Şimdi Ara

Fiat 500L Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı (55. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
8.869
Cevap
131
Favori
752.469
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5354555657
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: sorrento

quote:

Orijinalden alıntı: EgeKarasoy

Arkadaslar turuncu ekranda vites degistirme kilavuzuna bakin gibi bir hata cikiyor ve vites 3ten sonra atmiyor, servise goturucem bu sorunu 1.3 mjet dualogicte yasayan var mi?

Ben yasadım, telaşa lüzum yok:)

Serviste yazılım attılar ve düzeldi. Bir iki saate hallediyorlar. Yeni araçlarda maalesef boyle sorunlar olabiliyor. En sagliklisi lansmandan hemen sonra almayıp biraz beklemek. Zira sonraki üretimlerde kronik hatalar bertaraf edilmiş oluyor.

Peki hocam tesekkur ederim :)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar,

Aracı almak üzereyim ama aşağıdaki link açıkcası inceden beni korkuttu.

http://oto-park.com/haberler/fiata-sirbistan-soku/1139
  • böyle bir haber sizi niye korkuttu bu haberin sizden daha fazla fiatı etkilediğine ve o yüzdende mutlaka ama mutlaka buna en kısa zamanda bir çözüm bulacaklarına emin olabilirsiniz.sonuçta karşı tarafta fiatla arasındaki anlaşmazlığı çözmek için elindeki kozu kullanmış.
  • selam arkadaşlar. benim de aracım 3.000km ye yaklaştı ve çok memnunum keşke başka bir araç alsaydım hiç demedim hatta farkını verip rockstar alsaydım bile demedim :)

sizlere sorum kış lastikleriyle ilgili. alan veya almayı düşünen var mı? hangi markayı/modeli tercih ediyorsunuz bu konuda çok bilgisizim yardımcı olabilirseniz sevinirim. kar kış başlamadan alıp bodruma koyayım istiyorum sonra bulması alması zor oluyor. çoğumuzda 225/45 r17 vardır diye tahmin ediyorum. bizim jantlara başka ölçüler uyar mı başka ölçü alınmalı mı bunları bile bilmiyorum :(
  • Ozgurrr2001 O kullanıcısına yanıt
    Korkmanıza gerek yok. Belli ki tedarikçi firma talep yoğunluğundan parca yetiştiremiyor. Satis azlığı yüzünden üretim dursaydı hak verebilirdim size. Musterih olun.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • qaiajan Q kullanıcısına yanıt
    Jantlara baska ölçü uymaz. 225/45/17 almak zorundasınız. Ben kıs lastiği alacak olsam continental tercih ederdim. Bir dergide birkaç farklı markayla teste tabi tutulup ipi goguslemisti. Oradan aklımda kalmış.

• qaiajan Q kullanıcısına yanıt
    kullanmakta olduğum rockstar modeline lastik olarak goodyear vector 4 season serisi lastik takmışlar 4 mevsim lastiği olarak geçiyor bu lastik hafif kış koşullarında yeterli olabiliyor izmirde olduğum için bana rahat rahat yetecektir. kış koşulları daha zor geçen bölgelerde otursaydım bende kesinlikle continental kış lastiği alırdım.
  • benim araçtada 4 mevsim goodyear var 2-3 aydır kullanıyorum kuru zemin performansından oldukça memnunum.izmir bugün yağışlıydı birazda yağmurda denedim kuru zemindeki kadar iyi değildi.ama kötü demiyorum sadece kuru zeminde çok iyi olduğundan dolayı ıslak zeminde öyle değil diyorum.
  • Aracımı aldığımda (1hafta önce). star stopu bikaç gün sonraki şehir dışı yolculuğunda denemek için hiç aktif etmemiştim. ilk aktif etmemde 2 kez stop edip çalıştıktan sonra, ( 150.km deyken oldu) servise vitesi kontrol ettirin, start stop arızası verdi ve devre dışı oldu. ilk arızamız çıktı hayırlı olsun.bende ucakla geçtim samsna dönüşte tilk yıkanada anlaşılan tüm Kaportadaki bal mumu gibi olan pütürlüğü ve start stopu göstericem...iyi günler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • cizgibey kullanıcısına yanıt
    geçmiş olsun. Sadece bir güncelleme yapıyorlar ve sorun ortadan kalkıyor.
    Korkmayın, coğumuzun başına geldi:) Ufak bir yazılım güncellemesi yaptıracaksınız sadece.

