DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ SAYFASI (ANA KONU)
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
8.837
Cevap
169
Favori
367.444
Tıklama
Tüm Forumlar >> Ev Elektroniği ve Elektrikli Ev Aletleri >> Kombi vb. Isıtma sistemleri >> KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ SAYFASI (ANA KONU)
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      17057 Mesaj
      10 Mayıs 2013 23:56:59 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: mailmann

başka bir başlıkta aşağıda kendimce çizdiğim daire planına göre olması gereken petek boylarının minumum boylarını söylemiştiniz. fakat konu silinmiş cevabınıza ulaşamıyorum. tekrardan yazmanız mümkünmü.

ayrıca termostatik vanaları hangi odalara takmamızı önerirsiniz.

ev ankara da kuzey, güney, batı cepheli. 4 katlı binanın 3 üncü katında. brüt 120 balkonlar hariç 100 m2. bina sıfır ve dıştan yalıtımı var.

kartsız taksit imkanı sunan bir yer buldum. bu yüzden kombi olarak bosch, eca, demirdöküm markalarından birini seçecem hangi markanın hangi modelini önerirsiniz.

net radyatör metrajı için evinizde bir mühendislik hizmetinin alınması gerekir.bizim buradan yazacağımız rakamlar anca alt sınır ve ortalama rakamlar olur
      bunu baştan söyliyeyim çünkü bu tür hesaplarda birçok faktör devreye girer
      radyatör markası: dd plus,vairad ve airfel'den birini öneririm.pkkp 600
      salonda 3 petek yeri görünüyor: 120cm+120cm+100cm
      mutfak:100cm
      oda 2:120cm
      yatak odası:120cm
      oda1:80cm
      banyo: 50x70cm havlupan (kurtarıyorsa 50x110cm) havlupan markası SANPAN
      hol:100cm

termostatik vanaları: hol ve banyoya koymayın.termostatik vana markası. danfoss ra 2000 gaz sensörlü (uk tip / yatay köşe) öneririm
      termostatik vanaların ayarı sürekli 3 veya 3,5 olarak ayarlı dursun

yazdığınız 3 markadan: bosch classic condense ve eca confeo premix öneririm,(alternatif olarak baymak falke condense/baymak duo tec)

her iki cihaz premix yoğuşmalı ve kalitelidir. bosch.c.c tam 44 kilo eca confeo premix ise 42,6 kilo
      |
      |

"Türklerin yaşadıkları her yer misak-i milli hudutları içindedir". Mustafa Kemal Atatürk
    • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      11 Mayıs 2013 22:02:16
      petekleri koçtaş dan aldığımı söylemiştim ama hala gelmedi :)

çok değişik internet satış firmasından ürün almıştım ama ilk defa bu kadar uzun süre geçmesine rağmen gelmeme olayı görmemiştim (11 gün oldu ,yarın pazar zaten gelmez)

demek ki koçtaş dan alınca iki haftayı gözden çıkartmak gerekiyor :)

3 gün önce 2 tane mesaj gönderdim cevap vermediler ,sonra telefonla aradım sırada 17 kişi var bekleyiniz diye bana koçtaşın reklam müziğini ezberlettiler :)

tam sıra bana gelince hat kesildi ,haydaa tekrar aradım neyse ki 2-3 dakika daha bekledikten sonra nihayet görevliyle görüşebildim :)

250 tl. ve üzeri alımlarda kargoyu ücretsiz yaptığımız için bir yoğunluk var dediler

ama şahsen bu kadar büyük bir firma beni hayal kırıklığına uğrattı

dün siparişleriniz kargoya verildi diye mesaj göndermişler,birde kargo takip yeri yapmışlar ama sürekli ,ürününüz kargoya verildikten 12-24 saat sonra takip edebilirsiniz yazıyor

şuan 24 saati geçti ama hep aynı yazı karşıma çıkıyor :)

pazartesi gelirse süpriz olacak ama ben ummuyorum ,hani bilinmeyen bir firma olsa şüpheye düşeceğim de neyse ki firma çok sağlam :)

koçtaş dan internet yoluyla alım yapmayı düşünenler için bilgi olması için yazdım :)

