DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
EVİNİZDE HANGİ MARKA ÇAMAŞIR MAKİNESİ VAR VE MEMNUNMUSUNUZ
13.290
Cevap
119
Favori
1.326.980
Tıklama
Tüm Forumlar >> Ev Elektroniği ve Elektrikli Ev Aletleri >> Beyaz Eşya >> Bulaşık ve Çamaşır Makinaları >> EVİNİZDE HANGİ MARKA ÇAMAŞIR MAKİNESİ VAR VE MEMNUNMUSUNUZ
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      12975 Mesaj
      01 Temmuz 2010 00:02:45
      quote:

Orijinalden alıntı: aysedeniz

Merhaba robotica. Benim bu modeli seçmemin en büyük nedeni burada sizin de dediğiniz gibi bu modelin genelde beğenilmesi ve alanların şikayet bildirmemesi idi. İşin açıkcası bu makinayı ev halkına ben empoze ettim desem yeridir. Forumda yazılanlarıda eşime göstermiştim. Benim ısrarımla alınan bu makinanın yıkadığı kırışık çamaşırları gördükçe, kendimi suçlu hissediyorum. Her bir çamaşırı ütülemeye de ne zaman nede sabır yeter. Servis iki defa geldi. İlkinde çamaşırları içinde çok bekletmişsinizdir ne kadar sonra astınız falan deyince sinirlerim zıpladı. Kullanma klavuzunu iyice okuyun falan deyip gittiler. Sonraki yıkamalarda hem beyazlarda hem renklilerde yıkama bitimini takiben çıkarıp asmama rağmen sonuç yine aynı. İster 30 derece olsun ister 60 farketmiyor yani. Üstelik çok temiz yıkayan bir makinede değil, yani bende ki ürünün durumu bu. Servisin ikinci gelişinde de 16-17 yaşlarında iki genç göndermişler servis elemanı diye... Beyazları 60 dan yukarı yıkamayın, çamaşırı bekletmeyin, mutlaka kırışık azaltmaya basın deyip gittiler. Eşim çok sinirli bir insan, bu konuşmaları duyunca çok sinirlendi, daha fazla olay uzamasın diye makineyi bu hali ile kabullendik. Balkondan atasım geliyor ama yenisini alabilecek koşullar oluşuncaya kadar kullanmak durumundayız. Herkes bu modeli övdüğüne, göre benim şansın çok kötüymüş diye düşünüyorum.

Merhabalar. Bir kaç geri sayfada kırışıklık sorunu gündeme gelmişti ve belli başlı sebeplerini sıralamıştım. Tekrar kopyalıyorum:

Çamaşırların kırışmasının başlıca sebepleri;

-Çamaşırların cinslerine göre ayrılmaması (örneğin kotlarla gömlekler aynı programda yıkanırsa gömleklerin ve bluzların kırışması kaçınılmazdır)
      -Çamaşırların cinslerine göre doğru ayrılması durumda dahi maksimum dolum miktarının aşılması. Bu durumda pamuklu çamaşırlar da kırışabilirler.
      Pamuklular için max 7kg, sentetikler için 3,5kg, hassaslar için de 2kg dolum miktarı aşılmamalıdır.
      -Makine biter bitmez çamaşırlar dışarı çıkarılmalıdır. Böyle bir imkan yoksa eve gelinecek saate uyacak şekilde program erteleme fonksiyonu seçilebilir veya suda bırakma fonksiyonu ile çamaşırların son durulama suyu içinde beklemesini, böylece kırışmamasını sağlayabilirsiniz.
      -Çamaşırlar için olması gerekenden yüksek sıcaklık seçiliyor olabilir. Çamaşır etiketlerinde belirtilen maksimum sıcaklıkları aşmamaya çalışın.

Aynı şekilde kırışık azaltma programından tam verim alınmak isteniyorsa 3,5 kg çamaşır doldurularak çalıştırılması gerekli. Bu durumda makine tamburda çamaşırı gevşetecek kadar hacim bulabilir.

