Şimdi Ara

.....

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı, 1 Masaüstü Kullanıcı
19
Cevap
0
Favori
998
Tıklama
Giriş
  • Uzaklaştırılmış 2 gün cezanın, 1 gün 30 dakika kadarı kaldı.
    5 Not

Merhaba arkadaşlar. Vize öncesi, hocamız bize sorular verdi. Bunları yaparsak baya bi puan eklenicek vizemize. Bu dersten tek bi hafta devamsızlık yaptım. O hafta anlattığı dersten sorular sordu. + puan kazanıcaz bunlardan. Sizlere güveniyorum :) Bana yardım eden çıkar eminim. Her zaman yaptığım birşey değildir bu. Zaten notlarımı falan aldım, fakat gerçekten anlamadım bu konuyu.

Her neyse, sorularımı yazıyorum arkadaşlar. Çözen olursa gerçekten minnettar kalıcam..

1 - Boyutları ve değerleri klavyeden girilen iki matris arasında çıkarma işlemi yapan, program ve matrisleri ekranda alt alta gösteren program

2 - Boyutları ve değerleri klavyeden girilen iki matris arasında çarpma işlemi yapan program

3 - Elemanları klavyeden girilen 3x3 matrisinin tersini bulan program

4 - Elemanları klavyeden girilen 3x3 matrisinin transpozunu bulan program

5 - Elemanları klavyeden girilen 4x4 matrisinin belirtilen satır ve sütun değerine göre kofaktör hesaplayan program

6 - Elemanları klavyeden girilen 3x3 matrisinin determinantını hesaplayan program

- Şimdiden çok teşekkür ederim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WarriorAngel -- 13 Aralık 2011; 19:47:52 >

|
    |

• Yüzbaşı
    621 Mesaj
    Bunları kendiniz yapmanız sizin için daha iyi olur hemde vize öncesinde.

Soruların tümünde 2 boyutlu diziler ve döngüler kullanacaksınız gerisi de zaten matematiksel işlemler çok zor değiller.

Siz araştırıp yapmayı deneyin takıldığınız yerleri burada sorun eminim bilen arkadaşlar yardım edeceklerdir.
    |
    |
    5 Not
    İşte problem orda, c ++ 'ı az çok yapabiliyorum (Visual Basic'te iyiyim) fakat Matematiğin en anlamadığım konuları ve kaçırdığım haftanın dersi birleşince, inanın hiç birşey yapamıycak noktaya geldim.

En azından bi kaç soru burda çözülse, matematik mantığını internetten araştırıp geri kalanını yapabilirim diye düşünüyorum.
    |
    |
    mesajım bulunsun akşam boş vaktim yazarım sorular kolay bu arada internette biraz araştırma yap matrisleri girmek için 2 for i j li forun içine cin komutuyla matrisleri girdir çarparkende 2 for kullanıp yazdır
    |
    |

Orijinalden alıntı: Rdau

mesajım bulunsun akşam boş vaktim yazarım sorular kolay bu arada internette biraz araştırma yap matrisleri girmek için 2 for i j li forun içine cin komutuyla matrisleri girdir çarparkende 2 for kullanıp yazdır

Çok teşekkür ederim hocam.. İnan bilemezsin ne kadar büyük sevap işlediğini..

Bende o zaman mesleki ingilizce sınavıma çalışayım (:

Orijinalden alıntı: WarriorAngel

quote:

bu arada ben visual studioda yazabilirim ama devc++da da çalışır diye düşünüyorum çok yakın kodları

5 Not
    quote:

quote:

Orijinalden alıntı: WarriorAngel

quote:

bu arada ben visual studioda yazabilirim ama devc++da da çalışır diye düşünüyorum çok yakın kodları

Evet bende anlamadım. Hoca niye bu dev c++ programını kullanıyor. Acaba lisans gerektirmediği için falan mı.. bilemiyorum. Bence de çalışır gibi..
    |
    |

• Yarbay
    2125 Mesaj
    İlhan naber

Çalışır çalışır orda da yazsan sorun olmaz.
    |
    |
    Intel i7-6700 | MSI H170A GAMING PRO | Cooler Master Hyper 212 EVO | HyperX FURY 16GB (2x8GB) 2133MHz DDR4 | EVGA GeForce GTX 1070 FTW GAMING ACX 3.0 | EVGA SuperNOVA 650 G2 | 2 x WD Caviar Blue 1TB |
    Samsung 850 EVO 250GB 2.5-Inch SATA III | Zalman Z11 NEO | 5 x Noctua NF-S12A PWM | DELL U2414H | Logitech G533 | Logitech G710+ | Logitech G900 | Corsair Gaming MM300 Anti-Fray Extended | Xbox One Wireless Controller
  • Yüzbaşı
    456 Mesaj
    Matematiği iyi olmayan bir kişiden, lütfen alınmayın, iyi programcı olmasını beklemek biraz uçuk bir beklenti olacaktır diye düşünüyorum. Zaten program yazarken yapılan her adım birer matematiksel sınama, işletilen her kod mantıksal durumların getirdiği birer mantıksal sonuç değil mi. Sen ileride "complexity" hesaplayacaksın ve kodunu buna göre yazacaksın. Matematiği iyi olmayan birisinden nasıl verimli kod yazması beklenebilir ki? Hele ki yakınılan nokta matrisler ise, ki ben açıkcası matrisleri bilmediğini değil kodu yazmanın sana zor geldiğini düşünüyorum, matematiğinin durumu vahimdir. Matematiğin hayata bakışı değiştirdiğini düşünüyorum. Ve programlamaya daha doğrusu problem çözmeye ancak bu pencereden bakıldığında sonuca gidebileceğimize inanıyorum.

