Şimdi Ara

357. Dönem (Kasım 2014) Kısa Dönem, Uzun Dönem ve Yedek Subay Aday Adayları (134. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
10.197
Cevap
100
Favori
589.563
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 132133134135136
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: faraday21

Arkadaşlar duş konusu biraz problemli,ki hele kış aylarında.Ben eğitimimi piyade okulunda yaparken koğuşum ve banyoların bulunduğu binalar farklıydı.Dışarı çıkma mecburiyetinde oluyorduk.Görev yaptığım yerde de böyleydi.Hatta mesefa daha uzundu.Askeriyenin içinde su problemi sık sık olur.Kasıtlı bir şekilde suları keserler.Belli saatlerde banyoda su bulabilirsin.Bazen sıkıntı daha büyük olur.Ara ara toplu bir şekilde duşlara götürürler.Sıra sıra herkes girer.En cok 5 dakika verirler,sonrasında suyu keserler.Piyade okulunda ilk katılışımızı yaptığımızda bunu yaşamıştım ondan söylüyorum arkadaşlar.

Duşların dışında topluca giyinip soyunabileceğiniz yer olur zaten.Orada eşyanızı bırakırsınız.Tabi cüzdanınızı yanınıza alın.Ben su geçirmeyen bir poşet içine koyup yanıma alıyordum.Piyade okulunda da,görev yaptığım yerde de duşlar kapılı ve arkasında askı vardı.O yüzden asardım oraya.Kafam rahat banyomu yapardım.Gittiğiniz yere göre kendi kafanıza göre ayarlarsınız artık.

Geceden tıraş olma meselesi : Köse olmasam da,çok az sakalım bıyığım var ve sivilde de çok nadir keserdim.Çünkü inanılmaz yavaş uzuyordu.Ama askerde akşamdan olma taktiğini denedim tutmadı.Gerçekten çok farkediliyor.Komutanlar anında yakalıyor.Yürü git tıraş ol diye fırçayı yiyorsunuz.Kısa dönem olursanız yanınızda çok kaliteli tıraş malzemeleri götürmeyin.

Tabanlık meselesi : Bence gereksiz.Silikon tabanlığı denedim,yarım saat ayağımda tutabildim,hareketimi resmen kısıtlıyordu.1 yıl boyunca botlara hiçbirşey koymadan giydim.Koşu,yürüyüş ne varsa yaptım.Hiç sıkıntı çekmedim.

Banka kartı meselesi : Her birliğin anlaşmalı bankası ayrıdır.Piyade okulunda TEB di.Görev yerimde(Edirne) Garantiydi. Kısa dönem askerlere ziraat kartı veriliyormuş,onunla ilgili bilgim yok ama eğer vadesiz hesap kartı ise çok da gerekli olduğunu düşünmüyorum.Onun dışında paso kart tarzında ziraat kartı var.(6 liraya alıyorsun)İçine para yüklüyorsun.Birliğin içindeki kantinden,malzemeciden bişey alırken o kartınla alıyorsun,para geçmiyor.Bu kart kısa dönem ya da uzun dönemlere(er) veriliyor mu bilgim yok.Hatta bu kartı yedek subaylar ordu evinde de kullanıyor.

Başka sorusu olan?

hoca hırsızlık nasıl oluyor bot vs. malzemeler çalınıyor ya da yer değiştiriyormuş buna nasıl önlem alırız ?

• kısa dönem er gidersek maaşımız ne kadar olur acaba ?
  • arkadaşlar şuanda forumda 39 tane mak.mühendisi olduk ,daha önceki tecrübeli arkadaşlardan iki ismin kesi uzun çıkabilecegini bunlar Arcanus66 veCAMKİN0Z digerlerinin biraz daha düşük ihtimal olduklarını tahminde bulundular.meslektaşlarıma duyurulur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: safa b

kısa dönem er gidersek maaşımız ne kadar olur acaba ?

ben bi arkadaşa sormuştum. kısa dönemler 80 alıyor demişti yanlış hatırlamıyorsam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eyoruk

Ben dus icin fermuarli su gecirmez torbalardan alirim da... kiyafteleri asarken nasi, saklayacagiz calinmasin ?
    Simdi ben herkes yikanirken yikanmak zorundammiyim mesela ? Ilk gunler diyelim .kkmutan yikanin dedi..ben diyemem mi sonra sabah rahat rahat yikanirim ? Egitim olmadigi zaman serbest isek ki oyledir her yere gidebilir miyiz kisla icinde ? Nasil olacak su isler yahu ?

