- x

Yargıtay: "Banka konut kredisinden dosya masrafı alınamaz."
1057 Cevap86356 Görüntüleme128 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: <<     3 [5] 7 8 9 10 11 12      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

224 Mesaj
17 Nisan 2013; 11:21:42 

quote:

Orijinalden alıntı: dedektif

Konut kredisi dosya masrafı için Hakem Heyetine başvuracağım. İyi bir dilekçe örneği lazım. Paylaşabilir misiniz?

Kendim hazırladığım dilekçe örneklerini paylaşıyorum. İhtiyacı olanlar gerekli değişiklikleri yaparak kullanabilir

GARANTİ BANKASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
ANTAKYA ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞܒ NE

Başvuran : .........................., TC. NO : ..........................

Karşı Taraf : Garanti Bankası Genel Müdürlüğü ANTAKYA Şube Müdürlüğü
/ANTAKYA - HATAY

Konu :Şubenizden çekilen konut kredisi sebebiyletarafımdan haksız alınan işlem masraflarının iade edilmesi talebi.

Açıklamalar : Şubenizden 07/03/2012 tarihinde sözleşme imzalayıp, konut kredisini 07/03/2012 tarihinde kullandım.

Bankaca tarafıma imzalatılan şartları ve içeriği benimle müzakere edilmeyenmatbu ve hazır sözleşme gereği benden tahsil edilen 1.550 TL dosya masrafı, expertiz masrafıve ipotek tesis masrafı bedelinin tarafıma iade edilmesini ederim. Zira ödemek durumunda kaldığım işlem ücretleri adı altındaki masraflar hukuki dayanağı bulunmayan haksız tahsilatlardır.

Bankadan kredi kullanımında dosya masrafı ve ipotek ücreti adı altında ücret tahsil edileceği sözleşmede yer alsa dahi bunların haksız şart olduğu yolunda verilen hakem heyeti kararının iptali talebinin tüketici mahkemesince yerinde bulunması üzerine dosyayı temyizen inceleyen Yargıtay 13.Hukuk Dairesinin 2011/3576 E., 2011/10221 K sayılı kararında; kredi verilmesi için zorunlu olan masrafların tüketiciden istenebileceğini ancak bu masrafların konusunda uzman bilirkişi ya da heyetince tespit edilecek miktara göre işlem yapmak gerekir iken sözleşmede her türlü vergi,resim, harç, sigorta primi, operasyon masrafını ödemeyi kabul ve taahhüt eder hükmü gereği, diğer ücret ve masraflar başlığı adı altında matbuen belirlenen bir miktarın tüketiciden alınacağına dair hükmü haksız şart olduğunun kabulü gerekir diyerek bozmuştur.
Isparta Tüketici Sorunları Hakem Heyetinin 26.01.2010 tarih ve 22 sayılı, banka tarafından alınan komisyon, ekspertiz ücreti ve sigorta bedelinin iadesi kararının, itirazen inceleyen Isparta 1.Asliye Hukuk Mahkemesince ( 2010/118 K.) onanması ve mahkeme kararının da Yargıtay 13.Hukuk Dairesinin 2011/1870 K. Sayılı kararıyla onanmasıyla emsal teşkil edecek bir karar haline dönüşmüştür.
4822 sayılı Kanunla değişik 4077 sayılı Kanunun 6.maddesi: Eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki edememişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir. Buyurmakta iken, içeriğine etki edemeden ve hatta bazı kısımları sonradan doldurulacak biçimde düzenlenmiş, alınacak masraf ve harçların imzaladığım sayfaya sonradan yazılmış sözleşmeye dayanılarak tarafımdan alınan yukarıda saydığım ücretler, geçersiz bir sözleşmeye dayandığı sebebiyle iadesine karar verilmesi gereken işlemlerdir.

Neticeten yukarıda detaylıca açıkladığım üzere, kullandığım kredi üzerinden, Kanun ve Yönetmelik hükümlerine, emsal teşkil eden Yargı kararlarına aykırı biçimde tesis edilen ve yukarıda açık dökümünü yaptığım 1.550 TL tutarndakitahsilatların iptali ile tarafıma iadesinin sağlamasını talep ederim. 29.08.2012

TÜKETİCİ
ad soyad imza

Ekler: İlgili yargı kararları

ANTAKYA TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞI’ NA
HATAY

Başvuran : .........................., TC. NO : ...............................

