DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
.
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Kayıtlı Üye, 1 Mobil Kullanıcı  (  )
235
Cevap
27
Favori
10.595
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Giriş
      3429 Mesaj
      19 Kasım 2017 15:07:24
      Çok iyi kazanan mühendisler de var. Az kazanan da var. Öncelikle bir işe başlayın bakalım. Bir alana yoğunlaşın. Gerisi gelecektir zaten. Kendi işinizi kurmanızı tavsiye ederim. Ama erken şu an. Önce girdiğiniz işte tecrübe edinin. Çevrenizde neler yapılıyor görün. Sonra kendinize bir rota çizin. Evliliği ileriye bırakın. Erkeğin parası işi gücü varsa yaşına bakılmaz. Bir makina imalat firması kurabilirsin. Ama önce bir alana yoğunlaş. Bir ürüne yoğunlaş. Önce onu üreten firmada çalış. Sonra onu veya bir kısmını üreten makinaların eksik noktalarını gör. Daha iyisini nasıl yapacağını tasarla. Sonra işten ayrılıp makinanı yap. O ürünü yapanlara avantajlarıyla anlat. Böyle böyle yürü işte. Türkiye’de üretim yok tasarım yok lafları boş tamamen. Türkiye’de üretilmeyen veya üretilemeyecek birşey yok. Bahane bunlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |

• Binbaşı
      1006 Mesaj
      19 Kasım 2017 15:48:23
      Maalesef son zamanlarda Avrupa ve Amerika ya gitmeyi kendini kurtarmayı isteyen çok insan görüyorum ve üzülüyorum gerçekten, bu çok talihsiz bir durum ve işin acı veren tarafı şirketler bunu maalesef suistimal edip okumuş üniversite mezunu genç arkadaşları çok komik rakamlara çalışıyorlar, ailen emek veriyor masraf yapıyor 4 yıl Üniversite okuyor mezun oluyorsun gidiyorsun başvuruya ya iş yok yada asgari ücret diyorlar resmen Çin pazarı oldu ülke.

|
      |

LG Optimus G Pro Kullanıcıları Kulübü

401ppi True Full HD IPS Plus+ Gorilla Glass 2 Ekran | Qualcomm APQ8064T Snapdragon 600 Çipset | Quad-core 1.7 GHz Krait 300 | Adreno 320 GPU | 16GB Depolama |2 GB RAM | Bluetooth v4.0 A2DP, EDR | 13 MP 4208x3120 Piksel, Autofocus, LED Flaş Kamera | 360° Gerçek Panaroma | 1080p@30 Fps HD Video Kayıt | 2.1MP Ön Kamera | Wi-Fi a/b/g/n | NFC | 4G LTE | TV - Out MHL | Android v4.1 İşletim Sistemi
    • Teğmen
      112 Mesaj
      19 Kasım 2017 15:57:44
      Senin biraz burnun havada kardesim. Bu ülkede iyi yerlerde olanlarin bir kismi senin dedigin gibi olabilir. Fakat bircoguda alcak gonullu kaliteli ve caliskan insanlar ve alaninda uzmanlasmis tebrubeli insanlar. Daha 25 yasindasin tecrubesizsin gelmissin 5 binlira maas dusundugunu saniyorsun. Bu ulkedenboyle degil bu isler. Ulkemizde gecim sikintisi hat safhada iken muhendis oldum hayatim garanti devri bitmistir. Her universite muhendis avukat cikartiyro artik ama cogu mezunun ici bos. Bazilarida gercekten haketmis kendini gelistirmis insanlar. Fark burada ortaya cikiyor. Sen bu dedigimi 30una gelince anlarsin. Simdi ne kadar anlatsam bos. İyi gunler

|
      |

• Binbaşı
      1018 Mesaj
      19 Kasım 2017 16:03:43
      quote:

Orijinalden alıntı: Cladeusx

Niçin bu maaşları bu hale getirenlerin içtiği süt burnundan gelsin, belalarını bulsun demiyorsunuz da maaşları beğenmeyenleri sebatsızlıkla, açgözlülükle, kendini beğenmişlikle suçluyorsunuz ? Sizler çoktan köle olmuşsunuz farkında bile değilsiniz.

Çok güzel nokta. Sorayım kim getirdi maaşları bu hale? Serbest piyasa ekonomisinde benim cebime giren paranın reel değerinin azalmasına ne veya kim sebep oldu?

Bence,

Ülke olarak çıktımız düşük. Katma değer üretemiyoruz. Haliyle işçisinden mühendisine hak etmediğimiz için fazla da kazanmıyoruz. Neden hak etmiyoruz? Bilemiyorum.