Bunun yanında son olarak çamaşırların kuvvetlice silkelenerek asılmasını tavsiye ederim. Silkeleme ile kırışıklıkların büyük bir kısmı yok olur. Ancak silkelenmeden asılan çamaşırlardaki kırışıklıklar daha inatçı hale gelir. Gömlekler için de dolaba kaldırdığımız gibi askıya asarak kurutursanız büyük fayda göreceksiniz.

Çamaşır makinesindan kaynaklı kırıştırmanın sebebi ise makinenin NTC veya elektronik kartının bozulmasından dolayı suyu aşırı ısıtmasıdır. Suyun aşırı ısınıp ısınmadığını kontrol etmek lazım. Büyük ihtimalle yukarıdaki maddelerin birinin ihmalinden kaynaklanıyor.

Sizin eski Arçelik 2300 çamaşır makineniz de, şimdiki Profilo çamaşır makineniz de Siemens teknolojisi ile üretilen makinelerdir. Eski çamaşır makineleri bol su ile yıkama yaptığından ve kilogram kapasitelerine göre geniş tamburlu olduklarından kırıştırma oranları yanlış kullanımda dahi düşüktür. Bu adımlara dikkat ettiğinizde kırışma problemi yaşamayacağınızı düşünüyorum.

İyi yıkamama konusunda da "normal" programı kullanıyorsanız bu program tam kapasiteli yüklemeler için ideal program değildir. Aceleniz olmadığı sürece ekonomik yıkama programlarını tercih etmenizi öneririm. Ekonomi programında düşük tüketim, uzun yıkama süresi ile yüksek temizlik gücü sağlanır. Tam olarak nasıl kullandığınızı açıklarsanız daha detaylı yardımcı olabilirim.

Servis konusunda da haklısınız, bazı yetkili servisler çoluk çocukla iş yaptığını sanıyorlar. Bu adımları uygulamanıza rağmen probleminiz çözülmüyorsa çağrı merkezini arayarak fabrika merkez servisini de çağırabilirsiniz. Ben yaptırdığım son montajda fabrika servis elemanı geldi ve montaj hizmetinden çok memnun kaldım.
      |
      |

• Yarbay
      12975 Mesaj
      01 Temmuz 2010 00:06:30
      quote:

Orijinalden alıntı: hasbas

Alıntıları Göster

Aslında öğrenmek istediğim 28420 almam durumunda yıkama özellikleri açısından 28762 ye göre dez avantajları ne olur (7-8 kilo farkı dışında). Enerji sarfiyatı (yıkama için) ve diğer olanaklar açısından neler kaybederim. Genelde kurutmalı modeller tavsiye edilmiyor ama 100-200 TL fiyat farkıyla 28420 almayı tavsiye edermisiniz? Kurutma özelliğini sürekli kullanmayı düşünmüyorum ama bazen çok işe yaracağını düşünüyorum. Kurutmadan çok yıkama amaçlı kullanacağımdan yıkama özellikleri de iyi olan bir makina istiyorum.

Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

28762 modelinin üstünlükleri:
      -Diyalog ekran
      -A+++ enerji sınıfı ile daha düşük tüketim(28420 modeli yıkamada A+ enerji sınıfıdır)
      -Daha çok program alternatifi
      -Kişisel olarak 2 program kaydetme ve tek hamlede çalıştırma özelliği
      -Yük sensörü(ekrandan kaç kg çamaşır doldurduğunuz hakkında bilgilendirme) ve deterjan oranı tavsiyesi.
      -Aquasensor(Su bulanıklık sensörü ile durulama sayı/süresi ve su seviyesine suyun bulanıklığını ölçerek karar verme)

Yeriniz müsaitse ayrı bir kurutma makinesi de düşünebilirsiniz. 28420 modelinin en büyük avantajı kuruturken su harcamamasıdır.
      |
      |

