Şimdi Ara

.

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
46
Cevap
1
Favori
2.511
Tıklama
Giriş
    21 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Kara Komite

Cehaletimizi söndürün hocam tanıdık ünlü bilim insanlarımızı ben de tanımak istiyorum nerede bunlar
    Dünyada herşey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir. İlim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, delalettir.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Gerçekten üç beş örnekle tatmin olacak mısınız, yoksa sırayla binlerce fizik bölümü mezunu dünyaya dağılmış Türklerin makalelerini araştırmalarını, cvlerini bulup arşiv mi yapayım?
    Kusura bakma dostum sene 2018 internet veli nimetini kullanarak her türlü bilgiye erişebiliyorsun.

Bizim cumhuriyet tarihimizdeki bilime verilen değer Atatürk ve yaptıklarıyla sabittir. Ord. Prof. Aydın Sayılı gibi bir bilim insanını henüz gençlik döneminde gittiği ve ders anlattığı bir lisede keşfedip Amerikaya Bilim Tarihi öğrenmek için gönderip tarihimizdeki ilk bilim tarihi doktorasının gerçekleşmesine vesile oldu ve hemen akabinde ülkemizde alanında çalışmalara başlanmasına yardımcı oldu. İnsanlığa katkılarını öğrenmek için araştırmaya davet ediyorum.

Zaten konu altında Cahit Arf, Ali Nesin, Erdal İnönü gibi örneklerden bolca bahsedilmiş.

Hatta günümüzde sosyal medyayı iyi kullanan ve dünyanın sayılı saygın okullarında öğretim-araştırma görevlisi onlarca saygın bilim insanlarımızdan sadece biri olan çok değerli Mete Atatüre'nin de ismi gayet tabii geçmiş hatta Canan Dağdeviren'in, bunlar sadece sosyal medyayı aktif kullanarak popülerlik kazanan bilim insanlarımız. Sadece ülkemizin üniversitelerinin eğitim kadrolarına bakarak nerelerden geldiklerine, bu dünyaya araştırmaları ve makaleleriyle nasıl silinemez izler bıraktıklarına da şahit olabilirsiniz. Buz dağının alt kısmını tahmin edebiliyor musunuz?

Ama ben geçen sene Bilkent fizikten mezun olarak MIT'e gidip orda eğitimine devam eden yüzlerce Türk temel bilim öğrencilerinden biri olan Furkan Öztürk'ten bahsedeceğim, çünkü Youtube'da kanalı sayesinde birçok merak unsurunuzu giderebilirsiniz. Üniversitelerin temel bilimlerden mezun sayfalarına giderek nerde ne iş yaptıklarını da görebilirsiniz. Siz muhtemelen işin maddiyat kısmına bakıyorsunuz. o zaman bir de şu linke bakın:
    Buyrun

Siz yurtdışına çıkanları da Türk olmamakla suçluyorsunuz. Peki temel bilim seçerken kapı kapı burs arayıp bulamayan öğrencilere ve bilim kurumlarının kadrolarını siyasileştirerek ticari kaygılarla araştırmaları yönlendiren ve ülkede bilim yapmanın önünü tıkayan bürokratları neyle suçlayacaksınız?

İsim öğrenmekten aciz bir toplum bilim öğrenmeye ne kadar müsait olabilir ki?
    |
    |

• Binbaşı
    1386 Mesaj

Ne alakası var hocam tıp okuyanların çoğu rahat maaş için okuyor. fakültede tek bir kişinin bile bir hedefi yok kimle konuşursam mezun olayım yeter paramı alıp harcıcam diyorlar. İlk defa sizden duydum herkesin araştırmaya merak saldığını

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    RaskolnikovBaltası kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: Massidynamic

Bitiyorum böylelerinin cahil cesaretine. Hiç mi çekinmez bir insan hiç bilmediği bir konu hakkında atıp tutmaya.

Edit:
    Dünyada herşey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir. İlim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, delalettir.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Gerçekten üç beş örnekle tatmin olacak mısınız, yoksa sırayla binlerce fizik bölümü mezunu dünyaya dağılmış Türklerin makalelerini araştırmalarını, cvlerini bulup arşiv mi yapayım?
    Kusura bakma dostum sene 2018 internet veli nimetini kullanarak her türlü bilgiye erişebiliyorsun.

