih ediyorum...

Tabi türkiye de bulunabiliyor yine bir seçenektir...

Ürünle ilgili detaylı incelemeyi bikaç güne yazarım.
  • quote:

Açıkçası Türkçe olmaması benim için dezavantaj değil bir avantaj. Yoğun olarak İngilizce çeviri yapıyorum ve zaten Windowsum da ingilizce. Tabi istediğim zaman Türkçe kullanmamda da sorun olmuyor. Bugün klavyeyi aldım Kalitesi ve işçiliği çok yüksek. Backlightları ve Brown switchleri de çok begendim.

Razera gelince, blackwidowların ışıklarının bikaç ay içinde öldüğünü, keycaplerinin silindiğini herkes söylüyor yabancı forumlarda. Ayrıca Razerın janjanının yanında kalitesine o kadar güvenmiyorum. Ayrıca blue kullandım arkadaşımda ve fazla clicky.. Bi de yüzeyi mat yerine parlak.. Dizayn olarak tabi biraz gamer stili olabilir ama ben düz layout tercih ediyorum...

ben de ingilizce windows kullanıyorum ama klavyeyi türkçe kullanıyorum. türkçe karakter kullanmadan yazı yazmayı düşünemem. ingilizce klavyelerdeki noktalamalar kafa karıştırıyor zaten.

razer'a gelince piano black gibi bi kaplaması var sanırım, ki hiç sevmem. böyle klasik sade bi türkçe mekanik klavye olsa ondan alacam ama yok. bi de ingilizce klavyelerdeki küçük enter tuşlarından nefret ediyorum. ingilizce klavye alacak olsam da zowie falan alırım heralde. çok clicky benim için sorun teşkil etmez heralde. şöyle yanyana koyup denemek lazım tabii hepsini ki türkiye'de bu mümkün değil. razer blackwidow'u bile deneyebileceğimiz yer yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asterisk* -- 18 Haziran 2012; 18:07:23 >

• quote:

Orijinalden alıntı: asterisk*

quote:

Açıkçası Türkçe olmaması benim için dezavantaj değil bir avantaj. Yoğun olarak İngilizce çeviri yapıyorum ve zaten Windowsum da ingilizce. Tabi istediğim zaman Türkçe kullanmamda da sorun olmuyor. Bugün klavyeyi aldım Kalitesi ve işçiliği çok yüksek. Backlightları ve Brown switchleri de çok begendim.

ben de ingilizce windows kullanıyorum ama klavyeyi türkçe kullanıyorum. türkçe karakter kullanmadan yazı yazmayı düşünemem. ingilizce klavyelerdeki noktalamalar kafa karıştırıyor zaten.

razer'a gelince piano black gibi bi kaplaması var sanırım, ki hiç sevmem. böyle klasik sade bi türkçe mekanik klavye olsa ondan alacam ama yok. bi de ingilizce klavyelerdeki küçük enter tuşlarından nefret ediyorum. ingilizce klavye alacak olsam da zowie falan alırım heralde. çok clicky benim için sorun teşkil etmez heralde. şöyle yanyana koyup denemek lazım tabii hepsini ki türkiye'de bu mümkün değil. razer blackwidow'u bile deneyebileceğimiz yer yok.

Zowie ve Blackwidowu Ankara'da iseniz, fireball.netin yeri var orada deneyebilirsiniz...

Aynı şekilde ben de küçük enterı pek sevmem ama alışacağız bakalım :)

Keycapleri boş bir klavye yurtdışından alıp burada Türkçe çıkartma kullanarak de deneyebilirsiniz...

• quote:

quote:

quote:

Zowie ve Blackwidowu Ankara'da iseniz, fireball.netin yeri var orada deneyebilirsiniz...

Keycapleri boş bir klavye yurtdışından alıp burada Türkçe çıkartma kullanarak de deneyebilirsiniz...

istanbul'dayım. o boş klavye meselesini de düşünüyorum. daskeyboard'ın var öyle ama klavye 144$(270 falan vergisiz) yani az para değil. blackwidow'un yazılı hali 210 lira. ne kadar kötü olursa olsun benim yapıştıracağımdan iyidir diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asterisk* -- 18 Haziran 2012; 21:25:17 >

• quote:

quote:

quote:

hocam bir de bir şeyi merak ediyorum. gümrüğe ne kadar para verdiniz ya da verdiniz mi? bi sorun çıktı mı? evinize mi getirdiler ptt'den kendiniz mi aldınız? bi de internet sitesini tam olarak alabilir miyim?

