Şimdi Ara

Uzay Ne İle Doludur? (Cevabı Bilen Yok - Boş Olması İmkansız) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
668
Cevap
18
Favori
14.011
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: sucukcu-

quote:

Orijinalden alıntı: H4ACKER

quote:

Orijinalden alıntı: 3DG

Karanlık madde ile doludur

Mantıklı, zaten boş olması çok mantıksız.

Peki evrende neden hiç bir şey, tek bir nokta bile sabit değildir?

Sırasıyla Atom, elektron, kuark, nötrino ve daha yüzlerce alt parçacık müthiş hızlarda dönüyor.

Aynı şekilde yıldızlar, galaksiler, nebülozlar, bulutsular dehşet hızlarda dönüyor.

Tek bir nokta durağan değil, her şey akıyor. Oysa depremde bile herşey yıkılıyorken neden bu hızda herşey yok olmuyor?

Aksine dönme düzen düzen getiriyor.nabulalar dönmeseydi yıldız,gezegen vs olmazdı.ayrıca uzayda dönen her şey yuvarlak ya da ona benzer şekil almak zorundadır.depremlerli de yıkım olarak görmemelisin.depremlerin olması dünya nın yaşadıgına işaret ki buda biosfer deki hayatın devamı demek.yerküre ye tektonik hareketler şekil veriyor yani ısınan lavların yukarı çıkarak kıtaları ittirmesi olayı.

Ne güzel diyorsun işte, dönme hareket düzen getiriyorsa kurulmuş olması gerekir değil mi? Trafikte arabalar rastgele mi ilerliyor? Yoksa yıldızların içinde de şoför mü var? Veya elektronların içinde ya da nötrinoların içinde. Kaos için düzensiz tek bir hareket gerekmez mi? Yani trafiğe tersten giren tek bir araba zincirleme kaza yaratmaz mı?

Aynı şekilde Samanyolunda hiç yıldız çarpışması duydunuz mu siz?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Draqonn

Spermlen dolu olabilir bence.

fanta diye biliyordum ben

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bir çok kuram var
    Klasik fiziğe göre boştur.
    Sicim kuramına göre sürekli olarak enerji dönüşümü vardır.Antimadde madde sürekli olarak oluşup birbirlerini yok ederler gibi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pomocus2

quote:

quote:

Senin mantığına göre boşluk bir element, o kadar küçük ve sıkı yerleşmiş ki, her yerde var, diğer her şey ise onun içinde.

Saçmalamayın ya, az sözlüğü bak, boşluk ne demek, onu da biz mi söyleyelim, ışığın boşlukta hareketini kavrayamamışsın, kendince boşluk kavramını değiştiriyorsun, bütün kavramı değiştireceğine, otur anlamaya çalış.

Kendini beğenmiş, bir şey sanan ama boş olduğu için çok ses çıkaran varlık.

Okuduk da sorduk değil mi.

Saçmalayan sensin.

Uzay Ne İle Doludur? (Cevabı Bilen Yok - Boş Olması İmkansız)

http://www.lsst.org/lsst/public/darkenergy2

Dark energy uzayı dolduran bir maddedir, yani uzay boşluk, dark energy ise uzayın genişlemesini hızlandırdığı söylenen hipotetik bir maddedir, bak dikkat et; VARSAYIMSAL diyorum, yani araştırman wikipedia dışına çıkıp, BOŞLUK kavramını anlayabildiğin gün gel benle tartış, onun haricinde öyle insanlara çok ses çıkaran varlık falan diye hitap ederek boş muhabbet çeviren insanlarla muhattap olcak kadar düşemem üzgünüm.

Hemen elit mi oldun! Saçmalama yaftası yapıştır, sonra gel ben düzeyli seviyelim de. Oh ne güzel valla. Senin kanın daha mı kırmızı?

Sen anlamışsın öyle mi boşluk kavramını? Ben anladım zaten boşluk diye bir şey yok, bu kadar basit.

http://science.nasa.gov/astrophysics/focus-areas/what-is-dark-energy/

Az oku da öğren

Boşluk neymiş o zaman sen söyle bakalım madem anlamışsın, bana iğne ucu kadar boşluk göster

• quote:

Orijinalden alıntı: önemliadam

Esir maddesinin olmadığı kanıtlandı.
    Boşluktur.

Boşluk olması saçma. Boşluk olsaydı elektronlar protonlar nötronlar kuarklar ve daha yüzlerce atom altı parçacık bir arada duramazdı.

