Şimdi Ara

AM4 Anakartlar Konusu (23. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.310
Cevap
108
Favori
48.949
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
238 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    2D3212BGMCWH2_37/34_N
    https://www.reddit.com/r/Amd/comments/aj7ryl/amd_eng_sample_2d3212bgmcwh2_3734_n_am4_1_cpu_12/ (Posted byu/Sbrader 3 months ago)

https://www.userbenchmark.com/page/captcha?dest=https%3A%2F%2Fwww.userbenchmark.com%2FUserRun%2F16910589 (Run Date May 13 '19 at 21:25) (Motherboard: AMD Qogir-MTS)
    https://cpu.userbenchmark.com/page/captcha?dest=https%3A%2F%2Fcpu.userbenchmark.com%2FSpeedTest%2F697865%2FAMD-Eng-Sample--2D3212BGMCWH2-3734-N

AM4 Anakartlar Konusu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mukarnas -- 14 Mayıs 2019; 19:8:28 >

• .

(
    )

• Msi B450 Gaming Plus'ın ses kartı nasıl?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mfurkan0 M kullanıcısına yanıt
    Hangi kulaklık/hoparlör ile kullanacaksın?
  • Şu ana kadar 3 tane X570 görüntüsü çıktı üçünde de PCH active cooling, nForce yıllarına geri döndük, anakart üzerinde ki fan çok ses yapıyor konularına hazır olun.

AM4 Anakartlar Konusu

-

ASRock
    B450 Pro4 v3.20
    B450M Steel Legend v2.10
    Fatal1ty B450 Gaming K4 v3.20
    > Update AMD Combo_PI 1.0.0.1

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 15 Mayıs 2019; 15:24:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: No Way Out

Şu ana kadar 3 tane X570 görüntüsü çıktı üçünde de PCH active cooling, nForce yıllarına geri döndük, anakart üzerinde ki fan çok ses yapıyor konularına hazır olun.

-

ASRock
    B450 Pro4 v3.20
    B450M Steel Legend v2.10
    Fatal1ty B450 Gaming K4 v3.20
    > Update AMD Combo_PI 1.0.0.1
    Niye fan koymuşlar ki ben anakartta ilk defa fan olduğunu görüyorum.Üst segment ana kartlarında da olur mu bu fanlar?

• Steelo S kullanıcısına yanıt
    o kadar uzaga gitmeye gerek yok x79 chipset anakartlarda da vardi. asrock in x79 üst modellerinde ve asus sabertooth x79 da fan vardi zaten. Ama ses yapar mi görecegiz, custom sivi sogutma daha fazla ragbet görecek bana kalirsa. Chipset isiniyor demek ki.. ya daha büyük heatsink koyacaklar yada böyle fan...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Steelo S kullanıcısına yanıt
    X570'lerin pcie 4.0 yüzünden 8'wattan 15'watt kullanıma çıktığı söyleniyor. Yük altındaki 12 çekirdek vsden bahseden işlemcilere oc yapma ihtimalini düşününce konmuştur.
  • Ben black friday zamanlarında başta ooo ucuza x serisi anakart diye x370 gaming plus a atladım. Sonrasında biraz araştırıp durumu anlayınca siparişi iptal ettim. Sonra b450 tomahawk veya gaming pro carbon düşünüyordum. Pro carbon bulunmuyordu malesef. Tomahawk da iyi güçlü ama OC performansı dışında çok standart bir anakarttı. Biraz daha dolu bir anakart istiyordum. En son nanokatalogdan (3 haftada geldi) 950 lira civarına strix x370-f aldım. O zamanlar 750 lira civarına b450 tomahawk bulunabiliyordu. Yani yaklaşık 200 lira fazlasını verdim. Anakartın mosfet yapısını bilmiyorum ama iş yapar bir mosfet yapısı ve heatsinki vardır heralde. Gamers nexusun x370 ler arasında önerdiği anakartlardan biri olduğu için kötü değildir diye düşünüyorum. Zaten 60 amperlik 6 vcore fazı var. B450 Tomahawktan daha kaliteli olduğunu düşündüm. Üzerine ses yongası, rgb vb. ekstraları ve X çipsetin artıları var. Dahası AM3 soğutucu desteği sayesinde eski soğutucumu da takabildim. Sizce b450 tomahawk yerine bu anakartı almakla iyi bir tercih yapmış mıyımdır? 300 serisi anakartların hepsini mühendislik örneği diyerek elediğiniz için soruyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 15 Mayıs 2019; 20:3:40 >

