Şimdi Ara

.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı, 2 Masaüstü Kullanıcı
236
Cevap
22
Favori
11.427
Tıklama
Giriş
    161 Mesaj
    O konuda haklısın . 10 yılda öğreneceğin birikim uçurur ama adamı.Bu mühendislik işinde tecrüben yoksa ısın vahim o yönü de var. Ama bu isleri sen yapmazsam ben yapmazsam kim yapacak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

HACETTEPE UNIVERSITY
  • Onbaşı
    29 Mesaj
    sen öyle bir diyorsunki sanki türyede bir aselsan bir de roketsan var. başka firma yok. gözünü çok yükseklere dikmişsin. sonra onu elde edemediğin için böyle konuşuyorsun.
    işinden memnun değilsen çık başka bir işe gir 3-4 bin lira çok mu düşük bir ücret. sen zaten iyi birokul mezunuzun ilerleyen zamanda maaşının artacağı ortada. niye bu kadar ğmitsizlik yapıyorsun.
    kimsenin çalışma hayatı kolay değil. çevrene bakarsan herkesin çalışma şartlarının çok kolay olmadığını sende farkedersin. türkiyedeki problem şuan daha ziyade mühendis maaşlarının biraz düşük olması olabilir. iş bulma sorunu değil. ama maaşların artması hem ülke çapında sanayinin ve mühendislik eğitiminin ileri aşamalara geçmeiyle olur . o da uzun süreçte olur. zart diye olmaz...
    mühendislere bu noktada fedakarlıklar üdşüyor evet.. şartlara daha olumlu yaklaşmak lazım bide geleceğe daha umutlu bakmak lazım..

• Binbaşı
    1074 Mesaj
    Mühendislik okumayı düşünüyordum soğudum şahsen. Ama hocam sizin yorumlarınız dışında herkes mühendis olmaktan memnun gibi. Bu yıl sınava giricem mühendisliği kafamdan silmeli miyim ?

|
    |
    tr de müh olan bir insan ücretsiz psikolog tedavisini hakeden kişidir. bence roketsan ipliksa ingilizce almanca bilmemne boş işler.yol yakınken kafa ağrıtıcı,ömür törpüleyici uğraşlara hiç bulaşmadan, kpss mpss bi şekilde kapağı devlete atıp goygoya başlamak lazım.haftasonları da gidip köyde ağaç sula.en güzeli. diğer türlü yırtınsan 5k yı zor geçer maaş. değmez yani. istanbulda sabah 6 akşam 8. 5 yıl sonra anlarsınız ne demek istediğimi. 5k/3,88 yapıp dolar maaşını bulursak durumun vahimliğini daha iyi idrak edebiliriz.ben yurtdışındayım tr de yapılmaz bu iş. ciddi söylüyorum.çok pis rekabet var dost most kalmamış.en yakın iş arkadaşınız tuzağınızı kazan ajan olmuş. yani yazık değmez. trde özel sektöre bulaşan adam her konuda iyi olmalı yoksa başedemez. yani dış görünüşten tutta her konuda iyi olmazsanız 2.plana düşersiniz.ders çalışarak biyere kadar ve gün geldiğinde aynı iyi daha ucuza yapan birini buldukları an kullanılmış peçete gibi atılırsınız.
    |
    |

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    quote:

Orijinalden alıntı: zeynepekm

sen öyle bir diyorsunki sanki türyede bir aselsan bir de roketsan var. başka firma yok. gözünü çok yükseklere dikmişsin. sonra onu elde edemediğin için böyle konuşuyorsun.
    işinden memnun değilsen çık başka bir işe gir 3-4 bin lira çok mu düşük bir ücret. sen zaten iyi birokul mezunuzun ilerleyen zamanda maaşının artacağı ortada. niye bu kadar ğmitsizlik yapıyorsun.
    kimsenin çalışma hayatı kolay değil. çevrene bakarsan herkesin çalışma şartlarının çok kolay olmadığını sende farkedersin. türkiyedeki problem şuan daha ziyade mühendis maaşlarının biraz düşük olması olabilir. iş bulma sorunu değil. ama maaşların artması hem ülke çapında sanayinin ve mühendislik eğitiminin ileri aşamalara geçmeiyle olur . o da uzun süreçte olur. zart diye olmaz...
    mühendislere bu noktada fedakarlıklar üdşüyor evet.. şartlara daha olumlu yaklaşmak lazım bide geleceğe daha umutlu bakmak lazım..