• Yarbay
      4119 Mesaj
      01 Temmuz 2010 01:10:38
      quote:

Orijinalden alıntı: candogan62

Alıntıları Göster

Merhabalar. Bir kaç geri sayfada kırışıklık sorunu gündeme gelmişti ve belli başlı sebeplerini sıralamıştım. Tekrar kopyalıyorum:

Çamaşırların kırışmasının başlıca sebepleri;

-Çamaşırların cinslerine göre ayrılmaması (örneğin kotlarla gömlekler aynı programda yıkanırsa gömleklerin ve bluzların kırışması kaçınılmazdır)
      -Çamaşırların cinslerine göre doğru ayrılması durumda dahi maksimum dolum miktarının aşılması. Bu durumda pamuklu çamaşırlar da kırışabilirler.
      Pamuklular için max 7kg, sentetikler için 3,5kg, hassaslar için de 2kg dolum miktarı aşılmamalıdır.
      -Makine biter bitmez çamaşırlar dışarı çıkarılmalıdır. Böyle bir imkan yoksa eve gelinecek saate uyacak şekilde program erteleme fonksiyonu seçilebilir veya suda bırakma fonksiyonu ile çamaşırların son durulama suyu içinde beklemesini, böylece kırışmamasını sağlayabilirsiniz.
      -Çamaşırlar için olması gerekenden yüksek sıcaklık seçiliyor olabilir. Çamaşır etiketlerinde belirtilen maksimum sıcaklıkları aşmamaya çalışın.

Aynı şekilde kırışık azaltma programından tam verim alınmak isteniyorsa 3,5 kg çamaşır doldurularak çalıştırılması gerekli. Bu durumda makine tamburda çamaşırı gevşetecek kadar hacim bulabilir.

Bunun yanında son olarak çamaşırların kuvvetlice silkelenerek asılmasını tavsiye ederim. Silkeleme ile kırışıklıkların büyük bir kısmı yok olur. Ancak silkelenmeden asılan çamaşırlardaki kırışıklıklar daha inatçı hale gelir. Gömlekler için de dolaba kaldırdığımız gibi askıya asarak kurutursanız büyük fayda göreceksiniz.

Çamaşır makinesindan kaynaklı kırıştırmanın sebebi ise makinenin NTC veya elektronik kartının bozulmasından dolayı suyu aşırı ısıtmasıdır. Suyun aşırı ısınıp ısınmadığını kontrol etmek lazım. Büyük ihtimalle yukarıdaki maddelerin birinin ihmalinden kaynaklanıyor.

Sizin eski Arçelik 2300 çamaşır makineniz de, şimdiki Profilo çamaşır makineniz de Siemens teknolojisi ile üretilen makinelerdir. Eski çamaşır makineleri bol su ile yıkama yaptığından ve kilogram kapasitelerine göre geniş tamburlu olduklarından kırıştırma oranları yanlış kullanımda dahi düşüktür. Bu adımlara dikkat ettiğinizde kırışma problemi yaşamayacağınızı düşünüyorum.

İyi yıkamama konusunda da "normal" programı kullanıyorsanız bu program tam kapasiteli yüklemeler için ideal program değildir. Aceleniz olmadığı sürece ekonomik yıkama programlarını tercih etmenizi öneririm. Ekonomi programında düşük tüketim, uzun yıkama süresi ile yüksek temizlik gücü sağlanır. Tam olarak nasıl kullandığınızı açıklarsanız daha detaylı yardımcı olabilirim.

Servis konusunda da haklısınız, bazı yetkili servisler çoluk çocukla iş yaptığını sanıyorlar. Bu adımları uygulamanıza rağmen probleminiz çözülmüyorsa çağrı merkezini arayarak fabrika merkez servisini de çağırabilirsiniz. Ben yaptırdığım son montajda fabrika servis elemanı geldi ve montaj hizmetinden çok memnun kaldım.