• 75 euroyu geçtiği için gümrüğe takıldı ve gittim Ptt nin yerine. %20 vergi ödeyerek aldım. Yani 300 liraya maloldu bana. 50 lira ödedim vergisi için. Ama 75 euroyu geçmezse eve getirirler. site burası http://global.pchome.com.tw/english/
  • quote:

75 euroyu geçtiği için gümrüğe takıldı ve gittim Ptt nin yerine. %20 vergi ödeyerek aldım. Yani 300 liraya maloldu bana. 50 lira ödedim vergisi için. Ama 75 euroyu geçmezse eve getirirler. site burası http://global.pchome.com.tw/english/

bak bu site iyiymiş. tayvan'da fiyatlar amerika'yla aynı hem de türkiye'ye gönderiyolarsa hoşmuş. gümrükle daha önce işim olmuştu aşinayım zaten. kdv ödemekle aynı hesaba geliyor.
  • mekanikmi.??? boş ver be
  • quote:

Orijinalden alıntı: Makassi Makassi

mekanikmi.??? boş ver be

neye dayanarak bunu söylüyorsun? post mu kasıyorsun?
  • quote:

quote:

quote:

An itibarı ile

merak ediyorum da hocam razer blackwidow'un dezavantajı nedir? cherry mx blue switch kullanıyomuş. zaten türkçe olarak iki klavye var biri g-unit biri de blackwidow. bi de daskeyboard'ın yazısız klavyesi var.

şu anda alınabilir tek klavye blackwidow olarak gözüküyor gözüme. tasarım olarak ise iOne Xarmor'u oldukça beğendim. asus'un rog masaüstü bilgisayarlarında da bunu kullanıyorlar.

yani sonuç olarak doğru düzgün bir mekanik klavye almak istiyorum ama pek klavyeye bakarak yazmasam da türkçe olmayan bir klavyeyi kullanmak istemiyorum. tek çözüm yolu black widow gibi gözüküyor ama onun da tasarımını pek beğenmedim.

Daha once de denildigi gibi internet uzerinde bir suru BlackWidow incelemesi bulabilirsin, ozellikle geekhack.org a bakmani tavsiye ederim. Ana sebeplerden biri bu tarz klavyelerin deneyimli klavye ureticileri tarafindan degil, oyunculara yonelik olarak reklam departmanlari tarafindan tasarlanmis olmasi. Elbette BlackWidow'dan daha kotu yiginla klavye var ve eger yurtdisindan daha iyi bir klavye satin alamiyorsaniz her halukarda iyi bir secim olacaktir ama benzer fiyatta cok daha kaliteli klavyeler varken tercih edilmesi hata olur. Ben BlackWidow'un goruntusunu bir dezavantaj olarak goruyorum, buna Filco gibi klavyelerin uretiminde kullanilan malzemenin kalitesinin daha yuksek olmasi, daha iyi kalite kontrolunun olmasi, PS/2 ve N-Key Rollover gibi ozellikler ve daha bir cok avantaj eklenince bir tane bile artisini goremiyorum. Yurtdisinda yasayan, reklamlarindan etkilenen ve bu tarz tasarimli klavyelerden hoslanan bir gamer ucuz diye pekala tercih edebilir (ABD'de yasayan birisi kargo masraflarindan kacinmis olur, ki bu durumda bile Rosewill gibi klavyeler var) ama burda fiyat acisindan da bir avantaji yok.

Tasarim acisindan benim favori klavyem Topre Realforce ve HHKB, ozellikle mat finish cok guzel duruyor (das keyboard tarzi parlak klavyeler cinayet masasindan fazla parmak izi topluyor). Genel olarak sevdigim ozellik temiz ve profesyonel gorunum.

