Şimdi Ara

EMİSYON VERGİSİ GELİYOR (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
221
Cevap
1
Favori
6.498
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
20 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Eskiden vatandaşla beraber devlet de tasarruf yapardı. DSİ, TCK, PTT gibi kurumların arabaları o kadar eski olmasına rağmen, öyle bakımlılardı ki vatandaşkendi arabasına o kadar özen göstermezdi. Orman mühendisi bir komşumuz bazen resmi plakalı bir Chverolet Pikap kullanırdı, 57~58 modeldi. 90'lara kadar bu böyledi, o pikap o zamanlar otuz yaşundan büyüktü mesela ama sanki banttan geçen sene inmişti.

DSİ metalik yeşil, TCK turuncu, PTT sarı, Orman Müdürlükleri de gri renkli arabalar kullanır, her köşede tanınırlardı. Acele etmezler, iyi örnek olacak şekille kullanırlardı. Hatta ABD'nin Karamürsel üssünde süre, hız ve mesafeden çıkarılır, erken gelen servis şoförlerine ceza kesilirmiş. Şimdi ise İstanbul'un çevreyollarında trafiği en çok bozan, emniyet şeridini işgal eden, katılma şeritlerini sağlamak için kullanan, konvoy kurallarına uymayanlar hep devlet kurumlarına ait arabalar. Ticarilerden şikayet ederdik, artık devlet araçları trafiğe bütün ticarilerden daha çok zarar veriyorlar.

Vergileri de çevre şartlarını da anlayabiliyorum. İnsanlar kavga eder olan çevreye olur. Yalnız devletten de sivil plakalarala kamufle olmak yerine örnek olmalarını bekleriz. Motor hacimleriyle, seçtikleri arabalarıyla, sürüşleriyle, tasarruflarıyla.

• quote:

Orijinalden alıntı: Karbon 12

Eskiden vatandaşla beraber devlet de tasarruf yapardı. DSİ, TCK, PTT gibi kurumların arabaları o kadar eski olmasına rağmen, öyle bakımlılardı ki vatandaşkendi arabasına o kadar özen göstermezdi. Orman mühendisi bir komşumuz bazen resmi plakalı bir Chverolet Pikap kullanırdı, 57~58 modeldi. 90'lara kadar bu böyledi, o pikap o zamanlar otuz yaşundan büyüktü mesela ama sanki banttan geçen sene inmişti.

DSİ metalik yeşil, TCK turuncu, PTT sarı, Orman Müdürlükleri de gri renkli arabalar kullanır, her köşede tanınırlardı. Acele etmezler, iyi örnek olacak şekille kullanırlardı. Hatta ABD'nin Karamürsel üssünde süre, hız ve mesafeden çıkarılır, erken gelen servis şoförlerine ceza kesilirmiş. Şimdi ise İstanbul'un çevreyollarında trafiği en çok bozan, emniyet şeridini işgal eden, katılma şeritlerini sağlamak için kullanan, konvoy kurallarına uymayanlar hep devlet kurumlarına ait arabalar. Ticarilerden şikayet ederdik, artık devlet araçları trafiğe bütün ticarilerden daha çok zarar veriyorlar.

Vergileri de çevre şartlarını da anlayabiliyorum. İnsanlar kavga eder olan çevreye olur. Yalnız devletten de sivil plakalarala kamufle olmak yerine örnek olmalarını bekleriz. Motor hacimleriyle, seçtikleri arabalarıyla, sürüşleriyle, tasarruflarıyla.

Hocam elin başbakanı metroda gider. Bizde bi metro 20 senede yapılır, başbakan da etrafında 500 kişi olmadan gezemez.

• tehh gelir hedeflemiyormuş beyefendi, bu kadar mı sallanır be. yalnız ortada bir gariplik de var.

ilk kez kendilerine oy veren gurubu da vuracaklar biraz. hoş onların artık beyni hepten yıkanmış. zaten çoğunun arabası yok, olanlar lpg'li şahin.

lph'ye dokunmazlar sanırım böylece kendi kitlelerine dokunmazlar. onlarda 2002 dizel vectrası olan adama zengin ödesin derler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: jimhendrix

mtv+emisyon

golf 1.2tsı+sürüş konfor paketi gibi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Nejoz

Durmak yokhttps://www.facebook.com/video.php?v=576364369136699

Party Hard

• Yıllardır bu muhabbet var. Olacağını hiç sanmıyorum. Türkiye için daha erken

• Yine bir kandırmaca daha.Güya az egzost salınımı yapan araçlar teşvik edilecekmiş.Şimdi üşenmedim baktım benim 2.0 tdi bluemotion cc'min egzost salınımı çoğu 1.6 litrelik araçtan daha az.Bakanın mantığına göre 2.0 tdi araç emisyona göre daha az vergi ödeyecek ama tabiki yalan.Amaç herzamanki gibi yeni bir vergi kaynağı yaratmak.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bi dakika la? Mtv mi emisyon üzerinden alınacak yoksa emisyon tamamen mtv den ayrı ek bir vergi olarak mı geliyor?