Sonuçta bu ülkeden yemeksepeti gibi mükemmel bir girişimcilik hikayesi de çıktı. Onu yapanlar da burada bizler gibi sızlanıp sistemi eleştirebilirlerdi değil mi?

Bence bir şeyler düzelecekse en önce kendimizden başlayıp düzeltmek lazım. Sen düzgün kal, senin gibiler çoğaldıkça sistem de düzelsin. Bilmem bir şey ifade ediyor mu...
      |
      |

• Çavuş
      59 Mesaj
      19 Kasım 2017 16:06:58
      Sabancı Üniversitesi’nde okuyorum. Okulumuzdan mezun insanlar konferans vermek için geldiklerinde muhabbet etme fırsatı yakalıyorum ve genelde maaşlar 3.5k 4k civarında başlamışlar. İTÜ’de hatrı sayılır bir okul başlangıç maaşları abes geldi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Binbaşı
      1063 Mesaj
      19 Kasım 2017 16:20:21
      ben işverenim aynı zamanda. 4 bin lira maaş verince 7500 lira maliyeti var işyeri giderleri hariç.

elemanın sana ayda en az bu kadar getiri yapması lazım ki vakıf gibi çalışmış olmayalım. 4 ayda 30 bin liralık iş çıkarabilir misiniz? Bizim bilişim sektöründe yeni mezunlarda çok güç oluyor. Buna %20 kurumlar vergisi ve %18 KDV eklersen 50 bin lirayı müşteriden alabilmen gerekiyor sadece 4 aylık tek elemanın maaşı için. Bu durumda ne önerirsiniz? 2500 liradan çalıştırdığım elemanımı bile işte tutamadım çünkü müşteriden tahsilatı yapamadım. Ülke şartları zincirleme etkili tabi. Var da vermedik mi maaş.

|
      |

P 2010 TSI 1.4
    • Yarbay
      11563 Mesaj
      19 Kasım 2017 16:40:56
      Konu sahibinin haklı olduğu yerler de var haksız olduğu yerler de...

Alman bir şirketin operasyonel işlemlerini yürütüyorum, doğal olarak en çok çalıştığımız insanlar da mühendislerden oluşuyor. Şu an farklı bir bölge için satış mühendisi arıyoruz, ne yazık ki piyasada işini iyi yapan ve düzgün karakterli insan yok. Bizim şirkete de her şey insanlara fazla fazla verilir, Türkiye standartlarının çok üzerinden olmamıza rağmen istediğimiz gibi birini bulamadık. İnsanlar sorumsuz ve iş beğenmiyor, herkes kaytarmanın derdinde. Gerçek anlamda kimse çalışmıyor, mış gibi yapıyorlar ama esasında kolay yoldan amaca ulaşma derdinde. Milletin mühendislikten anladığı iki kağıda imza atıp yata yata ayda 8-10,000 TL almak...

Mühendislik konusuna gelirsek, ülkede üretim olmadığı için bu kadar fazla mühendise de ihtiyaç yok. Üretimin olmadığı yerde neden bu kadar mühendise ihtiyaç duyulur ki? Biraz da bizim öğrenci milletinde hata var, kendi yeteneklerine odaklanıp bunların üzerine gitmek yerine belli başlı mesleki alanlara yönelme eğilimi taşıyoruz. 2010 ve sonrasında da çok fazla üniversite açıldığı için mezunları niceliği arttı ancak niteliği de doğru orantılı şekilde azaldı. Sayısı fazla olan şeye de kimse değer vermez, her gün sokakta Adriana Lima ya da Gisele Bündchen gibi kadınlar görseydik bu mankenler milyon dolarlık modeller de olamazdı.

Bizde İTÜ mezunları mevcut ancak bana göre bu okul gereğinden fazla abartılıyor. Şu an mühendisler için konuşmak gerekirse, ODTÜ mezunu değilseniz hayattan çok fazla şey beklemeyin ve hayal kurmayın, sonunda üzülen taraf siz olursunuz.

Son olarak, forumda da zaman zaman defalarca konu açarak belittim. Akıllı adam bu saatten sonra bu ülkede üniversite okumaz. Mesleki eğitim alsanız bugün paraya para demezsiniz. Köşe başındaki elektrikçiler bile ayda 7-8,000 TL para kazanıyorlar, E&E mezunları ayda 2,500 TL'ye takla atıyor. Üniversite okumak bu ülkede kişinin kendini kandırması ve en verimli zamanlarını boşuna geçirmesidir. Torpiliniz de yoksa zaten geçmiş olsun, hayatınız kaymış sizin.
      |
      |

Soru, şikayet ya da önerilerinizi özel mesajdan gönderebilirsiniz.
    • 19 Kasım 2017 16:42:17

Yine aynı hatayı yapıyorsunuz.

