Şimdi Ara

Prey (2017) [PC ANA KONU] (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
362
Cevap
3
Favori
16.298
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Oyun gayet sarıyor, ilk başlarda o giriş, deney muhabbeti sırasında Half Life ve Portal tadı yaşatıyor size resmen. Başarısız giden deney ve sonrasında aslında yaşananların kurgu olması, daha ilk sahnede sizi şaşırtıp havaya sokuyor.

Sonrasında terk edilmiş ve uzaylı istilasına uğramış istasyon kısmında ise Bioshock tadı geliyor. Bu anlamda herşeyi bir arada harmanlayıp sunması süper olmuş. Ki bu hava "haaa bilmemne oyunu taklidi" şeklinde bir fikir yerine, bu oyunların olumlu, akılda iz bırakan kısımlarını almış olması açısından güzel bir tat bırakıyor.

Oyunu C.tesi günü aldım, dünle birlikte 10 saat üzerinde vakit geçirmişim. Hanım kızdı kalkmadın şunun başından diye resmen

Oyuna çöp diyenler FPS sevmeyenler olsa gerek sadece. FPS severlerin mutlaka oynaması gereken bir oyun bence, kaçırmayın.

Optimizasyon anlamında ya ben sıkıntı yaşıyorum ya başka bir problem var. i5 işlemci ve 960m ile normalde Medium veya High ayarlarda da akıcı oynatabilirken, özellikle geniş alanlarda anlık birkaç sn'lik FPS düşüşleri yaşıyorum. Sonrasında oyun birden devam ediyor problemsiz şekilde. Ben de bunu maalesef ayarları düşürerek çözmek durumunda kaldım. Low ayarlara rağmen yine de gayet iyi görünüyor oyun. O konuda çok şüpheniz olmasın.

Eşyaları kopyalayıp saklanan Mimic muhabbeti de güzel düşünülmüş. Gerçi Merlin'in incelemesinde "bir odaya girdiğinizde bu mimic mi acaba" diye düşünürken, bir süre sonra bu muhabbet sıkmaya başlıyor demişti. Henüz sıkılmadım, eğlenceli bile oluyor hatta, bir de mercekli başlık şeklinde bir ekipman var, bunu alınca zaten etraftaki mimicleri gösteriyor. Onlar henüz eşya durumundayken ateş edip hallediyorsunuz.

Bir odada da tüm eşyaların üzerine "It's not MIMIC" diye post it'ler koymuşlar. Gırgır, gülümseten böyle birtakım detaylar da mevcut.

Oyun bazı anlarda size seçim şansı da veriyor, gerçi oyun sonuna etki ediyor mudur bilemedim. Sanki pek bir işe yaramıyor gibi. Örneğin adamın birini Mimic'lere kurban etmek yerine dışarı saldım ama henüz bir getirisi olmadı, bakalım ileride birşey fark edecek mi.

Herneyse, oyun genel anlamda baya başarılı, verilen notları hak ediyor. FPS seviyorsanız, gerilim de seviyorsanız mutlaka deneyin. Orj. alacaksanız fiyat düşmesini beklemeyi veya Key şeklinde almanızı öneririm.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ormanci

Oyun gayet sarıyor, ilk başlarda o giriş, deney muhabbeti sırasında Half Life ve Portal tadı yaşatıyor size resmen. Başarısız giden deney ve sonrasında aslında yaşananların kurgu olması, daha ilk sahnede sizi şaşırtıp havaya sokuyor.

Sonrasında terk edilmiş ve uzaylı istilasına uğramış istasyon kısmında ise Bioshock tadı geliyor. Bu anlamda herşeyi bir arada harmanlayıp sunması süper olmuş. Ki bu hava "haaa bilmemne oyunu taklidi" şeklinde bir fikir yerine, bu oyunların olumlu, akılda iz bırakan kısımlarını almış olması açısından güzel bir tat bırakıyor.