Tambur hacmi konusuna kesinlikle katılıyorum, geçenlerde 7 kg denilen indesit marka bir çamaşır makinesini inceledim, tamburu hakikaten 7 kg çamaşır için ufak üretilmişti. Bizim eski arçeliğin tamburu, 5 kg lık olmasına rağmen, o makineden daha geniş. (önden arkaya doğru)
      |
      |

• Teğmen
      183 Mesaj
      01 Temmuz 2010 16:35:11
      merhaba arkadaşlar

1000 liraya alınabilecek en iyi çamaşır makinası için tavsiyede bulunabilir misiniz? mümkün olduğu kadar sessiz ve büyük kapasiteli olsun.
      |
      |

• Yarbay
      4119 Mesaj
      01 Temmuz 2010 17:12:04
      Candoğan sana bir sorum olacak.

Eski çamaşır makinelerinin tambur hacimlerinin geniş olduğu ve bol suyla yıkama yaptığı için kırışık yapmadığını söylemiştiniz. Mesela 10 kg'lık bir makine alıp, 5 kg çamaşırı standart programda yıkarsak (geniş tambur hacmi ve bol su) güzel sonuçlar verir mi, yoksa ay sonunda şok bir su faturası ile karşılaşır mıyız?

5 ve 7 kg denen makinelerin tamburları hakikaten çok küçük.
      < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
      |
      |

• Yarbay
      4119 Mesaj
      01 Temmuz 2010 21:32:18
      Bu arada çok güzel bir Youtube kanalı buldum, güzel videolar var, ilgileneceğinize eminim

http://www.youtube.com/user/Wiljannn
      |
      |

• Yüzbaşı
      516 Mesaj
      03 Temmuz 2010 04:57:57
      quote:

Alıntıları Göster

LG FDS modeli beyaz, FDS5 modeli ise gri renklidir. Başka bir fark yoktur içiniz rahat olsun. Bu arada çok iyi bir fiyata almışsınız, forumda düşünen arkadaşlar varsa sizin aldığınız yerden temin edebilirler. Hayırlı uğurlu olsun, güle güle kullanın. Tecrübelerinizi, resimleri ve mümkünse videoları paylaşırsanız sevinirim.

Seçtiğiniz model direct drive motor sayesinde tambur döüş hareketleri kontrolü, çift yöne sıkabilme özelliği, yünlüler için beşik yıkama hareketi, buhar jeti gibi özellikleri ile öndedir. Tek eksi yönü bağımsız durulama, sıkma programlarının olmamasıdır.

teşekkrler,ürünü bulunduğum ilçede lg satıcısından teşhir ürünü olarak aldım o yüzden fiyat uygun geldi elinde başkada yoktu zaten umarım memnun kalırız ilk izlenimlerimiz oldukça olumlu sessiz çalışması çok dikkat çekici hanım oldukça memnun şimdilik umarım bu memnuniyet uzun yıllar sürer makinenin resimlerini ve videolarını önümüzdeki gönlerde paylaşıcam
      |
      |

• Teğmen
      189 Mesaj
      03 Temmuz 2010 14:13:24
      peki sonu 460 ile biten modellerle 762 ile bitenler arasında ne fark vardır acaba?
      dediğim gibi marka bağımlılığı olmadığı için en uygun fiyatı bulmaya çalışıyorum.
      Ayrıca bildiğiniz spotcu var mıdır?
      |
      |

• Binbaşı
      1785 Mesaj

Android Beta Tester
      05 Temmuz 2010 16:11:36
      Arkadaşlar bende LG'nin 7 kg lık direct drive modeli olan WD-12391TDK 1200 Devir Çamaşır Makinesi düşünüyorum. kullanan var mıdır ? Daha doğrusu LG'yi tanıyoruz ama çamaşır makinesi pazarını hiç bilmiyorum. Yani servis kalitesi nasıldır ? satış sonrasında hizmetleri iyi midir ? Ayrıca yeni evlenecek bir çifte bu ürünü tavsiye eder misiniz ?
      |
      |