Tekil örnekler ile genelleme..

3.5-4k Türkiye kaç firma yeni mühendise verebilir? Bu firmalar kaç tane mühendis istihdam edebilir..

Ortalama muh maaşı şu an 2.5k dır.. Firmalar büyüdükçe rakam 3.5 a kadar çıkar..

Su an yeni mühendise 4k versek (holding şirketi değil isek ve debelenip bu kişi için destek almıyorsa) işverene maliyeti de hesaplasak kullum zarar..

Hatta 2 yıllık mezun, veya teknik öğretmen çok daha efektif olacaktır..

Tanıdıgim bir çok büyük firma teknik öğretmen tercih ediyor bu noktada.iclerinde direktör seviyesine gelenler de mevcut..

Tavsiyem,

Univlere konuşmaya gelen 2 kişiden tecrübelerini alın, ama genelleme asla yapmayın. Ve o kişilerin sizden ne farkı vardı mezun olduğunda bunu da hesaba katın..

Okul, diploma, mezuniyet puanı, yabancı dil, vs vs hepsi aynı olur ama siz değil arkadaşınızı seçerler..sebebini çoğu zaman anlamazsınız hatta benim. Hakkımi yediler diye düşünürsünüz..

Ama mutlaka atladığı iz sizin bir eksiniz veya arkadaşınızın bir artısi vardır..

|
      |
      orkuno99 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

2016 Peugeot 3008 1.6 BlueHDi GT Line Deri paket
    • Binbaşı
      1042 Mesaj
      19 Kasım 2017 16:56:02
      C1 ingilizcenin neresi yeterli

|
      |

• Er
      1 Mesaj
      19 Kasım 2017 17:07:07
      quote:

Orijinalden alıntı: Proprietor

Tıp okunmadan nasıl doktor olunmaz tip fakülteleri kurulmadan öncede doktorlar vardı eğer karşılaştırma yapacaksak okul okumadan doktor olmak mühendis olmaktan daha kolay

Benim görüşüm ise

Bir insan, tıp fakültesi eğitimi görmeden hekim olabilir fakat bir insan mühendislik fakültesi eğitimi görmeden mühendis olamaz örnekleri tarihte var mucit falan demiyorum mühendis diyorum ben sana bir sürü tıp okumadan doktor olmuş kişi bulurum ama tam tersini bulamazsın

Tıp fakültesi okumadan doktor olan biliyorsun ha

Cevap vermeye tenezzül edesim bile gelmedi.

• Onbaşı
      29 Mesaj
      19 Kasım 2017 17:10:33
      Doktorların maaşı yüksek demişsin genel olarak pratisyen maaşı 4 5 bin asistan maaşı 4 5 bin ücretler az daha eksik veya fazla olabilir yerine göre neyse yani bunlar senin beğenmediğin maaşlar :D diğer meslekleri yorumlayıp kendine mağduriyet yaratma boşver hayat bir yol önüne fırsat gelirse değerlendir gelmezse fırsata sen koş. Yeter ki boş durma :))

• Yüzbaşı
      339 Mesaj

iOS Beta Tester
      19 Kasım 2017 17:47:26

çünkü cevap veremezsin gerçek bu

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      alporistan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Çavuş
      48 Mesaj
      19 Kasım 2017 17:56:35

