Şimdi Ara

ANTHEM MRX SERİSİ AVR RECEIVER (9. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
685
Cevap
10
Favori
23.352
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Cihaz gelsin ölçümler yapalım,kendimi teselimi etmişim yoksa yıllarca başka cihazlarda teselimi olmuşum anlatırım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Cihazın iyi oldugu konusun da sıkıntı yok zaten iyi

Kalibrasyon da iyi zaten

Mesafe ölçme ısı olsa ne olur olmasa ne olur kim yapılan kalibrasyon daki mt Sadık kalıyor hepsini ben kendim bizzAt ölçüp yazıyorum mt ile

• anladığım kadarıyla buradaki sıkıntı kalibrasyon mikrofonunun doğrudan avrye bağlanmıyor olması, benim bildiğim kadarıyla diğer markaların mikrofonları doğrudan avr ye bağlanıyor, bu sebeple mesafe ölçümünde sıkıntı yok. usb den bağlandığında windows bufferı sebebiyle gönderilen sinyalin ne kadar bufferda kalıp mikrofona ulaştığı konusu cihazı hataya düşürüyor. mesafe ölçümü nasıl çalışıyor, bir ölçüm sinyali gönderiliyor, hoparlörden çıkıp mikrofona ulaştığı zaman tespit edilip, sesin hızı olan 340 m/s ye bölününce ortaya uzaklık çıkıyor. avr üzerinden bağlanınca herhangi bir buffer tutulmadan bu sinyal gerçek zamanlı çıktığı için (tahmin ediyorum) daha hassas hesaplama yapılıyor ancak windows üzerinden bağladığınız usb mic, işletim sisteminin multitasking çalışması sebebiyle işlemleri sıraya atıyor ve belirli süre bufferda tutuyor işte bu süredeki belirsizlikten dolayı sinyal hoparlörden çıkması gerekirken çıkmıyor veya mikrofona ulaşması gerekirken geç geliyor (tahminim), dolayısı ile mesafe örnek 5 m olacakken 5.5 m hesaplıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kdundar -- 28 Ocak 2015; 13:28:57 >

• Kalibrasyon algoritmaları kurulumun profesyoneller tarafından yapılacağı varsayılarak hazırlanmış bu sebeple oldukça detaylıdır.
    Topiğin ilk sayfalarında detaylı room correction verilerini görebilirsiniz.
  • gerçekten cok Detaylı analizler yapıyor Görüyorsunuz peki başta mı elle girmeliyiz değerleri sonradan mı
    ayrıca bir özelliği daha beğendiğim istediğimiz hoparlöre sinyal yollayıp anında pc de grafiğini görüyoruz bu şuna yarıyor odadaki eşyalarla yada hoparlörün yerini değiştirdiğiniz zaman sinyalin istenilen eğriye yaklaşıp yada uzaklaştığını anında Görmüş oluyorsunuz evdeki kusurlu yerleri sese etkisi olumsuz yerleri farkedebilmek bakımından işe yarayacağını düşünüyorum

• tgaripozer T kullanıcısına yanıt
    PC'deki programla AVR'nin kendi kalibarasyonu üzerine ayar yapabiliyor musunuz? Screen-shot vs. ekleyebilirseniz süper olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eraycelik80

Cihazın iyi oldugu konusun da sıkıntı yok zaten iyi

Kalibrasyon da iyi zaten

Mesafe ölçme ısı olsa ne olur olmasa ne olur kim yapılan kalibrasyon daki mt Sadık kalıyor hepsini ben kendim bizzAt ölçüp yazıyorum mt ile

Ev sineması kalibrasyonunda hoparlörlerin dinleyiciye olan mesafesinin ölçümü en önemli kalibrasyon kurallarının başında gelir.

Sistem otomatik olarak kalibre edilirken, ön ve arka hoparlörler arasındaki gecikmenin ayarlanması ve dinleyiciye sesin ulaşma mesafesinin hesaplanması da önemlidir. Aynı doğrultu da kanallar arası desibel seviye ayarı da yine kolon mesafesi ile doğrudan alakalıdır. Kanallar arası gecikme ayarı da yine dinleyici noktasına ulaşma süresine göre otomatik olarak ayarlanır. Uzun bir gecikme ayarı yankılanmaya ve doğal olmayan çevresel ses alan oluşumuna neden olur. Çok kısa bir gecikme ayarları ise, ön ve arka hoparlörler arasında düz ve 2-boyutlu ses alanı oluşturabilir ki bu da istenen bir durum değildir. Kalibrasyonun tüm aşaması için Speaker Distance çok önemli bir veridir. Kalibrasyon sonrası duyduğunuz ses ortamı dinleyicinin hoşuna gidebilir ya da gitmeyebilir. Ama kalibrasyonun ana amacı, dinleyici için mekanın akustik cevabını en iyi şekilde değerlendirerek, kayıttaki her kanalın seslerini mümkün olan en doğru şekilde kulağa kadar sunulabilecek hale getirmektedir. Kalibrasyon ile mekan içindeki yansımalar, yutumlar, durağan dalgalar, faz çakışmaları vs. vb. ve kanallar arası zaman gecikmeleri mekanın akustik olarak sorunsuz şekilde kaldırabileceği en nominal hale getirilir.