Karşı Taraf : Garanti Bankası ANTAKYA Şube Müdürlüğü /ANTAKYA - HATAY

Konu :Şubenizden çekilen konut kredisinden haksız alınan işlem masraflarının iade edilmesi talebi.

Açıklamalar : Şubenizden 07/03/2012 tarihinde sözleşme imzalayıp, konut kredisini 07/03/2012 tarihinde kullandım.

Bankaca tarafıma imzalatılan sözleşme gereği benden tahsil edilen 1.550 TL dosya masrafı, expertiz masrafıve ipotek tesis masrafı bedelinin tarafıma iadesine karar verilmesini talep ederim. Zira imzaladığım sözleşmede dosya masrafı olarak tanımlanmakta iken, sureti ekli dekontta işlem masrafı olarak …. TL tahsil edilmiştir.

Bankadan kredi kullanımında dosya masrafı ve ipotek ücreti adı altında ücret tahsil edileceği sözleşmede yer alsa dahi bunların haksız şart olduğu yolunda verilen hakem heyeti kararının iptali talebinin tüketici mahkemesince yerinde bulunması üzerine dosyayı temyizen inceleyen Yargıtay 13.Hukuk Dairesinin 2011/3576 E., 2011/10221 K sayılı kararında; kredi verilmesi için zorunlu olan masrafların tüketiciden istenebileceğini ancak bu masrafların konusunda uzman bilirkişi ya da heyetince tespit edilecek miktara göre işlem yapmak gerekir iken sözleşmede her türlü vergi,resim, harç, sigorta primi, operasyon masrafını ödemeyi kabul ve taahhüt eder hükmü gereği, diğer ücret ve masraflar başlığı adı altında matuen belirlenen bir miktarın tüketiciden alınacağına dair hükmü haksız şart olduğunun kabulü gerekir diyerek bozmuştur.

Isparta Tüketici Sorunları Hakem Heyetinin 26.01.2010 tarih ve 22 sayılı, banka tarafından alınan komisyon, ekspertiz ücreti ve sigorta bedelinin iadesi kararının, itirazen inceleyen Isparta 1.Asliye Hukuk Mahkemesince ( 2010/118 K.) onanması ve mahkeme kararının da Yargıtay 13.Hukuk Dairesinin 2011/1870 K. Sayılı kararıyla onanmasıyla emsal teşkil edecek bir karar haline dönüşmüştür.

4822 sayılı Kanunla değişik 4077 sayılı Kanunun 6.maddesi: Eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki edememişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir. Buyurmakta iken, içeriğine etki edemeden ve hatta bazı kısımları sonradan doldurulacak biçimde düzenlenmiş, alınacak masraf ve harçların imzaladığım sayfaya sonradan yazılmış sözleşmeye dayanılarak tarafımdan alınan yukarıda saydığım ücretler, geçersiz bir sözleşmeye dayandığı sebebiyle iadesine karar verilmesi gereken işlemlerdir.

Sonuç ve İstem : Yukarıda detaylıca açıkladığım üzere, kullandığım kredi üzerinden, Kanun ve Yönetmelik hükümlerine, emsal teşkil eden Yargı kararlarına aykırı biçimde tesis edilen ve yukarıda açık dökümünü yaptığım tahsilatların iptali ile tarafıma iadesine karar verilmesini saygıyla talep ederim.

EK : Sözleşme sureti ve ekleri
Ödeme belgeleri.
TÜKETİCİ
ad soyad imza

*{ LG G2 D802 32 GB GOLD } *
** { ASUS K55VJ-SX077D } 3. nesil Intel® Core™ i7 Quad Core - 3630QM Processor **
(6M Cache, up to 3.40 GHz) | NVIDIA GeForce GT 635M 2GB | 16 GB DDR3 1600 Mhz | 1 TB SATA | 15.6" FULL HD

*** { 2005 CITROEN C4 SX 1.6 HDI 110 HP - Amiral Mavi } ***

16 Mesaj
17 Nisan 2013; 12:20:26 

Ben 2009 yılında aldığım kredi için bana herhangi bir evrak vermediler.Masaf vs nedir ne değildir bilmiyorum.Bunu talep etsem bana banka verirmi.
Ayrıca 2009 da ödediğim bu ücretleri geri alabilirmiyim.Zaman aşımına uğradı diye geri ödememezlik yaparlarmı.