Kişisel eleştiri değil genel konuşuyorum, alınmayın lütfen.

İç içe iki tane for mantığını kurmuş bir kişinin birkaç saat uğraşarak yapabileceği bir ödev. Uğraşın üzerinde derim.

5 Not
    quote:

Orijinalden alıntı: qamyoncu

Matematiği iyi olmayan bir kişiden, lütfen alınmayın, iyi programcı olmasını beklemek biraz uçuk bir beklenti olacaktır diye düşünüyorum. Zaten program yazarken yapılan her adım birer matematiksel sınama, işletilen her kod mantıksal durumların getirdiği birer mantıksal sonuç değil mi. Sen ileride "complexity" hesaplayacaksın ve kodunu buna göre yazacaksın. Matematiği iyi olmayan birisinden nasıl verimli kod yazması beklenebilir ki? Hele ki yakınılan nokta matrisler ise, ki ben açıkcası matrisleri bilmediğini değil kodu yazmanın sana zor geldiğini düşünüyorum, matematiğinin durumu vahimdir. Matematiğin hayata bakışı değiştirdiğini düşünüyorum. Ve programlamaya daha doğrusu problem çözmeye ancak bu pencereden bakıldığında sonuca gidebileceğimize inanıyorum.

Kişisel eleştiri değil genel konuşuyorum, alınmayın lütfen.

İç içe iki tane for mantığını kurmuş bir kişinin birkaç saat uğraşarak yapabileceği bir ödev. Uğraşın üzerinde derim.

Yok hocam gerçekten. Mat 2 dersim iç açıcı değil. Derslerini takip ettiğim programları gerçekten anlayabiliyorum. Dediğim gibi bu sefer istisna oldu, o yüzden istek yaptım :(
    |
    |

• Er
    2 Mesaj
    yardım bekliyoruz :D
    |
    |
    cin>>sat1>>sut1;
    cout<<" ilk matrisin degerlerini gir : "<<endl;
    for(i=0;i<sat1;i++)
    for(j=0;j<sut1;j++)
    cin>>matris1[i][j];
    cout<<"ikinci matrisin satir ve sutun sayisini gir : ";
    cin>>sat2>>sut2;
    cout<<"matris 2 nin degerlerini gir : "<<endl;
    for(i=0;i<sat2;i++)
    for(j=0;j<sut2;j++)
    cin>>matris2[i][j];
    }

ekrana giris yazdirabilirsin. geri kalani icin fikir vermistir umarim ( mesela toplamada
    (matris1[i][j]+matris2[i][j])
    seklinde olucak.

matrisler mat 2 nin konusu degil ki arkadasim. mat1 konusu olmasi lazim benim hatirladigim. unv 1 de mat1 de matris goruyorduk ve bu dizeleri biz programing 1 ve 2 de gorduk c ve c++ da. aslinda basit islem...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cinobilly -- 10 Aralık 2011; 17:07:22 >
    matrisleri mesleki matematik olarak görüyoruz biz. 1. sınıf 2.yarıyılda. emeğin için teşekkürler.
    |
    |

Orijinalden alıntı: cinobilly

cout<<" ilk matrisin sutun ve satir sayisini gir "; 
    cin>>sat1>>sut1;
    cout<<" ilk matrisin degerlerini gir : "<<endl;
    for(i=0;i<sat1;i++)
    for(j=0;j<sut1;j++)
    cin>>matris1[i][j];
    cout<<"ikinci matrisin satir ve sutun sayisini gir : ";
    cin>>sat2>>sut2;
    cout<<"matris 2 nin degerlerini gir : "<<endl;
    for(i=0;i<sat2;i++)
    for(j=0;j<sut2;j++)
    cin>>matris2[i][j];
    }

ekrana giris yazdirabilirsin. geri kalani icin fikir vermistir umarim ( mesela toplamada
    (matris1[i][j]+matris2[i][j])
    seklinde olucak.

matrisler mat 2 nin konusu degil ki arkadasim. mat1 konusu olmasi lazim benim hatirladigim. unv 1 de mat1 de matris goruyorduk ve bu dizeleri biz programing 1 ve 2 de gorduk c ve c++ da. aslinda basit islem...

Teşekkür ederim :) Üstünde çalışıcam..
    |
    |

• Er
    3 Mesaj
    arkadaşlar çok acil bi ödevim var ve ben bu progRAMI KULLANmakta güçlük çekiyorum.sorum şu :
    klavyeden girilen 10 sayıyı küçükten büyüğe doğru sıralayan programı yazınız

şimdiden teşekkür ederim

Orijinalden alıntı: fatihkymkc

arkadaşlar çok acil bi ödevim var ve ben bu progRAMI KULLANmakta güçlük çekiyorum.sorum şu :
    klavyeden girilen 10 sayıyı küçükten büyüğe doğru sıralayan programı yazınız

şimdiden teşekkür ederim

Bubblesort diye ararsan bulabilirsin sanırım.
    |
    |
    bublesort diye arattım ama çok fazla bişey almadım eğer burdan bana yardımcı olursanız sevinirim. ödevi birde hoca nasıl yaptın diye soracak anlatmam lazım:d
    |
    |
    |
    |
    aga ben gemi inşaat okuyorum bölüm dersi değil. yapabiliyorsan yap yapmazsan sağlık olsun
    |
    |
1
Reklamlar
Canlı Tv izle
son dakika
SEO
Mobilya Takımları
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,391
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.