Bizim cumhuriyet tarihimizdeki bilime verilen değer Atatürk ve yaptıklarıyla sabittir. Ord. Prof. Aydın Sayılı gibi bir bilim insanını henüz gençlik döneminde gittiği ve ders anlattığı bir lisede keşfedip Amerikaya Bilim Tarihi öğrenmek için gönderip tarihimizdeki ilk bilim tarihi doktorasının gerçekleşmesine vesile oldu ve hemen akabinde ülkemizde alanında çalışmalara başlanmasına yardımcı oldu. İnsanlığa katkılarını öğrenmek için araştırmaya davet ediyorum.

Zaten konu altında Cahit Arf, Ali Nesin, Erdal İnönü gibi örneklerden bolca bahsedilmiş.

Hatta günümüzde sosyal medyayı iyi kullanan ve dünyanın sayılı saygın okullarında öğretim-araştırma görevlisi onlarca saygın bilim insanlarımızdan sadece biri olan çok değerli Mete Atatüre'nin de ismi gayet tabii geçmiş hatta Canan Dağdeviren'in, bunlar sadece sosyal medyayı aktif kullanarak popülerlik kazanan bilim insanlarımız. Sadece ülkemizin üniversitelerinin eğitim kadrolarına bakarak nerelerden geldiklerine, bu dünyaya araştırmaları ve makaleleriyle nasıl silinemez izler bıraktıklarına da şahit olabilirsiniz. Buz dağının alt kısmını tahmin edebiliyor musunuz?

Ama ben geçen sene Bilkent fizikten mezun olarak MIT'e gidip orda eğitimine devam eden yüzlerce Türk temel bilim öğrencilerinden biri olan Furkan Öztürk'ten bahsedeceğim, çünkü Youtube'da kanalı sayesinde birçok merak unsurunuzu giderebilirsiniz. Üniversitelerin temel bilimlerden mezun sayfalarına giderek nerde ne iş yaptıklarını da görebilirsiniz. Siz muhtemelen işin maddiyat kısmına bakıyorsunuz. o zaman bir de şu linke bakın:
    Buyrun

Siz yurtdışına çıkanları da Türk olmamakla suçluyorsunuz. Peki temel bilim seçerken kapı kapı burs arayıp bulamayan öğrencilere ve bilim kurumlarının kadrolarını siyasileştirerek ticari kaygılarla araştırmaları yönlendiren ve ülkede bilim yapmanın önünü tıkayan bürokratları neyle suçlayacaksınız?

İsim öğrenmekten aciz bir toplum bilim öğrenmeye ne kadar müsait olabilir ki?
    Ne güzel yazmışsın ya

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    1 Not

Hocam o konuda size haksızlık etmiş olabilirim aslında haklısın çoğu kişinin gerçekten araştırma merakı yok iş garantisi için okuyor ama kongrede 2 poster açarak yada 2 evrim kitabı okuyarak herkes kendini bilim adamı zannettiği için öyle bir önyargı oluşabiliyor.

Bunu gerçekten disiplinli bir şekilde yapıyorsanız lafım size değil yanlış anlamayın ama 2 makale okuyarak yada ne biliyim, genin şifresini vs... okuduktan genetik,kanser gibi konulardan prim yapan vasıfsız boş insanlar da var.

|
    |
    Kara Komite kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Bu şahsı tanıyorum beslemeyin her yerde tıp okuduğunu belirtip ego kasan veledin teki

|
    |
    Sanki cok fazla su zamanda yasayan bilim adami taniyorsunuz turkler kaldi bir. Paul modrich ismini duydunuz mi mesela hic? Ya da Duncan Haldane? Bu adamlar Nobel almasina ragmen duymadiniz Aziz sancar alinca duyduk iste zamani idealistlerinin daha cok zamani var.

|
    |
Canlı Tv izle
Sohbet
bankalar.org
Media Sözlük
emek server
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,250
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.