1726 Mesaj
17 Nisan 2013; 20:27:46 

quote:

Orijinalden alıntı: emrgun

Ben 2009 yılında aldığım kredi için bana herhangi bir evrak vermediler.Masaf vs nedir ne değildir bilmiyorum.Bunu talep etsem bana banka verirmi.
Ayrıca 2009 da ödediğim bu ücretleri geri alabilirmiyim.Zaman aşımına uğradı diye geri ödememezlik yaparlarmı.

Geriye dönük 10 yıla kadar talep edilebiliyor. Bankadan hesap ekstreni al, orada masrafları görürsün.

REKLAMLARLA ALDATAN FİRMALAR!

1726 Mesaj
17 Nisan 2013; 20:28:49 

quote:

Orijinalden alıntı: esmir

Kendim hazırladığım dilekçe örneklerini paylaşıyorum. İhtiyacı olanlar gerekli değişiklikleri yaparak kullanabilir

GARANTİ BANKASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
ANTAKYA ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞܒ NE

Başvuran : .........................., TC. NO : ..........................

Karşı Taraf : Garanti Bankası Genel Müdürlüğü ANTAKYA Şube Müdürlüğü
/ANTAKYA - HATAY

Konu :Şubenizden çekilen konut kredisi sebebiyletarafımdan haksız alınan işlem masraflarının iade edilmesi talebi.

Bankaca tarafıma imzalatılan şartları ve içeriği benimle müzakere edilmeyenmatbu ve hazır sözleşme gereği benden tahsil edilen 1.550 TL dosya masrafı, expertiz masrafıve ipotek tesis masrafı bedelinin tarafıma iade edilmesini ederim. Zira ödemek durumunda kaldığım işlem ücretleri adı altındaki masraflar hukuki dayanağı bulunmayan haksız tahsilatlardır.

Bankadan kredi kullanımında dosya masrafı ve ipotek ücreti adı altında ücret tahsil edileceği sözleşmede yer alsa dahi bunların haksız şart olduğu yolunda verilen hakem heyeti kararının iptali talebinin tüketici mahkemesince yerinde bulunması üzerine dosyayı temyizen inceleyen Yargıtay 13.Hukuk Dairesinin 2011/3576 E., 2011/10221 K sayılı kararında; kredi verilmesi için zorunlu olan masrafların tüketiciden istenebileceğini ancak bu masrafların konusunda uzman bilirkişi ya da heyetince tespit edilecek miktara göre işlem yapmak gerekir iken sözleşmede her türlü vergi,resim, harç, sigorta primi, operasyon masrafını ödemeyi kabul ve taahhüt eder hükmü gereği, diğer ücret ve masraflar başlığı adı altında matbuen belirlenen bir miktarın tüketiciden alınacağına dair hükmü haksız şart olduğunun kabulü gerekir diyerek bozmuştur.

Neticeten yukarıda detaylıca açıkladığım üzere, kullandığım kredi üzerinden, Kanun ve Yönetmelik hükümlerine, emsal teşkil eden Yargı kararlarına aykırı biçimde tesis edilen ve yukarıda açık dökümünü yaptığım 1.550 TL tutarndakitahsilatların iptali ile tarafıma iadesinin sağlamasını talep ederim. 29.08.2012

TÜKETİCİ
ad soyad imza

Ekler: İlgili yargı kararları

ANTAKYA TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞI’ NA
HATAY

Başvuran : .........................., TC. NO : ...............................

Karşı Taraf : Garanti Bankası ANTAKYA Şube Müdürlüğü /ANTAKYA - HATAY

Konu :Şubenizden çekilen konut kredisinden haksız alınan işlem masraflarının iade edilmesi talebi.

Bankaca tarafıma imzalatılan sözleşme gereği benden tahsil edilen 1.550 TL dosya masrafı, expertiz masrafıve ipotek tesis masrafı bedelinin tarafıma iadesine karar verilmesini talep ederim. Zira imzaladığım sözleşmede dosya masrafı olarak tanımlanmakta iken, sureti ekli dekontta işlem masrafı olarak …. TL tahsil edilmiştir.