• nkvelioglu N kullanıcısına yanıt
    X370F Strix, X470F Strix ile %100 aynı VRM tasarımını kullanıyor, 6+2 gerçek phase(VSOC doubler ile x2 yapılmış) üstelik piyasda ki en kaliteli mosfetlerden biri olan IR3555 kullanıyor. C6H'nın kullandığı CSD87350'den bile daha iyi. Tomahawk'ı vs. geçtim kağıt üzerinde tüm MSI anakartlardan daha üstün. Ayrıca üründe harici clock gen'de var. X370 için genelleme yaptığım mühendlik örneği gibi modellerden VRM tasarımı olarak dışında. Fakat X470 Strix'de ki problem bunun içinde geçerli, kağıt üzerinde çok iyi ama heatsink ne kadar verimli? Üründe mosfet sıcaklık sensörü olmadığı için diğer ürünlerle adil bir karşılaştırması yok sadece birkaç FLIR fotosu mevcut. ASUS bilerek alt seviye ürünlerine VRM ısı sensörü koymuyor ama bu kadar pahalı vrm kullandığı bir anakarta VRM sensörü koymaması garip aslında bu bakımdan mühendislik örneği benzetmesine uyuyor. ASUS ilk nesil ürünlerin BIOS'unu ne kadar düzeltebildi buda önemli çünkü ilk çıktıklarında felaketti. Sonuç olarak eğer BIOS'u sorunsuz ise 950 TL için gayet güzel anakart.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 15 Mayıs 2019; 20:39:55 >

• No Way Out kullanıcısına yanıt
    Bu bilgileri nasıl ediniyorsunuz? Kaynak olarak tavsiyeniz var mıdır? Googlelayarak rahatça ulaşılabilinecek bilgiler değiller malesef.

BIOS la bir sıkıntım olmadı. Yani extreme OC yapmıyorum veya clock gen kullanmıyorum. Ama işlemci ve rami makul frekanslara sorunsuz overclocklayabildim. Rami eski intel sistemde daha iyi overclockluyordum ama micron zarlı rami ryzen platformunda oclaması sıkıntılı olduğu için mazur görüyorum. Sıcaklık sensörünün olmadığını farkettim. Canımı da sıktı. Benimkinde bir sıkıntı var zannediyordum. Çok pahalı değillerse kendim ölçecek bir alet alabilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 15 Mayıs 2019; 21:6:48 >
    Bazı siteler kağıt üzerinde ki bilgileri okumak yerine gerçek bir inceleme yaparak PCB üzerinde ki tüm komponentleri belirtir;http://www.coolenjoy.net/bbs/review/489382?p=4

Yada üretici VRM kalitesine güveniyorsa bunu kendisi açıklar mesela gigabyte Z390 ürünler çıkmadan önce bu biglileri kendisi açıklamıştı;https://docs.google.com/spreadsheets/d/1l2FHTvye2cYp6D2lfUqHJLqMltR0Z2dQkqGDDz119AQ/edit#gid=0

Bu tarz kaynaklardan gelen bilgilere göre hardwareluxx sitesinde VRM listesi hazırlamış;
    https://www.hardwareluxx.de/community/f12/pga-am4-mainboard-vrm-liste-1155146.html
    https://www.hardwareluxx.de/community/f12/lga-1151-mainboard-vrm-liste-1175784.html

Hazır konusu açılmışken; Z390'da Aorus anakartlar rakipsiz, normalde Hero ile Master modeli marketing de biririne rakip ürünlerken en düşük Aorus modeli olan Elite bile Hero, Formula, Code modelinden daha üstün. Eğer BIOS'u düzelttiyse bu sefer Aorus AM4 anakartlardan umutluyum.

X570 AORUS XTREME
    X570 AORUS MASTER
    X570 AORUS ULTRA
    X570 AORUS ELITE
    X570 I AORUS PRO WIFI
    X570 AORUS PRO
    X570 GAMING X

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 15 Mayıs 2019; 21:25:56 >

• quote:

Orijinalden alıntı: No Way Out

Hangi kulaklık/hoparlör ile kullanacaksın?
    Hoparlörüm yok. SteelSeries Arctis 5 alıp onunla kullanmak istiyorum.
  • mfurkan0 M kullanıcısına yanıt
    Headsetin USB olması demek kendi ses kartı olduğu anlamına gelir. Bu nedenle anakartta bulunan ses kartının hiçbir önemi yok. Hatta anakartta ses kartı olmasa bile USB headsetler çalışır çünkü dediğim gibi ses kartı kendi içinde bulunur, anakart ile bir bağlantısı yok. Anakartın üzerinde dünyaın en iyi veya en kötü ses kartı bulunsa bile USB headset ile kullanacaksan seni ilgilendirmiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 15 Mayıs 2019; 21:48:49 >
    İngilizce kaynaklarda bu şekilde içerik üreten bir mecra yok heralde anladığım kadarıyla.