Haa bir de su tuvalet isine nasil aliscagim allah bilir

kardeş aynı yere düşersek hafta sonu hamam gideriz seninle

• stekk S kullanıcısına yanıt
    Vay arkadaş sorma ya aynı durum ... agustosta Git git çıksın aradan diyenler... bugün yav gitmeeeee ne işin var 2 sene tecilini kullan diyor .. gidecez artık inş kısa çıkar
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sensible1907

quote:

ben bi arkadaşa sormuştum. kısa dönemler 80 alıyor demişti yanlış hatırlamıyorsam.

temiz paraymış sigaram yok alkolum yok çarşıya cıktıgımda iddaa yaparım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dil-hun

quote:

Ben dus icin fermuarli su gecirmez torbalardan alirim da... kiyafteleri asarken nasi, saklayacagiz calinmasin ?
    Simdi ben herkes yikanirken yikanmak zorundammiyim mesela ? Ilk gunler diyelim .kkmutan yikanin dedi..ben diyemem mi sonra sabah rahat rahat yikanirim ? Egitim olmadigi zaman serbest isek ki oyledir her yere gidebilir miyiz kisla icinde ? Nasil olacak su isler yahu ?

Acemilik hamam olmaz ama ustalik da olur hamama hic gitmem ama sanirim askerlik sirasindangidecegim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• aslında kısa dönem erlere asgari ücret maaş verseler ya
  • quote:

quote:

80 baya uçuk rakam olmuş.geçen sene bu zamanlarda 14 liraydı gibi hatırlıyorum.Ama tam emin değilim.
  • quote:

quote:

80 mi ?
    Cokmus ya sigaram falan yok eger yemekler iyi cikarsa 80 lira yetr bile bana

• arkadaşlar kıdemi çokça konuştuk ancak kafama takılan bir soru var ben maaş+prim çalısıyorum maaş 5 ınde prim 12 sinde yatıyor . 31 ekimde ayrılmayı düşünüyorum . ekim maası ve primi kasımda yatacak onlar yattıktan sonra onlaar üzerinden mi tazminatım hesaplanacak ?
  • quote:

quote:

quote:

80 mi ?

tayyip zam yaptı ya en son asker maaşlarına ondan dolayı 80 olabilir insallahta öyledir . benim abim 2012 de hakkaride idi çavus maası 400 tl ye yakındı doğu cıkarsa paraya para demeyiz haha

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Dil-hun

quote:

Acemilik hamam olmaz ama ustalik da olur hamama hic gitmem ama sanirim askerlik sirasindangidecegim

evet acemlikte olmaz zaten ama usta birliğinde hamam cennet gibi gelir.o göbek taşına yatıcaksın bütün dertleri unutucaksın

• quote:

quote:

quote:

quote:

80 mi ?

tayyip zam yaptı ya en son asker maaşlarına ondan dolayı 80 olabilir insallahta öyledir . benim abim 2012 de hakkaride idi çavus maası 400 tl ye yakındı doğu cıkarsa paraya para demeyiz haha

http://www.isbilgisi.com/maaslar/er-maaslari-2014-h7859.html
    18 tl den 35 e çıkmış kıbrıstada 45 tl

• Tyler Durden kullanıcısına yanıt
    kardeşim ben asteğmen olarak yaptığım için bizim acemilik döneminde o tip problemlerimiz olmuyordu.Görev yerimizde askerlerimiz bu tip şikayetlerle sık sık geliyordu.Bot kilidi ne olur ne olmaz alın.İşe yarıyor.Kullanan askerler vardı.Tıraş bıçağını cebinde taşıyanlar vardı.Başkasının kullandığını da çalıyorlarmış.Bot boyası ortalık malı gibi birşey.Bir kişide varsa herkes onu kullanır.Kendinize özel bu tip şeyler alıp dolabınıza koymayın,anında uçururlar.Giyeceklerinizden çalsalar bile sağdan soldan birşeyler ayarlar,ya da bulduğunuzu giyersiniz.Bu gibi durumlarda işler böyle işliyor.
  • Surada 24 gun kaldi aciklanmasina... o gune kadra banyo hirsizlik alisvris hicbirini dusunmeyecegim sormyacagim artik
    Tavsiyem sizde yapin.cunku yerler belli olduktan sonra nasilsa dhaa ayrintili sorgulayacagiz herseyi dustugumuz yere gore.
    Kayisi gitmeden koparmayalim.

• faraday21 F kullanıcısına yanıt
    Dostum sen tabanlik isine gerek yok demissin ama bunlarin ici tas gibi.Nasil olcak bu is? Senin ayaginda baya dayanikliymis.nasil rahatsiz olmadin anlamadim.

Bugun askerden yeni donen kuzenime sordum ne slikonu olum git normal taban al dedi.

Bu arada beyler slikon tabanlik temizlenmesi kolay bakteri tutmayan yapiya sahip.Ayaginda sorun olmayanlara normal tabanlik almalarini oneriyorum.

• sıktı artık gitsek de gelsek
  • Arkadaşlar öğretmenim ancak atanamadım olsun döneme hayır dedim çıkma ihtimali var mı öğretmenlere

• 
Sayfa: önceki 132133134135136
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.