Şimdi Ara

ASUS - Rampage IV Extreme Kullanıcıları Klübü (23. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.377
Cevap
15
Favori
56.553
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: MaGaRaS

1-Arkadaşlar bende 3930 u H100 ile kullanıyorum.Ama daha O.C. ye girmedim normal ayarlarda kullanıyorum.Tabi Rampage 4 extreme kartı alırken verilen hediyemiz:) BF3 Full ayarlarda oynarken H100 sessizlikten Uçak motoru kıvamına geliyor.Sizi bilmiyorum ama şimdilik benim O.c. ye girmem için bir gereksinimim olmadı.Ram leride 4x4gb 2133 CL9 Quad modunda çalıştırıyorum.Gayet mantıklı geliyor ve O.C. yapınca ilerde bakalım ne değerleri göreceğiz.

2-Benim gibi AMD HD den gına gelen varmı bilemiyorum ama bende ASUS HD7970 3gb CU2TOP ekran kartı vardı.Bir dizi sıkıntıdan sonra Bugün garantiye gönderdim.İnanırmısınız yıllardır ATİ AMD kullanıyordum.Ama bu son kart beni çileden çıkarttı.Şimdi eğer iyade durumu olursa gidip ilk defa Nvdia kart alacağım.Şimdi istepne olarak ZOTAC 9800gtx+ 512mb 256bit kullanıyorum.Düşünün aralarında muazzam farklar olmasına rağmen oyunlarda o muazzam farkı göremiyorum.Bu benim kendi gözlemim kesinlikle laf atmak v.s. düşünmedim.Ama arkadaşlar zamanın da pahalı Nvidia ya ucuz performanslı rakip olarak gelen ve kimi zaman geride bırakan süper marka sanırım artık tamamen markasını koruyup zavallı bizleri düdüklemekte:)

Umarım bçyle değildir artık yeni kartı alınca göreceğiz.Sizden ricam deneyimlerinizi ve görüşlerinizi aynı anakart ve soketi kullanmamız vesilesiyle benimle paylaşmanız.Sonuçta yeni e.kartını aynı anakartta kullanacağım.Hepinize iyi forumlar...

Arkadaşlar birinizde kullandığınız e.kartından bahsedip beni ihya etmediniz....

• bende bunu topluyorum.

ASUS - Rampage IV Extreme Kullanıcıları Klübü
  • quote:

quote:

1-Arkadaşlar bende 3930 u H100 ile kullanıyorum.Ama daha O.C. ye girmedim normal ayarlarda kullanıyorum.Tabi Rampage 4 extreme kartı alırken verilen hediyemiz:) BF3 Full ayarlarda oynarken H100 sessizlikten Uçak motoru kıvamına geliyor.Sizi bilmiyorum ama şimdilik benim O.c. ye girmem için bir gereksinimim olmadı.Ram leride 4x4gb 2133 CL9 Quad modunda çalıştırıyorum.Gayet mantıklı geliyor ve O.C. yapınca ilerde bakalım ne değerleri göreceğiz.

2-Benim gibi AMD HD den gına gelen varmı bilemiyorum ama bende ASUS HD7970 3gb CU2TOP ekran kartı vardı.Bir dizi sıkıntıdan sonra Bugün garantiye gönderdim.İnanırmısınız yıllardır ATİ AMD kullanıyordum.Ama bu son kart beni çileden çıkarttı.Şimdi eğer iyade durumu olursa gidip ilk defa Nvdia kart alacağım.Şimdi istepne olarak ZOTAC 9800gtx+ 512mb 256bit kullanıyorum.Düşünün aralarında muazzam farklar olmasına rağmen oyunlarda o muazzam farkı göremiyorum.Bu benim kendi gözlemim kesinlikle laf atmak v.s. düşünmedim.Ama arkadaşlar zamanın da pahalı Nvidia ya ucuz performanslı rakip olarak gelen ve kimi zaman geride bırakan süper marka sanırım artık tamamen markasını koruyup zavallı bizleri düdüklemekte:)

Umarım bçyle değildir artık yeni kartı alınca göreceğiz.Sizden ricam deneyimlerinizi ve görüşlerinizi aynı anakart ve soketi kullanmamız vesilesiyle benimle paylaşmanız.Sonuçta yeni e.kartını aynı anakartta kullanacağım.Hepinize iyi forumlar...

Arkadaşlar birinizde kullandığınız e.kartından bahsedip beni ihya etmediniz....

aynı anakartı kullanmıyoruz ama aynı siklet sayılırlar ekran kartı olarak gtx680 kullanıyorum gigabyte WF 3x oc modelinden kartlarımdan memnunum iyi sogutmalı oc potansiyeli olan ve fiyatı diğer markalara oranla daha iyi 7970 top modelleri de kaliteli kartlardır sizinkisi biraz şanssızlık olmuş tabi amd veya nvıdıa bozulma riski bütün oemler için geçerli bunu da unutmamak gerek ve eski ve yeni nesil ekran kartları arasındaki en muazzam fark malesef fiyat farkı performans ondan sonraya kalıyor

• Evet aynen katılıyorum size.Aslında sanırım kullanıcı olarak bizler tırtıklanıyoruz.Bence üst seviye kartlarda sadece bu gerçek var fark olarak.Bu kadar yüklü ödeme yap(Ben ilk çıktığı zaman aldığım için 1650tl) öde ve öl abicim.İyice soğuttu beni bu sorunlar.ekran kartını 2. kere göndericeğim.Sizin dediğiniz arıza her oem de olur ama benimkisi ağrıza pek sayılmaz.Bize vaad edilen Display port lardan sağlıklı yüksek çözünütlük ve yenileme hızında görüntü alamayıp hep hata raporu almam...!!!
    Yazık ilk defa parama acıyorum ve eğer hediye çeki verirlerse gidip denemek için Nvidia alacağım.Umarım
    Sen anladığım kadarıyla 680 x3 ekran kartımı kullanıyorsun.Benimde aklımda bir 680 ve bir 670 var sli .Acaba bunun peerformansı tatminkar olurmu?Biraz tecrübelilerden yardım almakta fayda var da.
  • quote:

Evet aynen katılıyorum size.Aslında sanırım kullanıcı olarak bizler tırtıklanıyoruz.Bence üst seviye kartlarda sadece bu gerçek var fark olarak.Bu kadar yüklü ödeme yap(Ben ilk çıktığı zaman aldığım için 1650tl) öde ve öl abicim.İyice soğuttu beni bu sorunlar.ekran kartını 2. kere göndericeğim.Sizin dediğiniz arıza her oem de olur ama benimkisi ağrıza pek sayılmaz.Bize vaad edilen Display port lardan sağlıklı yüksek çözünütlük ve yenileme hızında görüntü alamayıp hep hata raporu almam...!!!
    Yazık ilk defa parama acıyorum ve eğer hediye çeki verirlerse gidip denemek için Nvidia alacağım.Umarım
    Sen anladığım kadarıyla 680 x3 ekran kartımı kullanıyorsun.Benimde aklımda bir 680 ve bir 670 var sli .Acaba bunun peerformansı tatminkar olurmu?Biraz tecrübelilerden yardım almakta fayda var da.

Bende size başka bir cephedekini anlatayım öyleyse epey bir zaman önce asus formula striker 2 anakartıma o zamanın parasıyla dünya kadar ödeyerek aldığım nvidia msi 8800 gtx OC edition dan 2 tane satın almıştım. Ancak kartlardan bir tanesi giderek! bozuldu devamlı olarak ekranda artifact denilen bozulmalar vuku bulmaya başlıyordu. Ve İNANILMAZ derecede ısınıyorlardı yani gpu su zaten sıcak onu söylemiyorum böyle nasıl desem kasanın kendisini bile vidaladığım yerlerden kaynak yaparcasına ısıtıyordu. Kartları başka bir anakartta tek tek çalıştırmayı denediğim de bu sorun oluşmuyordu. Daha sonra ben de yeni çıkan 460 gtx lerden 2 tane satın aldım. Ve onlar o anakartta herhangi bir sorun çıkarmadan çalıştılar. Yani diyeceğim bu işler belli olmuyor ne zaman nerden arıza yapacakları kesinlikle şans işi. Daha önceki ekran kartımda his marka ati 9700 pro idi. O kart ise o zamanın en mükemmel kartlarındandı farcry 1'i çok çok iyi oynatabiliyordu. Zaten AGP olduğu için sli filan hak getire... Ama mesela onun da zamanla ram'leri arıza yapmaya başladı. Neden sonra!!! hiçbirşey olmamış gibi düzelmişti :)

• quote:

Orijinalden alıntı: shot_gun

quote:

Evet aynen katılıyorum size.Aslında sanırım kullanıcı olarak bizler tırtıklanıyoruz.Bence üst seviye kartlarda sadece bu gerçek var fark olarak.Bu kadar yüklü ödeme yap(Ben ilk çıktığı zaman aldığım için 1650tl) öde ve öl abicim.İyice soğuttu beni bu sorunlar.ekran kartını 2. kere göndericeğim.Sizin dediğiniz arıza her oem de olur ama benimkisi ağrıza pek sayılmaz.Bize vaad edilen Display port lardan sağlıklı yüksek çözünütlük ve yenileme hızında görüntü alamayıp hep hata raporu almam...!!!

Bende size başka bir cephedekini anlatayım öyleyse epey bir zaman önce asus formula striker 2 anakartıma o zamanın parasıyla dünya kadar ödeyerek aldığım nvidia msi 8800 gtx OC edition dan 2 tane satın almıştım. Ancak kartlardan bir tanesi giderek! bozuldu devamlı olarak ekranda artifact denilen bozulmalar vuku bulmaya başlıyordu. Ve İNANILMAZ derecede ısınıyorlardı yani gpu su zaten sıcak onu söylemiyorum böyle nasıl desem kasanın kendisini bile vidaladığım yerlerden kaynak yaparcasına ısıtıyordu. Kartları başka bir anakartta tek tek çalıştırmayı denediğim de bu sorun oluşmuyordu. Daha sonra ben de yeni çıkan 460 gtx lerden 2 tane satın aldım. Ve onlar o anakartta herhangi bir sorun çıkarmadan çalıştılar. Yani diyeceğim bu işler belli olmuyor ne zaman nerden arıza yapacakları kesinlikle şans işi. Daha önceki ekran kartımda his marka ati 9700 pro idi. O kart ise o zamanın en mükemmel kartlarındandı farcry 1'i çok çok iyi oynatabiliyordu. Zaten AGP olduğu için sli filan hak getire... Ama mesela onun da zamanla ram'leri arıza yapmaya başladı. Neden sonra!!! hiçbirşey olmamış gibi düzelmişti :)