Peki x370-f' in heatsinki görünüş olarak yetersiz hissettiriyor mu? Bana bu kadar güçlü vrm + mosfetlerin üzerine yeterli olurmuş gibi geliyor çok anlamasam da. Tomahawk gibi dana gibi bir heatsink değil ama yeterli büyüklükte yüzey alanı sağlanmış gibi geldi bana.

coolenjoydan verdiğiniz linkte phase sayısı 10 olarak belirtilmiş mesela. Burada bu site hatalı bilgi mi vermiş oluyor? Yoksa cidden 4 soc phase e sahip mi bu anakart?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 15 Mayıs 2019; 22:4:27 >
    Eğer VRM'ler kaliteliyse heatsinkin aslında pek önemi yok, heatsink vrmleri kötü olan ürünlerde önem arz ediyor. X370F'ın heatsinki ne çok kötü ne çok iyi ama mosfetler kaliteli olduğu için aşırı ısınmayacaktır.

Örneğin Aorus Xtreme'nin VRM'leri piyasda ki en iyi birkaç modelden biri hatta en iyisi olabilir 300W gerçek yük altında 24 saat heatsinksiz tutabiliyor.

-

"coolenjoydan verdiğiniz linkte phase sayısı 10 olarak belirtilmiş mesela. Burada bu site hatalı bilgi mi vermiş oluyor? "

Ürünlerin kağıt üzerinde ki phase sayısı ile gerçek phase sayısı farklı şeylerdir. Zaten firmalarda en çok kadırmayacayı burada yapıyor. Evet, x370f üzerinde 10 tane choke mevcut fakat kullandığı IR35201 PWM kontrolcü en fazla "8+0/7+1/6+2" destekliyor ve vcore için doubler kullanılmamış yani ürünün gerçek phase miktarı 6+2. Birde vsoc için doubler kullanmış 6+4'de diyebiliriz. İlk mesajda x470 gaming plus ve b450 tomahawk okursan orada bu sahte faz olayını anlatmıştım. X470 Gaming plusda 8+2 gözüküyor ama aslında tomahawk, gaming plus, a pro ile aynı yanı 4+2.

Bu videoda bu konu anlatılıyor. Mesela bu üründe üstünde 8+2 var fakat gerçekte ancak 4+2 şeklinde çalışıyor. Hatta asus bunu 10 fazlı marketing yapmıştı, sahte 10 fazlı olduğu çıkınca rezil oldu. Umarım X570 modellerinde Z390'da yaptığı hatayı yapmaz. Apex, gene, extreme modelleri iyi fakat code, hero, formula çok kötü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 15 Mayıs 2019; 22:24:32 >

Olayı biliyorum da güvenilir kaynak olarak link verdiğiniz için bi acaba dedim. Doubler olduğunu belirtmiyor çünkü. Ya da ben görmedim. Neyse... Doğru sebeple doğru anakartı seçmişim sevineyim madem. Nanokatalogda bikaç gün önce yine 960 lira mı neydi benim anakart. Şimdi 1050 ye çıkmış.

Şu 32mb bios yetersizliği mevzusu yüzünden benim biosun boyutunu öğrenmeye çalıştım geçen. Bulamadım kaç mb olduğunu.

Bu arada ben 4. nesil ryzen işlemcileri de 300 serisi anakartların destekleyeceğine inanıyorum. Ama bir dayanağım yok. İçime öyle doğuyor sadece. En kötü ihtimal BIOS sürümlerinin farklı varyasyonları olur. Hangi işlemcileri desteklemesini istiyorsan o BIOS' u yüklersin falan. Çözüm ararsan bulunur yani bir şekilde bence. Hem 2020' ye kadar denince buna 2020 de dahi olması gerekmiyor mu? Sırf buradaki belirsizlik bile eğer destek gelmezse olası açılacak davada AMD' nin başını ciddi anlamda yakabilir gibi geliyor bana. O riske gireceklerini sanmıyorum.

Zaten X370F vcore'da doubler yok ama vsoc'da var.

Normalde PWM kontrolcü en fazla 6+2 desekliyor. Vsoc'da kulalnılan doubler IR3599 2x ile 6+4 şeklinde yapılmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 15 Mayıs 2019; 22:36:42 >
    Başından beri durumun farkındayım. Core için olanları ilgilendiren bir durum yok. Soc için olanlar 2 iken 4 taneymiş gibi gösteriliyor doğru. Bir ihtimal belki gerçekten 4 çıkar da sevinirim diye sordum. Gerçi 4 olsa da birşey değişmezdi herhalde. 2 fazlasıyla yetiyor olması lazım soc için.
  • B550 de mi 15W Tdp olur? Çipsetinde fan olan anakartı uzaya çıksa almam.
  • 
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.