Neredeymiş kanıt olmadığına dair?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Senin mantığına göre boşluk bir element, o kadar küçük ve sıkı yerleşmiş ki, her yerde var, diğer her şey ise onun içinde.

Saçmalamayın ya, az sözlüğü bak, boşluk ne demek, onu da biz mi söyleyelim, ışığın boşlukta hareketini kavrayamamışsın, kendince boşluk kavramını değiştiriyorsun, bütün kavramı değiştireceğine, otur anlamaya çalış.

Saçmalayan sensin.

Dark energy uzayı dolduran bir maddedir, yani uzay boşluk, dark energy ise uzayın genişlemesini hızlandırdığı söylenen hipotetik bir maddedir, bak dikkat et; VARSAYIMSAL diyorum, yani araştırman wikipedia dışına çıkıp, BOŞLUK kavramını anlayabildiğin gün gel benle tartış, onun haricinde öyle insanlara çok ses çıkaran varlık falan diye hitap ederek boş muhabbet çeviren insanlarla muhattap olcak kadar düşemem üzgünüm.

Hemen elit mi oldun! Saçmalama yaftası yapıştır, sonra gel ben düzeyli seviyelim de. Oh ne güzel valla. Senin kanın daha mı kırmızı?

Sen anlamışsın öyle mi boşluk kavramını? Ben anladım zaten boşluk diye bir şey yok, bu kadar basit.

Az oku da öğren

Boşluk neymiş o zaman sen söyle bakalım madem anlamışsın, bana iğne ucu kadar boşluk göster

İğne ucundan fazlasını gösteririm, gece yıldızlara bak, o yıldızların olmadığı her yer uzayda bir boşluktur, bak ingilizcesi çok güzel uzayın; SPACE
    Verdiğin kaynaktaki yazıyı okudum, dark energynin UZAYI GENİŞLETEN bir madde oldugu söyleniyor dedim ben zaten, verdiğim bilgiyi bile doğru analiz edemeden yargılamışsın, bilgisiz biri bilgili olanı yargılamaya kalkarsa ancak kendi gördüğü kadar karşısındakini etiketleyebilir, yani sen beni yargılayabilecek seviyede değilsin bir kere dostum, boşluk kavramını iyice araştır anla gel, öyle tartışalım.

• Boşluktan kastınız nedir peki?
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Saçmalayan sensin.

Az oku da öğren

İğne ucundan fazlasını gösteririm, gece yıldızlara bak, o yıldızların olmadığı her yer uzayda bir boşluktur, bak ingilizcesi çok güzel uzayın; SPACE
    Verdiğin kaynaktaki yazıyı okudum, dark energynin UZAYI GENİŞLETEN bir madde oldugu söyleniyor dedim ben zaten, verdiğim bilgiyi bile doğru analiz edemeden yargılamışsın, bilgisiz biri bilgili olanı yargılamaya kalkarsa ancak kendi gördüğü kadar karşısındakini etiketleyebilir, yani sen beni yargılayabilecek seviyede değilsin bir kere dostum, boşluk kavramını iyice araştır anla gel, öyle tartışalım.

Kafaya bak ya Allah aşkına, adam ilk mesajından bu yana aşağılamaktan başka bir şey yapmıyor, kalkmış bana seviyeden bahsediyor.

Ne cins bir varlıksın sen böyle? Tezatlarla dolusun.

Boşluk denecek elbet çünkü varlığını kanıtlamadan bilim için her şey ya boşluktur ya yoktur, tanrıya'da yok diyor oysa varlığı kanıtlansaydı var olmanın anlamı ne olacaktı?

Bana SPACE diye kelime oyunu yapma, zamanında da Dünya Düz Tepsi idi bu onu düz tepsi mi yapar, insanlar öyle dediği için!

Beni ne kadar tanıyorsun da bilgisiz diyorsun? Cahilin önde gideni olman bilginden değişik herkesi bilgisiz görmenden kaynaklanıyor.

Bana o nötrino parçacıklarını taşıyan ne onu söyle sen.

Yıldızların arasının boş olduğunu anlamam için orada bir şey görmemem yeterli değil, görmediğimiz her şeyi yok kabul etseydik Atom biz gördükten sonra varoldu dememiz gerekirdi.

Gemi suda gidiyorsa su sayesinde gider.

Uçak havada gidiyorsa hava sayesinde, havanın taşıması ile gider.

Uzayda fizik mi yok da benim haberim yok.