Layout konusuna gelince ben standart US layout'i tercih ediyorum, bahsettiginiz ufak Enter'li olani. Zaten QWERTY degil Colemak kullandigim icin ve cogunlukla klavyeyi kod ve ingilizce yazarken kullandigimdan benim icin ideal olan bu. Caps Lock ve Enter tuslarini 10 parmak yazarken daha kolay ulasabilmek icin Ctrl olarak degistirdim. Avrupa tarzi Enter tusu olan bir klavye ariyorsaniz UK layout tercih edin, turkce bulabileceginizi zannetmiyorum.

Edit:

Su an kullandigim klavyemin fotografi:

Hazir konusu acilmisken, ergonomik klavyeler hakkinda ne dusunuyorsunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi silentbob -- 19 Haziran 2012; 18:39:41 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

An itibarı ile

Daha once de denildigi gibi internet uzerinde bir suru BlackWidow incelemesi bulabilirsin, ozellikle geekhack.org a bakmani tavsiye ederim. Ana sebeplerden biri bu tarz klavyelerin deneyimli klavye ureticileri tarafindan degil, oyunculara yonelik olarak reklam departmanlari tarafindan tasarlanmis olmasi. Elbette BlackWidow'dan daha kotu yiginla klavye var ve eger yurtdisindan daha iyi bir klavye satin alamiyorsaniz her halukarda iyi bir secim olacaktir ama benzer fiyatta cok daha kaliteli klavyeler varken tercih edilmesi hata olur. Ben BlackWidow'un goruntusunu bir dezavantaj olarak goruyorum, buna Filco gibi klavyelerin uretiminde kullanilan malzemenin kalitesinin daha yuksek olmasi, daha iyi kalite kontrolunun olmasi, PS/2 ve N-Key Rollover gibi ozellikler ve daha bir cok avantaj eklenince bir tane bile artisini goremiyorum. Yurtdisinda yasayan, reklamlarindan etkilenen ve bu tarz tasarimli klavyelerden hoslanan bir gamer ucuz diye pekala tercih edebilir (ABD'de yasayan birisi kargo masraflarindan kacinmis olur, ki bu durumda bile Rosewill gibi klavyeler var) ama burda fiyat acisindan da bir avantaji yok.

Tasarim acisindan benim favori klavyem Topre Realforce ve HHKB, ozellikle mat finish cok guzel duruyor (das keyboard tarzi parlak klavyeler cinayet masasindan fazla parmak izi topluyor). Genel olarak sevdigim ozellik temiz ve profesyonel gorunum.

Layout konusuna gelince ben standart US layout'i tercih ediyorum, bahsettiginiz ufak Enter'li olani. Zaten QWERTY degil Colemak kullandigim icin ve cogunlukla klavyeyi kod ve ingilizce yazarken kullandigimdan benim icin ideal olan bu. Caps Lock ve Enter tuslarini 10 parmak yazarken daha kolay ulasabilmek icin Ctrl olarak degistirdim. Avrupa tarzi Enter tusu olan bir klavye ariyorsaniz UK layout tercih edin, turkce bulabileceginizi zannetmiyorum.

Edit:

ben de o daskeyboard'daki parlak yüzeyden ve razer'ın tasarımından tiksinmesem çoktan sipariş vermiştim. benim istediğim tasarım da mümkün olduğunca standart ve mat boya kullanılan klavye tasarımları. ışıklandırması olsa da hoş olur. özellikle arkadaşın aldığı sarı ışıklandırmalı klavyeyi çok beğendim ve özellikle çince harflere(kullanmayacak olsam da) bayıldım. muhtemelen amerika'dan bir şey getirteceğim. en en en önerdiğiniz modeli söylerseniz çok sevinirim. oyun oynayacak olsam da asıl amacım güzel bir yazı yazma performansı almak.

ergonomik klavyeleri de teknomarketlerde deneme fırsatım olsaydı, denemeyi çok isterdim. burdan yorum yapmam zor. türkiye şartlarında biraz lüks.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

An itibarı ile

Edit:

ben de o daskeyboard'daki parlak yüzeyden ve razer'ın tasarımından tiksinmesem çoktan sipariş vermiştim. benim istediğim tasarım da mümkün olduğunca standart ve mat boya kullanılan klavye tasarımları. ışıklandırması olsa da hoş olur. özellikle arkadaşın aldığı sarı ışıklandırmalı klavyeyi çok beğendim ve özellikle çince harflere(kullanmayacak olsam da) bayıldım. muhtemelen amerika'dan bir şey getirteceğim. en en en önerdiğiniz modeli söylerseniz çok sevinirim. oyun oynayacak olsam da asıl amacım güzel bir yazı yazma performansı almak.

ergonomik klavyeleri de teknomarketlerde deneme fırsatım olsaydı, denemeyi çok isterdim. burdan yorum yapmam zor. türkiye şartlarında biraz lüks.