Oyunu C.tesi günü aldım, dünle birlikte 10 saat üzerinde vakit geçirmişim. Hanım kızdı kalkmadın şunun başından diye resmen

Oyuna çöp diyenler FPS sevmeyenler olsa gerek sadece. FPS severlerin mutlaka oynaması gereken bir oyun bence, kaçırmayın.

Optimizasyon anlamında ya ben sıkıntı yaşıyorum ya başka bir problem var. i5 işlemci ve 960m ile normalde Medium veya High ayarlarda da akıcı oynatabilirken, özellikle geniş alanlarda anlık birkaç sn'lik FPS düşüşleri yaşıyorum. Sonrasında oyun birden devam ediyor problemsiz şekilde. Ben de bunu maalesef ayarları düşürerek çözmek durumunda kaldım. Low ayarlara rağmen yine de gayet iyi görünüyor oyun. O konuda çok şüpheniz olmasın.

Eşyaları kopyalayıp saklanan Mimic muhabbeti de güzel düşünülmüş. Gerçi Merlin'in incelemesinde "bir odaya girdiğinizde bu mimic mi acaba" diye düşünürken, bir süre sonra bu muhabbet sıkmaya başlıyor demişti. Henüz sıkılmadım, eğlenceli bile oluyor hatta, bir de mercekli başlık şeklinde bir ekipman var, bunu alınca zaten etraftaki mimicleri gösteriyor. Onlar henüz eşya durumundayken ateş edip hallediyorsunuz.

Bir odada da tüm eşyaların üzerine "It's not MIMIC" diye post it'ler koymuşlar. Gırgır, gülümseten böyle birtakım detaylar da mevcut.

Oyun bazı anlarda size seçim şansı da veriyor, gerçi oyun sonuna etki ediyor mudur bilemedim. Sanki pek bir işe yaramıyor gibi. Örneğin adamın birini Mimic'lere kurban etmek yerine dışarı saldım ama henüz bir getirisi olmadı, bakalım ileride birşey fark edecek mi.

Herneyse, oyun genel anlamda baya başarılı, verilen notları hak ediyor. FPS seviyorsanız, gerilim de seviyorsanız mutlaka deneyin. Orj. alacaksanız fiyat düşmesini beklemeyi veya Key şeklinde almanızı öneririm.

Hocam bende de 960m var, omedium high arası 40-45 fps veriyor mu?

Bir de denediyseniz dishonored 2 performansı nasıl kartın?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mr.Prestige kullanıcısına yanıt
    Hocam değere bakmadım ama bi darboğaz yaşandığı gerçek, işlemci midir, ram midir, bişey sebep oluyor ama anlamadım. Çünkü başka oyunlarda da aynı şeyi son zamanlarda hep yaptı. Sanıyorum kartta veya makinede bi sıkıntı var. Çözemedim bi türlü.
    Örneğin Call of Duty oynuyorum, 60-80 FPS arasında dolanırken bi anda 20-25'lere iniyor, o arada fan hızı yükseliyor falan, sonra tekrar devam. Ayarları biraz açınca 45-50'lerden 18'lere düşüp geri geliyor.

Normalde birkaç saniye kusursuz oynatabildiğine göre sistem kaldırıyor aslında.

Termal macunu değiştirmeyi de düşünüyorum. İlk etapta format çakacağım. Acaba makinedeki SSD'den kaynaklı birşey midir diye ondan da şüphelenmiyor değilim.

850m'li MSI laptopum vardı, bunda öyle bi sorun yoktu çünkü, 960m ile daha iyi sonuç alabilmem gerekiyordu diye düşünüyorum. İkisi de i5 makine. Var bi enayilik ama du bakalım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ormanci

Hocam değere bakmadım ama bi darboğaz yaşandığı gerçek, işlemci midir, ram midir, bişey sebep oluyor ama anlamadım. Çünkü başka oyunlarda da aynı şeyi son zamanlarda hep yaptı. Sanıyorum kartta veya makinede bi sıkıntı var. Çözemedim bi türlü.
    Örneğin Call of Duty oynuyorum, 60-80 FPS arasında dolanırken bi anda 20-25'lere iniyor, o arada fan hızı yükseliyor falan, sonra tekrar devam. Ayarları biraz açınca 45-50'lerden 18'lere düşüp geri geliyor.