Tabiyki dedikleriniz biraz da şans.Katılıyorum.Fakat ben bu kadar maddi bedeller ödeyip vaadedilen özellikleri kullanamamak çok kötü.Adamların teknolojilerine para ödüyoruz sırf bunları kullanabilmek için.Ben sizin dediğiniz aşırı ısınma durumuna lafım yok olabilir.Sonuçta garantisi var verirsin değiştirirler.Ama buradan forumdan bu durumu paylaşma sebebim burada benim gibi bu özelliği kullanmak isteyipte kullanabilmişlermi.Yoksa sadece bende mi problem var.Bana bu durum çok şüpheci geldi.Burada bilinmesi gereken bu display port aslında 8-9 yıllık bir teknoloji ama tamamen ticari kaygılardan biraz geç yaygınlaşıyor.Bu teknoloji için yazılım güncelleştirmeleri yapıldı.Monitör olarak ortalama 900-1000tl gözden çıkartılmalı tabiyki birde sağlam bir ekran kartı.Sonuçta her birini zahmetlide olsa aldık ama sonuç hüsran.Buradan belki display port kullanıcılarına ulaşmak bilgi alışverişi yapmak istemiştim ama sanırım tam kitleyi bulamadım malesef...
    Birde sizden ricam var madem sli ve CF de tecrübelisiniz.1700 tl civarına nasıl bir çift karttan yüksek verim alabilirim.Yada yanlış hatırlamıyorsam bir teknoloji vardı hem nvidia hemde Amd yi aynı anda ekran kartına takıp kullanabiliyorduk.Bilmiyorum bizim rampage IV extreme de bu teknoloji varmı.Bu şekilde de olabilir.İkisinin eksi artıarı sanırım sağlam bir grafik deneyim olurdu.

• quote:

quote:

quote:

Tabiyki dedikleriniz biraz da şans.Katılıyorum.Fakat ben bu kadar maddi bedeller ödeyip vaadedilen özellikleri kullanamamak çok kötü.Adamların teknolojilerine para ödüyoruz sırf bunları kullanabilmek için.Ben sizin dediğiniz aşırı ısınma durumuna lafım yok olabilir.Sonuçta garantisi var verirsin değiştirirler.Ama buradan forumdan bu durumu paylaşma sebebim burada benim gibi bu özelliği kullanmak isteyipte kullanabilmişlermi.Yoksa sadece bende mi problem var.Bana bu durum çok şüpheci geldi.Burada bilinmesi gereken bu display port aslında 8-9 yıllık bir teknoloji ama tamamen ticari kaygılardan biraz geç yaygınlaşıyor.Bu teknoloji için yazılım güncelleştirmeleri yapıldı.Monitör olarak ortalama 900-1000tl gözden çıkartılmalı tabiyki birde sağlam bir ekran kartı.Sonuçta her birini zahmetlide olsa aldık ama sonuç hüsran.Buradan belki display port kullanıcılarına ulaşmak bilgi alışverişi yapmak istemiştim ama sanırım tam kitleyi bulamadım malesef...
    Birde sizden ricam var madem sli ve CF de tecrübelisiniz.1700 tl civarına nasıl bir çift karttan yüksek verim alabilirim.Yada yanlış hatırlamıyorsam bir teknoloji vardı hem nvidia hemde Amd yi aynı anda ekran kartına takıp kullanabiliyorduk.Bilmiyorum bizim rampage IV extreme de bu teknoloji varmı.Bu şekilde de olabilir.İkisinin eksi artıarı sanırım sağlam bir grafik deneyim olurdu.

Aslında dediğiniz gibi hybrid bir sistem (nvidia-ati) karışımı olsa ne kadar güzel olurdu ancak böyle birşeyi nasıl yapılabiliriz ben de tam bilmiyorum.
    Uzun zamandır forumlarda ve diğer söylentilere kulak kabarttığımda nvidia'nın oldukça önde olduğu düşüncesine kapılmıştım. Bir 670 gtx'in 7970'ten bile çoğunlukla iyi olduğu imajı uyandı ben de.
    Ancak çok çeşitli sitelerde benchmarkları incelediğimde genelde nvidia'nın tamamen önde olduğu bir yalan. Yarı yarıya kapışıyor cihazlar. Şimdi ben de bu kulaktan dolma bilgilerle gidip kendime 3 adet 670 gtx satın aldım. Hem de zotac marka stok dizayn olacak şekilde. Evet şunu net olarak tarafsız bir şekilde dile getirmek istiyorum( burda gayet tarafsız olacağım özellikle egemen kardeşimin tarafsızlığını gördükten sonra çok sevinmiştim marka fanatikliğinden oldum olası nefret etmişimdir.) 670 gtx oldukça performanslı bir cihaz ancak kesinlikle standart yerine soğutucusu ile oynanmış bir 670 gtx alınmalı eğer nvidia alınacaksa... NEDEN? Çünkü bir kere stok versiyon inanılmaz dandik bir fana sahip. Yani böylesi bir fan bile soğutmayı becerebiliyor ancak özellikle yüksek devirlerde ve bendeki gibi 3 adet olunca ses gerçekten rahatsız edici olabiliyor. Peki 3 tane alıp sli yapmak mantıklı mı? Hayır!! Nedeni de görece küçük çözünürlüğe sahip bir monitörünüz varsa yada 3 monitör birden açıp kullanmayacaksanız kesinlikle işlemci ve/veya sistem bileşenlerinin dar boğazına takıldığı oluyor oyunlarda. Mesela farcry 3 te zaman zaman 170 frame leri görüyorum ama çok çatışmalı ve işlemciye yük bineceği sahnelerde bu sayı 70lere hatta 60 lara bile düştüğü oluyor. Ha bu arada işlemcimi de 3930k aldığımı belirtmem gerekecek 4,5 ghz ile kullanıyorum sistemi. Yani daha önceleri işlemci dar boğazı bir yalan diye diretirdim şimdi gördüklerimden sonra ekran kartlarının gücü karşısında işlemci bence resmen eziliyor. İntel bence fazlası ile para kazanıyor. Eğer işlemci gücü böyle gidecek olursa nvidianın bana göre daha yüksek bir seri çıkartmasına inanın gerek yok.