Hani BİLİM neden-sonuçtu? Bana neden söyle uzayı bir arada tutan ve taşıyan ne?

Bu üstten bakış saçmalığını da kes, Nasa'da prof oldun da haberimiz mi yok?

Uzayı genişleten madde imiş imiş yazının tamamını oku sadece grafiğe bakma! Universe Dark Energy-1 Expanding Universe ile tek cümleye bakıp sonuca varma!

Buraya bakmamışsın bile
    scientists have come up with the composition that we described above, ~68% dark energy, ~27% dark matter, ~5% normal matter. What is dark matter?

Göremiyoruz karanlık olduğu için diyor süper zeka!

We are much more certain what dark matter is not than we are what it is. First, it is dark, meaning that it is not in the form of stars and planets that we see.

• quote:

Orijinalden alıntı: Huddleston

Boşluktan kastınız nedir peki?

Bir maddenin veya enerjinin bulunmaması, hiçliktir.

@hacker
    Sinirden saçmalamışsın kardeş, yorma beni, kısa ve öz ol, boş boş yazma şöyle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nihilum -- 24 Nisan 2014; 10:28:53 >
  • Uzayda bahsettiğiniz gibi "hiçlik", hiç bir şeyin olmadığı bir ortam yok maalesef.
  • quote:

Uzayda bahsettiğiniz gibi "hiçlik", hiç bir şeyin olmadığı bir ortam yok maalesef.

Uzay da hiçlik evet, hiçbir şeyin olmadığı bir ortam.
  • Yav Dark enegy denilen şey patlamadan dolayı oluşan ivme sonucu maddelerin uzaklaşarak evrenin genişlemesi değil mi?

Ayrıca çekim kuvveti, zayıf etkileşim vs. Olması için arada madde olması gerektiğini düşünmüyorum. Ortamda madde olmasa da manyetizma etkili olur.

• Öyle bir ortam yok maalesef. Elektromanyetik dalga olan ışık veya başka herhangi bir şey taşınırken elbet bir ortamdan geçiyor. Hiç bir şekilde bir şey içermeyen bir ortam yok uzayda. Olamazda.
  • Esir maddesi

• quote:

quote:

@hacker

Hiçlik mi

Atomu kanıtlayamıyordu bilim adamları zamanında yoktu öyle mi o zaman biz kanıtlamadan önce, hiçti yani.

Bilim Neden ve Sonuç ise eğer, hiç diye bir şey yoktur, sok bunu kafana.

Göremediğin her şey sence hiç mi? O zaman bilimi bırak sen, görmeye çalışmadan yok kabul ediyorsun her şeyi. Senin gözünün ayarı ne ki her şeyi görebiliyorsun ve yok kabul ediyorsun, hiç diyorsun?

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Legend

Yav Dark enegy denilen şey patlamadan dolayı oluşan ivme sonucu maddelerin uzaklaşarak evrenin genişlemesi değil mi?

Ayrıca çekim kuvveti, zayıf etkileşim vs. Olması için arada madde olması gerektiğini düşünmüyorum. Ortamda madde olmasa da manyetizma etkili olur.

HAYIR ÖYLE değil.

Dark Energy ve Dark Matter var.

İkisi farklı şeyler.

Bilim Neden-Sonuca bakar, tüm sistemi, çekimi, parçacıkları bir birine ileten bir şey olmak zorunda. Hiç olsaydı eğer hiç bir şey bir birine bağlı kalmamalıydı, itme, çekme, ışık bir enerji ise taşıyan bir şey olmak zorunda. Nötrino parçacık ise onu da taşıyan bir şey olmak zorunda.

Göremediğimiz bir şeyi yok veya hiç kabul ediyorsak gözümüzü kapatmış oluruz ancak.

• quote:

Öyle bir ortam yok maalesef. Elektromanyetik dalga olan ışık veya başka herhangi bir şey taşınırken elbet bir ortamdan geçiyor. Hiç bir şekilde bir şey içermeyen bir ortam yok uzayda. Olamazda.

Neden olamasın, akılsız beyin oluyor, beyinsiz kafa oluyor, kafasız vücud oluyor, insansız dünya oluyor, dünyasız galaxy oluyor, galaxysiz uzay oluyor, maddeesiz uzay oluyor, yani anlatmak istediğim nokta her şey bir şeyi içine alıyor, yani yavaş yavaş çıkartmaya başlarsak en son sınır ne olucak sence? Dark matter ve dark energy mi? Bunlar hipotez biliyorsun dimi, yani uzay boşluktur, içinde seyrek halde bulunduğu iddia edilen bu enerjiler/maddeler sadece genişlemesini sağladığı düşünülen hipotezler, manyetik alan ise yıldızların, gezegenlerin ürettiği bir kavram, yani uzay bunu kendisi üretmiyor, uzayda bulunmuyor, sadece uzaya yayılıyor, uzay dediğimizde düşünmeniz gereken boşluk olduğu.