• Onbaşı
      15 Mesaj
      05 Temmuz 2010 18:22:47
      quote:

Orijinalden alıntı: ozzy-tr

Arkadaşlar bende LG'nin 7 kg lık direct drive modeli olan WD-12391TDK 1200 Devir Çamaşır Makinesi düşünüyorum. kullanan var mıdır ? Daha doğrusu LG'yi tanıyoruz ama çamaşır makinesi pazarını hiç bilmiyorum. Yani servis kalitesi nasıldır ? satış sonrasında hizmetleri iyi midir ? Ayrıca yeni evlenecek bir çifte bu ürünü tavsiye eder misiniz ?

arçelik 8144 bj yada beko 3018 A modellerinden de alabilirsiniz onlar da LG üretimi arçelik ve beko onlardan alıyo zaten modelleri.en azından servis bakımından sıkıntı olmaz..hem buhar jeti su jeti özellikleri de cazip gibi
      |
      |

• Yarbay
      12975 Mesaj
      05 Temmuz 2010 18:49:52
      quote:

Orijinalden alıntı: ozzy-tr

Soru sormadan önce forumda incelediğiniz model kodunu aratırsanız veya geri sayfalara göz gezdirirseniz önceden verilmiş cevaplardan faydalanabilirsiniz. LG'nin 7kg makineleri hem teknik açıdan hem de malzeme ve işçilik kalitesi yönünden iyi değildir. LG istiyorsanız 8kg modellere yönelmenizi veya yukarıdaki arkadaşımızın dediği gibi LG üretimi olan Kore malı 3018A ve 8144BJ modellerini inceleyebilirsiniz.
      |
      |

• Binbaşı
      1113 Mesaj
      06 Temmuz 2010 22:26:54
      herkese selamlar

kısa ve öz bir sorum olucak bütçem 650-750 aralığı gibi gözüküyor çamaşır makinam arızalandı acil çamaşır makinasına ihtiyacım var önerilerinize nedenleriyle birlikte yazarsanız karar vermemde etkili olucaktır. şimdiden tşkler . iyi günler.
      |
      |

• Yarbay
      4119 Mesaj
      06 Temmuz 2010 22:44:01
      quote:

Orijinalden alıntı: shane

herkese selamlar

kısa ve öz bir sorum olucak bütçem 650-750 aralığı gibi gözüküyor çamaşır makinam arızalandı acil çamaşır makinasına ihtiyacım var önerilerinize nedenleriyle birlikte yazarsanız karar vermemde etkili olucaktır. şimdiden tşkler . iyi günler.

Profilo CTR 1001
      |
      |

• Binbaşı
      1113 Mesaj
      07 Temmuz 2010 12:04:57
      @robotica tşkler başka tavsiler var mı birde ürünü inceleyebiliceğim bir link var mıdır .tşkler
      |
      |

• Binbaşı
      1113 Mesaj
      07 Temmuz 2010 12:20:16
      ctr 1001 diye bir model yok ama ama cm 1001 var o olabilir mi? @robotica
      |
      |

• Yarbay
      12975 Mesaj
      07 Temmuz 2010 12:47:08
      quote:

Orijinalden alıntı: shane

ctr 1001 diye bir model yok ama ama cm 1001 var o olabilir mi? @robotica

CM1001CTR modelidir.

