Şimdi Ara

Gıda Mühendisiyim Sorularınızı Alayım (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
157
Cevap
10
Favori
6.153
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Rica ederim. İSOV da mı okuyorsun?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ceolin

Evette bitti be usta makine müh.okuyorum şuan
  • matematik varmıydı
  • İlk soruma cevap alamadım ama tekrar deniyorum şansımı

Hocam siz sürekli çalışmasanız bile sanırım belgenizi kiralayıp sigortanızı ödeyerek cüzi bir ücrete çalışıyor gibi gösteriyorlarmış bunu yapanlar oluyor mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: isovmelih

quote:

Evette bitti be usta makine müh.okuyorum şuan

Vaay bizim hangi üni bizim bi arkadaşta Balıkesirde makine okuyo :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • glikoz surubu ve msg ne kadar zararli?

• Diyetisyenden farkınız ne? (Bilgi olarak)
  • Takip

• Albinoluzenci matematik fizik kimya tüm mühendisliklerde vardır :)

mstc kardeşim görmedim herhalde kusura bakma. Evet diploma kiralama şansımız var. Son değişiklikle kaç oldu bilmiyorum yanılmıyorsam azami 7 yere kiralayabiliyorsun. O şirketin kontrolünden sen sorumlu oluyorsun. Haftada bir gidip denetim yapıyor yasal düzenlemeleri hallediyorsun. Bunun karşılığında ortalama 500 lira alıyorsun her şirketten. Yani aylık 3500 lira gibi bir kazanç mümkün. Şirket dediğim kasap fırın pastane gibi yerler. Buralarda da asgari çalışan sayısına bakılıyor. asgari 10 kişi çalışması lazımdı galiba. Ne yazık ki bu alanda iş bulmak o kadar da kolay değil. zaten bir fırında kaç kişi çalışıyor kaçı resmi olarak orda çalışıyor.

Polene Alerjisi Olan Arı hocam temel fark şu biz mühendislik fakültesindeyiz onlar sağlık. Biz üretim yaparız. Onlar gıdanın insana ne yaptığına. Bazı alanlarda çok iç içe bölümlerdir. Onlar işin sağlık kısmıyla ilgilenirler. Bizler üretim. Bir gıda şirketinde diyetisyen göremezsin. Genellikle hastane vb ortamlarda çalışıyorlar.

saf köylü MSG (MonoSodyumGlutamat)'ın diğer adı çin tuzudur. Biz nasıl normal tuz katıyorsak onlarda MSG katıyor. Lezzeti arttırıcı etkisi var. Kanıtlanmış herhangi bir zararı yoktu son araştırmalarıma göre. zaten zararlı olsa çinliler kullanmazdı diye de düşünüyorum :) Ama yine de aşırı miktarlarda almamakta fayda görüyorum.
    Glikoz şurubunun ismi farklı geldiğinden insanlar çekiniyor ama o kadar da uzak bir şey değil. Bildiğimiz şerbetin baya koyu kıvamlı olanı. Bal kıvamında diyebiliriz. Zaten 7 kilosunu 100 liraya satanlar da glikozdan üretiyor balı. Renklendirici aroma iş tamam :) Glikozun şu zararı var monomer olduğu için herhangi bir sindirime uğramıyor ve direkt kana karışıyor. Kan şekerini hızlı yükseltiyor. Şekerin mevcut zararları glikoz için de geçerli. Öyle çok ekstra bir zararı yok yani.

• bitirme projen neydi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: kandorfeyta

quote:

Orijinalden alıntı: Claudio Marchisio

quote:

Orijinalden alıntı: kandorfeyta

Maaşı nasıl?

Kağıt

Ben çek sanıyodum sağol.

İyiki slovak sanmamışsın

• quote:

Orijinalden alıntı: so be it

Patates soyduğunuz doğrumu?

Kaldırım = Gıda ve Su ürünleri.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: muaz1984

Jelatin ve emulgatörler hakkında doğru ve tatmin edici bilgiler istiyorum.

Ülkemizde genel olarak sığırdan elde edilen jelatin kullanılmakta. Aslında çok uzak olduğumuz bir madde değil. Örneğin kelle paça çorbasındaki o kıvamlı yapı jelatinden kaynaklanmakta. Yabancı ülkelerde domuzdan da jelatin üretilmekte ancak ülkemizde yasal olarak kullanılmamaktadır. Yasa dışı işler konumuz değil haliyle. Haribolarda jelatinden

Emülgatör çok basit olarak su ile yağın birbirine karışmasını sağlayan maddelerdir. Protein yapılıdır. Çok bariz bir örnek yumurta beyazıdır.

Bu iki madde hakkında çok ayrıntılı bilgiler mevcut ancak o kadar şeyi buraya yazmamam. Kitaplardan araştırarark öğrenebilirsin. Bunlarla ilgili kitaplar mevcut.

kardeş soya lesetini erkeklik hormonunu bozuyomuş doğrumu karı yapıyomuş

• canus kardeşim bitirme tezim peynir altı suyuydu. Aynı zamanda kahvaltılık gevrek fizibilitesi de hazırladık.

