Şimdi Ara

SAMSUNG NX SERİSİ ANA BAŞLIK (36. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14.610
Cevap
94
Favori
424.359
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3435363738
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • antking kullanıcısına yanıt
    Gemileri mi diyorsunuz?
    : - ))

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • aynen hocam gemilerimi öbür fotoya da bak sol alttaki vinç konumu filan hepsi aynı
  • arkadaslar bende nx20 aldim vizor.onemliydi benm icin o sebeble tercihimi etkiledi yalniz mekine daha elime gecmedi almanyadan getirtiyorum ara ara dusunmuyor degilim acaba sony a37 mi alsaydim yada nikon 3200 mu alsaydim diye sizce tercihim dogru olmusmu ?

• finansmen1 kullanıcısına yanıt
    dhkn kullanıcısına yanıt
    antking kullanıcısına yanıt
    soghan kullanıcısına yanıt
    Bence odaklanması mükemmel olmuş ekrandan odak ta mükemmel neredeyse her noktadan odaklama yapabiliyoruz(105 noktadan). Eğer elinizde hızlı bir lens varsa harika odaklama yapıyor.

Şimdi bi örnek resim ekliyim

30 mm lens ile odak f/2 alarak çektim.

Yani odaklama mükemmel sonsuza odaklamanın ne olduğunu bilmediğim için karşılaştırma yapamadım.

SAMSUNG NX SERİSİ ANA BAŞLIK

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lllsiyahlll -- 24 Kasım 2013; 17:51:27 >

• quote:

Orijinalden alıntı: antking

aynen hocam gemilerimi öbür fotoya da bak sol alttaki vinç konumu filan hepsi aynı

Gerçekten denk gelmiş.

Sadece birinde Galata Kulesi görünüyor. Neredeyse tek fark o.
  • İnstagram'a yükleyeceğim için foto'yu bu hale getirdim!!
  • quote:

Orijinalden alıntı: lllsiyahlll

Bence odaklanması mükemmel olmuş ekrandan odak ta mükemmel neredeyse her noktadan odaklama yapabiliyoruz(105 noktadan). Eğer elinizde hızlı bir lens varsa harika odaklama yapıyor.

Şimdi bi örnek resim ekliyim

30 mm lens ile odak f/2 alarak çektim.

Yani odaklama mükemmel sonsuza odaklamanın ne olduğunu bilmediğim için karşılaştırma yapamadım.

Odaklama ve sonsuza netleme konularında paylaşımda bulunayım.

Eklediğiniz fotoda f2 diyafram kullanımı sebebiyle SIĞ ALAN DERİNLİĞİ oluşmuş.

Alan derinliği= Netlediğiniz konu ile arka plan arasındaki mesafenin miktarı. Eğer F2 değilde F22 ile çekseydiniz, öndeki çiçekler net çıktığı gibi arkadaki yapılarda net çıkacaktı. Eğer F9 ile çekseydiniz arka yapılar biraz daha netsiz çıkacaktı. F2, objektif diyaframının en açık olduğu, ışığın en fazla alındığı değer olduğundan, F değeri azaldıkça alan derinliği yok olur. Mesela F1.2 ile bir kalemin ucunu çekseniz, ucun haricindeki alan netsiz çıkar gibi diyelim. Bu konuya yeni başlayan arkadaşların bunu bilmesi çok önemli. Fotoğrafın temeli budur.

Sonsuza netleme ise F değeri ile sağlanan alan derinliğinin haricinde bir şeydir.

Samsung Nx serisi objektiflerin halkası üzerinde 0mt-1mt-3mt-Sonsuz işaretlerini gösteren metrajlama yoktur. Diğer pro veya eski objektiflere baktığınızda bu değerleri görürsünüz. Eskiden mekanik filmli kameralarda bu değerlere bakarak konuya olan mesafe alınır ve tahmini netleme yapılırdı. Objektif halkasını en sona çevirince (yarım tur) halkanın dönmesinin bittiği yer sonsuz bölgesiydi. Sonsuza alınca 5 mt.den sonraki tüm mesafeler ön-arka net çıkardı. Mesela manzaranın her tarafı aynı netlikte çıkardı. Samsung'un bu seri ile hedef kitlesi amatörler olduğundan, Nx lenslerde kamera zaten metraj ölçüyor ve netlemeyi otomatik yapıyor diye halka durmaksızın sürekli döner halde üretilmiş.

