Şimdi Ara

ÖTV den muafım hangi arabayı almalıyım? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
145
Cevap
1
Favori
3.901
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Daha önce değişik formlarda ÖTV indirimli araç almak için gerekli şartları tartışmıştık.

Kısaca tekrar edersek Vergi avantajından yararlanabilmek için şu beş durumdan birine sahip olmak gerek:

1- Sol alt ekstremiteden (bacak) sakat olmak ve buna karşılık "Otomatik vitesli araçları kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu/ehliyeti bulunmak

2- Sağ alt ekstremiteden (bacak) veya her iki alt ekstremiteden sakat olmak ve buna karşılık "Özel donanımlı araç kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu/ehliyeti bulunmak

3- Sağ üst ekstremiteden (kol) sakat olmak ve buna karşılık "Vites kolu yükseltilmiş özel donanıma sahip araç kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu/ehliyeti bulunmak

4- Boy kısalığı nedeniyle pedallara uzanamadığı için pedalları yükseltecek özel donanıma ihtiyaç duymak ve buna karşılık "Pedalları yükseltecek özel donanıma sahip araç kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu/ehliyeti bulunmak

5- Her ne sebeple olursa olsun % 90 ve üzeri raporu bulunmak ve hiç bir şekilde sürücü belgesi alamayacak olmak.

Görüldüğü gibi ilk dört durumda H sınıfı ehliyet ve tadilatlı araç gereklidir. Bu durumdasonra alınacak aracı ancak uygun H sınıfıbir ehliyeti olanlar kullanabilir. Ancak son durumda (%90) alınan aracı B sınıfı ehliyet ile kendisi dışında diğer kişiler kullanabilir.

Alınacak aracın markasından çok engellinin rahat edebileceği bir araç olmasına dikkat etmek gerekli. Bazı durumlarda minibüs daha iyi bir seçim olabilir.

Acil şifa diliyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: BebeBiskuvisi

5 yıl kullanmak sorunda olmanız sebebiyle bir Japon almanızı öneririm, sorunsuzdurlar. Corolla olabilir mesela satarken de çok değer kaybetmez.
    Ya da Volvo V60 hoş olabilir. Yalnız bütçenizi biraz daha arttırmanız gerekebilir.
    Bir de engel durumuna göre alçak bir araç mı gerekiyor o konuda bilgi veriseniz daha iyi olur. Çünkü 1.6'da bu fiyatlara alınabilecek en uygun araçlar SUVler.

corollayı düşünebilirim. teşekkürler.
  • suti0 S kullanıcısına yanıt
    o kadar kolay vereceklerini sanmam deneyin bakalım

• öncelikle iyi akşamlar dilerim,

%90 altı engel durumunda engelli araç alabilmeniz için,

Sakatlık derecesi % 90'ın altında olanların ise söz konusu istisnadan yararlanabilmesi için:

- Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümleri uyarınca yetkili sağlık kuruluşundan alınan sağlık kurulu raporunun aslı veya noter onaylı örneğinin,

- Aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belgenin aslı veya noter onaylı örneğinin,

- H sınıfı sürücü belgesinin fotokopisinin,

mükellef tarafından verilecek (2A) numaralı ÖTV beyannamesine eklenmesi gerekmektedir.

Ayrıca KDV iadesi diye bir durum artık malesef söz konusu değil hiçbir durumda.3 Ocak 2012 tarihinde Danıştay, Adana Bölge İdare Mahkemesinin engelliler lehine verdiği kararı bozdu. Artık araç alımında hukuk yolu ile KDV'nin geri alınması mümkün değil.

Ayrıca %90 altı engel raporunda yalnızca aşağıdaki durumlarda ötv den muaf araç alabilirsiniz.

1- Sol alt ekstremiteden sakat olmak ve buna karşılık "Otomatik vitesli araçları kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu/ehliyeti bulunmak

2- Sağ alt ekstremiteden veya her iki alt ekstremiteden sakat olmak ve buna karşılık "Özel donanımlı araç kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu/ehliyeti bulunmak

3- Sağ üst ekstremiteden sakat olmak ve buna karşılık "Vites kolu yükseltilmiş özel donanıma sahip araç kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu/ehliyeti bulunmak

4- Boy kısalığı nedeniyle pedallara uzanamadığı için pedalları yükseltecek özel donanıma ihtiyaç duymak ve buna karşılık "Pedalları yükseltecek özel donanıma sahip araç kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu/ehliyeti bulunmak

5- Her ne sebeple olursa olsun % 90 ve üzeri raporu bulunmak ve hiç bir şekilde sürücü belgesi alamayacak olmak. (% 90 ve üzeri raporu olan kişi adına yurt içinden alınan aracı herkes kullanabilir. Bu konuda "3. derece yakınlar" vb. hiç bir kısıtlama kalmadı. Yurt dışından alınan araçlar için ise 3. derece yakın sınırı devam ediyor)

• quote:

Orijinalden alıntı: ufuk343458

o kadar kolay vereceklerini sanmam deneyin bakalım

deneyelim bakalım
  • Mercedes c serisi olabilir..