Bankadan kredi kullanımında dosya masrafı ve ipotek ücreti adı altında ücret tahsil edileceği sözleşmede yer alsa dahi bunların haksız şart olduğu yolunda verilen hakem heyeti kararının iptali talebinin tüketici mahkemesince yerinde bulunması üzerine dosyayı temyizen inceleyen Yargıtay 13.Hukuk Dairesinin 2011/3576 E., 2011/10221 K sayılı kararında; kredi verilmesi için zorunlu olan masrafların tüketiciden istenebileceğini ancak bu masrafların konusunda uzman bilirkişi ya da heyetince tespit edilecek miktara göre işlem yapmak gerekir iken sözleşmede her türlü vergi,resim, harç, sigorta primi, operasyon masrafını ödemeyi kabul ve taahhüt eder hükmü gereği, diğer ücret ve masraflar başlığı adı altında matuen belirlenen bir miktarın tüketiciden alınacağına dair hükmü haksız şart olduğunun kabulü gerekir diyerek bozmuştur.

Sonuç ve İstem : Yukarıda detaylıca açıkladığım üzere, kullandığım kredi üzerinden, Kanun ve Yönetmelik hükümlerine, emsal teşkil eden Yargı kararlarına aykırı biçimde tesis edilen ve yukarıda açık dökümünü yaptığım tahsilatların iptali ile tarafıma iadesine karar verilmesini saygıyla talep ederim.

EK : Sözleşme sureti ve ekleri
Ödeme belgeleri.
TÜKETİCİ
ad soyad imza

Teşekkürler.

682 Mesaj
20 Nisan 2013; 22:45:51 

quote:

Orijinalden alıntı: emrgun

Elinizde hiç belge yok ise temin etmek için PTT gidin taahhütlü olarak dilekçeyi postalayın elden teslim ederken sıkıntı yaratıyorlar.

Bankanız müşterisiyim. Bankanızdan bireysel kredi/krediler kullandım.
5411 sayılı Bankacılık Kanunu 76. maddesi’nde; “Bankalar, müşterilerinin, verilen hizmetlerden kaynaklanan her türlü sorularına cevap verecek bir sistem kurmakla ve bu hizmetle ilgili bilgiyi müşterilerine bildirmekle yükümlüdür. Bankalar, kredi sözleşmelerinin onaylı bir örneğini müşterilerine vermek zorundadır. Talepleri halinde müşteri ile yapılan diğer işlemlere ilişkin her türlü belgenin bir örneği de müşterilere verilir. Bu Kanunun 4 üncü maddesinde yer alan faaliyet konularına ilişkin olarak, bankalar ile bireysel müşterileri arasında akdedilecek sözleşmelerin şekil ve içeriğinde yer alması gereken asgarî hususlar ile tip sözleşmelerin uygulanacağı işlemler Kurulun uygun görüşü alınarak kuruluş birlikleri tarafından belirlenir. 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümleri saklıdır.” hükmü yer almaktadır.
Bankanızdan kullandığım bireysel kredi/kredilerin, kredi açılışı sırasında alınan masraflar ve Bankanızca tahakkuku yapılarak, tahsil edilmiş bulunan faiz dışındaki bedellerin (sigorta ücretleri hariç) ayrıntılı ve gerekçeli olarak dökümü ve dekontlarının onaylı bir örneğinin

5411 sayılı Bankacılık Kanunu 76. maddesi ve 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu uyarınca masraf ücretini ödeyerek tarafıma gönderilmesini ya da elden verilmesi için
Gereğini saygılarımla arz ederim.
AD SOYAD
T.C. Kimlik No:
Telefon :
Adres :

http://forum.donanimhaber.com/m_84586649/f_//tm.htm#84586649

Yapılandırma / Dosya Masrafı / İpotek Fek Ücreti Örnek Kararlar

22 Mesaj
21 Nisan 2013; 0:11:34 

Merhaba, konu açılalı uzun zaman olmuş ve değerli bilgiler verilmiş, bu hafta bende finansbank dan kredi çekiyorum inşallah. 1000 lira dosya masrafı 500 ekspertiz falan toplam 2000 tl masraf çıkardılar oran olarak en iyi orası olduğu için çekiyoruz bakalım. Şimdi bana Pazartesi bir sürü belge imzalatacaklar eğer bu paraları geri alabiliyorsak ne yapalım bir öneriniz var mı. masrafsız kredi veren yok çünkü..

http://urun.gittigidiyor.com/video-oyun-konsol/ps3-kol-dualshock-3-123694303

458 Mesaj
25 Nisan 2013; 20:51:19 

bi hort çeksem karşı ki dağlar yıkılır mı ?

arkadaşlar var mı gelişme ? 20 veya daha fazla kredi çekmişliğim vardır. direk elden dilekçe ile mi başvurmalı yoksa iadeli taahhütlü şekilde posta ile mi ?

teşekkürler

Hasta la victoria siempre!