Güzel bir yaklaşım. Arkadaşlar ortalama bir firmada mühendis için başlangıç maaşları 2000 TL dolaylarında. Gidin, çalışın bence de. İş beğenmemezlik etmeyin. Zamanla tecrübenize bağlı olarak 5 haneli rakamları bile görebilirsiniz. Böylece parayı dengeli harcayarak kendinize zamanla vasat - ortalama arası bir daire satın alacak kadar gelir elde edebilirsiniz, belki bir de 15 bin Euro'luk bir araba. :O

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

• quote:

Orijinalden alıntı: zeynepekm

Hocam aylarım geçti; başvurmadığım, konuşmadığım yer kalmadı. Ben bazı temel örnekler verdim sadece. Yalnızca gidip aselsan roketsan başvurmadım yani.

Gir orta yere çalış demek kolay ancak 22 yaşına kadar en iyi lisede üniversitelerde okumak iyi ortalama yapmak için çalıştım çabaladım. Bana 2 bin liraya işe gir diyorsunuz. Asgari ücret vericem deseler direkt koşuyor mühendisler. Mühendisliğin bu durumda olmasının bir sebebi de biziz.
    Bir yıl kadar çalıştım bu ücrete ben. Çalışmaktan kaçan birisi değilim. Ayda 10 bin-15 bin de beklemiyorum yeni girdiğim işten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mad Mushroom -- 17 Kasım 2017; 22:50:22 >
    |
    |

• Yüzbaşı
    550 Mesaj
    Hocam makine yanlış bir seçim olmuş. Türkiyenin makineyle uzaktan yakından alakası yok. Çünkü makine üreten bir ülke değiliz. Almanca ingilizce bilmeniz iyi ama iş alımlarında çok da bir artı değil. Bugün oyun videosu çeken bir youtuber olup 3 kanal açıp almanca ingilizce ve türkçe içerikler yükleyerek çok daha iyi bir miktar para kazanırsınız. Ben inşaat müh okuyorum. İtüde falanda değil ortalama bir vakıf ünisinde tam burslu olarak okuyorum. Ailede inşaatla uğraşan yakınım var. İleride geoteknik üzerine yüksek lisansta yapacağım. Maaşı hiçbir zaman 1. Sırada kriter olarak koymadım. Para benim için sadece bir araçtır ve öyle de kalacak. Sizin bu saatten sonra yapabileceğiniz en iyi şey yurt dışında çalışmanız olacaktır. Nasıl yaparsınız bilmiyorum ama türkiyede makinenin geleceği yok. Kendi büronuzu açsanız bile iş almanız çok zor olacaktır. Ki ben bu zamana kadar makine mühendisi bürosu görmedim. Dediğim gibi en iyi seçenek yurt dışı olacaktır. Mühendisler mühendislikten para kazanamaz. Ticaretten kazanırlar.

Murphy's law

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    Ülke eyiye gidiy reyis yol yaptı

Türkiye nüfusunun yarısından biraz fazlası sadece asgari ücret ile geçinmektedir. Başlangıçta, mesleki deneyimden yoksun halde ilk etapta 3-4 bin lira kazanç müthiş bir olaydır. Tıp fakültesini okumak ve ardından doktor olmak kolay değildir, kazançları elbet yüksek olacaktır, bir mühendisin hangi üniversiteden mezun olursa olsun kazanç bakımından ilk etapta kendini doktor ile kıyaslaması çok absürttür.

Bir doktor, yıllardır 5-10 bin lira seyrinde sabit kazanır ancak mühendislik gibi ne ekersen o kadar biçtiğin bir alanda doktordan çok daha iyi şartlarda kazanç ve yaşam standartı fırsatına sahipsindir. Bu alanda, hayatının hiiçbir anında bu seviyelerde para kazanmamış çok deneyimli meslek erkanları varken başlangıç için önerilen bu miktarlara çemkirmek doğru değil.

Bir insan, tıp fakültesi eğitimi görmeden hekim olamaz fakat bir insan mühendislik fakültesi eğitimi görmeden mühendis olabilir. Hal böyleyken, yeni mezun için 3 bin lira şahsi kanaatimce oldukça ideal, hatta bu koşullarda fena değil. Birkaç yıl içinde deneyim ve kişisel başarıyla bu miktarı iki katına çıkarmanız zor değil. Bu paralara çemkiren, ne mühendistir ne de hayatının hiçbir anında hayal ettiği kazancı elde edendir.

Hiç kusura bakmayın, 2 bin lira dahi bir mühendis için başlangıçta çok iyi bir rakamken bu alanı maddi beklenti uğruna seçenler için komik gelecektir ki zaten kendilerine mühendis demiyorum ben. Mühendis adaylarına önerim, kariyer başlarında maddiyata bakmayın, işinizi sevin ve daima en iyisi olmaya, inovaktif düzeye erişmeye çalışın; gerisi artık siz istemeseniz de gelecektir.