Ürün incelemek için:
      http://www.profilo.com.tr/CM1001CTR.html

Tarafımca Youtube'a eklenmiş videoları:

Express 15' programın tamamı, sıcaklık 40'C ayarlandığından yıkama sonrası programa süre ekliyor

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
      |
      |

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      07 Temmuz 2010 13:17:46
      Sessizlik bakımından hangi makine öne çıkıyor.AEG, LG, Siemens-Bosch hangisi en sessiz? Özellikle sıkma sırasında.
      |
      |

• Yarbay
      12975 Mesaj
      07 Temmuz 2010 13:36:08
      quote:

Orijinalden alıntı: ASUSX51

Sessizlik bakımından hangi makine öne çıkıyor.AEG, LG, Siemens-Bosch hangisi en sessiz? Özellikle sıkma sırasında.

Gürültü bildiğiniz üzere 2 odaklıdır. Birincisi motor gürültüsü, ikincisi ise titreşimden kaynaklanan vuruntu, gıcırtı tarzındaki gürültüdür.

AEG'nin inverter serileri dengeli yükte oldukça sessizdir ama yük dengeleme algı sorunu vardır. Dengesiz yükleri de dengeli sanarak sıkabiliyor, bu da tıkırdama sesine neden oluyor.

LG yük dengeleme konusunda çift yöne dönebilme vs dolayısı ile başarılı. Motoru da en sessiz makine LG'ye aittir.

Bosch'un S serisinin motoru sessizdir. Bosch yük dengeleme, dengesiz yüklerde tıkırtı, gıcırtı tarzında ses yapmamasıyla en öndedir. Yani darbe emici sistemi en başarılı seri Bosch'a ait.
      |
      |

• Yarbay
      4119 Mesaj
      07 Temmuz 2010 16:22:51
      quote:

Orijinalden alıntı: robotica

Candoğan sana bir sorum olacak.

Eski çamaşır makinelerinin tambur hacimlerinin geniş olduğu ve bol suyla yıkama yaptığı için kırışık yapmadığını söylemiştiniz. Mesela 10 kg'lık bir makine alıp, 5 kg çamaşırı standart programda yıkarsak (geniş tambur hacmi ve bol su) güzel sonuçlar verir mi, yoksa ay sonunda şok bir su faturası ile karşılaşır mıyız?

5 ve 7 kg denen makinelerin tamburları hakikaten çok küçük.

Alıntı yapayım candoğan, sanırım gözünden kaçmış.
      |
      |

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      07 Temmuz 2010 16:25:00
      quote:

Alıntıları Göster

Gürültü bildiğiniz üzere 2 odaklıdır. Birincisi motor gürültüsü, ikincisi ise titreşimden kaynaklanan vuruntu, gıcırtı tarzındaki gürültüdür.

AEG'nin inverter serileri dengeli yükte oldukça sessizdir ama yük dengeleme algı sorunu vardır. Dengesiz yükleri de dengeli sanarak sıkabiliyor, bu da tıkırdama sesine neden oluyor.

LG yük dengeleme konusunda çift yöne dönebilme vs dolayısı ile başarılı. Motoru da en sessiz makine LG'ye aittir.

Bosch'un S serisinin motoru sessizdir. Bosch yük dengeleme, dengesiz yüklerde tıkırtı, gıcırtı tarzında ses yapmamasıyla en öndedir. Yani darbe emici sistemi en başarılı seri Bosch'a ait.

Yanıt için teşekkür ederim.Biz 3 kişilik bir aileyiz ama bize 8 kglık bir makinenin şart olduğunu anlamaya başladık.Şu anki makinemiz iyi durulamadığı için annem yorganları balkonda yıkıyor.Geçenlerde Bosch'un yeni sessiz makinelerini bayide inceledik.Gerçekten görünüş ve özellik olarak harika. Bizim için ses seviyeleri önemliydi.Youtube'da LG'nin videolarına baktım az miktarda yükü geç dengeliyor gibime geldi.AEG'nin fiyatları da biraz yüksek gibi, Bosch'un fiyat/performans ve taksit olanakları iyi.Babamlar araştırma işini bana devretti bakıyorum artık.Forum baya yardımcı oluyor.
      |
      |

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.