Su aralar her ay piyasaya yeni bir Filco benzeri (Costar kasa) ve Cherry MX switchli klavye ureten marka cikiyor (Ducky, Rosewill, Noppoo, KBC, Leopold, KBT, SIIG ... uzar da gider), hepsinin kalitesinde ve ozelliklerinde ufak tefek farklar var. Eger alternatifleri denemek istiyorsan veya aklinda bir switch varsa (Cherry MX Blue gibi) ve bu switchi kullanan en ucuz klavyeyi ariyorsan bunlara goz atabilirsin. Ama arastirmani iyi yapmadiysan, ilk mekanik klavyense veya aldigin riski minimize etmek istiyorsan onerim Filco, Unicomp, Topre, Cherry (klavye de uretiyorlar ama hepsi mekanik degil) gibi markalardan sasmaman yonunde.

• @asterisk* Tarif ettiğin klavye, yani mat yüzey, standart layout, ve backlight, Ducky gibi duruyor. Yalnız Çince harfler resimdeki gibi yok :) Ben siteden alırken İngilizce' seçtim. Çince seçeneği de vardı. Fakat oradaki Çince'den kasıt, tamamen Çince harfler mi Yoksa resimdeki gibi mi olduğunu bilemediğimden riske atmadım.

Bugün,yarın ufak bi inceleme yazacağım işten vakit bulamadım bi türlü.

@silentbob HHKB ve Topre en profesyonel görünümlü ve kaliteli olanlar elbette, ama fiyatları bir hayli tuzlu. Tabiki sizin gibi programcılıkla uğraşanların tercih etmesi kaçınılmaz. Bir sonraki klavyemi tenkeyless FILCO almayı düşünüyorum. Cherry Switch kullanan en kaliteli klavye markası sanırım. Topreleri denemedim fakat kullananlar switchlerin Cherry den "daha iyi" olduğunu değil fakat yüksek kaliteli ve farklı his verdiğini söylüyor. Cherrylerin 3 ünü deneme fırsatım oldu. Blue, Brown ve Black.. Ve en çok Brownları sevdim şu an ducky den memnunum.
    ** Ergonomik klavyelere gelince, Ben çeviri yaptığımda klavyeyi uzun süre yazmak için kullansam da, aynı zamanda competitive düzeyde oyun da oynamaya çalıştığımdan bu klavyeler bana göre değil. Ve ayrıca tipleri çok ucube :D Ama tabiki daha hızlı ve rahat deneyim sunduğu kesin. Sırf typing için tercih edilebilir fakat hiç deneme fırsatım olmadı. Hardforum.com da birkaç kişi görmüştüm kullanan çok acayip şekilleri olan.

Leopold diye bir marka da var yeni fırlamış :) Filco'ya çok benzer diyorlar kalite olarak. Fiyatı daha ucuz. Elitekeyboards.com dan temin edilebiliyor sordum ve Türkiye'ye gönderiyorlarmış ama kargo masrafı 50$ dolar gibi bir rakam tutuyor. Kargo olarak pchome şu an en uygun yer. Avrupa ve ABD ye istediğinden daha az kargo parası istiyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi webbeast -- 20 Haziran 2012; 12:24:02 >

• quote:

quote:

Bu basligi Turkiye'ye mekanik klavye ithal eden firma olup olmadigini gormek icin bir kac ayda bir yaptigim google aramasinin sounucunda sans eseri buldum ve bir kac seyi acikliga kavusturup goruslerimi bildirmek isterim.

quote:

Zaten Türkiye'de bukunabilen bir tek Razer Blackwidow, Thermaltake mekag1 ve g-unit, bir de zowie var...