• Teşekkür ederim , demekki o tadı tatmamız gerekiyordu
  • teşekkürler. araştırmaya continental'den başlayacağım o zaman. ben de deniz kenarında oturmama rağmen (zonguldak) burda kar yağdı mı fena yağıyor bir de sık sık ankaraya istanbula gidiyorum o yüzden şart. 2011 yılında volvo s40'ım varken kar lastiği almamıştım ve sonuç olarak ankara yolculuğum 11 saat sürmüştü
    o bir arıza değil sadece güncelleme yapıyorlar ve düzeliyor.bilginiz olsun.
  • bende fiat 500L panoramik edition var geçen gün bir arkadaş bana dediki keşke biraz daha ekleseydin opel alsaydın Avrupa araba diye,gerçi onada söyledim insanlara kızıyorum gerçekçi değiller çünkü yıllardan beri söylerler Avrupa araba asfalt arabası diye sanki 500L türk arabası
  • quote:

Orijinalden alıntı: karaefe17

bende fiat 500L panoramik edition var geçen gün bir arkadaş bana dediki keşke biraz daha ekleseydin opel alsaydın Avrupa araba diye,gerçi onada söyledim insanlara kızıyorum gerçekçi değiller çünkü yıllardan beri söylerler Avrupa araba asfalt arabası diye sanki 500L türk arabası

bende de fiat 500 var ve bu küçücük arabaya o kadar para verilir mi diyolar sürekli.
    bilmiyorlar ki mini cooper bunun iki katı.
    böyle demelerinin tek nedeni kendilerinin gösteremediği cesareti sizin gösterip o araca sahip olmanız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: karaefe17

bende fiat 500L panoramik edition var geçen gün bir arkadaş bana dediki keşke biraz daha ekleseydin opel alsaydın Avrupa araba diye,gerçi onada söyledim insanlara kızıyorum gerçekçi değiller çünkü yıllardan beri söylerler Avrupa araba asfalt arabası diye sanki 500L türk arabası

neden fiatın ürettiği motorları kullanan bir araba markasına üstüne birde para ekleyipte alacakmışsınki. madem iyi diye düşünülen bir marka neden dizel motorlarını fiattan alıyor. bende opel alana şunu diyebilirim biraz daha ekleyip bmw alsaydın.yada bmw alcağına biraz daha ekleyip audi alsaydın yada en iyisi ferrari al.gerçi ferrariyi fiat gurubu üretiyor onu almamak lazım.bugatti de olabilir.aradaki fiyat farkı biraz açıldı sanırım ama e olcak okadar.

• Temmuz ayından beri süren arayşların sonucunda geçen hafta 500l 1.3 otomatik beats edition satın alarak süreci tamamladım.
    2 haftada yaklaşık 500 km şehir içi sürdükten sonra çok memnun olduğumu söyleyebilirim. Arabaya karar verme sürecinde forumdaki yazılardan çok faydalandığım için ben de deneyimlerimipaylaşmaya borçlu hissettim.

Araba arayışımızdaki temel kriterler arabanın yüksek olması, dizel olması, az yakması ve arka koltukta da rahat oturulabilmesi idi.
    Bu dönemde Captur, Yeti, Qashqai, Bmax, Altea Xl, C3 picasso ve Peugot 2008 500L ile birlikte değerlendirdiğimiz araçlar oldu. Özetle küçük snıf MPV ve küçük snıf SUV ların çoğunu inceledik.