Normalde birkaç saniye kusursuz oynatabildiğine göre sistem kaldırıyor aslında.

Termal macunu değiştirmeyi de düşünüyorum. İlk etapta format çakacağım. Acaba makinedeki SSD'den kaynaklı birşey midir diye ondan da şüphelenmiyor değilim.

850m'li MSI laptopum vardı, bunda öyle bi sorun yoktu çünkü, 960m ile daha iyi sonuç alabilmem gerekiyordu diye düşünüyorum. İkisi de i5 makine. Var bi enayilik ama du bakalım.

Aynen hocam bir sorun var gibi, pil ayarlarından da olabilir
  • Oyunun harika olduğu bir gerçek fakat sadece single player olan bir oyun icin 219 tl verilmez ..130 civari bulunuyor ama yine de çok ..sanırım witcher fiyat konusunda çitayı belirledi benim için .

• Prey ilk duyurulduğu dönemde fazla ilgimi çeken bir oyun olmasada çıkışına yaklaştıkça oyunun ismini sıkça duymamdan ötürü oyunla ilgili yayınlanan videolar ve ufak bilgiler aslında oyuna olan ilgimi artırır hale getirdi.Sonraları ise çıkışına kısa bir süre kala bazı kanallardan ilk bölümlerini izledim ve oyun birçok yapımdan benzerlikler alarak sevdiğim oyunların bir karışımı olunca almaya karar verdim.Ön siparişle aldığım bu yapım ilk anından itibaren kaliteli olacağının işaretlerini taşıyor ve ilerleyen görevlerde bizleri nelerin beklediğini merak ettirir hale geliyordu.İlk başta elimizde bir Wrench ve oyunun bence en faydalı aracı olacak olan Gloo Cannon ile başladığımız bu yolculuk Arkane Studıos ellerinde gayet kaliteli bir şekilde hazırlanmış.

Oyunda görev çeşitliliği epey fazla fakat ana görevler dışındakileri etrafı keşfederek bulmanız gerekiyor zaten materyal toplamak için etrafı gezip her yeri araştırmak gerekeceğinden yan görevleride açmak bu tarz oynayanlar için çok zor olmayacaktır.Oyunda sadece elimizde Wrench ile gezmiyoruz,Shotgundan Stun Guna ve çeşitli bombalara kadar çok sayıda ekipman kullanabiliyoruz.Oyundaki craft ve topladığınız materyalleri dönüştürme işlemi hem çok zevkli hemde gayet akıllıca düşünülmüş.Bunların yerinide keşfettikten sonra yapmak istediğiniz silah yada diğer materyaller için kaynak toplayıp bu istasyonlarda dönüştürebiliyorsunuz.

Oyunun bence en iyi yanı oyuncuyu sürekli kendisine bağlayarak oynatıyor olması bunun en temel nedenide etrafınızdaki her eşyanın düşman olma ihtimali, bir nesneyi alırken bile onun mimic adı verilen düşmanınız olma ihtimali her an mevcut fakat oyunu sese önem vererek oynarsanız yada nesnelerin hareketi dikkatinizden kaçmazsa hangisinin mimic olabileceğini çok geçmeden tahmin edebiliyorsunuz eğer nesneye çok yakınsanız mimic bir anda kendisini ortaya çıkarıyor.