@hacker
    Benim görüş açım çok geniş, bakmadan görebiliyorum, gördüğümün içini görebiliyorum, benim yok dediğim yoktur, konu bilimken uzaya hiçliktir demem nihilistliğimle sürtüşmemeli.

• quote:

quote:

@hacker

Hocam bence vardır. Evren ilk oluştuğunda yani big Bang anında, tek bir madde vardı. O maddenin bulunduğu yer yani (0,0,0) noktası bence boşluk. Çünkü patlama yaşandiktan sonra momentumu düşünün. Her tarafa doğru yayılan maddecikler var ilk maddeden kopan. Çizerek göstermek istiyorum ama çok zor şu anda. Belki size biraz ters gelecek ama klasik fizikte patlamalar diye başlık var. Örnek olarak alttaki resme bakın. Patlama sonucu oluşan ilk madde dağılır ve ilk bulunduğu yer boş kalır.

http://www.lisefizik.com/sinav/cozumlu/momentum/7.jpg

• Dark Energy ve Dark Matter olmasına gerek yok. Kütle çekimi her yerde var, dolayısıla "hiç"lik dediğiniz yerde bile "field" dediğimiz alanlar var Kuantum mekaniğine göre. Bu "hiçlik" dediğimiz kısımlar bile enerjinin en düşük olduğu seviye(ground state), fakat 0 ENERJI değil. Hipotez dediğiniz şey sizin üstte yazdıklarınız. Herhangi bir hiçliğin olduğu. Burada felsefe değil, bilim konuşuyoruz o yüzden yazdıklarımızın herhangi bir gözlemlenebilir veri ile ispatlanabilir veya bilim camiası tarafından kabul görmüş olması lazım.

Siz klasik manada, Newton'ın öğrettiği manada uzay düşünüyorsunuz. Fakat durum öyle değil. Einstein bile "esir" madde, her ne kadar 19 veya 18. yy'da kullanılan manada esir olmasada, bir şekilde esir olduğunu söylemişti.

Neyse, boşluk kavramını arkadaşa araştırın demiştiniz. Buyrun siz bir bakın:

http://en.wikipedia.org/wiki/Nothing#Physics
    http://en.wikipedia.org/wiki/Vacuum#Quantum_mechanics
    http://en.wikipedia.org/wiki/False_vacuum
    http://en.wikipedia.org/wiki/Lamb_shift
    Şöyle bir de bilimsel makale var:http://arxiv.org/ftp/astro-ph/papers/0703/0703280.pdf

@H4ACKER, konuyu Bilim ve Teknoloji bölümüne açarsan daha sağlam cevap gelir. En azından felsefi olmayan cevaplar alabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huddleston -- 24 Nisan 2014; 10:50:18 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Legend

quote:

quote:

@hacker

Hocam bence vardır. Evren ilk oluştuğunda yani big Bang anında, tek bir madde vardı. O maddenin bulunduğu yer yani (0,0,0) noktası bence boşluk. Çünkü patlama yaşandiktan sonra momentumu düşünün. Her tarafa doğru yayılan maddecikler var ilk maddeden kopan. Çizerek göstermek istiyorum ama çok zor şu anda. Belki size biraz ters gelecek ama klasik fizikte patlamalar diye başlık var. Örnek olarak alttaki resme bakın. Patlama sonucu oluşan ilk madde dağılır ve ilk bulunduğu yer boş kalır.

http://www.lisefizik.com/sinav/cozumlu/momentum/7.jpg

Peki sence uzay genişledikçe barındırdığı maddelerinde mi hacmi genişliyor, yoksa miktarları mı artıyor? Yani uzayın genişlemesi nedir? Ben seyrek halde bulunan enerjinin aralarındaki boşluğun hacminin artması olarak biliyorum, boşluk derken evet HİÇLİĞi kastediyorum, siz nasıl yorumluyorsunuz?

@huddleston

Hepimiz hipotezlerden bahsetmiyor muyuz? Bütün bu karanlık enerji mevzusu hipotezden ibaret.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nihilum -- 24 Nisan 2014; 10:50:36 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.