DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
Çamaşır Kurutma Makinası Kullananlar Buraya
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
5.667
Cevap
124
Favori
963.269
Tıklama
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      102 Mesaj
      07 Ağustos 2008 16:37:15 Konu Sahibi
      Merhaba arkadaşlar,

Son zamanlarda bol bol kurutma makinası görmeye başladık.
      Malum istanbul'da evin dışında elbiseleri kurutmak zor.
      Artık alma vakti geldi diye düşünüyoruz.
      Tavsiye, öneri, yorum yapabilir misiniz? Çok kullanışlı bir cihaz mıdır? Alırsak hangi tipini almalıyız...???
      < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

|
      |

• Binbaşı
      1689 Mesaj
      07 Ağustos 2008 16:57:38
      İyi günler. Kurutma makineleri genel olarak çok yaygın değil ülkemizde. Gerek yer sıkınıtısı, gerekse harcadığı elektrik yüzünden pek tercih edilmeyen cihazlardır. Ancak soğuk kış günlerinde oldukça işe yarayacağını düşünüyorum. Bence kurutma makinesi alınırken dikkat edilmesi gerekenler düşük enerji tüketimine sahip olması, değişik çamaşır türlerine göre kurutma programı olması, ve de yoğunlaşmalı model olmasıdır.
      Bir de kullanırken doğru programı seçmek önemli bir konu. Aksi taktirde çamaşırlarınız çekip küçülebilir. Model olarak aşağıdaki ürünleri tavsiye edebilirim:
      http://www.evimizinhers...41&id=6708&PHPSESSID=...
      http://www.evimizinhers...2&alt_kat_id=141&id=6707
      http://www.evimizinhers...2&alt_kat_id=141&id=3104

• Binbaşı
      1689 Mesaj
      07 Ağustos 2008 17:00:46
      Bir de kullandığınız çamaşır makinesinin kaç devir olduğu da önemlidir. Örneğin 1000 devirde sıkılan çamaşır daha uzun sürede kuruyacakken; 1400 devirde sıkılan çamaşır daha az nemli olacağı için daha çabuk kuruyacaktır. Bu da enerjiden tasarruf demektir. Sıkma devrinin yanında sıkmanın süresi de önemlidir.
      |
      |

• Yarbay
      3147 Mesaj
      08 Ağustos 2008 09:00:22
      Bunların çamaşırın canına okuduğunu duymuştum.Gerçeklik payını bilemiyorum, birileri sallamış da olabilir tabii.
      |
      |

Milli his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin milli ve zengin olması, milli hissin gelişmesinde başlıca etkendir. Türk dili, dillerin en zenginlerindendir. Yeter ki, bu dil şuurla işlensin. Ülkesini, yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır....M.K.Atatürk
    • Yüzbaşı
      745 Mesaj
      08 Ağustos 2008 11:30:51
      Küresel ısınmayı etkilediğini duydum o yüzden çok lazım değilse kullanmamakta fayda var.

• Yarbay
      2364 Mesaj
      08 Ağustos 2008 14:44:06
      quote:

Orjinalden alıntı: Hekim18

Küresel ısınmayı etkilediğini duydum o yüzden çok lazım değilse kullanmamakta fayda var.

Küresel ısınmayı öncelikle herkesin kullandıgı Arabalar etkiliyor.Çamaşır kurutma makinalarına kadar daha çok zararlı ürün var.
      |
      |
    • Çavuş
      40 Mesaj
      09 Ağustos 2008 00:44:53
      Arkadaşlar öncelikle şunu belirtmek isterim kurutma makinaları tüketimleri göz önünde bulundurularak genelde görmezden gelinmiş ürünlerdir.Fakat şu sıralar üretici firmalar her eve bu ürünü sokma çabasındadır.Bu nedenle tüketimi düşük A enerji sınıfına sahip cihazlar üretmeye başlamışlardır.Hemde yaklaşık 10/1 oranında. Peki bu nasıl sağlanmıştır. Tabiki kompresör kullanılarak sağlanmıştır. Klimalardaki mevcut düzenek kullanılarak, daha düşük güçlü bir kompresörle, daha yüksek kondanser yüzey sıcaklığı elde edilmiş ve fan aracılığı ile kazan içerisine gönderilerek kurutma işlemi gerçekleştirilmiştir.Klasik kurutma makinaları yaklaşık 2000-2500 W ısıtıcı gücüne sahipken yeni nesil kurutma makinalarında aynı işi yapan kompresör yaklaşık 200 W güç tüketimine sahiptir. Buda bu tip cihazları 10 katı tasarruflu yapar. KURUTMA MAKİNASI ALACAKLARIN DİKKATİNE...
      |
      |