Bu gune kadar Turkiye'de satildigina sahit oldugum mekanik klavye sayisi 5 etmiyor, eger bu saydiklarinizin stogu gercekten varsa durumda gelisme var demektir. Ama... ne yazik ki rutin aramalarim sirasina bu urunlere rastlamamis olmamin sebebi bu markalarin keywordlere dahil olmamasi. Bu 5 marka/urun icerisinde 1 (bir) tane bile iyi mekanik klavye yok. Tabii ki bir Razer BlackWidow herhangi bir teknoloji markette 300 liraya satilan isikli rubber dome logitechlerden cok cok daha iyi, ama bu su anda uretimde olan mekanik klavyeler arasinda vasat kabul edildigi gercegini degistirmez.

Bu durum sasirtici da degil aslina bakarsaniz. Ulkemize bu tarz cihazlarin uzerinde 'gamer' etiketi olmadan girmesi imkansiz gibi bir sey. Ancak yakin zamanda "oyun" ekipmani ureten firmalarin gozlerinin parlamasi sonucu satilan urunun kalitesine kiyasla inanilmaz rakamlar talep edilen inferior mekanik klavyeler ulasabiliyor bize...

Alabiliyorsan Filco al, Noppoo al, Unicomp al (olmadi ikinci el Model M al, canavar gibi evladiyelik klavyeler), Ducky al, Rosewill al, ben tercih etmiyorum ama Topre al (Topre klavyeler rubber dome + switch).... ama bunlardan birini alma. Alamiyorsan imkanin olana kadar bekle, muhtemelen yurt disindan alacagin bir unicomp ulkemizde satilan bir mekanik klavyeden (fiyat arastirmasi yapmadim ancak fahis olacagi gun gibi ortada) cok daha ucuza gelecektir.

Saydiklarimin neredeyse hepsini ve daha fazlasini kullandim/denedim (ama su anlik bir kolleksiyonum yok ne yazik ki..).
    Su anki tercihim Noppoo Choc Pro;
    Cherry-MX Blue switches (benim favorim),
    POM keycaps (yaygin olan ABS tuslardan cok daha iyi bir plastik, gerek his gerek hissiyat acisindan),
    USB N-KEY Rollover (az sayida klavye usb uzerinden sunuyor bunu. ayni anda kac tusa basarsaniz basin hepsi register ediyor. usb uzerinden bu ozelligi sunmak daha zor, icindeki chip kendini 3 klavye olarak tanitiyor).

POM tuslar ve USB NKRO benim gozumde Filco klavyelerden daha ustun kiliyor Choc Pro'yu. Kotu yanlari: space gibi bazi standart disi tuslari yuzunden internette satilan Filco vs uyumlu keycapler uymayabiliyor, bir de ayaklari sallaniyor kaldirinca, daha iyi olabilirmis. Gunun sonunda zaten ducky, filco, rosewill ve noppoo nun bir cok modeli costar uretimli ayni boardin kisisellestirilmis versiyonlari. Dolayisiyla ebay, amazon, newegg nereden ucuza hangisini alabiliyorsan al.

Kisaca switchlere de deyinmem gerekirse benim tercih siram su: Cherry MX Blue > IBM Buckling Spring > Unicomp Buckling Spring >= Topre > Cherry MX Brown. Sessizlik ihtiyacina gore Topre ve MX Brown one gecebilir. Cherry MX Black, Cherry MX Red, ALPS gibi switchlerin (her halukarda herkesin kullandigi rubber dome'lardan daha iyi olmakla birlikte) verilen parayi haketmedigini dusunuyorum, bunun sebebi buyuk ihtimalle oyuncu olmamam (red ve black oyuncular tarafindan sikca tercih edilen ve blue/brown gibi switchlerin tactile hissiyatini vermeyen switchler).

Layout olarak ise full size US layout tercihim. International tuslar ve KBC Poker, Choc Mini gibi sikisik klavyeler ozellikle C familyasindaki dillerde kod yazarken problem yaratiyor.

Biraz fazla uzadi sanirim, yanlis yonlendirilmeni istemedim. Ayrica bunlarin buyuk kisminin kisisel goruslerim oldugunu tekrar belirtirim, umarim az da olsa yardimci olmustur.

İyi açıklamışsın o saydığım klavyeler sadece Türkiye de bulunabilenler aynı şekilde hiçbirisinin almaya deyeceğini düşünmüyorum. Filco ve Duckyler biraz pahalı olabiliyor. Switch olarak tercihim Cherry MX brown olacak. Şu klavyeyi getirtmeyi düşünüyorum sonuçta fiyatı türkiyede 300 liraya satılan g unit gibi kötü bir klavyeye denk geliyor.