Ben senin yerinde olsam eğer ne alırdım? 3'lü sli gibi uçuk bir şeye ihtiyaç olmayacağını düşünerek eğer nvidia almaya karar vermişsen elbette;
    Hemen vatandan bir link vereyim %25 lik indirimden faydanalanarak mesela şu alınabilir (asus markasını da sevdiğinizi düşünerekhttp://www.vatanbilgisayar.com/ekran-karti/asus-gtx670-dc2t-2gd5-gtx670-directcu-ii-top-gddr5-2gb-256bit-nvidia-geforce-dx11-ekran-karti/productdetails.aspx?I_ID=61025
    Yani ASUS GTX670 DIRECTCU II TOP GDDR5 2GB 256BIT NVIDIA GEFORCE DX11 EKRAN KARTI'ndan 2 adet veya biraz daha fazla slot kaplayan model olan ZOTAC GTX670 AMP GDDR5 2GB 256BIT NVIDIA GEFORCE DX11 EKRAN KARTI'ndan 2 adet alırdım. Ve büyük bir keyifle kullanırdım.

Yalnız vatanda yeni ve sınırlı sayıda üretilen yine asus'un sanatsal tasarımı yepyeni bir grafik kartı geliyor. Adı ASUS HD7970X2 ROG ARES II GDDR5 6GB 384*2 AMD RADEON DX11.1 EKRAN KARTI su soğutma ile hava soğutma karışımı bir soğutucuya sahip model. Çok pahalı ama zaten asustan başkasında da görebileceğimizi sanmıyorum ben açıkcası. ayrıca sadece 2 slot yer kaplıyor çünkü su soğutma zaten .. Çok çok güzel şey. Nvidianın en güçlü ekran kartından(gtx690) en az %13 daha güçlü olduğu söyleniyor. Hatta bundan 2 tane alınıp crossfire bile yapılabilirmiş. Hiiiç gerek yok ama :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shot_gun -- 14 Şubat 2013; 23:50:48 >

• benim bir sorunum var arkadaşlar bende rampage extreme ıv kullanıcsıyım kartı biosundaki hazır oc profillerinden herhangi birini seçtiğim zaman ağ bağlantılarım gidiyor sürücü yok gözüküyor bundan dolayıda internete bağlanmıyor makineye bios güncellemesi yaptımtığım halde sorun düzelmiyor.
    çizgi elektroniği aradım onlarda bir çözüm bulamadılar içinizde benim yaşamış olduğum sorunu yaşayan yada bu konuyla bilgisi olan arkadaşlardan yardım ve önerilerinizi bekliyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: AVCIII

benim bir sorunum var arkadaşlar bende rampage extreme ıv kullanıcsıyım kartı biosundaki hazır oc profillerinden herhangi birini seçtiğim zaman ağ bağlantılarım gidiyor sürücü yok gözüküyor bundan dolayıda internete bağlanmıyor makineye bios güncellemesi yaptımtığım halde sorun düzelmiyor.
    çizgi elektroniği aradım onlarda bir çözüm bulamadılar içinizde benim yaşamış olduğum sorunu yaşayan yada bu konuyla bilgisi olan arkadaşlardan yardım ve önerilerinizi bekliyorum

Bende ne yazık ki asus rampage iv yok anakart olarak satın alamadım çünkü piyasada yoktu her neyse onun yerine gigabyte x79 serisi bir anakart almak zorunda kaldım. X79-up4 hatta. Bu seri diğer x79 serilerine göre gigabyte 'ın en az overclock yiyen anakartı bu arada. Ama stabilizesi gerçekten çok iyi o ayrı. Neyse senin sorununa gelince tahmin ediyorum ki otomatik ayarlardan birini seçtiğinde yüksek olasılıkla işlemcinin çarpanı ile oynamak yerine "bclk frequency" denilen ve normalde 100 olan değeri de oynayarak overclock yapmaya çalışıyor olabilir. Bu durumda sisteminde bulunan ekran kartları gibi bileşenlerin hepsi yani veri yolları da overclocktan nasibini alıyorlar. Eğerki bu bileşenler ile anakartının arasında güç veya herhangi bir sebepten ötürü dengesi bozulursa işte böyle saçma sapan hatalar meydana gelebiliyor(internete bağlanamama, yada ethernet sürücüsünün komple yok olması gibi). Bu sebeple hazır overclock değerleri ile oynamak yerine tüm ayarları default yaptıktan sonra işlemcinin sadece çarpan değerini değiştirerek overclock yapmayı denemenizi öneririm. Tabiki işlemci olarak 3930k gibi bir işlemciniz varsa bunu uygulayabilirsiniz. 3820 gibi bir işlemci almışsanız o zaman da overclock için yapılacak değişiklik "bclk frequency" değeri yerine "bclk ratio" değerleri ile oynamanız gerekecek. Yani normalde bclk ratio çarpanı *1 dir. Bunu kademeli olarak 1,25 - 1,50 gibi değerlere çıkartarak overclock denemeleri yapmalısınız. Elbette bu oranı oynattığınızda bilinmesi gereken şeyde sadece işlemci değil ram lerde otomatik olarak bu oranla birlikte overclock olmaya başlıyacaklardır. Bu yüzden ramlerinde kaç mhz'e çıktıklarına bakmak gerekebilir. İşlemcinin değerini yükselttiğinizde iki overclock seçeneği için de geçerli olmak üzere Vcore voltaj değerini de artırmanız gerekecektir. Soğutma sisteminize ve birazda şansınızın da yardımıyla voltaj değerlerini tutturmak gerekecek. Mesela 3930k'yı 4,5 ghz yaptığınızda Vcore değerini 1,35 volt ila 1,45 volt gibi(forumlarda yazan değerler bu değerler) değerlerde oynamak gerekebilir stabilite için elbette. Bunun içinse prime95 gibi uygulamayı çalıştırıp hiç mavi ekran veya çekirdeklerden herhangi birisi hata yapmadan aralıksız 12 saat gibi stres testi yapmak gerekebilir.
    Elbette sıcaklık değerlerine de çok dikkat etmek gerekiyor. Core temp gibi bir program bu konuda çok işe yarıyor. Eğer işlemci çok ısınırsa kendini kapatacaktır. Ancak diğer tüm bileşenlere zarar da verilebilir. Bu sebeple sıcaklıklar çok önemli oluyor. Tüm bunları yaparken de tüm sorumluluğun sizde olduğunu da hatırlatmak gerekmiyor sanırım :)