• Teğmen
      102 Mesaj
      11 Ağustos 2008 11:31:07 Konu Sahibi
      200W gibi bir tüketim sağlayan bir marka model söyleyebilir misiniz? Satılan ürünlere bakılınca genelde C sınıfı ve 2000W civarı bir tüketim söz konusu. Ayrıca bacasız makinalar nasıl bir küresel ısınma sorunu yaratabilir ki? Çamaşır makinası sıkma fonksiyonu ile aynı şekilde zararlı değil midir?
      |
      |

• Yarbay
      3825 Mesaj
      11 Ağustos 2008 22:31:44
      Bu aletler çamaşırın rengini biraz alır. Örneğin beyazları biraz sarartır, renklilerdeki renk canlılığını alır. Bence en önemli özellikleri bazılarında olan ütüleme fonsiyonu. Bu sayede kuruttuğunuz gömleği ütülemeden ya da çok az yerine ütü sürerek, ütü vaktinden tasarruf ederek, giyebilirsiniz. Tişörtlere ise kurutma sonrası hiç ütü sürmeye gerek yok.

Marka olarak Miele ve Electrolux tavsiye ederim.
      < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
      |
      |

• Çavuş
      40 Mesaj
      13 Ağustos 2008 23:41:44
      quote:

Orjinalden alıntı: rainman22

200W gibi bir tüketim sağlayan bir marka model söyleyebilir misiniz? Satılan ürünlere bakılınca genelde C sınıfı ve 2000W civarı bir tüketim söz konusu. Ayrıca bacasız makinalar nasıl bir küresel ısınma sorunu yaratabilir ki? Çamaşır makinası sıkma fonksiyonu ile aynı şekilde zararlı değil midir?

ARÇELİK

Model No : 3761 KT

Peşin Fiyatı : 2.024,00 YTL

Genel Özellikler :

Kurutma Kapasitesi (kg) : 6

Kurutma Tipi : Yoğunlaştırmalı

Renk : Beyaz

Sensörlü Kurutma

Zaman Programlama : Var

Göstergeler :

Filtre Temizleme İkazı : Var

Kalan Zaman Göstergesi : Var

Kondenser Filtre Temizleme ikazı : Var

Program Takip göstergesi : Var

Su Tankı Dolu ikazı : Var

Özel Programlar

İpek Programı : Var

Kısa program : Var

Narin Programı : Var

Yünlü programı : Var

Performans

Enerji Performansı : A

Elektrik tüketimi (kWh / 24 Saat ) : 2,25

Ek Fonksiyonlar :

Çocuk Kilidi : Var

Kırışık açma : Var

Sesli Uyarı : Var

Teknik Özellikler :

Direkt su tahliye hortumu

Temizlenebilir filtre : Var

Temel Veriler

Yükseklik (cm) 85

Genişlik (cm) 60

Derinlik (cm) 59,5
      |
      |

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      14 Ağustos 2008 00:25:06
      |
      |

• Teğmen
      102 Mesaj
      14 Ağustos 2008 11:30:44 Konu Sahibi
      özelliklerinde yazana göre Elektrik tüketimi (kWh / 24 Saat ) : 2,25
      yani günde bir defa çalışırsa yaklaşık 50 ykr sarfiyat olacak.ayda 10 defa çamaşır yıkanıyorsa fazladan 5 ytl elektrik gideri oluyor.
      |
      |

• Teğmen
      127 Mesaj
      14 Ağustos 2008 19:07:07
      arçelik'in verdiği bilgiler yetersiz ve bence yanlış....

"Elektrik tüketimi (kWh / 24 Saat ) : 2,25"

kaç devirde sıkılan,kaç kilo ve ne kuruluğundaki çamaşırda bu kadar elektrik harcar onu yazmıyor. örneğin siemens ürün tanıtımında aşağıdaki gibi bir açıklama yapmış.

"8 kg dolap kuruluğunda pamuklu çamaşır için: 1400 dev/dakikada 3.74 kWh - 105 dakika, 1000 dev/dakikada 4.49 kWh - 122 dakika"

bir de kWh=saatte harcanan enerji demek. yanına 24 saat yazılması aldatıcı bir bilgi. sanki 24 saat çalıştırırsan 2,25 kW harcar gibi bir sonuç çıkıyor.

• Binbaşı
      1689 Mesaj
      14 Ağustos 2008 19:25:53
      quote:

Orjinalden alıntı: saintaz

arçelik'in verdiği bilgiler yetersiz ve bence yanlış....