• Kurmay Yarbay
      17057 Mesaj
      12 Mayıs 2013 00:14:19 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: kemal1414

petekleri koçtaş dan aldığımı söylemiştim ama hala gelmedi :)

çok değişik internet satış firmasından ürün almıştım ama ilk defa bu kadar uzun süre geçmesine rağmen gelmeme olayı görmemiştim (11 gün oldu ,yarın pazar zaten gelmez)

demek ki koçtaş dan alınca iki haftayı gözden çıkartmak gerekiyor :)

3 gün önce 2 tane mesaj gönderdim cevap vermediler ,sonra telefonla aradım sırada 17 kişi var bekleyiniz diye bana koçtaşın reklam müziğini ezberlettiler :)

tam sıra bana gelince hat kesildi ,haydaa tekrar aradım neyse ki 2-3 dakika daha bekledikten sonra nihayet görevliyle görüşebildim :)

250 tl. ve üzeri alımlarda kargoyu ücretsiz yaptığımız için bir yoğunluk var dediler

ama şahsen bu kadar büyük bir firma beni hayal kırıklığına uğrattı

dün siparişleriniz kargoya verildi diye mesaj göndermişler,birde kargo takip yeri yapmışlar ama sürekli ,ürününüz kargoya verildikten 12-24 saat sonra takip edebilirsiniz yazıyor

şuan 24 saati geçti ama hep aynı yazı karşıma çıkıyor :)

pazartesi gelirse süpriz olacak ama ben ummuyorum ,hani bilinmeyen bir firma olsa şüpheye düşeceğim de neyse ki firma çok sağlam :)

koçtaş dan internet yoluyla alım yapmayı düşünenler için bilgi olması için yazdım :)

geç olsun güç olmasın
      sonucta radyatörleri çok uygun fiyata aldınız...
      hayırlı olsun

"Türklerin yaşadıkları her yer misak-i milli hudutları içindedir". Mustafa Kemal Atatürk
      12 Mayıs 2013 01:39:08
      quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

Alıntıları Göster

geç olsun güç olmasın
      sonucta radyatörleri çok uygun fiyata aldınız...
      hayırlı olsun

çok sağolun hocam ,neyse ki işimiz acele değil yoksa biraz sıkıntı olabilirdi :)

ama dediğim gibi koçtaş gibi bir firmanın biraz amatörce iş yapmasını yadırgadım :)
      |
      |

• Onbaşı
      31 Mesaj
      12 Mayıs 2013 01:48:51
      Bugün firmalardan fiyat teklifleri aldım,

İzmirde oturuyorum 95-100 m2 evim var,

ECA confeo premix Tam yoğuşmalı kombi 24kv 1900 TL
      Doğalgaz tesisatı ocak + Kombi gaz hattı 750 TL
      Radyatörler Demirdöküm 6.6 metretül 900 TL
      Havlupan 100 TL
      ECA radyatör vanası 14 adet 100 TL
      Komple boru hattı Dizayn folyolu boru 400 TL
      Kombi için sıcak su soğuk su hattı çekme 100 TL
      Kombi için 10 lu set (4lü vana filtre takımı) 100 TL
      Kombi için elektrik tesisatı cama menfez takma 100 TL
      İşçilik tadilat montaj 500 TL
      Oda Termostat 150 TL
      Toplam 5100 TL rakam verdiler 200 de özel indirim yaptık dediler :) 4900 rakamıyla kaldım fiyat hakkında yardım yada görüşü olan arkadaşlar fikir verebilirmisiniz. Ama adamların işçiliği on numara onu iyi biliyorum ama rakam bana yüksek geldi. Saygılar.
      < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

Sert Oynamak Zor İş.
    • Kurmay Yarbay
      17057 Mesaj
      12 Mayıs 2013 09:37:35 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: Altan_35