Ancak dediğim gibi aynı anakarta sahip olmadığım için ne yazık ki hazır overclock konfigrasyonları bilemiyorum asus'un. Belki bilen arkadaşların yardımlarıyla daha kısa yoldan, yorulmadan overclock yapmanıza yardımcı olabilirler. Kolay gelsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shot_gun -- 15 Şubat 2013; 2:20:56 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: AVCIII

benim bir sorunum var arkadaşlar bende rampage extreme ıv kullanıcsıyım kartı biosundaki hazır oc profillerinden herhangi birini seçtiğim zaman ağ bağlantılarım gidiyor sürücü yok gözüküyor bundan dolayıda internete bağlanmıyor makineye bios güncellemesi yaptımtığım halde sorun düzelmiyor.

Bende ne yazık ki asus rampage iv yok anakart olarak satın alamadım çünkü piyasada yoktu her neyse onun yerine gigabyte x79 serisi bir anakart almak zorunda kaldım. X79-up4 hatta. Bu seri diğer x79 serilerine göre gigabyte 'ın en az overclock yiyen anakartı bu arada. Ama stabilizesi gerçekten çok iyi o ayrı. Neyse senin sorununa gelince tahmin ediyorum ki otomatik ayarlardan birini seçtiğinde yüksek olasılıkla işlemcinin çarpanı ile oynamak yerine "bclk frequency" denilen ve normalde 100 olan değeri de oynayarak overclock yapmaya çalışıyor olabilir. Bu durumda sisteminde bulunan ekran kartları gibi bileşenlerin hepsi yani veri yolları da overclocktan nasibini alıyorlar. Eğerki bu bileşenler ile anakartının arasında güç veya herhangi bir sebepten ötürü dengesi bozulursa işte böyle saçma sapan hatalar meydana gelebiliyor(internete bağlanamama, yada ethernet sürücüsünün komple yok olması gibi). Bu sebeple hazır overclock değerleri ile oynamak yerine tüm ayarları default yaptıktan sonra işlemcinin sadece çarpan değerini değiştirerek overclock yapmayı denemenizi öneririm. Tabiki işlemci olarak 3930k gibi bir işlemciniz varsa bunu uygulayabilirsiniz. 3820 gibi bir işlemci almışsanız o zaman da overclock için yapılacak değişiklik "bclk frequency" değeri yerine "bclk ratio" değerleri ile oynamanız gerekecek. Yani normalde bclk ratio çarpanı *1 dir. Bunu kademeli olarak 1,25 - 1,50 gibi değerlere çıkartarak overclock denemeleri yapmalısınız. Elbette bu oranı oynattığınızda bilinmesi gereken şeyde sadece işlemci değil ram lerde otomatik olarak bu oranla birlikte overclock olmaya başlıyacaklardır. Bu yüzden ramlerinde kaç mhz'e çıktıklarına bakmak gerekebilir. İşlemcinin değerini yükselttiğinizde iki overclock seçeneği için de geçerli olmak üzere Vcore voltaj değerini de artırmanız gerekecektir. Soğutma sisteminize ve birazda şansınızın da yardımıyla voltaj değerlerini tutturmak gerekecek. Mesela 3930k'yı 4,5 ghz yaptığınızda Vcore değerini 1,35 volt ila 1,45 volt gibi(forumlarda yazan değerler bu değerler) değerlerde oynamak gerekebilir stabilite için elbette. Bunun içinse prime95 gibi uygulamayı çalıştırıp hiç mavi ekran veya çekirdeklerden herhangi birisi hata yapmadan aralıksız 12 saat gibi stres testi yapmak gerekebilir.
    Elbette sıcaklık değerlerine de çok dikkat etmek gerekiyor. Core temp gibi bir program bu konuda çok işe yarıyor. Eğer işlemci çok ısınırsa kendini kapatacaktır. Ancak diğer tüm bileşenlere zarar da verilebilir. Bu sebeple sıcaklıklar çok önemli oluyor. Tüm bunları yaparken de tüm sorumluluğun sizde olduğunu da hatırlatmak gerekmiyor sanırım :)

Ancak dediğim gibi aynı anakarta sahip olmadığım için ne yazık ki hazır overclock konfigrasyonları bilemiyorum asus'un. Belki bilen arkadaşların yardımlarıyla daha kısa yoldan, yorulmadan overclock yapmanıza yardımcı olabilirler. Kolay gelsin

Ne şanstırki bir süredir ekrankartlarını incelemekteyim.Ama senin önerdiklerin gerçekten fiyat performans olarak gayet sağlamlar.aralarında zotac biraz daha ağır basıyor sanırım frekans ve çekşrdek değerleri daha yüksek.hatta aynı serinin 680 dende yüksek.bu sebeptende stoklarda yok:( Ayrıca bizim kullandığımız rampage anakartla aralarında görsel uyumluluk çokta az:) Alacağım ekran kartlarını vatan stoklarından seçmeliyim olası hediye çeki ihtimali sözkonusu.ayrıca senin kartlarda istediğim display de mevcut bu konuda garanti sonucuna göre hareket edeceğim.ama kesin bu sefer nvidia alacağım ilk defa.Umarım hüsrana uğramam.amd den sonra... Ares konusuna gelirsek bence hiç girmiyelim:) Evet teknoloji ve değerler süper ama çook uçuk fiyatlar.1-2 ay evvel incelemesini okumuştum.hatta yurtdışı sitelerinde fiyatınada bakmıştım yine pahalı.Geçenlerde vatana stoğa girince gördüm.ama sanırım 1 adet varmış 1 günde bitri vatanda.sizin dediğiniz bu kartı CF yapmak gerçekten fantazi olur.ama gerçekte bu e.kartları kullandığımız anakartta mütiş olurlardı:)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