• quote:

Orijinalden alıntı: speaker

Daha önce değişik formlarda ÖTV indirimli araç almak için gerekli şartları tartışmıştık.

Kısaca tekrar edersek Vergi avantajından yararlanabilmek için şu beş durumdan birine sahip olmak gerek:

1- Sol alt ekstremiteden (bacak) sakat olmak ve buna karşılık "Otomatik vitesli araçları kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu/ehliyeti bulunmak

2- Sağ alt ekstremiteden (bacak) veya her iki alt ekstremiteden sakat olmak ve buna karşılık "Özel donanımlı araç kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu/ehliyeti bulunmak

3- Sağ üst ekstremiteden (kol) sakat olmak ve buna karşılık "Vites kolu yükseltilmiş özel donanıma sahip araç kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu/ehliyeti bulunmak

5- Her ne sebeple olursa olsun % 90 ve üzeri raporu bulunmak ve hiç bir şekilde sürücü belgesi alamayacak olmak.

Görüldüğü gibi ilk dört durumda H sınıfı ehliyet ve tadilatlı araç gereklidir. Bu durumdasonra alınacak aracı ancak uygun H sınıfıbir ehliyeti olanlar kullanabilir. Ancak son durumda (%90) alınan aracı B sınıfı ehliyet ile kendisi dışında diğer kişiler kullanabilir.

Alınacak aracın markasından çok engellinin rahat edebileceği bir araç olmasına dikkat etmek gerekli. Bazı durumlarda minibüs daha iyi bir seçim olabilir.

Acil şifa diliyorum.

şimdi aklıma takılan soru şu. bu maddeler aracı alırken geçerli değil mi? araçta özel tertibat olmadığı için normal bir araba hükmünde ve benim de kullanmamda bir sakınca mı var. bu kısmı anlayamadım.

• quote:

Orijinalden alıntı: suti0

quote:

Orijinalden alıntı: ufuk343458

quote:

Merhaba arkadaşlar. Eskişehirde çalışan bir memurum ve eşimin %51 engelli raporu var. Onun üzerine bir araç almayı düşünüyorum. Fiyat limitim 70000 lira. Arabada aradığım özelliklerden önce belirtmet istediğim hususlar şöyle:

1. Araba ile yılda en fazla 10000 km yol yaparım.
    2. 5 Yıl sonra sattığımda değerini kaybetmeyecek.
    3. Otomatik vites olması zorunlu.
    4. Standart donanımı dolu dolu olacak.
    5. Fransız markaları düşünmüyorum.
    6. Tasarımı güzel olacak.
    7. Motoru 1.6 litrenin üzerinde olmayacak.

Bana bu özelliklerde araba önerebilir misiniz? Aslında aklımdaki model Vw CC 1.4 TSİ idi. çerçevesiz kapıları ve tasarımı hoşuma gidiyordu. Bu araba için almaya değer mi? Başka hangi arabaları önerirsiniz?

%51 le indirimli araç alındığını bilmiyordum ,bu fransız araç düşmanlığı modasıda nedir ,hangisini beğenmiyosanız onu söyleyim bari

tasarımlarını sevmiyorum.

Bu arada sırf tasarımdan dolayı Fransız almıyorsanız DS5'in tasarımı muazzam. Geçen gün yine bir engelli vatandaş kullanıyordu.

• Eşinizin raporunda "özel tertibatlı araç kullanabilir" ibaresi olmadığı müddetçe ötv indiriminden faydalanıp araç alamazsınız.Tertibatsız araç almanız için eşinizin engelininin %90 üzeri olması ve aracı hiçbir şekilde kendinin kullanamaması gerekir.
  • hocam bnce vw cc yi geç bnce e olmadı 5 serisi olmadı yeni colmadı 3 serisi hee bana kalsa 520 yapıştırıp geçerdim ii akşamlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: jack_daniel's

Eşinizin raporunda "özel tertibatlı araç kullanabilir" ibaresi olmadığı müddetçe ötv indiriminden faydalanıp araç alamazsınız.Tertibatsız araç almanız için eşinizin engelininin %90 üzeri olması ve aracı hiçbir şekilde kendinin kullanamaması gerekir.

iyi de yukarıda belirttim. eşimin özel tertibata ihtiyacı yok. otomatik vites işini görüyor. cevap için teşekkürler.
  • quote:

quote:

Eşinizin raporunda "özel tertibatlı araç kullanabilir" ibaresi olmadığı müddetçe ötv indiriminden faydalanıp araç alamazsınız.Tertibatsız araç almanız için eşinizin engelininin %90 üzeri olması ve aracı hiçbir şekilde kendinin kullanamaması gerekir.

iyi de yukarıda belirttim. eşimin özel tertibata ihtiyacı yok. otomatik vites işini görüyor. cevap için teşekkürler.