Oyunda karakterimizi oyun tarzımıza göre geliştirebileceğimiz yetenekler mevcut bunları aktif edebilmek için neuromodlara ihtiyacınız olacak.Bunları etrafı araştırarak toplayabilir yada üretim planını bulursanız fabricatorde işleyebilirsiniz.Yeteneklerde belirli neuromod ihtiyacı olduğunuda belirtmem gerekiyor bazısı 1 bazısı ise daha fazla neuromod isteyebiliyor.Yetenekler ise temelde human ve typhon powers olarak ikiye ayrılıyor.İsterseniz tamamen insan özelliklerini geliştirerek istersenizde typhon güçlerini açarak yani düşmanlarınızın özelliklerini kazanarak oynayabilirsiniz.Burada güzel bir ayrıntı var oda eğer typhon güçlerine ağırlık verir ve karakterinizi tamamen bu güçler doğrultusunda geliştirirseniz etrafa kurulmuş olan turretler sizi korumak yerine typhon güçleriniz nedeniyle size tehdit oluşturmaya başlıyor.

Optimizasyondanda bahsedecek olursam oyun son dönemde çıkmış en iyi optimize oyunların başına geliyor,Cryengine grafik motoru ile hazırlanan bu yapım Arkane Studıos oyunlarının grafiksel hatlarını korur şekilde oluşturulmuş yani Cry Engine in gelişmiş grafikleri kadar olmasada grafiklerin çağın gerisinde olduğunu düşünmüyorum.Özellikle yüksek çözünürlükte oynarsanız grafiklerin oldukça hoş gözüktüğünü gözlemleyebileceksiniz.Gtx 1080 ile 4K Ultra ayarlarda 60 fps lik bir performans gayet iyi seviyede ve akıcılık konusundada en ufak bir sorunu bulunmuyor.

Oyunu oldukça beğendiğimi söyleyebilirim,hem oynanış hem oyun akıcılığı hemde sizi oyuna bağlayan unsurlar ile Prey başladıktan sonra uzun süre oynayabileceğiniz oyunlar arasında,Steamdeki çıkış fiyatı oldukça yüksek olsada diğer yerlerden daha uygun fiyatlara bulunabiliyor.Umarım ilerleyen zamanlarda uygun fiyatlara alınabilir bir yapım olur böylece herkes böyle bir oyunu oynama imkanı bulur.Herkese iyi oyunlar :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Terminator T-800 -- 9 Mayıs 2017; 1:26:48 >
  • Ormanci kullanıcısına yanıt

Hocam mimiclere kurban etmek yerine kurtardığınız adam yer değiştirmiyor ve orada geziniyor, bir süre sonra oraya tekrar uğrayıp onunla konuşun ve size bir kasa şifresi söyleyecek.Şifresini söylediği kasada hemen yan odada ve oraya gidip bazı ekipmanlar alabilirsiniz.
  • Terminator T-800 kullanıcısına yanıt
    gtx 1080 zaten piyasadaki en iyi 3 ekran kartından biri ve türkiyede 3000tl gibi bi şey. buna darboğaz yapmayan bi işlemci de aynı fiyatlarda olucaktır. bu şekilde zaten 4k'da son nokta grafikte oynayamıycaksam ölsün :d

en ucuz 120tl türkiyede bu oyun. sadece single olan veya witcher gibi yüzlerce saatlik ömrü olmayan oyuna, ne kadar iyi olursa olsun, 120tl vermem.
    Eyvallah, galiba kasayı hack yeteneği ile açtım yav, hatırlamıyorum ama bilemedim Gerçekten de işe yaramıyormuş demek lavuk
  • kangax kullanıcısına yanıt
    Fiyat konusundaki düşüncenize saygı duyuyorum fakat bu oyun sanıldığı aksine kısa sürecek bir oyun değil keşfedilecek çok sayıda görev var eğer sadece ana görevler üzerinden gidilirse haliyle uzun sürmez böyle oyunları almayı düşünen öncelikle oyunun gerektirdiği yapıda bir oyun tarzı olmalı yoksa diğer türlü kısa sürede bitecektir.

Witcher 3 fiyat ve içerik konusunda türünün tek örneği bu nedenle her oyunu içerik ve fiyat konusunda Witcher 3 ile kıyaslamamak lazım ayrıca Preyin bu fiyatlarda olmasının sebebini herkes biliyor yoksa 89 Tl ile ön siparişe açılan yapım kısa süre sonra 219 Tl ye çıkmazdı.Fiyatını hak eder yada etmez bu göreceli bir kavram fakat kesin olan bir şey varki oyun içerik olarak oldukça zengin sadece bu zenginliği oyuncunun ortaya çıkarması gerekiyor.