elbetteki gtx680 slı veya gtx670 slı performansının tatmin etmeyeceği kullanıcı yoktur hatta aşırı bir gpu gücü bu güncel oyunları 100 fps + oynamak gibi ama maliyeti de yüksek işin özü şu ki tek kartım olsa da ben yine ben yine güncel oyunları oynarım bendeki oyun oynama tutkusu değil aslında oem hobim ihtiyaçtan değil sevdiğimden slı yaptım desem yalan olmaz işlemci dışında hiç amd kullanmadım gtx serisi ilk kartım gtx285 idi ardından gtx470 ardından 560ti sonrasında slı tutkusu başladı gtx560 ti slı ye geçtim kesmedi gtx580 slı sonrası gtx680 slı oldu. harhangi bir parça almadan önce ilk önce insan şuna karar vermeli ihtiyaç olduğu için mi yoksa zevk için mi zaten buna karar verebildek sonra insan ne alacağını çok iyi bilir

• doğru tespitler.Bende işlemcide hiç amd kullanmadım.ekran kartım 10küsür senedir ati-amd idi.670 tek başına oyunlarda sıkıntı yaratmayacaksa şimdilik yeterli ama geleceğe dönük sli olması daha kararlı sonuçlar verebilir.sen de 680 sli kullanıyorsun önerdiğin 670 sli olarak senin performastan aşşağı kalmaz sanırım

• quote:

doğru tespitler.Bende işlemcide hiç amd kullanmadım.ekran kartım 10küsür senedir ati-amd idi.670 tek başına oyunlarda sıkıntı yaratmayacaksa şimdilik yeterli ama geleceğe dönük sli olması daha kararlı sonuçlar verebilir.sen de 680 sli kullanıyorsun önerdiğin 670 sli olarak senin performastan aşşağı kalmaz sanırım

sli çok harika bir özellik bir kere kesinlikle tavsiye ederim. Yani gtx670 ten 2 adet alınıp (alabiliyorsan) sli yapmak gerçekten faydasını görebileceğin bir sistem oluyor. Mesela crysis2 oyununda bir sahne vardi sli kapatıp öyle baktım 43 frame gibi biraz adamı ilerletip değerlere baktım 60-70 frame gibi ama sli yapinca 43 frame in olduğu yerde bile gördüğüm sayı 100 idi. :) Yani bir elin nesi var iki elin sesi var gibi aynen. Ha bu arada crysis 2 oyununda maksimum sayı olarak adamlar 100 frame'e sınırlamişlar. Yani oyun esnasında daha yüksek frame görmek imkansız (crysis2 için çeşitli tool'lar yardımı ile belki o sınırda kaldırılabilir belki onu bilmiyorum )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shot_gun -- 15 Şubat 2013; 15:33:38 >

• quote:

quote:

doğru tespitler.Bende işlemcide hiç amd kullanmadım.ekran kartım 10küsür senedir ati-amd idi.670 tek başına oyunlarda sıkıntı yaratmayacaksa şimdilik yeterli ama geleceğe dönük sli olması daha kararlı sonuçlar verebilir.sen de 680 sli kullanıyorsun önerdiğin 670 sli olarak senin performastan aşşağı kalmaz sanırım

sli çok harika bir özellik bir kere kesinlikle tavsiye ederim. Yani gtx670 ten 2 adet alınıp (alabiliyorsan) sli yapmak gerçekten faydasını görebileceğin bir sistem oluyor. Mesela crysis2 oyununda bir sahne vardi sli kapatıp öyle baktım 43 frame gibi biraz adamı ilerletip değerlere baktım 60-70 frame gibi ama sli yapinca 43 frame in olduğu yerde bile gördüğüm sayı 100 idi. :) Yani bir elin nesi var iki elin sesi var gibi aynen. Ha bu arada crysis 2 oyununda maksimum sayı olarak adamlar 100 frame'e sınırlamişlar. Yani oyun esnasında daha yüksek frame görmek imkansız (crysis2 için çeşitli tool'lar yardımı ile belki o sınırda kaldırılabilir belki onu bilmiyorum )

Başta 2 kart alma imkanlarından bahsetmişsiniz ona istinaden şöyle diyeyim.Eğer asus a gönderdim kartın bana vatan tarafından para iyadesi olursa; Ben asus 7970 cu2 TOP modelini ilk çıktığında 1650tl ye almıştım.Bunun iyadesi olurda çek verirlerse iki kartı sanırım indirimli günlere denk getirip alabilirim.Ama dediğim gibi tamamen şans asus iyade yaparsa.Birde şu yönden bakıyorum ben önerdiğiniz ekran kartlarından daha yüksek değerleri görüyor diye ZOTAC ı tercih ederdim ama sanırım şu aralar Vatan ın stoklarında yok.Eğer denk gelirse Zotac 1. tercihim.Olmadı Asus TOP da olabilir.O zaman gelince karar vereceğim.Sizce bu ikisi arasında sli de fark olurmu? Yani asus alsam çok şey kaybedermiyim.
    Ayrıca Crysis neden dir biliyorum hep bana soğuk gelen bir oyun olmuştur.Nedenini bilemiyorum ama bana hitap etmiyor malesef.)Ben genelde BF3,A.G.3 vede PES 3D oynuyorum.Tabi pes çok nadir turnuva yaparsam oynuyorum.Futbol bende sadece oyunda oynadığım nokta kadar daha ileri bir merakım yok:)

Ve de son olarak bu 670 sli ile ileri bir 680 veya 690 tek kart seçenekleri sizce nasıl olur.Önerdiğiniz sli ile bu tek kartları üstün körü karşılaştırsak çok farklar olurmu.NOT:Bu üst seviye kartlarda aralarında 400-500 tl fark var malesef.Ben daha fazla ödemek zorunda kalıyorum...