Bugün firmalardan fiyat teklifleri aldım,

İzmirde oturuyorum 95-100 m2 evim var,

ECA confeo premix Tam yoğuşmalı kombi 24kv 1900 TL
      Doğalgaz tesisatı ocak + Kombi gaz hattı 750 TL
      Radyatörler Demirdöküm 6.6 metretül 900 TL
      Havlupan 100 TL
      ECA radyatör vanası 14 adet 100 TL
      Komple boru hattı Dizayn folyolu boru 400 TL
      Kombi için sıcak su soğuk su hattı çekme 100 TL
      Kombi için 10 lu set (4lü vana filtre takımı) 100 TL
      Kombi için elektrik tesisatı cama menfez takma 100 TL
      İşçilik tadilat montaj 500 TL
      Oda Termostat 150 TL
      Toplam 5100 TL rakam verdiler 200 de özel indirim yaptık dediler :) 4900 rakamıyla kaldım fiyat hakkında yardım yada görüşü olan arkadaşlar fikir verebilirmisiniz. Ama adamların işçiliği on numara onu iyi biliyorum ama rakam bana yüksek geldi. Saygılar.

bende izmirdeyim.fiyat normal ama kombiye yüksek fiyat çekmişler eca confeo premix genelde 1550-1600lira ayrıca başka önemli bir konu var evde ısıtılacak net alan kaç m2?
      eca radyatör vanası eca rve mi? eca rv2 mi?
      kombi setini plastik almayın, (S) borulu setlerden alın.veya eca confe premix'in orijinal kendi bakır setleri var.onlarda isteyin.cihazın kendi malı
      ayrıca oda termostatı manuel on-off ise kabul etmeyin.böyle güzel bir kombiye yazık.OT yerine radyatörlere (2 radyatör hariç) kaliteli termostatik vanalar öneririm.danfoss ra 2000 gaz sensörlü radyatörlerin durumuna göre(yatay köşe veya köşe tip)
      havlupanın markası sanpan mı? yoksa vasat bir marka mı? beyaz renk mi krom mu?
      dizayn oksi plus boru tesisatı patentli dizayn şirketine ait "dizayn özel kaynak paftası" ve "dizayn alın düzeltme aparatı" ile monte edilir.bu konuda dikkatli olun.yoksa kaynak yerlerinden tam kaynama olmaz.tesisata oksijen girer
      kalorifer boru tesisatının boru çaplarını tesisat başlangıç 32mm isteyin......> tesisatı 25mm ile devam ettirin son 2 radyatörde tesisatı 20mm ile bitirin
      tesisatın tamamını asla ama asla 20mm ile yaptırmayın.kaliteli sirkülasyon için büyük boru ile başlatıp daha sonra daraltmak şart
      |
      |

• Kurmay Yarbay
      17057 Mesaj
      12 Mayıs 2013 09:45:47 Konu Sahibi

bende yadırgadım
      mesela internetteki kombi siteleri & spotçuları 1 günde malı gönderiyor
      |
      |
      Bahsedilenler: kemal1414

• Kurmay Yarbay
      17057 Mesaj
      12 Mayıs 2013 15:19:48 Konu Sahibi

danfoss ra 2000 gaz sensörlü termostatik vanalar,radyatörün konumuna göre YATAY KÖŞE veya KÖŞE TİP
      havlupan:SANPAN

|
      |
      Bahsedilenler: Altan_35

• 12 Mayıs 2013 20:12:17
      Bizim de kombi tercihimiz sonunda Buderus GB072 oldu yarın taktıracaz dikkat etmemiz gereken birşey varmı kullanımdan sonra yorumlarımı yazarım.

~ PlayStation®4 - DualShock®4(x2) ~ iPhone 6 ~ Logitech Z200 - S220 - H800 ~ Logitech G710 ~ Logitech G502 ~ Logitech G440 ~ Apple Magic Trackpad ~ Lenovo Y580 1080p ~ LG 42LB620V ~
    • Kurmay Yarbay
      17057 Mesaj
      13 Mayıs 2013 00:25:57 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: Gökhan Mmc

Bizim de kombi tercihimiz sonunda Buderus GB072 oldu yarın taktıracaz dikkat etmemiz gereken birşey varmı kullanımdan sonra yorumlarımı yazarım.