Performans konusunda ise piyasada öyle oyunlar var ki en güçlü ekran kartlarından Gtx 1080 bile 1080p de 60 fps göremiyor bu nedenle burada 1080 in gücünden çok oyunun optimizasyonuna vurgu yapmak istedim çünkü istenildiği takdirde nasıl iyi optimizasyon yapılabildiğinin en iyi örneklerinden birisi Prey oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Terminator T-800 -- 9 Mayıs 2017; 17:28:48 >
    optimizasyonda evet haklısınız.
    ben her yan görevi yapan, her şeyi lootlamaya çalışan vs biriyim. o yüzden witcher'a da yüzlerce saat dedim yoksa sadece ana görev yapılsa çok daha kısa sürede bitiyo evet.
    prey için her şeyi yapmaya çalışarak ortalama kaç saatte bitiriliyo?
  • Voidu'nun yarışmasına katıldım çıkarsa inşallah bakalım oyunu deneyimleriz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CheKD

Oyunu 1.5 saate yakın oynadım ve beğendim,oynanış Deus Ex:Mankind Divided ve Dishonored 2 birleşimi olmuş,grafikleri güzel,performansı iyi,hikayesi ve atmosferi ilginç bir oyun olmuş Prey.Arkane yine güzel bir iş ortaya çıkarmış gibi gözüküyor,oynadıkça gözlemlerimi paylaşamaya devam edeceğim.

Daha doğrusu Deus Ex:Mankind Divided ve Dishonored2 2006'da çıkan Prey oyunundan etkilenmiş de denilebilir mi?
  • kangax kullanıcısına yanıt
    Oyun sürem steamde şu an 16 saat ve henüz oyunun ilk başladığı bölgedeyim.Bir tane ana görev dışında keşfedilmiş yan görevler ve ulaşamadığım yerler mevcut.Oyunun bitişi ne kadar sürüyor bilemiyorum çünkü henüz bitirmedim.Bir bölgeden bu kadar görev çıkıyor ve halen girilemeyen yerler oluyorsa bu oyun ne kadar sürede biter inanın tahmin bile edemiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: zamzamzam

quote:

Orijinalden alıntı: CheKD

Oyunu 1.5 saate yakın oynadım ve beğendim,oynanış Deus Ex:Mankind Divided ve Dishonored 2 birleşimi olmuş,grafikleri güzel,performansı iyi,hikayesi ve atmosferi ilginç bir oyun olmuş Prey.Arkane yine güzel bir iş ortaya çıkarmış gibi gözüküyor,oynadıkça gözlemlerimi paylaşamaya devam edeceğim.

Daha doğrusu Deus Ex:Mankind Divided ve Dishonored2 2006'da çıkan Prey oyunundan etkilenmiş de denilebilir mi?

Zannetmiyorum zira Deus Ex serisinin ilk oyunu 2000 yılında çıktı ve Square Enix evreni yenileyerek tekrar oyunculara sunuyor,Dishonored serisinin ise 2006'da çıkan Prey ile uzaktan yakından alakası yok.
  • Hadi bakalım CPY goster kendini

219 lira ne lan

• uzun bi aradan sonra half-life tadında oyun yapmışlar gibi torrente düşsünde :D
    voidu çekilişinden kazanırız inş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asdasdqwertyveyaalxyvance -- 10 Mayıs 2017; 15:39:49 >
  • Dishonored 2 kırılmadı bu da kırılmaz

• Herşeyi lootlayan her deliğe giren ruh hastalari için oyun biçilmiş kaftan üstüne bide fps bakış açışı ile gerilim öğeleride tuz biber olmuş paranız varsa kesin alın oynayın Bu arada Denuvonun son kalesi Arkhane Studios oldu adamların oyunları kırılmıyor arkadas helal olsun

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.