Diğer araçları elememizdeki temel sebepler:
    Captur: Arka koltuktaki oturumu rahat bulmamamız
    Yeti: 2014'te yeni modelin çıkacak olması
    Qashqai: İçinin tasarımını eski bulmamız ve fiyatının nispeten pahalı olması.
    Bmax:Kayar kapının yaşlı ve çocukları zorlayacağını düşünmemiz
    Altea XL: Tasarımını eski bulmamız
    C3 picasso: iç donanımını beğenmememiz oldu.
    Açıkçası 2008'i de oldukça beğenmiştik. Ama onda da istenilen konfigürasyonda araç bulmak zor.

Bu değerlendirmelerin sonucunda 1,6 multijet beats edition diye yola çıkıp, forumda okuduğum yazıların 1,3'ün performansının da
    yeterli olacağı konusunda beni ikna etmesi ve test sürüş sonrasında 1,3 otomatik beats edition alarak 500l sahibi olduk.

2 haftalık kullanım sonrasında çok memnun olduğumu söylemiştim. Forumda daha önce dile getirilen konular hakkındaki deneyimlerimi de
    ekleyerek biraz daha açmak gerekirse:
    1) Araba gerçekten yüksek. Daha önce hiç yüksek araba kullanmamış birisi olarak bu çok hoşuma gitti. Boyum 1,88 ve koltuk en yüksek
    konumda sürüyorum. Değişik bir his.
    2) Arka koltuk bacak mesafeleri çok rahat. Benim kullanma pozisyonum için ayarlanmış sürücü koltuğunun arkasında rahatça
    oturabiliyorum.
    3) Beats ses sistemi oldukça başarılı. Test sürüşü yaptığım araç beats değildi ve ondaki ses de kötü değildi. Ama beats olunca başka.
    4) Daha önce hiç otomatik vites kullanmamıştım. Sanırım onun ve forumdaki konu ile ilgili yazıların etkisi ile ilk gün vites geçişlerini
    bir miktar hissettim. Duallogi'in çalışma mantığını da anlayınca şimdi çok memnunum.
    5) 1,3 motor bir alex değil. Ancak sıkıntı oluşturduğunu söyleyemem. İlk 1 hafta özellikle yakıt performansını görmek
    için hız yapmadım. 110'u geçmedim. Yüksek hızlarla ilgili bir deneyimim olmadı. Yokuş çıkışlarında ya manuel olarak vites değiştirerek,
    ya da gazı arttırıp duallogic'in vites küçültmesini sağlayarak konuyu çözmek mümkün.
    6) Yakıt tüketimini önceki 1,4 TSI (benzinli) aracım ile karşılaştırmalı olarak vereyim. İşe gidiş istikametinde TSI ile 5,2
    yaktığım yolda 4,2, dönüş istikametinde 6,2 yaktığım yolda 5 yaktığımı söyleyebilirim. TSI motorda genel ortalamayı
    (iş yolu dışındaki güzergahlar ve hafta sonu dahil) en düşük 6,5 tutturuyordum. 500l ile 5,1 tutturdum. Buradan şu sonucu çıkarıyorum:
    TSI motorda tüketimi çok arttıran parkurlar(şehir içi dur kalk, iniş çıkış, vb) multijet'i çok kötü etkilemiyor sanırım.
    7)Forumda sürücü koltuğunun bacak mesafesinin kısalığı hakkında yorumlar vardı, gerçekten biraz kısa. Ancak bu beni şehiri içi kullanımda
    çok rahatsız etmedi. Uzun yolda ne olur bilemem. Koltuğun kısalığının yanı sıra genişliği de biraz az gelebilir.
    Geniş hacimli arkadaşların oturup denemesi uygun olur. Ancak özellikle bel desteğini çok başarılı buldum. Yine forumda sol kapı tarafındaki
    kol dayama yerinin uzakta kaldığı yolunda eleştiriler vardı. Bu eleştiride de haklılık payı var. Ama ben kafama takacak kadar
    rahatsız olmadım.
    8) Uconnect sistemi güzel. Özellikle ses ile komuta özelliği eğlenceli. Ben henüz telefon ile denemedim ama müzik sisteminde kullandım.
    Oldukça başarılı.
    9)Eco drive sistemini kullandım. Şimdiye kadarki sürüşümden ortalama 81 almışım. Hızlanma ve yavaşlamam çok iyi değilmiş, 3,5 yıldız.
    Önerilen şey aslında malumun tekrarı; ağır ağır hızlanmak ve ağır ağır yavaşlamak. Yine de işin içine eğlence katmışlar. Hem sürerken
    renklendirmeli olarak sizi uyarıyor, hem de isterseniz USB aracılığı ile bilgisayara yükleyip evde değerli dakikalarınızı bu işe
    harcayabiliyorsunuz.
    10) Start stop'u çok sevmedim.(Sevmedim diyorum ama halen açık tutuyorum, kapatacak kadar nefret etmedim)
    2 sebepten, birincisi forumda da bahsi geçen hill hold kullanımında oluşturduğu zorluk. İkincisi ise
    durma ve çalışma anındaki sarsıntılara gıcık olmam. Eco drive yazılımına göre, mevcut kullanımda start stop sayesinde yaklaşık 3 TL kazanmışım.
    500 km'de az bir miktar. Size ne kazandırdığını ölçüp anlamlı bulmazsanız kapatabilirsiniz.