• Teğmen
    204 Mesaj
    Öncelikle merhabalar,
    Mezun olduğum gün meslektaş sayılacağımızı ve neredeyse denk üniversitelerde öğrencilik geçmişine sahip olacağımızı söyleyerek cümlelerime giriş yapmak istiyorum. Şuan bu yazından sonra umutsuzluğa kapılmalı mıyım? Kapılmalıysam neden mesela? İstanbul gibi gecesi ve gündüzü olmayan bir şehirde öğrencilik yapıp sosyal ağını çok farklı boyutlara taşıyabilecekken neden torpilim yok diye düşündüğünü anlayamıyorum. İstanbullu değilim üniversite için de ilk defa İstanbul'a geldiğimi belirtmek isterim. Torpil ayarlayacak bir ailem olmasa da bunları bana sağlayacak farklı kapılar açabilecek insanlar tanıyorum. Not ortalamam çok mu yüksek almanca mı biliyorum? Hayır. Ortalamam erasmusa gitme sınırını bile şuan geçmemekte almancam lisede veremedikleri kadar. Ancak benim bile bu kadar kaygım yokken 3 yıl önce mezun olup hem yurtdışı hayali bile olmadan bu vizyon ile yoluna devam edebildiysen burda ağlamanın sebebi niye? Diyelim ki gitmek istemedin gitmedin. Elinde ne var? Dilin var diyelim ki ortalama da olsun ne halta yarayacaksa. Arkadaşım çok özür dileyerek söylüyorum ancak üniversitelerimizde 2 kelimeyi 1 araya getirecek öğrenci kaç tane var? Sen bilgini yetilerini bana aktaramadıktan sonra seni neden işe almalıyım? Neden ihtiyacın olan parayı sana sağlamalıyım? Parlak çocuklar dediğin insanlar kime göre parlak? O dediğin paraları alan tonlarca insan var bu kadar niteliğe sahip olup iş veren gözünden olaya bakmak bu kadar zor nasıl olabilir? Mühendislik sadece belgeler toplayıp dil geliştirip ortalama yapıp ezberleyip çıkmak mı sence? Sen bana para kazandıracak nitelikte değilsen iş bitirici değilsen alternatif çözümler üretecek vizyonun yoksa bana 1 tane sebep söyle istediğin paraları alman için? Bak alamazsın demiyorum yine alacaksın zamanı geldiğinde. 1-0 önde başlayabilirdin sadece sen yapmasaydın ailen yapmasaydı çevrendeki biri bitirebilirdi bu işi. Sert bir yazı oldu sanırım kopukluklar da olmuştur eminim özetle saydığın çoğu özelliklere çoğumuz sahipken neden bana para kazandıracak adamı almamam için bir sebep söyle? Üniversitede kız yok bölümümde erkek başına 750 gr kemikli et değil mi? Hiç düşündün mü acaba ben iletişim kuramıyorum koparamıyorum bu işi diye?
    |
    |

• Yüzbaşı
    286 Mesaj

0 mesaj ve mühendiliği görünce kayra sandım direk.

|
    |
    Mad Mushroom kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    |
    |
    ülkemizdeki mühendisliği inşaat açısından naçizane yorumlayayım. "diplomanı bırakırsan bin lira kendin de gelirsen bin beşyüz lira" vah ki ne vah üstelik bunun için bile sırada bekleyen onbin mezun. tek kurtuluşum var o da yeşil kart çıkmazsa ne arabam ne evim ne sevgilim olur ne de evlenebilirim... dışarı çay içmeye gitsem o da haram zehir zıkkım yandaki meşazcı dayı bu devirde elini sallasan mühendise çarpıyor kendini geliştiğcen der. bundan 10 15 yıl sonra yeni mezun işsizler ordusu anne babalarını kaybedip 5 kuruşsuz aç kalmaya başlayınca taş üstüne taş bırakmayacaklar gece yatak odamıza gelecekler bu günler cennet sayılır henüz su yavaş yavaş ısınıyor

|
    |
    TAI ye başvur..

|
    |
  • Yüzbaşı
    473 Mesaj
    Hocam ben de İTÜ makinada son sınıf ögrencisiyim. Merakımdan soruyorum not ortalamanız kaçtı? Hangi hocayla bitirme yaptınız?

Bir de hocam kız konusunda tekstilden hiç şansınızı denemediniz mi ya da ne biliyim Taşkışla'dan falan itb, ing falan alıp orada da ortam kursaydınız ya. Hiç böyle bir denemeniz oldu mu?

En sevdiğiniz hocalar hangileriydi fakültede?

|
    |

Söylediklerinde haklılık payın var ama hayat senin hayal ettiğin gibi olacak değil, hiç bir zaman da birebir isteklerin gerçekleşmeyecek.

