Şimdi Ara

Ryzen 3700X Overclock (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
193
Cevap
3
Favori
22.569
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Bilinmezlik

Hangi değer abuk subuk hangisi normal öğrenmek için yazıyorum buraya zaten.
    Frekansı auto'da bırakıp, manual olarak 1.35v girdiğinde hem ısının hem performansın düşmesi gerek. Ama 1.35v yapıp örneğin 4.2 yapıyorsan ısı yükselebilir.
  • donda kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler, manuel 1.350, katsayı 41 girdim hocam manuel. Bugün 41i 1.250 - 1.270 arası deneyim, konuşmalardan anladığım bu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Teşekkürler, manuel 1.350, katsayı 41 girdim hocam manuel. Bugün 41i 1.250 - 1.270 arası deneyim, konuşmalardan anladığım bu.
    Ben 1.36 ile 4.3 açıyordum ama sıcaklıklar 85 gibi rakamlara ulaşınca auto da bırakayım, biraz diğer kullanıcıların overclock değelerini inceliyeyim dedim, yani daha düşük voltajlarla deneyin
    Anladım hocam, tabi bu baya basit düzeyde oc oluyor. Acaba biosta bulunan diğer alt detaylar ile oynamaya gerek var mı. Bir sürü parametre var, bilen bir arkadaşımız yapıp paylaşsa iyi olur aslında.

• quote:

Anladım hocam, tabi bu baya basit düzeyde oc oluyor. Acaba biosta bulunan diğer alt detaylar ile oynamaya gerek var mı. Bir sürü parametre var, bilen bir arkadaşımız yapıp paylaşsa iyi olur aslında.
    Parametrelerin ne olduğuna göre değişir, Asus anakartlarda çok fazla opsiyon var LN2 overclock için vs.

Çoğu zaman o kadar detayla uğraşmaya gerek olmuyor
  • Ben bugün biraz araştırdım da bu P-state ile düşük voltajda yüksek hızlara çıkabiliyorsun filan otomatik mi oluyor ne oluyor bir girdim içine ama beynim aktı resmen

https://www.overclockers.com/forums/showthread.php/781069-Crosshair-VI-P-State-modification-for-power-savings
  • PBO ile 4350Mhz yapıyor benim çekirdekler ama Corsair iCue yüzünden Voltaj 1.48V'ye kilitli kalıyor ve IDLe konumda bile olsa düşmüyor. Şimdilik tüm çekirdekler 4250Mhz ve 1.37V ile ayarladım. Hem sıcaklıklar da düştü. Bir ara 4.3Ghz ve 1.3V ve altı deneyeceğim. Eğer tüm çekirdekler 4.3Ghz ve 1.25-1.27V gibi stabil çalışırsa oldukça yeterli. Voltaj manual olarak BIOS'tan kilitli olunca icue vs. herhangi bir voltaj yükseltme yapamıyor. Birkaç voltaj ve ratio ayarı hariç herşey Auto. PBO doğal olarak kapalı.
  • oup59 kullanıcısına yanıt
    Hocam bu pbo nedir açıklayabilir misiniz, dün biraz bakındım bulamadım, işten eve geçince tekrar araştıracağım.

• Bilinmezlik B kullanıcısına yanıt
    AMD'nin otomatik OC mekanizması hocam. VRM sıcaklığı ve kasa havalandırması gibi etkenleri de göz önünde bulundurarak işlemci çekirdeklerini maksimum seviyede kullanmaya çalışıyor. 3000 serisi için çoğu durumda manual OC yerine tercih edilebilir açıkçası ama 3.parti yazılımlar, AMD BIOS ve çipset sürücülerinin etkileri gibi durumlardan dolayı voltaj değerinin yüksek değerlerde kilitli kalması durumları yaşanabiliyor. Manual OC ile PBO OC arasında performans farkı pek olmuyor ama voltaj ve sıcaklık kontrolü avantajı var manual OC'un. Dezavantaj olarak ise işlemci ratio ve Voltaj değerleri BIOS üzerinden sabit değerlere ayarlandığından normalde işlemci IDLE durumda bile olsa o ayarlar ile çalışmaya devam ediyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oup59 -- 22 Ağustos 2019; 19:7:57 >
  • oup59 kullanıcısına yanıt
    Gayet güzel açıklama, teşekkürler açıklama için.