Sadece devlet pratisyene 3.5 bin veriyor. Kaldı ki bunun hastası, hastanesi, döneri falan var. İlaç firmaları ile anlaşma yapıp sadece o ilaç firmasından yazan doktorlar bile var. O ilaç firmaları doktara aylık +2500 falan veriyorlar. Tıp mezunu olmasak inanacağız söylediğiniz şu komik sayılara. Dediğiniz gibi olsa tıp diye sektör olmaz, adam en az 6 sene okumuş 4 bin alıyor diyorsun. Memurun maaşı o kadar kardeş.
      Ben hastanede çalışmıyorum biyoloji değil kimya alanına yöneldim, ancak hastanede pratisyen olarak çalışan arkadaşlarım 6-8 bin arası alıyorlar şu an.
      Sağlık iş garantisi olan meslektir. Bölümün ne kadar iyiyse de mezun olur olmaz o kadar yüksek maaşla başlarsın. Anestezi okuduysanız 2000, FTR okuduysanız 3000, Eczacılık okuduysanız 3.5 Diş okuduysanız 5 Tıp okuduysanız 6-7 alırsınız. Ekstra çalışarak bu numaraları yükseltebilirsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Koliba Rha -- 19 Kasım 2017; 17:59:35 >
      |
      |
      Meraklıgamer kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• 19 Kasım 2017 18:06:40
      Bende makine mühendisiyim savunma sanayinde çalışıyorum gerçekten güzel işler yapılıyor ülke adına bileyler yapmak mutlu ediyor insanı.Geçenlerde İHA lardan dolayı başbakan teşekkür etti yapan emeği geçen herkese biz de o yerli ihaların elektronik devre kutularını üretmiştik.Buraya kadar herşey güzel ancak Ankara piyasasında savunma sanayinde en iyi olan firmalar bile net maaş olarak max 3 bin seviyesinde çok para kazanmak istiyorsan mesaiye gel diyorlar öyle anca 4bin falan oluyor.Fazlasını alıyorum 10 bin alıyorum diyen yaaln söyler sektör içindeyim.Yalnız aselsanda işe yaramayan teknik resim okumasını bilmeyen çok insan var ve 6bin maaş alıyorlar telefonda arayıp bana soruyor burası nasıl yapılacak diye .Bu ülkede para kazanmak istyorsan üretmeyeceksin hocam üretim yapana para haramdır Ostimde 1500 e çalışan zibil gibi mühendis var kimse hayal kurmasın ülkenin gerçekleri bu.Ha holdinge girersin 5 bin alırsın bu istisnai durum genel kanı bu yönde.

|
      |

kural dışı kalmışız haberimiz yok
    • Yüzbaşı
      366 Mesaj
      19 Kasım 2017 18:19:33
      kusura bakmayın, o kadar iyisen niye başkasının kurduğu bir işe boyun eğiyosun. piyasa da o kadar kalitesiz adamlar öyle paralar kazanıyo ki.

4 yıllık tecrubem var. hiçbir torpil görmedim. tamamen kendi imkanlarımla geldim ve özel sektörün içindeyim. gördüğüm şu oldu firmalarda çalışan kişilerin yarısı boş bir şekilde yıllandıkça bir yere gelen kişiler. çoğu firma daha ürettiği malın birim fiyatını hesaplayamıyor. matematik ve istatistik kullanan adamlara böyle dahi gözüyle bakıyorlar.

ben 1 sene sonra inş bırakıp kendi sektörümde kend işimi yapmayı düşünüyorum. piyasadaki büyük dediklerinde çalıştım aslında ne kadar küçük olduklarını gördüm. türkiyede herkes pahalılıktan yakınır. söyliyim mi neden. kimse verimlilik nedir bilmiyor, üretiyor ama ürettiği malı kaça ürettiğini hesaplayamıyor. kalite hak getire zaten, tamamen şansa bala. geçenlerde bir habee okudum türkiyede özel sektörün brüt karlılığın bankaları geçtiği yönünde. öyle olur tabi adam %30 verimlilikte çalışıyor fiyatlandırm nedir bilmiyor tamamen gereksiz verimsiz iş gücü alıyor sonra da 20 tl ye ürettiği şeyi 100 tl ye satıyor, evet arkadaş gerçektir ki satıyor.

eğer o kadar iyiysen git börekçilik bile yap. kullan öğrendiğin matematiği istatisliği makineciliği. birim maliyetlerini düşür, kaliteyi kontrol et, girdilerini kullanarak verimlilik çalışması yap. eğer kar etmezsen gel bi daha konuşalım. hiçbirşeyden anlamayan lise mezunu adamlar her gün gittiğin börekçi çörekli tarımcı hatta firmaların çoğu patronu. ben geçen yıl fındık bahçemizde istatistiksel çalışma yaptım. normalde 600 kg aldığımız bahçeden 900 kg aldık bu sene. bide 3-4 günlük bir çalışmaydı yaptığım. etüd yaparak normalde 20 günde topladığımız bahçeleri 12 günde bitirebilecek şekilde sıraladım ve hem yoldan hem mazottan hem de zamandan kazandım. ee ne değişti. aklımı kullandım. öğrendiğim istatistiği kullandım. metod etüdü kullandım. verimlilik metodları kullandım. matlab minitab kullandım.