• teknika kullanıcısına yanıt
    Bu kadar sıkıntı ile uğraşacak pek vaktim yok çağırıyorsun Bl muzik firmasını gelip her seyi adam gibi yapıyorlar
    Bu kadar paraya kıyan adam ne olcak 500 USD de ölçüme versin

Bahsi gecen cihazlar ucuz degil

avr nin yaptığından ne olur

Ha illada avr dersen dediklerini zaten yapıyor benim avr

Anthem de yanlis yapmaz bence

• eraycelik80 E kullanıcısına yanıt
    Bu aşamalar sıkıntı değil, bu hobinin en zevkli yanıdır.

Ayrıca AVR'nin yaptığı kalibrasyon hiç ama hiç de küçümsenecek bir kalibrasyon değildir. Hatta sizin 500 dolar vererek yaptırdığınız kalibrasyondan çok daha doğru ve etkin şekilde kalibrasyon yapabilir. Çünkü bu işi onlarca ölçüm, parametre, teknik ve eprom'una gömülü geliştirilmiş yazılımlarla yapıyor. Üstelik bu ölçümleri de bilgisayarınız için verilen programla detaylıca inceleyip yine siz kendiniz de tüm parametrelere müdahale edebiliyorsunuz. 500 Dolar para vererek yaptırırım dediğiniz akustik kalibrasyon 1 veya en fazla 2 kişi tarafından yapılırken, AVR'için hazırlanan gelişmiş kalibrasyon işlemi onlarca üst düzey uzman mühendis tarafından hazırlanıyor ve üstelik de belli standartlara göre belgelendirilip cihaza gömülüyor.
  • Açık söyleyim arkadaşlar,kendi tecrübemden yola çıkarak,bu kalibrasyon meselesinde bildiğim gerçek,Pioneer'ın bu konuda çok pasif ve yetersiz kaldığı...
    Daha önce kullandığım Yamaha RXV-657 bile LX-83'ten daha başarılı idi bu konuda malesef
  • Takılma bu kadar
    @Teknika

Hepi topu film izleyecez

• quote:

Orijinalden alıntı: eraycelik80

Takılma bu kadar
    @Teknika

Hepi topu film izleyecez

Ben zaten takılmıyorum. Ama bu detaya takılanlar olacaktır ve mevzusu geçti diye yazdım.
  • değerli hobidaşlar antheminkini bilmiyorum ancak diğer çoğu markanın akustik kalibrasyonu çok basit temellere dayanıyor fazla abartılacak bir şey yok. yapılan şey her kanal için ölçüm sinyali gönderilip dönüşüne göre frekans grafiğini oluşturuyor, daha sonra optiumum grafiğe göre eq ile frekansı düzeltiyor, mesafe ayarı ile delay/geçikmeleri ayarlıyor her kanal kulağa eşit sürede gelsin diye, yine frekans grafiğinden aldığı veri ile ses basınçlarını ayarlıyor, kanallar arası crossover noktalarını belirliyor ve son olarak bozuk polarite varsa düzeltiyor. tabi bu 1 oktavın kaçta kaçı hassasiyette yapıyor bilemiyorum. farklı birkaç noktadan ölçüm yapıldığında ise bu noktaların ortalaması alınıp optimum bir ayar uygulanıyor.

ancak eğer avrniz detaylı ayara müsaade ediyor ve elinizde kalibrasyonu yapılmış iyi bir mic ve iyi bir ölçüm programı varsa çok daha hassas ölçüm yapıp oto ayardan da daha iyi sonuç alabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kdundar -- 28 Ocak 2015; 16:14:59 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Affan

Açık söyleyim arkadaşlar,kendi tecrübemden yola çıkarak,bu kalibrasyon meselesinde bildiğim gerçek,Pioneer'ın bu konuda çok pasif ve yetersiz kaldığı...
    Daha önce kullandığım Yamaha RXV-657 bile LX-83'ten daha başarılı idi bu konuda malesef

Denon, Marantz, ve Onkyo Audyssey kullanır.
    Pioneer MCACC kullanır.
    Sony'nin DCAC kullanır.
    Yamaha YPAO kullanır.