Filco ya da Ducky daha kaliteli muhtemelen fakat full backlit nkey rollover gibi özellikler vs sadece bu klavyeyi buldum...
    http://www.maxkeyboard.com/max-keyboard-durandal-g1nl-red-backlit-mechanical-keyboard.html

Arkadaslar ben de Razer Blackwidow kullaniyorum, layout olarak US getirmeleri 2 ay gibi surer dedikleri icin TR aldim ama pratikte, software olarak US layout kullaniyorum, ben de C kokenli dillerde ilkokul 6. siniftan beri program yazarim ve dusunecegim onemli seyleri de farkli acilardan yaklasabilmek icin yazarak ele alirim, planlarim. Bu acidan benim icin klavye cok cok onemli. Zaten pc'm de ta yillar once i7 idi yani donanima para veririm. 200 tl'ye almistim gittigidiyor'daki bir ilandan, sonra siteye yonlendirdiler falan aldik yani. Simdi klavyenin iyi kotu yanlarina geleyim,
    Iyi yanlari:
    * Onparmak yaziyorsaniz muthis yazim keyfi
    * Ultimate'da oldugu gibi olu (bozulacak) isiklarla ugrasmazsiniz
    * Typing icin gercekten cok iyi (ben brown denemedim ama 2 tane black denedim, onlar tabi ki cok yorucu, belki brown ya da red gene de yakindir)
    * Malzeme kalitesi cok bambaska durmuyor (parmak izleri falan) ama size yasadigim bir seyi anlatayim, ikinci el bir steelseries 7g aldim, sifir fiyati yaklasik iki kati blackwidow'un, ve ne zaman bir yerden bir yere tasisam tuslardan uc bes tanesi kutudan dokuluyor. Ve aldigimda yazilari silinmisti. Halbuki benim blackwidow'umda (ben cok abanmadigimdan da olabilir (touchtyping diye bisey var sonucta)) silinmis bir tus yok. Ama tabi ki blackwidow'un keycap'leri laser etched degil, bundan dolayi bir cok insan uzun vadede memnun kalmayabilir. Ama ben gunde yaklasik 50 000 harf basarim (whatpulse diye bir program var orda goruyorum (sanmiyorum ama keyloggersa bile cok umrumda degil)), bu bir yilda 18 milyon harf yapar, ama belki wasd-kinda people olmadigimdan yani gaming'den cok typing icin kullandigimdan bu silinmeme suresi benim icin daha uzun olabilir.
    * Tuslar cok derin, iki tane daha mekanik klavye kullandim, ayni switch'ler degillerdi ama bunda daha uzun bir yolda gidiyor gibi tuslar ve bu benim cok hosuma gidiyor, sanki piyano tuslari gibi nerdeyse diyecegim sacma olacak.
    * Logodaki isik da benim cok hosuma gidiyor cunku bendeki monitor siyah ve mavi power ledi var, kasa siyah ve mavi power led'i, fanlarinin ledleri, telefonum, ssd, mouse, benim her zimbirtida sans eseri mavi siyah renkler var, ve kasadan sacilan mavi isiklarla beraber bu klavyenin buna eslik etmesi, ayrica power geldigini gormem, yani bilgisayari daha organik yapiyor. Diger klavyelerde klavye ayri dunyadaymis gibi oluyor on/off isigi olmadigi icin. Num lock da var ama insert tusu left arrow'a yakin oldugundan sayilari kullanmiyorum.

