Şimdi Ara

MERKEZİ UYDU SİSTEMLERİ HAKKINDAKİ TÜM SORULARINIZI CEVAPLIYORUM.... (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
179
Cevap
1
Favori
14.981
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: onur01651

yayınlar yüksek bantta çalışıyor HD, emin olarak söylüyorum sinyal seviyesi yetersiz geliyor. ( anlattığınıza göre başka ihtimal yok )
    Yükseltici kullanmanız gerekecektir.
    Parmak anfi dediğimiz basit IF yükseltici ya da Küçük bir IF yükseltici ile sorununuz çözülecektir.
    Bunu santralden sizin daireye giden kablonun başına koyarsanız sorunuz çözülür, dairanizde büyük ihtimal bölücü de var. Bölücüyü çıkarıp direk geçiş yaparsanız da çözüme kavuşmanız muhtemeldir.

Çok teşekkür ederim
  • Yanıt için teşekkürler.

Dediğiniz gibi ayrı kayıt sistemleri kurup çatıdan otoparkları izlemek en kolayı olacak herhalde. Yeterli gün sayısında kayıt yapabilecek en küçük kayıt cihazı ile her bir kamerayı ayrı sistem olarak bağlamayı deneyelim bakalım.
  • Arkadaşlar selam,

Multiplexer'in karasal girişine Dijital veya Analog Head-endler bağlanabilir mi ?
    Daha sonra TV bölümünde bunu diplexer ile ya da bölücü prizlerle tv ye giriş yapabilir miyiz ?

Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar var mıdır ?

Teşekkürler.
  • 9. giriş RF girişi IF değil sıkıntı olmaz mı Digiturk anteninden direkt gelen kablo ?
  • vetooy1 V kullanıcısına yanıt
    multiplexerden kastın dedir?
    Tam olarak elinde ne var, ne yapmak istiyorsun?
  • Multiswitch ya pardon :)
    her multiswichte ( %99 RF girişi vardır ), sen bu girişten girdiğin headendi aynı tvden direk izleyebilirsin.
    Aynı kablo üzerinden hem IF hem RF taşınır.
    TV-SAT priz kullanırsın SAT tarafının LNB in girişine, TV tarafını ANTEN İN girişine takarak izleyebilirsin.
  • burada dikkat etmek gereken herhangi bir şey var mı? bi de ölçüm aleti olarak ne tavsiye edersiniz ?
  • bi arkadaşım bu bağlantıyı yaptığı zaman TV bölümünde normalde olmayan karıncalanmanın olduğundan bahsetti. RF Giriş bölümünde sinyalin zayıf olmasından mı kaynaklıdıır ? Orayı Amplifikatörle güçlendirmek mi gereklidir ?
    Karıncalanmalar genelde kısadevrelerden, yansımalardan ve parazitlerden olur.
    Prizi kontrol ediniz, kablonun bi köşesinde açıklık olmamasına dikkat ediniz.
    Yanını S bandından verirseniz karasal ( belediye ) yayınlarından etkilenmez.
  • Teşekkürler . O zaman bir soru daha :)

Peki DVB-C(QAM) ile modüle edilmiş bir dijital headendi de multiswitch karasal yayınana bağlayabilir miyiz ve diplexer özellikli prizden alıp, kablotv receivere bağlayabilir miyiz ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vetooy1 -- 2 Şubat 2016; 14:38:25 >
  • Binada merkezi sistem var. Ben bir odada digitürk izleyebiliyorum başka bir odada digitürk izleyemiyorum dsmart türksat çekiyor. Tek kablodan tüm uyduların çıkması gerekmiyormu normalde merkezi sistemde acaba ?
    DVB-C(QAM) sistemi headend altyapısını kullanır, aynı frekanstan yayın yapar. Bu yüzden headend izlediğiniz şekilde izleyebilirsiniz.
    tek fark Televizyonun DVB-C tunerinin olması gerekir, yoksa bu tunere sahip bir receiver alarak izleyebilirsiniz.
    Yanlız dikkat edilmesi gereken nokta analog ile dijital DVB-C aynı frekanstan verilmemesi gerekir.

genelde s bandını kullanırız, burası temizdir
    Ekte frekans listesini koyuyorum.
    Analog headend için yayın yapılan çıkış direk s bandı seçilirken
    DVB-C çıkışlarda bandın başladığı frekans seçilir ve her paket 8 Mhz hesaplanır ve 8er atlanarak yayın basılır.