Bu sebeple, manual netlemede netliğin olduğu bölge yakalanınca en çok 1mm sol-sağ yaparak keskinliği sağlayabiliyorsunuz. Gece fotoğraflarında uzaktaki bir bölgeyi LCD yada vizörden bakarak çok keskin netlemek zor olduğu için, LCD de büyütme özelliği konulmuş.

Ancak bu yüzden NX serisi lensler, optik kalitelerine rağmen tam olarak amatörler için tasarlanmışlar diyebilirim. Fotoğrafı manual çekmek isteyen hiç kimse lenslerin böyle olmasını istemez. Anlaşılmayan bir husus varsa daha detaylıda anlatabilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dhkn -- 24 Kasım 2013; 21:59:54 >

• dhkn kullanıcısına yanıt
    Ilgi ve zahmetleriniz için çok teşekkür ederiz. Her ne kadar vakit buldukça fotoğrafçılık ile ilgili kaynaklardan okuyor olsam da sizin pratiğe yönelik önerileriniz çok faydalı oluyor. Umarım sorularımızla sizi usandırmayız.

Daha önce de iki kere sormuştum fakat bir yanıt alamadım çünkü makineyi kullanan arkadaşların bilgisi yok kullanmayan arkadaşlar da doğal olarak bu özelliği bilmiyor olabilirler. Makine de "odak zirvesi" özelliği var. Tam olarak netliği yakaladığınız da netliği yakaladığınız yerler yeşil, kırmızı veya beyaz renk alıyor. Bu özellik Manuel netlemede faydalı oluyor mu? Veya tam olarak ne işe yarıyor?

• quote:

Orijinalden alıntı: finansmen1

Ilgi ve zahmetleriniz için çok teşekkür ederiz. Her ne kadar vakit buldukça fotoğrafçılık ile ilgili kaynaklardan okuyor olsam da sizin pratiğe yönelik önerileriniz çok faydalı oluyor. Umarım sorularımızla sizi usandırmayız.

Daha önce de iki kere sormuştum fakat bir yanıt alamadım çünkü makineyi kullanan arkadaşların bilgisi yok kullanmayan arkadaşlar da doğal olarak bu özelliği bilmiyor olabilirler. Makine de "odak zirvesi" özelliği var. Tam olarak netliği yakaladığınız da netliği yakaladığınız yerler yeşil, kırmızı veya beyaz renk alıyor. Bu özellik Manuel netlemede faydalı oluyor mu? Veya tam olarak ne işe yarıyor?

Rica ederim.

Ben Nx1000 kameramı sürekli manual ayarlar ile kullandığımdan, bahsettiğiniz özelliğin farkında değilim. eğer kast ettiğiniz AF pozlamasına göre LCD ekranda açılan renk skalası ise bunun netlemeye faydasıolmaz. Sadece yeterli ışık miktarını görebilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: dhkn

quote:

Rica ederim.

Ben Nx1000 kameramı sürekli manual ayarlar ile kullandığımdan, bahsettiğiniz özelliğin farkında değilim. eğer kast ettiğiniz AF pozlamasına göre LCD ekranda açılan renk skalası ise bunun netlemeye faydasıolmaz. Sadece yeterli ışık miktarını görebilirsiniz.

Yok benim dediğim farklı bişey. Örnek resim göndermek isterim ama screenshot alamıyorum. Bir yolunu bulup göstereceğim.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: dhkn

quote:

Rica ederim.

Yok benim dediğim farklı bişey. Örnek resim göndermek isterim ama screenshot alamıyorum. Bir yolunu bulup göstereceğim.

Sizi onu gönderene kadar ben faydalı olacağı ümidiyle aşağıdaki yazının okunmasını tüm arkadaşlar için tavsiye ediyorum.

http://www.nikonturk.com/konu/519-dijital-kameralarda-otomatik-netlik-nasil-ve-ne-sekilde-yapilmaktadir/

• Verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkürler,bizi aydınlatmaya devam edin bizde soru sormaya devam edelim :)

• quote:

Orijinalden alıntı: lllsiyahlll

Verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkürler,bizi aydınlatmaya devam edin bizde soru sormaya devam edelim :)

Rica ederim.