• quote:

quote:

quote:

Başta 2 kart alma imkanlarından bahsetmişsiniz ona istinaden şöyle diyeyim.Eğer asus a gönderdim kartın bana vatan tarafından para iyadesi olursa; Ben asus 7970 cu2 TOP modelini ilk çıktığında 1650tl ye almıştım.Bunun iyadesi olurda çek verirlerse iki kartı sanırım indirimli günlere denk getirip alabilirim.Ama dediğim gibi tamamen şans asus iyade yaparsa.Birde şu yönden bakıyorum ben önerdiğiniz ekran kartlarından daha yüksek değerleri görüyor diye ZOTAC ı tercih ederdim ama sanırım şu aralar Vatan ın stoklarında yok.Eğer denk gelirse Zotac 1. tercihim.Olmadı Asus TOP da olabilir.O zaman gelince karar vereceğim.Sizce bu ikisi arasında sli de fark olurmu? Yani asus alsam çok şey kaybedermiyim.
    Ayrıca Crysis neden dir biliyorum hep bana soğuk gelen bir oyun olmuştur.Nedenini bilemiyorum ama bana hitap etmiyor malesef.)Ben genelde BF3,A.G.3 vede PES 3D oynuyorum.Tabi pes çok nadir turnuva yaparsam oynuyorum.Futbol bende sadece oyunda oynadığım nokta kadar daha ileri bir merakım yok:)

Ve de son olarak bu 670 sli ile ileri bir 680 veya 690 tek kart seçenekleri sizce nasıl olur.Önerdiğiniz sli ile bu tek kartları üstün körü karşılaştırsak çok farklar olurmu.NOT:Bu üst seviye kartlarda aralarında 400-500 tl fark var malesef.Ben daha fazla ödemek zorunda kalıyorum...

Öncelikle inşallah para iadesi yaparlarda kendinize şöyle güzelinden sli yapabileceğiniz kartları alabilirsiniz diyeyim. :) Evet zotac AMP veya asus TOP gtx670 ler arasında ahım şahım bir fark olacağını kesinlikle düşünmüyorum. Herşeyden önce iki adet takılacağı için gürültü seviyesi de burada çok önemli ve her iki kartta sessiz sayılabilir hele hele stok fana göre. Bu yüzden asus TOP veya zotac tercihi büyük değişiklik yapmayacaktır hız konusunda. Ha benimkisi stok fanlı zotac o sebeple ve 3 tane de olduğu için gürültüden rahatsız olabiliyorum zaman zaman(idle durumunda hiç sıkıntı yok) ancak kartların başarımı sli çalışma performanslarına diyecek yok!! Yani 43 frame aldığım noktadan 100 frame alıyorum 101 yazamadığı için düşünün belki de o kısıtlama olmasa nereye kadar çıkacak..

BF3 oyunu benim için büyük sürpriz oldu sebebi de belki de en fazla sli'dan verim aldığım oyundur. Tek kelime ile mükemmel bir performans veriyor. Elbette tüm oyunlar ultra ayarlarda full scan anti aliasing 4x'te (en az) yani bu durumda bile ben BF3 oyununda 200 frame leri görüyorum elbette 130 framelere kadar özellikle işlemciye yük bineceği durumlarda düşüyor. Yani bir şekilde işlemci ve/veya bileşenler ekran kartlarını frenliyorlar. Buradaki durum ne yazık ki 4 çekirdek veya 10 çekirdek olması ile ilgili de değil galiba. İşlemcinin çalışma mantığı ile ilgili bir durum ve ne yazık ki ekran kartlarının (ki bendeki gibi abartılırsa işte) altında eziliyor :)

Evet özellikle bende bu kadar kartı satın almadan önce oldukça araştırma yapmıştım kendimce. Yani 3 tane gtx670 almak yerine nerdeyse aynı fiyata gidip bir gtx690 alabilirdim. Ancak veriler gösteriyor ki fazla çekirdek kesinlikle daha güçlü yapıyor sistemi. Yani BF3 te diyelim 3'lü 670gtx kullanılarak sli yapılmış bir sistem, gtx690'nı resmen eziyor. Başka oyunlarda da bu kadar ezilme olmayabilir ama tüm oyunlarda daha fazla başarım gösteriyorlar 3'lü sli yapınca... Ama 2'li bir 670gtx yerine tek kart gtx690 alınabilir. Ama iki kart 670gtx'in fiyatı ile 690gtx'in parası ne yazık ki kıyaslanamaz. Birisini (670gtx*2) 1600TL gibi alabilirken 690gtx'i 2400-2500 TL gibi alabiliyoruz. Bu yüzden gidip bir 690gtx yerine 3 tane 670gtx almam bu sebepledir..O kadar para ayrılacaksa ekran kartına ve işte anakartımız (benim anakartta 4'lü sli'a izin veriyor) bu kadar sli yapmamıza izin veriyorken ve o teknoloji için önceden para ödemişsek (anakartımıza) kesinlikle 3'lü bir sli yapmak daha mantıklı gelmişti bana..