Örneğin
    analogta s2 den show, s3 ten atv falan filan verilerken
    dijitalde ise 111mhzden bi paket, 119mhz den diğer paket verilir ( 8 atlanarak )
    Kullandığın markaya göre programlama yaparsın ama yayının veriliş şekli budur.

Burası önemlidir, sakın atlama

MERKEZİ UYDU SİSTEMLERİ HAKKINDAKİ TÜM SORULARINIZI CEVAPLIYORUM....

• Evet çıkması gerekiyor, ama aynı anda 2 uydu çalıştıramazsın ( digiturk hariç )
    Nerde tıkanıyorsun sorunu biraz açarmısın.
    Detaylı bilgi verirsen yardımcı olayım...
  • Merhaba, benim sorum biraz farklı olacak ama umarım yardımcı olabilirsiniz.

İlk olarak uydu işinden pek anlamam, bunu belirterek başlayım. Merkezi sistemi olan bir siteye yeni taşındım. Buradaki teknik servisin dediğine göre binada QM sistemi kullanılıyormuş. Bu yüzden normal uydu alıcılar ya da tv nin içindeki dahili alıcılar çalışmaz dedi. Daire çıkışından (hangi tür olduğunu hatırlamıyorum) kabloyla analog yayın seyredebilirsiniz dedi. Bu yayının içinde HD yokmuş. HD yayın izlemek için de sadece Digitürk ya da D-Smart almanız lazım dedi.

Mantığıma uymayan nokta şu; Digitürk ya da D-Smart da sonuçta bir uydu alıcı ve bu platformların cihazları bu sistemden HD yayın aktarabiliyorsa, benim de dışarıdan alabileceğim bir receiver ile normal uydu bağlantısı yapmam mümkün olamaz mı? Bu arada uydunun Eutelsat olduğunu söyledi teknik servis. Sizin konu hakkında yorumlarınızı almak isterim.
  • Uydu alıcısındaki RF girişine kulaklık jak kablosu soksam uydu alıcısındaki ses kulaklıktan çıkar mı? Uydu alıcısında bir de scart girişi var fakat o da sadece scart girişi olan bir televizyona bağlı scart çoklayıcı olçadan bu işi halledebilir miyim?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • luciano02 L kullanıcısına yanıt
    QAM yani Dijital Headend yapmışlar. BU KabloTV 'nin yaptığından pek farklı değil. Tıpkı onda olduğu gibi de receiver almanız gerekli eğer dijital yayınlara erişmek isterseniz. Diğer türlü sadece analog izleyebileceksiniz. Uydunun receiverı farklı onu bu merkezi yayına bağlayamazsınız

. Tabii ki siz de kendi uydu çanak ve receiverınızı alıp bağlayabilirsiniz. Ama tesisatta biraz değişiklik yapmanız gerekli.
  • Doruki kullanıcısına yanıt
    Neyi nereye sokacağın net değil hocam. Bi de hangi receiverı kullanıyorsun ?
    teşekkür ederim hocam, verdiğiniz cevap için.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Acil cevap; dt cihazin da bireysel gelen eutelsat hatti ile yine bireysel gelen türksat hattini disecq ile birleştirip dt cihazin da eutetsat üstünden sorunsuzca yayın alabilirmiyim?

Amaç yine dt de eutelsat kullanmak turksat simdilik atil kalacak ama kablonun ucunda olsun ilerisi icin uyelik biterde falan diye düşünüyorum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.