Aslında daha da yazacaklarım var, ama epey uzun bir yazı oldu. Kalanları da sonra...

Forumdaki önceki yazıların araba seçim döneminde çok faydalı olduğunu tekrar vurgulayarak, bir kez daha teşekkür ederim.

• besyuzleli B kullanıcısına yanıt
    Aramıza hoş geldiniz. Paylaşımlarımızın 500L'yi seçmenizde etkili oluşu ne kadar faydalı ve dogru paylaşımlar yaptigimizin bir göstergesi.

Ayrıca aracı aldıktan sonra bizlerle paralel izlenimlere sahip olmanız pohpohlayan, aracına toz kondurmayan bir grup olmadigimizin da kanıtı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • besyuzleli B kullanıcısına yanıt
    Aklımdaki birkaç konuyu daha ekleyerek tamamlamak istiyorum:

11) City modunda sürmek direksiyonun yumuşaklığı sebebi ile harika oluyor. Bundan sonra kullanmak isteyeceğim araçlarda arayacağım özelliklerden birisi olacaktır.
    12) Deri direksiyon simidinin kendisini de çok iyi buldum. Hem kullanım hissi hem de fonksiyonlar olarak çok güzel.

Araç araştırmam sırasında rastladığım iki faydalı siteyi de aşağıda veriyorum:

Aşağıdaki siteden Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 177 ülkedeki model bazındaki satış rakamlarını ay be ay görebiliyorsunuz:

http://bestsellingcarsblog.com/2013/11/07/turkey-october-2013-vw-jetta-shoots-up-to-top-spot/

Bu link Ekim Türkiye linki, diğer seçeneklere sayfanın sağındaki kısımdan ulaşabilirsiniz. Yazılar türkçe değil ama zaten konunun özü tablo olarak verilmiş durumda.

İkinci site ise Orta Avrupa ülkelerinde B sınıfı MPV araçlarının satış rakamlarını veren, anladığım kadarı ile fiat ile de bağlantılı bir site:

http://fiatgroupworld.com/2013/10/26/sep13-fiat-500l-more-popular-and-more-italy-dependent/

Bu site de ingilizce ancak yine temel verileri tablo formatında verilmiş durumda. Benim incelediğim kadarı ile özellikle İtalya'daki yüksek satışlar ile 500L birkaç aydır lider.

İlginizi çekeceğini tahmin ediyorum.

• 
Sayfa: önceki 5354555657
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.