Hele hele 670 sli yerine tek kart 680 bence tamamen hata olur. Onun yerine stok fanlı bile olsa (gürültüsüne razı olunup çünkü zaten 2 tane) 2 tane 670gtx alınıp kesinlikle daha fazla güç elde edilir diye düşünmekteyim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shot_gun -- 15 Şubat 2013; 18:54:57 >

• Benim de aklıma yattı sli.Sonuçta ASUS rampage IV Extereme diye bir anakartımız var:)Tüm nimetlerinden faydalanmak lazım.Ama yine de bilgilendirmekte yarar var.Bu bahsettiğimiz Zotac 670 amp x2 adet alsak 1856tl yapıyor.Fiyatları vatanı emsal gösterip yazıyorum.Ama gidipte ZOTAC GTX690 GDDR5 4GB 512Bit alsak 2141tl ye geliyor.Arada 285tl oynuyor.Yanitamamen tercih meselesi.Kullananlar yorumlarda BF3 de 200fps den aşşağı inmiyor diye yazıyorlar.Artı 512bit gerçekten güzel bir değer.Ama senin dediğin sli daha çok aklıma yattı.Artık sli zamanı diyelim:)
  • quote:

Benim de aklıma yattı sli.Sonuçta ASUS rampage IV Extereme diye bir anakartımız var:)Tüm nimetlerinden faydalanmak lazım.Ama yine de bilgilendirmekte yarar var.Bu bahsettiğimiz Zotac 670 amp x2 adet alsak 1856tl yapıyor.Fiyatları vatanı emsal gösterip yazıyorum.Ama gidipte ZOTAC GTX690 GDDR5 4GB 512Bit alsak 2141tl ye geliyor.Arada 285tl oynuyor.Yanitamamen tercih meselesi.Kullananlar yorumlarda BF3 de 200fps den aşşağı inmiyor diye yazıyorlar.Artı 512bit gerçekten güzel bir değer.Ama senin dediğin sli daha çok aklıma yattı.Artık sli zamanı diyelim:)

Anakartın nimetlerinden faydalanma konusunda sonuna kadar haklısınız. :) Daha önce de söylediğim gibi 2*670gtx almak yerine tek bir 690gtx alınırsa daha iyi olacaktır. Zaten 690gtx dediğimiz kartta hızları düşürülmüş 2 adet 680 gtx'in tek kartta sli edilmiş halinden başka birşey değil. hatta bazen oyunların beta'ları çıkıyor ve sli özelliği oyun içinden kapatılmış olabiliyor (örn crysis 3 beta) o zaman dahi 690 gtx sli çalışamıyor yani hızı düşürülmüş tek 680 gtx hızında çalışabiliyor. (Elbette çeşitli toolar yardımıyla sli açılıyor endişeye gerek yok :) )
    Dediğiniz gibi eğer vatandaki fiyatları baz alarak konuşursak aslında arada çok büyük fark yok ancak yine de hızları artırılmış 2 adet 670 sli'ın ben hızları düşürülmüş 2 adet 680 den birçok oyunda daha hızlı olabileceğine yada en azından üç aşağı beş yukarı eşit sonuçlar çıkaracağına inanıyorum. Hem de daha ucuza sahip olarak. 512 bit burada hafif bir kandırmaca gibi görünüyor sebebi de aslında her kartın ram'ini kendi tarafı allocate ediyor çoğunlukla. Eğer bu şekilde bakacak olursak olaya sli yaptığınız 670 gtx lerde 512 bit olacaktır. Sonuçta her kartın 2gb ram'i var ve her biri ayrı ayrı 256 bit ram genişliğine sahip oldukları için ve birbirlerine engel olmadıkları için 512bit oluveriyor sistem. Ayrıca 690 gtx tek kart olduğundan tek bir veri yolu üzerinden haberleşmek zorunda bu durumda pci exp 3.0 slotu olması daha büyük önem arz ediyor ancak her iki 16x pci exp 2.0 a yayılmış bir sistemde veri tıkanıklığının daha az olacağını düşünmekteyim. Ama sonuçta herşey tamamen tercih meselesi ve elbette para :)

Dip not: Bu arada daha önceki mesajımda 1600 lira diye bahsettiğim 2*670 gtx sli zotac AMP olarak düşünmemiştim kastettiğim kart normal default fan'a sahip olan en ucuz zotac 670gtx idi o sebeple fiyatı yaklaşık öyle yazmıştım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shot_gun -- 16 Şubat 2013; 9:59:14 >

• bu rampage extreme z77 serisine cikmadi sanirim, asus saglam bulamdi platforma bu karti cikarmiyor niyeyse
  • quote:

Orijinalden alıntı: deepenergy

bu rampage extreme z77 serisine cikmadi sanirim, asus saglam bulamdi platforma bu karti cikarmiyor niyeyse

rampage versiyonlar intelin x serisi çipsetler için çıkar (x58 , x79)
    diğer intel çipsetleri için maximus
    amd için crosshair çıkartır.
    sözün özü z77 için 3 tane versiyon var, maximus gene-formula-extreme
  • quote:

Orijinalden alıntı: CodeMachine

quote:

Orijinalden alıntı: deepenergy

bu rampage extreme z77 serisine cikmadi sanirim, asus saglam bulamdi platforma bu karti cikarmiyor niyeyse

rampage versiyonlar intelin x serisi çipsetler için çıkar (x58 , x79)
    diğer intel çipsetleri için maximus
    amd için crosshair çıkartır.
    sözün özü z77 için 3 tane versiyon var, maximus gene-formula-extreme

ben yeni gelecek olan hasfel mimarisinden almaya dusunuyordum ama karasiz kaldim simdi, tamamen extreme mi gecsem diye

yeni gelecek extreme islemci hangisine gelecek x79 mu x 58 mi suandaki en iyi extreme islemci hasfel den ne kadar onde acaba

birde intel sik sik extreme katagorisinde soket degistiriyor mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi explorerAA -- 16 Şubat 2013; 22:42:07 >

• 
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.