• Yakinda cevreye co2 saldigimiz icin adam basi vergi gelecek. Hic uzak gormuyorum nedense.

• Ee malum Yeni Suriyelilere para lazım onca insani beslemek zor olacak..

• ÖTV ve MTV kalksın o zaman. Bunun yerine yüksek salınım yapan araçtan yüksek vergi, düş
    k salınım yapandan düşük vergi alınsın. Böylece konunun sadece çevre olduğunu anlayalım.
  • rubelhizb kullanıcısına yanıt
    Ek vergi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Vaudeville

quote:

Orijinalden alıntı: Karbon 12

Eskiden vatandaşla beraber devlet de tasarruf yapardı. DSİ, TCK, PTT gibi kurumların arabaları o kadar eski olmasına rağmen, öyle bakımlılardı ki vatandaşkendi arabasına o kadar özen göstermezdi. Orman mühendisi bir komşumuz bazen resmi plakalı bir Chverolet Pikap kullanırdı, 57~58 modeldi. 90'lara kadar bu böyledi, o pikap o zamanlar otuz yaşundan büyüktü mesela ama sanki banttan geçen sene inmişti.

Hocam elin başbakanı metroda gider. Bizde bi metro 20 senede yapılır, başbakan da etrafında 500 kişi olmadan gezemez.

Haklısınız. Konuyu büyütmek istemedim ama modern toplum fikri, mordernleşme hep devletten veya bir öncü azınlıktan gelmiş. Devletin nasıl örnek olduğu önemli. Halklar ise geleneklerini korumak isterler. Bugün modern toplum dediklerimiz halk hareketkleriyle modern olmadılar.

• gelsin bakalım
  • quote:

Orijinalden alıntı: darthskywalker

Ben otv yerine gelecek diye biliyorum. 2lt motorlu honda, 1.6 motorlu forddan daha az karbon saliyor ve daha az yakiyor ama vergi geregince o araclari goremiyoruz.

yoook nerde dostum ya

ötv den %100 kazanıyor 2000cc de

emisyon buna ek olacak
  • quote:

Orijinalden alıntı: ERG81

Ne bekliyordunuz? Ekonominin iyi gittiği palavrasının gerçek olduğunu mu?...

Ekonomi iyileşti yalan yok.. ama bunların anlayışındaki ekonomi siyasilerin, kodomanların, sermayeyi ve serveti elinde tutanların iyiye gittiği bir ekonomi
  • quote:

Orijinalden alıntı: FreudeAmFahren

Benim aracım LPG'li ben muafım heralde oleeyyyy

Muhtemelen fabrıka cıkıs degerlerı baz alınacak. Aracınız fabrıka cıkısı degılse benzınlının salınımı uzerınden vergı alınır.

Ayrıca genel olarak bu otv ve kdv varken , son derece sacma bır uygulama olur

• Klimalı araçlardan klima vergiside alınmalı bence. ABS'li olandan abs vergisi, esp'liden esp vergisi almak lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: jonywayt

quote:

Orijinalden alıntı: FreudeAmFahren

Benim aracım LPG'li ben muafım heralde oleeyyyy

Muhtemelen fabrıka cıkıs degerlerı baz alınacak. Aracınız fabrıka cıkısı degılse benzınlının salınımı uzerınden vergı alınır.

Ayrıca genel olarak bu otv ve kdv varken , son derece sacma bır uygulama olur

Benim aracımda 6500 liraya taktırdığım lpg kiti var.. Ayrıca sıfır benzin tüketimi var.. sıvı sistem olduğu için LPG'nin zerresine kadar yakıyor egzozdan hava geliyor resmen..

Üstelik benzin tüketeceksem neden LPG taktırayım ? Fabrika çıkışı yada sonradan takılma ayrımı olmadan mutlaka LPG'li araçlar bu vergiden muaf olmalı hatta daha az MTV ödemeli

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.