Aşağıdaki linkte eski ve yeni tüm segmentte yer alan kameralar ile AYNI ORTAM ve AYNI ŞARTLARDA yapılan laboratuvar çekimlerini karşılaştırmalı olarak görüp dilediğiniz 2 kamerayı birebir aynı fotoğrafları ile yan yana kıyaslayabilirsiniz. Kıyaslama yaparken fotoğrafı üzerine tıklayarak %100 açmayı unutmayın.

Mesela; Canon 5d3 ile Nx300 yan yana getirince arada keskinlik olarak fark yok gibi.

http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dhkn -- 25 Kasım 2013; 14:25:18 >

• Linki göremedim

Samsung NX300 Ün odaklama özelliklerinde şunlar yaziyor;

Odaklama
    Tip Faz Algılama ve Kontrast AF
    Mod Tekli AF, Sürekli AF, MF, Dokunmatik AF ve Deklanşör
    Focusing point Toplam AF Noktası: 105 nokta (Faz Algılama AF), 247 nokta (Kontrast AF)
    Seçim: 1 nokta (Serbest seçim)
    Çoklu: Normal 21 (3 x 7) nokta (Çapraz nokta 1), Yakın 35 nokta
    Yüz Algılama: Maks. 10 yüz
    AF Yardımcı Lambası Var

Daha fazla netlik ve hız ile yakalayın

Gelişmiş Hibrid AF Sistemi
    Hibrid AF (otomatik odaklama) sistemi daha hızlı ve daha doğru otomatik odaklama için Faz algılama AF'sini ve kontrast AF'sini bir araya getirir. AF maksimum kontrast için odağa ince ayar uygularken, Faz algılama AF'si konunuzun mesafesini neredeyse anında belirler. İnanılmaz derecede kısa deklanşör gecikmesini sağlayan hibrid AF Sistemi doğru, keskin derecede ayrıntılı görüntüleri daha hızlı çekmenizi sağlar.

Acaba bu özellikleri bizim için yorumlanabilir misiniz
    (Eksiği ,fazlasi , yeteri ,yetmezi ve mukayesesiyle) (Çok şey mi istedim)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lllsiyahlll -- 25 Kasım 2013; 14:01:17 >

Öneerdiginiz Yazıyı okuyorum (hazmetmek için bi kaçkere okumam gerekecek galiba) ama bir üstte ki özellikler bir uzman gözüyle yoruma ihtiyaç duyuyor vaktiniz varsa bir elatı verin

cevabınızı dört gözle bekliyorum...

Teşekkürler verdiginiz bilgiler için
    oku oku bitmiyor

Bide adam gibi uygulayabilirsek ne mutlu bize...
    Galiba baya bi deneme yapmamız gerekecek...

Bu bilgiler ışığında sizce NX300 deki odaklama sistemi yeterlimi neden ve niçin :)

Vay siteye bak ya her türlü kamerayı karşılaştıra biliyoruz
    Biraz inceleyelim :)
    (Mobilden olmuyor Yarin bilgisayar başinda bakmam lazım)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lllsiyahlll -- 25 Kasım 2013; 15:06:21 >
    Aslında soruları sormadan önce;

1- Mümkün olduğu kadar çok kaynaktan, en azından temel konuları okumuş, anlamış olmalıyız.

2- Soruları sormadan önce de soracağımız sorunun cevabını araştırmalıyız

Bunlar zaten forum kullanıcılarından beklenen genel kurallar.

Ancak arkadaşımız sağolsun, pratik ve ayrıntıyı verecek şekilde açıklamalar yapıyor. Ben daha önce NX makinadan farklı bir makina kullanmadığım için aynalı makineler ile aradaki farkı tam kestiremiyorum. Arkadaşımızın açıklamaları çok faydalı oluyor.
    Tam olarak açıklayamadığım odak zirvesi ile ilgili videonun linki. Renk olarak kırmızı seçiyor.

http://www.youtube.com/watch?v=7xJ2eZh4uCo
  • 
Sayfa: önceki 3435363738
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.