buderus'un modülasyonlu oda kumandalarından birini alabilirsiniz.kombiniz oda sıcaklığına göre modülasyon yapar,bu da ek tasarruf demektir
      kombinin altına plastik kombi bağlantı seti almayın. (S) borulu metal kombi bağlantı setlerinden öneririm
      ayrıca yapabiliyorsanız kombinin soğuk su girişine ekosu kireç önleyici kelepçe öneririm & tesisatınız oksijen bariyerli değilse kalorifer dönüş borusuna ÇAMUR AYRIŞTIRICI takabilirsiniz.kombiniz pahalı bir cihaz.koruma altında olur
      |
      |

• Yüzbaşı
      454 Mesaj
      13 Mayıs 2013 18:43:23
      merhabalar bizde annemlerin Evka1 buca'daki evi için fiyat aldık. 3+1 yaklaşık 90-95 m2 lik güneye bakan zemin kat(altı toprak -boş değil) çift cam-pvc doğrama
      *bosch condens 2000w 24kW yoğuşmalı kombi
      *6,2 m. petek(termoteknik lüx radyotör) + 50*70 havlupan
      *6 peteğin 3 üne termostatik vana(eca)
      *güvenlik paketi
      *kombi dolabı
      hatırladıklarm bunlar fiyat 4550tl
      kombi yoğuşmasız bosch olursa 4250 tl

Not: Birde bosch condens 2000w 24kW yoğuşmalı kombiye bazıları bu kombi yarı yoğuşmalı ;hatta bosch un uydurduğu bir ara model yarı yoğuşmalı kombi olmaz bir kombi ya yoğuşmalıdır yada değildir diyorlar. kafamız iyice karıştı yardımcı olabilir misiniz. verilen fiyatlar ve kombi hakkında fikir verebilir misiniz?
      < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Kurmay Yarbay
      17057 Mesaj
      13 Mayıs 2013 18:59:30 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: callottemre

merhabalar bizde annemlerin Evka1 buca'daki evi için fiyat aldık. 3+1 yaklaşık 90-95 m2 lik güneye bakan zemin kat(altı toprak -boş değil) çift cam-pvc doğrama
      *bosch condens 2000w 24kW yoğuşmalı kombi
      *6,2 m. petek(termoteknik lüx radyotör) + 50*70 havlupan
      *6 peteğin 3 üne termostatik vana(eca)
      *güvenlik paketi
      *kombi dolabı
      hatırladıklarm bunlar fiyat 4550tl
      kombi yoğuşmasız bosch olursa 4250 tl

Not: Birde bosch condens 2000w 24kW yoğuşmalı kombiye bazıları bu kombi yarı yoğuşmalı ;hatta bosch un uydurduğu bir ara model yarı yoğuşmalı kombi olmaz bir kombi ya yoğuşmalıdır yada değildir diyorlar. kafamız iyice karıştı yardımcı olabilir misiniz. verilen fiyatlar ve kombi hakkında fikir verebilir misiniz?

merhaba bende izmirdeyim
      bosch condense yarım yoğuşmalıdır.bence almayın.aynı fiyata modülasyon aralığı geniş+premix yoğuşmalı kombi almanız öneririm
      termoteknik radyatör almayın.demir fosfat kaplama kullanılıyor yani korozyona karşı dayanıklı değil.panel radyatörde: demirdöküm plus,vairad ve airfel öneririm
      termostatik vanada eca almayın.eca yaylıdır.danfoss ra 2000 gaz sensörlü termostatik vana öneririm.6 peteğin 4üne taktırın
      kombiyi mümkünse balkona değil evin içine taktırın
      evin içinde kalorifer tesisatı dahil mi? dahilse plastik borunun markası nedir? fiyata dahilse,fiyat iyi,ama işçilikte önemli.iş yaptırırken mutlaka kaypak olmayan doğalgaz firması arayın.piyasada ayaklı yalan makineleri dolu,
      |
      |

• Yüzbaşı
      454 Mesaj
      13 Mayıs 2013 19:15:48

evin içindeki tesisat dahil, borular kalde marka olacak. kombiyi içeri taktırmak mümkün değil gibi, adam illa yoğuşmalıya gerek yok 6-7 m. petek için diyor diyor ama ben yoğuşmalı istiyorum, peki siz orlalama aynı fiyatlarda hangi yoğuşmalı kombiyi önerirsiniz?
      |
      |
      Bahsedilenler: disintegration