"Elektrik tüketimi (kWh / 24 Saat ) : 2,25"

kaç devirde sıkılan,kaç kilo ve ne kuruluğundaki çamaşırda bu kadar elektrik harcar onu yazmıyor. örneğin siemens ürün tanıtımında aşağıdaki gibi bir açıklama yapmış.

"8 kg dolap kuruluğunda pamuklu çamaşır için: 1400 dev/dakikada 3.74 kWh - 105 dakika, 1000 dev/dakikada 4.49 kWh - 122 dakika"

bir de kWh=saatte harcanan enerji demek. yanına 24 saat yazılması aldatıcı bir bilgi. sanki 24 saat çalıştırırsan 2,25 kW harcar gibi bir sonuç çıkıyor.

Çok doğru bir tespit yapmışsınız, tebrik ederim. Bana da pek inandırıcı gelmedi sitede yazanlar. Doğrusu sizin yazdığınız gibi, ....devirde sıkılan çamaşır için.......kw/h şeklinde olmalı. 24 saat nerden girmiş işin içine anlayamadım
      |
      |

• Teğmen
      127 Mesaj
      15 Ağustos 2008 12:25:37
      rainman22
      ben iki ay önce siemens WT46S511TR modelini aldım.çamaşır kurutma derdim kalmadı.acil olarak 1 gömlek 1 pantalonu 1 saatte yıkayıp kurutuyorum(sıkma 1400 dd)..
      para problem değil ise bu modeli tavsiye ederim.
      yalnız 50 ykr sarfiyat yanlış bir hesaplama.çünkü saatte 2,25kW harcıyorsa; 2,25 çarpı kurutma süresi olmalı.yaklaşık 6 kg. çamaşırı 1,5-2 saatte kurutuyor.oda 1 ytl. falan yapar her kurutmada.ayda da 10-15 ytl eder ve bence değer.
      |
      |

• Yarbay
      2056 Mesaj
      01 Ekim 2008 14:11:01
      İlginç bir şekilde diğer ülkelerde C sınıfı olan enerji tüketimleri bizim ülkeye gelince B veya A sınıfına terfi ediyor(!)
      Kurutma makinalarının, enerjiyi geçtim, en büyük dezavantajı bence gürültü yapmaları ben eve ancak gece dönebiliyorum, gece 10 dan sonra kurutma makinası kullanmaya kalkarsam eminim ki 2 gün sonra komşuyla papaz olurum. Ya da gününü kollayıp pazarı filan beklemem gerekir. O zaman kullanım kolaylığı benim için nerede kaldı?
      Yanlış anlaşılmasın kurutma makinalarına karşı olduğum için yazmıyorum sadece ses sorununa hala bir çare bulunmamış olmasından şikayetçiyim.
      |
      |
    • Yarbay
      12991 Mesaj
      01 Ekim 2008 15:12:11
      Siemens'in de bayide A sınıfı kurutma makinesini gördüm, yakında piyasaya çıkar herhalde. Blue technology gibi birşeyler yazıyordu üzerinde. Bir de bu makinelerin ses seviyeleri 60-65dB arası oluyor bence gece kullanmakta sakınca olmaz.
      |
      |

• Yarbay
      2056 Mesaj
      01 Ekim 2008 17:04:47
      Evet işte 64 desibel bayağı bir gürültü demek, özellikle gecenin sessizliğinde.
      |
      |
    • Yarbay
      12991 Mesaj
      01 Ekim 2008 19:18:28
      quote:

Orjinalden alıntı: Umit

Evet işte 64 desibel bayağı bir gürültü demek, özellikle gecenin sessizliğinde.

Komşuyu rahatsız edecek düzeyde değildir demek istedim yatak odasında vs değilse. Üzerine 2 kapı kapatılırsa ses yatak odasına kadar gelmez diye düşünüyorum. Gerçi az da ses değil haklısınız. Enerji sınıfına gelince de Avrupa Standartları ile Türk standartları farklı, fark bu yüzden ortaya çıkıyor. Enerji sınıfı kağıdını incelerken hangi standartların ele alındığına da bakmak gerek, çok güzel bir noktaya değinmişsiniz. Ondan bazı kalitesiz cihazlar kağıt üzerinde harika görünüyor:)
      |
      |

• Binbaşı
      1715 Mesaj
      04 Ekim 2008 14:44:16
      Kullanan ve marka/model tavsiye edebilecek kimse var mı ?

2000 YTL çok para bence, 1000-1200 arası olabilir.
      |
      |

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.