Özel tertibat ihtiyacı yoksa %90 altı engel raporuyla ötv den muaf olamazsınız.

Daha açığı eşinizin hastaneden aldığı engel raporunda.

Hastane raporunda ne yazıyorsa o uygulanır.

Öncelikle H sınıfı ehliyet almak için bir devlet hastanesine başvurmanız gerekmekte..
    Raporunuzda "H sınıfı ehliyet alır, özel tertibatlı araç kullanır" yazarsa ÖTV indiriminden yararlanırsınız..

Sadece "H sınıfı ehliyet alır" yazarsa (özel tertibatsız), ÖTV indiriminden yararlanamazsınız..

• passat 1.4 tsi dsg +bi zenon+sunroof ile almanızı öneririm. Bende cc sahibiyiyim.Araç biraz basık sportif görünümünden dolayı. Cam tavan ile biraz rahatlatıyo ama arka tarafta biraz sıkıntı. 70 lira ile dediğim aracı rahatlıkla alırsınız.
  • quote:

quote:

quote:

Özel tertibat ihtiyacı yoksa %90 altı engel raporuyla ötv den muaf olamazsınız.

Daha açığı eşinizin hastaneden aldığı engel raporunda.

Hastane raporunda ne yazıyorsa o uygulanır.

Öncelikle H sınıfı ehliyet almak için bir devlet hastanesine başvurmanız gerekmekte..
    Raporunuzda "H sınıfı ehliyet alır, özel tertibatlı araç kullanır" yazarsa ÖTV indiriminden yararlanırsınız..

Sadece "H sınıfı ehliyet alır" yazarsa (özel tertibatsız), ÖTV indiriminden yararlanamazsınız..

h sınıfı otomatik vites kullanır yazıyor raporunda

• quote:

Orijinalden alıntı: pasa_

passat 1.4 tsi dsg +bi zenon+sunroof ile almanızı öneririm. Bende cc sahibiyiyim.Araç biraz basık sportif görünümünden dolayı. Cam tavan ile biraz rahatlatıyo ama arka tarafta biraz sıkıntı. 70 lira ile dediğim aracı rahatlıkla alırsınız.

• Orijinalden alıntı: suti0

Bu ibare yazıyorsa bir sıkıntı yaşamazsınız.Diğer türlü bayi evrakları maliyeye gönderdiğinde muafiyet reddi geliyor malesef.

Araç önerisine de gelirsek cc,passat mantıksız bir tercih olmaz bence.Değer kaybı yaşamadan değiştirebilirsiniz 5 sene sonra da.Donanım olarak da elinizdeki miktar muafiyetten sonra fazlasıyla tatminkar olacaktır.
  • Orijinalden alıntı: jack_daniel's

Bu ibare yazıyorsa bir sıkıntı yaşamazsınız.Diğer türlü bayi evrakları maliyeye gönderdiğinde muafiyet reddi geliyor malesef.

Araç önerisine de gelirsek cc,passat mantıksız bir tercih olmaz bence.Değer kaybı yaşamadan değiştirebilirsiniz 5 sene sonra da.Donanım olarak da elinizdeki miktar muafiyetten sonra fazlasıyla tatminkar olacaktır.

Teşekkürler

• Rica ederim,şimdiden hayırlı olsun, kazasız belasız iyi günlerde kullanın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jack_daniel's -- 24 Haziran 2014; 23:04:01 >
  • ford ve opelden uzak dur iyi değil ,elektronik sistemleri arıza veriyor çok başın ağırır. VW iyidir, honda ve toyotoyada bakabilirsin.
  • Esiniz fiziksel engelliyse ve h sinifi ehl alabilir ve tertibatli veya otomatik ( engel sol bacakta falan olursa ) arac kullanabilir raporu var ise arac apabilirsiniz, tertibat olmayacak sekilde apabiliyorsaniz araci sizde kuplanabilirsiniz. Ama tertibat varsa siz degil sadece o engelli kullanabilir.

Arac alirken ilk once engellinin rahati dusunupmeli , sonrasinda 5 yil sonra sattiginizda ayni modeli sifirlayabilme ihtimali yuzsek olan arac tercih edilmeli ;)

Kronik sorunu olan ( dsg gibi ) araclar tervihbedilmemeli

Ben olsam fransizabyakpasmam cunku 5 yil sonra o modep uretilmeyince 2.elde cok dusuyor , imkan varsa e180 veya 520 bmw dusunulmeli, imkan yoksa 320 s60 passat ( dsg riskini unutmadan ) disunebilirsiniz veya yeni qasqai guzele benziyor ;)

Ben olsam her imkani zorlar e180 alirdim :)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.