• Kurmay Yarbay
      17057 Mesaj
      13 Mayıs 2013 19:46:53 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: callottemre

evin içindeki tesisat dahil, borular kalde marka olacak. kombiyi içeri taktırmak mümkün değil gibi, adam illa yoğuşmalıya gerek yok 6-7 m. petek için diyor diyor ama ben yoğuşmalı istiyorum, peki siz orlalama aynı fiyatlarda hangi yoğuşmalı kombiyi önerirsiniz?

kalde markasında folyolu boru veya cam elyaf takviyeli boru tercih edin.bu borularda oksijen bariyer vardır
      aynı fiyata modülasyon aralığı geniş premix yoğuşmalıbaymak falke condense ve baymak duo tec öneririm.tüketimde nerdeyse bosch condense'e göre yarı yarıya fark eder
      kombi alırken premix (tam yoğuşma) ve modülasyon aralığı geniş kombi tercih edin,esas tasarrufu bunlar yaptırır

Baymak Falke Condense & Baymak Duo Tec:

50c - 30c işletmede minimum ısıl güç tüketimi 4.7 kw ...........> modülasyon aralığı %19,5 - %100

http://www.baymak.com.t...anma%20K%C4%B1lavuzu.pdf

http://www.baymak.com.t...R/1.Bro%C5%9F%C3%BCr.pdf

|
      |

15 Mayıs 2013 00:28:58

pazartesi günü nihayet koçtaş dan aldığım radyatörler geldi ama gerçekten çok ağırlarmış 3 ncü kata çıkartana kadar canımız çıktı

böyle benim gibi parça parça iş yapan başka kimse varmıdır acaba :)

şimdi de radyatör vanası (eca rv2) ve kollektör alım aşamasına geldim ama onlar dahi bayağı tuzlu :)

ayrıca buraya Tekzen açılacak denildiğinde uygun olursa vanaları oradan alırım diye düşünmüştüm ama şahsen hayal kırıklığına uğradım ,internette satış firmalarında 9 küsür tl. olan vana tekzen de 14 küsür tl.ye satılıyor :(

size daha önce gösterdiğim bu kollektörden daha uygun olanı varmıdır , bunlar kendinden vanalı ve ayrıca alt boru bağlantısı kısmı da üzerinde oluyor galiba

|
      |
      Bahsedilenler: disintegration

• Kurmay Yarbay
      17057 Mesaj
      15 Mayıs 2013 00:36:04 Konu Sahibi

8'li ve vanalı kollektörler markasına göre değişir eca ve kalde 60-70lira arasında satılıyor
      internetten alabilirsin
      |
      |

15 Mayıs 2013 01:08:34
      quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

8'li ve vanalı kollektörler markasına göre değişir eca ve kalde 60-70lira arasında satılıyor
      internetten alabilirsin

hocam 8 li eca kollektörü satan yerler hep aynı fiyatı yazmış (76,11 tl.) 60 tl.ye sattığını bildiğiniz bir yer varsa ve bildirirseniz memnun olurum :)
      |
      |

• Kurmay Yarbay
      17057 Mesaj
      15 Mayıs 2013 11:50:44 Konu Sahibi

kalde markasının var internette
      |
      |

17 Mayıs 2013 23:49:10
      bu doğalgazcılar ömrümü yedi

bir tanesiyle görüşüyoruz ;

boşuna yoğuşmalı almışsınız

oda termostatına hiç gerek yok

bir diğeriyle görüşüyoruz ;

temostatik vanaya hiç gerek yok

metal kombi alt bağlantısı gereksiz

dirsekli baca olmaz ,tavanı delelim

dirsek koyarsak yoğuşma suyu dirsekten akar her yeri berbat eder

bir diğeri ;

abi biz bağlarız ama servis ne der bilemem

20 lik boruyla 2 petek beslenmez ,bağlasak bile tek petek çalışıyormuş gibi olur

tabi birde fiyatlandırmalar arasında uçurum var :