Ch4ylak
    Nisa / 36. …Şüphesiz Allah, kibirlenen ve övünen kimseyi sevmez.
    Lokman / 18. "Hem insanlara karşı avurdunu şişirme (kibirlenme) ve yeryüzünde çalımla yürüme. Çünkü Allah övünen ve kuruntu edenlerin hiçbirini sevmez.
    Nahl / 16. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.

ShadowWallker Hocam soya lesitini emülgatör olarak kullanılmakta. Soya bilindiği gibi bir fasülye çeşidi olup yüksek miktarda protein ihtiva etmektedir. İçindeki bazı maddelerin östrojen etkisi gösterdiği söyleniyor ama kanıtlanmış bir çalışma var mı bilmiyorum. Bir çok gıdada bu tarz etkilere sahip maddelerin bulunması mümkün. Asıl önemli konu bu gıdaları ne kadar tükettiğimiz.
  • Devre curve'u kac cikiyordu?

• Diyetisyenliğe geçiş hakları var diye duymuştum doğrumu bu ?

• quote:

canus kardeşim bitirme tezim peynir altı suyuydu. Aynı zamanda kahvaltılık gevrek fizibilitesi de hazırladık.

Ch4ylak
    Nisa / 36. …Şüphesiz Allah, kibirlenen ve övünen kimseyi sevmez.
    Lokman / 18. "Hem insanlara karşı avurdunu şişirme (kibirlenme) ve yeryüzünde çalımla yürüme. Çünkü Allah övünen ve kuruntu edenlerin hiçbirini sevmez.
    Nahl / 16. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.

ShadowWallker Hocam soya lesitini emülgatör olarak kullanılmakta. Soya bilindiği gibi bir fasülye çeşidi olup yüksek miktarda protein ihtiva etmektedir. İçindeki bazı maddelerin östrojen etkisi gösterdiği söyleniyor ama kanıtlanmış bir çalışma var mı bilmiyorum. Bir çok gıdada bu tarz etkilere sahip maddelerin bulunması mümkün. Asıl önemli konu bu gıdaları ne kadar tükettiğimiz.

bilgilendirdiğin saol kardeş.

• quote:

Orijinalden alıntı: The Rat

Diyetisyenliğe geçiş hakları var diye duymuştum doğrumu bu ?

Böyle bir imkan söz konusu değil. Sadece söylenti. Birbirine yakın görünen iki meslek olsa da derslerimiz arasında çok fark var. Şimdilik geçiş imkanı yok olacağını da sanmıyorum.
    Ancak şöyle bir imkan var. Gıda mühendisleri artık formasyon alabiliyor. Formasyon, KPSS ve Atama aşamalarını geçebilirsen öğretmen olarak meslek liselerinin gıda bölümlerinde görev yapabilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CarlGrimes

Şimdi nasıl tür iş yerlerinde çalışıyorsunuz bu arada gıdayla alakasız olacak affedin ama merakımdan soruyorum samsun nasıl bir yer bende orayı yazmayı düşünüyorum da ama fen ve edebiyat fakültesini :(

Hocam Samsun güzel bir şehirdir. Biraz da nerede yaşadığınıza bağlı olarak değişiyor bu. Ben istanbulda yaşıyorum. İlk gittiğimde çok boş çok sakin gelmişti. Garipsedim. Eee bünye alışık değil sakinliğe

Sahil şeridine kurulmuş uzun bir şehirdir. Kilometrelerce kumsalı vardır. Tabi sahil boyunca cafeler barlar diskolar vs. Yazın denize rahatlıkla girebilirsin. 4-5 tane alışveriş merkezi var bunların haricinde alışveriş yapabileceğin yerler de mevcut bu konuda sıkıntı yaşamazsın. 2010 yılında faaliyete geçen tramvay ulaşımı büyük ölçüde kolaylaştırdı. Aynı zamanda minibüler ve otobüsler de var. Oturmak için en uygun mekan atakum ilçesidir. Burada da denizevleri,esenevler,türkiş,ömürevleri ve atakent mahalleleri ön plana çıkar. Kiralar 500 lira civarıdır. Eğer oraya gidecek olursa pm yoluyla ulaş sana yardımım dokunabilir.

Gelelim fen-edebiyat fakültesine. Zor bir fakültedir. Tabi bölüm ne bilmiyorum bazı bölümler kolay. OMÜ'nün ilk fakültelerindendir eğitim kadrosu baya sağlamdır. Bina hakkında çok fazla rivayet vardır. Bir rus hapishanesiyle aynı planda olduğunu duymuştum. Girmek zor çıkmak daha zor. 4 sene orda okumuş ama hala dekanlığın yerini bilmeyen arkadaşlarım vardı. Ölmeden önce görülmesi gereken yerlerden biri

Daha ayrıntılı bilgi istersen sor yardımcı olmaya çalışırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: yörük

gıda okuyan bi tanıdığım içki yaptım demişti yapılabilirmi?? sende yaptın mı ??

Aklınıza hangi meyve (çilek, karpuz, üzüm vs.) gelirse gelsin hepsinden içki yapabilirsiniz. Şarap gibi...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.