• quote:

Orijinalden alıntı: oup59

AMD'nin otomatik OC mekanizması hocam. VRM sıcaklığı ve kasa havalandırması gibi etkenleri de göz önünde bulundurarak işlemci çekirdeklerini maksimum seviyede kullanmaya çalışıyor. 3000 serisi için çoğu durumda manual OC yerine tercih edilebilir açıkçası ama 3.parti yazılımlar, AMD BIOS ve çipset sürücülerinin etkileri gibi durumlardan dolayı voltaj değerinin yüksek değerlerde kilitli kalması durumları yaşanabiliyor. Manual OC ile PBO OC arasında performans farkı pek olmuyor ama voltaj ve sıcaklık kontrolü avantajı var manual OC'un. Dezavantaj olarak ise işlemci ratio ve Voltaj değerleri BIOS üzerinden sabit değerlere ayarlandığından normalde işlemci IDLE durumda bile olsa o ayarlar ile çalışmaya devam ediyor.
    Tek sıkıntı manual OC yaptığın zaman işlemcinin tek çekirdek performansı düşüyor. Hali ile oyunlarda fps kayıpları yaratıyor.
    Ha dersen ben oyundan çok render alıyorum tüm çekirdekler sabit hızda çalışsın o zaman sorun yok.
    Ama ben daha çok oyun oynuyorum dediğin vakit o zaman PBO Auto olarak kullanmak daha mantıklı oluyor...
    iCue olayı benimde çok canımı sıktı kaç hafta oldu çözüm bulamadılar hala bekliyoruz...

• 1.25v 4.2 prime 95 falan sıkıntı yok ama cinebech 20 testinde kapattı pc yi ben de 1.3125 deneme ile bu voltaja kadar geldim kapatmadan cinebenchte. skor 4953 cb20 de
    bence arkadaşlar cb20den geçmeden ayarlar tamam demeyin
  • Serhatemir,bu akşam oc yaptım pcyi, hocam tam uyuyacaktım sizin iletiyi okudum:) 4 5 defa ard arda durmadan yaptım cine20 yi.. 1.2000 voltaj 41 katsayı ile oc yapmıştım, aida64 vs bir sürü programla test ettim sıkıntı yok, cine20 yi de denedim. 4840 puan aldı. Sizlere diğer sorum, ramleri ne ile test edebilirim, aida64 testi ramlerin stabilliği için güvenilir midir?

• İşlemciyi kendine mâl etmek için yüksek voltajla yakarak mühür vururcasına test etmenin mantığını anlamıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: elitenemesis58

1.25v 4.2 prime 95 falan sıkıntı yok ama cinebech 20 testinde kapattı pc yi ben de 1.3125 deneme ile bu voltaja kadar geldim kapatmadan cinebenchte. skor 4953 cb20 de
    bence arkadaşlar cb20den geçmeden ayarlar tamam demeyin
    1.28v deneyin bide
  • quote:

Serhatemir,bu akşam oc yaptım pcyi, hocam tam uyuyacaktım sizin iletiyi okudum:) 4 5 defa ard arda durmadan yaptım cine20 yi.. 1.2000 voltaj 41 katsayı ile oc yapmıştım, aida64 vs bir sürü programla test ettim sıkıntı yok, cine20 yi de denedim. 4840 puan aldı. Sizlere diğer sorum, ramleri ne ile test edebilirim, aida64 testi ramlerin stabilliği için güvenilir midir?
    Güzel değer ama auto da bırakın oyunlada 4.3 çalışıcak işlemci artık sürekli 4.1 çalışıyor olucak

Evet oyunlar için dediğiniz değerlere çıkar hocam autoda.

• Ben bu auto oc işini anlamadım. Aktif hale getirince 4.2ghze oc yapıyor voltajı da 1.35 veriyor.
    Bir de benim işlemci biraz kötü çıktı galiba, 4.2ghz ancak 1.35vda sağlıklı oluyor

• quote:

Orijinalden alıntı: arslanbenzer

Ben bu auto oc işini anlamadım. Aktif hale getirince 4.2ghze oc yapıyor voltajı da 1.35 veriyor.
    Bir de benim işlemci biraz kötü çıktı galiba, 4.2ghz ancak 1.35vda sağlıklı oluyor
    Manuel 1.28v verin oyle deneyin bide

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ` quaD. kullanıcısına yanıt
    Denedim. 1.35e kadar prime95'te kapanıyor bilgisayar

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.