1 tanesi ,tüm malzeme senden olursa 300 tl.ye bağlarım diyor

diğeri ; senin aldığın malzemenin dışındakileri biz alırsak işçilik dahil 600 tl.ye yaparız diyor

bir diğeri ; senin aldığın malzemelerin dışındakileri biz alırız işçilik dahil 300 tl.ye yaparız diyor

en son aldığım teklif en güzeli görülüyordu ve bu akşam bize randevu verilecekti ama ses soluk kesildi

bu arada doğalgazcılara kızdığım için bacanın yarısını kendim kırdım,kombiyi yerine monte ettim (bağlantılar hariç ) ,1-2 gün daha cevap vermezlerse bu defa radyatörleri de kendim takacağım,geriye sadece bağlantılar kalacak

bakalım bu defa yine nelere nazlanacaklar :)

daha da nazlanırlarsa tamamını kendim yapmayı düşünüyorum

tabi bundan sonra iş servisin nazını çekmeye kalıyor ,eğer o da ık mık ederse kombinin garantisini boş vereceğim bilen birisiyle çalıştıracağım ,inanın artık gına geldi ,bu ne naneli bir işmiş anlamadım

bu arada sizlere de sorayım yoğuşmalı kombiye dikey ve yatay en fazla kaç dirsek bağlanabilir

misal ; kombiden sonra yatay 1 metre ve sonrasında dikey 1 dirsek ,devamında 2 metre boru , dan sonra başka dirsek bağlanabilirmi ?

• Yarbay
      9400 Mesaj
      18 Mayıs 2013 00:11:48
      quote:

Orijinalden alıntı: kemal1414

bu doğalgazcılar ömrümü yedi

bir tanesiyle görüşüyoruz ;

boşuna yoğuşmalı almışsınız

oda termostatına hiç gerek yok

temostatik vanaya hiç gerek yok

metal kombi alt bağlantısı gereksiz

dirsekli baca olmaz ,tavanı delelim

dirsek koyarsak yoğuşma suyu dirsekten akar her yeri berbat eder

bir diğeri ;

abi biz bağlarız ama servis ne der bilemem

20 lik boruyla 2 petek beslenmez ,bağlasak bile tek petek çalışıyormuş gibi olur

tabi birde fiyatlandırmalar arasında uçurum var :

1 tanesi ,tüm malzeme senden olursa 300 tl.ye bağlarım diyor

diğeri ; senin aldığın malzemenin dışındakileri biz alırsak işçilik dahil 600 tl.ye yaparız diyor

bir diğeri ; senin aldığın malzemelerin dışındakileri biz alırız işçilik dahil 300 tl.ye yaparız diyor

en son aldığım teklif en güzeli görülüyordu ve bu akşam bize randevu verilecekti ama ses soluk kesildi

bu arada doğalgazcılara kızdığım için bacanın yarısını kendim kırdım,kombiyi yerine monte ettim (bağlantılar hariç ) ,1-2 gün daha cevap vermezlerse bu defa radyatörleri de kendim takacağım,geriye sadece bağlantılar kalacak

bakalım bu defa yine nelere nazlanacaklar :)

daha da nazlanırlarsa tamamını kendim yapmayı düşünüyorum

tabi bundan sonra iş servisin nazını çekmeye kalıyor ,eğer o da ık mık ederse kombinin garantisini boş vereceğim bilen birisiyle çalıştıracağım ,inanın artık gına geldi ,bu ne naneli bir işmiş anlamadım

bu arada sizlere de sorayım yoğuşmalı kombiye dikey ve yatay en fazla kaç dirsek bağlanabilir

misal ; kombiden sonra yatay 1 metre ve sonrasında dikey 1 dirsek ,devamında 2 metre boru , dan sonra başka dirsek bağlanabilirmi ?

maalesef o kadar basit değil. gaz dağıtım şirketinden sertifika almış bir doğalgaz tesisat firmasının evinize göre proje çizip gaz dağıtım şirketine sunması gerekiyor. bu proje onaylacak. sonra gaz dağıtım şirketinden bir personel gelip tesisatı kontrol edecek ve gazı açacak.

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.