Bunların hepsi firmaların kendi tercihleridir. Her birinin kendine göre baz alıp benimsedikleri farklı kriter ve parametreleri vardır. Ama hiç biri bu konuda yetersiz değildir. Hepsi de konusunda dünyanın en iyi mühendislerini bünyesinde çalıştırır. Hepsi de dünya markasıdır ve en yenisi 40-50 yıllık firmadır. Bazıları 100 yılın üzerinde geçmişe sahiptir. Nasıl ki kalibrasyon tercihi firmaların kendi benimsedikleri seçimlerse, kişiler de farklı tercihleri benimseyebilir. Bu gayet doğal. Ama tekrar dip not olarak söylüyorum ki Speaker Distance akustik ölçümlemedeki en önemli kriterlerden biridir.

• quote:

Orijinalden alıntı: kdundar

Ancak eğer avr'niz detaylı ayara müsaade ediyor ve elinizde kalibrasyonu yapılmış iyi bir mic ve iyi bir ölçüm programı varsa, çok daha hassas ölçüm yapıp, oto ayardan da daha iyi sonuç alabilirsiniz.

Bence bu tür bir ayar sadece dinleyicinin kulak zevkine hitap eder. Her anlamda eksiksizliği ve doğruluğu tartışılır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: teknika

quote:

Ancak eğer avr'niz detaylı ayara müsaade ediyor ve elinizde kalibrasyonu yapılmış iyi bir mic ve iyi bir ölçüm programı varsa, çok daha hassas ölçüm yapıp, oto ayardan da daha iyi sonuç alabilirsiniz.

Bence bu tür bir ayar sadece dinleyicinin kulak zevkine hitap eder. Her anlamda eksiksizliği ve doğruluğu tartışılır.

yazdığım şey kulağınız ile dinleyin ayar yapın değildi, tam okumadınız sanıyorum. yazdığım şey kalibrasyonu yapılmış bir miktofon ve yetenekli bir ölçüm programı ile ölçüm yapıp referans değere göre hesaplama yapıp uygulayındı, burada kulak devrede değil, ölçüm mikrofonunun hassasiyeti, ölçüm programının yeteneği ve eq hesabınız var sadece.

• quote:

quote:

quote:

yazdığım şey kulağınız ile dinleyin ayar yapın değildi, tam okumadınız sanıyorum. yazdığım şey kalibrasyonu yapılmış bir miktofon ve yetenekli bir ölçüm programı ile ölçüm yapıp referans değere göre hesaplama yapıp uygulayındı, burada kulak devrede değil, ölçüm mikrofonunun hassasiyeti, ölçüm programının yeteneği ve eq hesabınız var sadece.

Bence üst düzey AVR'lerde hem mikrofon kalitesi hem de akustik kalibrasyon programları yeteri kadar iyi. Sorun maalesef bizlerin eskiden kalma cıstaklı seslere ve gümbürtülere alışkın olan beyin kulak referansımız.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Bence üst düzey AVR'lerde hem mikrofon kalitesi hem de akustik kalibrasyon programları yeteri kadar iyi. Sorun maalesef bizlerin eskiden kalma cıstaklı seslere ve gümbürtülere alışkın olan beyin kulak referansımız.

sizin görüşünüz bu şekilde olabilir, benimki böyle değil. önerdiğim durumda kulak devrede değil dolayısı ile kişisel zevke dair bir durum yok...

siz mikrofonun ve ölçüm programının yeterliliğine neye göre karar verdiniz? herhangi bilimsel bir veriye göre mi, yoksa inancınıza göre mi?

• Aslında bu sorunun muhatabı bu topic'de mevzusu geçen cihazın kalibrasyon ayarının diğer tüm AVR'lerden daha iyi olduğunu iddia edenler olmalı.
  • teknika kullanıcısına yanıt
    AVR ile uğraşmadım ama PC bazlı 1-2 otomatik kalibrasyon programı denedim.

AVR seri üretim bir cihaz olduğu için her oda için test edilmesi mümkün değil, bu yüzden kimi insan haklı olarak AVR'ni yaptığı ayarlardan memnun kalmıyor. Bizim forumda nedense dünya görüşü siyah ve beyaz, hiç gri yok. Otomatik ölçüm ve ayarları kullanmak kolaydır, çoğu kişinin evinde sonuç verebilir ama bazı kişiler memnun kalmayabilir, sebebi ölçüm hatası ve AVR üreticisinin düşünmediği durumlar olabilir. Hatta Harman Kardon kaynaklı bir makale vardı, kör dinlemede çoğu AVR'nin yaptığı tercih edilmemiş, bunun nedeni insanların kulak referanslarının bozuk olması değil zira başka kör denemelerde yaş ve ırk farketmeden herkes flat sesi tercih ediyor.

Karmaşık ayarlara müsaade eden programlarda ise sonuç almak zor ama isteğe göre modifiye edilebildiği için kontrol daha fazla ve potansiyel olarak daha iyi sonuç verebiliyorlar. Bunun yanında örneğin Audyssey'in pro versiyonu da var, yazılımı yapan firma da normal versiyonların her duruma uymayacağını biliyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dustdevil -- 28 Ocak 2015; 16:43:23 >

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.