İyi bir okuldan mezun kişi daha kolay iş bulur bu gerçek sen de bulmuşsun zaten 2000-3000 maaş yeni mezun tecrübesiz biri için neden çok düşük anlayamadım? Bu işin piyasası zaten böyle, çok kurumsal bir kaç firmaya girersen de 3500 civarı bir maaşla başlardın. Ben şahit olmadım 2 senelik mühendisin 10bin tl aldığına öyle bir yer de yok zaten hepsi uydurma. Aselsan, TAI gibi şirketler yeni mezun kişiye 4400x16 maaş veriyor, roketsan 4000x16, havelsan'ı bilmiyorum ve bu şirketlerde 10bin üzeri kazanmak için de yaklasık 10 yıl kıdeme sahip olmak gerekiyor. Bildiğim kadarıyla Türkiye' de daha yüksek maaşı da kolay kolay kimse almıyor, alan da alanında çok uzman IT, finans alanındaki kimseler, Şu sıralar özellikle TAI çokça alım yapıyor iyi takip edersen şansın olabilir, Aselsan' da çalışabilmek için ise aday mühendis olarak girmek şart diğer türlü alım çok zor. Atama kelimesini kullanmışsın ama atama diye bir şey olmuyor normal özel şirket nasıl eleman alıyorsa onlar da o şekilde eleman alıyor.

Torpil vs. Türkiye' nin gerçekleri ama senin abarttığın kadar torpil olmazsa öldük sürüneceğiz falan çok abartılı.

Hayal ettiğin bir işe sahip değilsen daha iyisi için çalışman gerek, günümüz koşullarında iş bulmak bile çok zorken iş beğenmemek çok yanlış, o işi bir basamak olarak kullanacaksınız, 3 - 4 ay sonra çıkıp boş boş iş aramak mı iyi 2 yıl civarı çalışıp iyi bir tecrübe edinip daha kurumsal daha iyi şartları olan 5000 tl civarı maaş veren bir firmaya transfer olmak mı?

İyi bir mühendis olmak kolay değil işinizi tutkuyla severek yapacaksınız, zorluklara direneceksiniz, çözüm üreteceksiniz, ben mühendisim o işi yapmam egosundan sıyrılacaksınız, en önemlisi ne istediğinizi iyi bilip adımlarınızı ona göre atacaksınız, hayal ettiğiniz işe sahip değilseniz aramaya devam edin ama şuanki işinize sonsuz saygınız olsun sabrederseniz ve çalışırsanız her şey mümkün olacaktır.

Mühendis olamk isteyen ve mühendis olacak akadaşlara tavsiyem ingilizce'yi iyi seviyede öğrenin ancak o şekilde gelişebilirsiniz, okulda ödevlerinizi en iyi şekilde yapın araştırın, uygulayın, pratik olmazsa bir şeyleri öğrenmeniz pek mümkün değil, okulun size verdikleri mezun olunca yetmiyor sınavları geçmek okuldan mezun olmak bir işveren için bir şey ifade etmiyor, projelerinizi, bitirme tezinizi en iyi şekilde yapmak için çabalayın o çok büyük bir avantaj olur sizin için.

Yaklaşık 3 yıllık tecrübelerimle bir mühendis olarak söyleyebileceklerim bunlar umarım hepiniz hayal ettiğiniz gibi yaşarsınız.
    |
    |

• Çavuş
    47 Mesaj
    O degilde seni 3 binle ise almislar ama kabul etmemissin sen direk yonetici olarak mi baslamak istiyorsun bir anda 10bin lirayla mi baslatsinlar adamlar sirf itu mezunusun diye seni yonetici mi yapacaklar

Cok iyi bir maas istiyosaniz baslangicts ortalamanızın 3 ile 3.5 arası olması lazim. Ise alıcak adam aaaa bunlarin bolumde soyle bi hoca var az not veriyo diye bakmıyor

|
    |
    Bu da geçer hey koca Reis
  • Binbaşı
    1757 Mesaj
    Tip/dis tutuyorken muhendislik yazilir mi Allah askina.Maas konusunda ise kimse yeni mezun birine 5 bin vermez zaten.Tecrubesi olmayan birine sen odtu itu mezunu bile olsa 5 bin verirmisin?

İTU,ODTU gibi yerleri bitirseniz dahi alinan egitim is hayati icin yeterli degil.

F-4E Phantom II
    1987-2014
    F-4E 2020 Terminator over Turkish Skies

1958-2018 Baba Phantom 60 yıldır göklerde
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
son dakika
Canlı Tv izle
üniversite
SEO
haberler
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,563
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.