Kotu yanlari:
    * Makro tuslarini (ki kendiniz standart bir klavyi de zaten autohotkey gibi bir aracla programlayabilirsiniz) cok kullanissiz buluyorum. HP laptoplarin bir kisminda oldugu gibi, klavyenin en sol tarafina elinizi atip LCtrl yerine 5. makro tusuna parmaginizi koydugunuz oluyor. Ama nadiren mouse kullandigim icin sadece gecis yaparken sorun oluyor. Sokmeyi de denedim ama igrenc durdu, sonra geri taktim hemen.
    * Illa ses yapmamaniz gerekiyorsa isiniz biraz zor ama bu butun mekanik klavyelerde boyle. Bunun bir grafigi vardi, min 50db, max 65db cikariyor mekanik klavyeler, ama rubber dome'lar (misal apple bluetooth keyboard var bende) 30db falan gibiydi diye hatirliyorum.
    * Ben makro tuslarini programladim, program zaten hic esnek degil (misal bir a4 tech x7 oscar editor'e nazaran bile), istediginiz seyi yapsaniz da komutlar arasi cok yuksek delay oldugundan hizli bisey yapmaniz mumkun degil (x7 oscar editor falan gibi seyler varken, ya da bir autohotkey scripti yazmaniza gore). Ondan dolayi makro tuslari hicbir ise yaramiyor, autohotkey falan kullanabiliyorsaniz. Ancak yillardir farkedegelmisimdir ki, onparmak yazan bir insan genelde klavyenin ortasini pek tutturamiyor, elleri sol tarafa dogru kaymak zorunda kaliyor ya da klavyeyi hizasiz yerlestirmesi gerekiyor. Burda soldan bir uzatma geldigi icin harfler daha ortaya gelmis. Yani cunku onemli olan harfler, onparmak yaziyorsaniz numpad ile de cok isiniz olacagini sanmiyorum. Yani harfler cok natural bir pozisyona geliyor.
    * USB hub'mus, ses baglantilariymis, oyle seyler yok fakat benim monitorumde kulaklik cikisi var zaten. Ve hub gibi seyler muhtemelen daha cok gecikmeye neden olacaktir zira kablolarin falan (nasilsa artik) altin kaplandigi donemde dogrudan board'a baglamak varken oyle dolandirmak, cok mecbur kalinmadikca sacma bana gore. Ayrica hub falan gibi seyler klavyenin icinde homojen olmayacagindan agirlik merkezi de sacma bir yere kayabilir. Misal macbook air'in de agirlik merkezi cok dengesiz ve bazen bundan dolayi dusurecekmis gibi hissedersiniz ama klavye icin thats not the case aslinda ama ben boyle kutlesi esit dagilmis olunca daha cok seviyorum.

Mekanik klavyeniz varsa ve olusturmak istediginiz (cok kompleks olabilir (benim bir iki yuz satirlik ahk scriptleri yazdigim oluyor)) kisayollar ya da otomasyon fikirleriniz olursa PM atabilirsiniz, bana tecrube olur, sizin de isiniz gorulur veya ogrenmis de olabilirsiniz. Para falan kastetmiyorum tabi isiniz gorulur derken, yani sorununuz cozulur anlaminda. Klavyeyle ilgili de PM atabilirsiniz, su klavyelerle ilgili tecrubelerimi paylasabilirim: razer blackwidow, steelseries 7g, cooler master cm quickfire rapidstorm (black), logitech illuminated keyboard, apple bluetooth keyboard.

• neysekı tozlu raflarımdan bırınde 90 lardan kalma ıbm bır mekanık klavyem var zamanında yuzune bakmadıgımız klavye teknolojısı şu sıralar muthiş pahalı klavyelerde kullanılıyor
    turkıye ıcın konusuyorum cunkı turkıyede bulunanlar cok pahalı
  • quote:

Orijinalden alıntı: einhander

neysekı tozlu raflarımdan bırınde 90 lardan kalma ıbm bır mekanık klavyem var zamanında yuzune bakmadıgımız klavye teknolojısı şu sıralar muthiş pahalı klavyelerde kullanılıyor

Tozlu rafta bir koleksiyon degeri tasimiyorsa klavyenize talip olabilirim. Bu canavarlari kullanmamak haksizlik oluyor :)

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: einhander

neysekı tozlu raflarımdan bırınde 90 lardan kalma ıbm bır mekanık klavyem var zamanında yuzune bakmadıgımız klavye teknolojısı şu sıralar muthiş pahalı klavyelerde kullanılıyor

Tozlu rafta bir koleksiyon degeri tasimiyorsa klavyenize talip olabilirim. Bu canavarlari kullanmamak haksizlik oluyor :)

dun tozunu aldım beyaz renk bıraz griye çalar olmuş ama idare eder
    boşuna para verip yenı klavye aldım desenıze :)
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.