bu ülkenin en büyük sorunu bu işte. hee bu arada eklemeden yapamicam. okul bitti artık kendimi geliştirmem yok. artık herşey online. kurslar bile en iyisine online ulaşıyosun. ukademi gibi. geliştireceksin yaptığın işle ilgili en teknik bilgiyi öğreneceksin. ben okuldan mezun olduğumda çok birşey biliyorum zannediyodum malesef bizim hocalarımız hiçbirşey bilmiyor. bilse bu ülke birşeyler üretirdi zaten. bırakın artık isyan etmeyi ya da hayıflanmayı. farklıysan farkını başkalarının altında çalışıp hayıflanmayacaksın. bende 1600 tl ye başladım şu an 6 bine yakın alıyorum ama yeter demiyorum. demicem de piyasa da bu kadar basit adamlar çok iyi paralar kazanıyorsa bende kazanmalıyım. seneye de inş istifa edip bırakacağım.

umarım size biraz yol göstermiş olurum.

|
      |

• Onbaşı
      29 Mesaj
      19 Kasım 2017 18:28:45
      quote:

Orijinalden alıntı: Koliba Rha

Sadece devlet pratisyene 3.5 bin veriyor. Kaldı ki bunun hastası, hastanesi, döneri falan var. İlaç firmaları ile anlaşma yapıp sadece o ilaç firmasından yazan doktorlar bile var. O ilaç firmaları doktara aylık +2500 falan veriyorlar. Tıp mezunu olmasak inanacağız söylediğiniz şu komik sayılara. Dediğiniz gibi olsa tıp diye sektör olmaz, adam en az 6 sene okumuş 4 bin alıyor diyorsun. Memurun maaşı o kadar kardeş.
      Ben hastanede çalışmıyorum biyoloji değil kimya alanına yöneldim, ancak hastanede pratisyen olarak çalışan arkadaşlarım 6-8 bin arası alıyorlar şu an.
      Sağlık iş garantisi olan meslektir. Bölümün ne kadar iyiyse de mezun olur olmaz o kadar yüksek maaşla başlarsın. Anestezi okuduysanız 2000, FTR okuduysanız 3000, Eczacılık okuduysanız 3.5 Diş okuduysanız 5 Tıp okuduysanız 6-7 alırsınız. Ekstra çalışarak bu numaraları yükseltebilirsiniz

Ben de tıp okuyorum etrafta kimle konuşsam benim dediklerimi diyolar benim de sinirim bozuluyodu. Sen çok kesin konuşmuşsun umarım senin dediğin gibidir. İnşallah 6 yıl okuyup çile çekip 4 bin almam. Beğenmediğimden değil emeğimşn karşılığı değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Meraklıgamer -- 19 Kasım 2017; 18:54:42 >
      |
      |

• Yüzbaşı
      611 Mesaj
      19 Kasım 2017 18:54:17

benim hollanda vatandasligim var o yuzden detaylari bilmiyorum ama referansla gelen de oluyor sanirim o da torpil ile ayni sey :/

|
      |
      Dr. Donanım kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
      1773 Mesaj
      19 Kasım 2017 18:58:32
      kendini bi halt sanan çok embesil varmış okuduğum yorumlardan onu çıkardım
      ama bana kalırsa pes etmemek sürekli bişeyler koymak lazım kimya muhendisi arkadasım vardı tatilsiz 10 saat 2.5k alıyordu yeter dedi
      simdi cumartesi pazar yok 4k civarı alıyor ve 8 saat her zaman daha iyi şartlarda bir yerler olur,bence önemli olan tecrübeyi- tanıdığın insan sayısını arttırmak ..
      |
      |

• Yüzbaşı
      611 Mesaj
      19 Kasım 2017 19:00:32

mekatronik lisansiniz ve almanca gecerli c1 belgeniz varsa imkanlar var hocam, yuksek lisansi burada yaparsiniz sonra da calisirsiniz. benim hollanda vatandasligim var o yuzden sizin icin resmi islemler nasil isliyor, masraflar ne kadar oluyor %100 hakim degilim ama almanca bilmeden bile master yapan sahislarla tanisiyorum ingilizce programlar da mevcut.

dedigim gibi net bir bilgim yok ama kesinlikle biraz arastirilmaya deger, ekside, forumda onlarca konu, entry mevcut

|
      |
      hereiam kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
      417 Mesaj

Android Beta Tester
      19 Kasım 2017 19:13:16

önce başvuru yapıyorsunuz türkiyeden yapacaksanız sonra kabul alırsanız çalışma vizesi için size belge göndeririler sizde çalışma vizesi alıp gidersiniz daha sonra mavi karta başvurursunuz.Ya da turist vizesiyle almanya ya gidip oradan yüz yüze görüşerek halledebilirsiniz
      |
      |
      forgot kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Reklamlar
SEO
SEO
modasor
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,885
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.