127 Mesaj
25 Nisan 2013; 21:19:46 

quote:

Orijinalden alıntı: iliqueur

bi hort çeksem karşı ki dağlar yıkılır mı ?

arkadaşlar var mı gelişme ? 20 veya daha fazla kredi çekmişliğim vardır. direk elden dilekçe ile mi başvurmalı yoksa iadeli taahhütlü şekilde posta ile mi ?

teşekkürler

Hocam bireysel olarak muhatap olduğunuz zaman müşteri temsilcisinin bir dövmediği kalıyor; vermemek için 40 dereden su getiriyor. İadei taahhütlü en güzeli. Borcum bitince ben bir posta göndermeyi düşünüyorum iadei taahhütlü olarak.

Bir sabah yatağımdan kalktığımda pencereyi açıp anırabilirim. Ama henüz değil.

149 Mesaj
25 Nisan 2013; 21:38:48 

Arkadaşlar merhaba 2008 yılında esnaf kefaletten ticari kredi çektim bunun içinde dosya masraflarını geri alabilirmiyim.

yankizulu

864 Mesaj
25 Nisan 2013; 21:48:50 

quote:

Orijinalden alıntı: 3,14159265358979323846264

Hocam bireysel olarak muhatap olduğunuz zaman müşteri temsilcisinin bir dövmediği kalıyor; vermemek için 40 dereden su getiriyor. İadei taahhütlü en güzeli. Borcum bitince ben bir posta göndermeyi düşünüyorum iadei taahhütlü olarak.

Hocam borç bitmeden de şöyle kredi çekiminden 2-3 ay sonra başvursak sıkıntı mı yaparlar?

http://www.umityasaroztoprak.com

127 Mesaj
25 Nisan 2013; 22:26:59 

quote:

Orijinalden alıntı: umityasar

Hocam borç bitmeden de şöyle kredi çekiminden 2-3 ay sonra başvursak sıkıntı mı yaparlar?

Hocam ben borç bitmeden sözleşmenin bir örneğini istemiştim elemandan. Tabi ne için istediğimi anladı. Bankanın içinde adam resmen anırmaya başladı; bankada ne kadar insan varsa bizi izlemeye başladı. Rezil etti beni cümle aleme. O kredi çekerken ki sempatik adam gitmiş yerini bir canavara bırakmıştı. Çok iplemedim açıkçası. Borcum bitince gönderecem postayı. Seve seve yollayacaklardır sözleşmenin bir örneğini...

Bir sabah yatağımdan kalktığımda pencereyi açıp anırabilirim. Ama henüz değil.

22 Mesaj
26 Nisan 2013; 23:46:31 

finansbank dan çektim 0.66 demişti ödemeyi haziran sonu yapalım demiş bizimkiler baktım taksitler 19 lira fazla dedim neden böyle vade farkı aldık dediler iptal edin ilk taksidim hemen başlasın dedim bakalım ne diyecekler.. finansa bulaşma diye boşuna dememişler... siz çektikten sonra ödeme ne zaman başladınız ya da böyle araya 2 ay girince fark alınıyor mu diğer bankalar da da ?

işlemler bitsin bende başvurayım bari 1000 lira iyi para

Bu mesajda bahsedilenler: @duke06 Bu mesaja 1 cevap geldi.

http://urun.gittigidiyor.com/video-oyun-konsol/ps3-kol-dualshock-3-123694303

608 Mesaj
27 Nisan 2013; 0:29:45 

Kredi dosya masrafını kredi bitince mi istenmesi gerekir yoksa kredi geri ödemesi bitmeden başvurabilirmiyiz?

111 Mesaj
27 Nisan 2013; 10:40:03 

arkadaşlar ingbanka 4 ay önce iadeli taahhütlü posta gönderdim dekontlar ve geri iade için. hiçbir şekilde geri dönüş yapmadılar. şimdi elimdeki pttnin verdiği kağıtla (postanın ulaştığına dair posta kutusuna bırakılan) tüketici hakem heyetine mi gitmeliyim oturduğum ildeki.

682 Mesaj
27 Nisan 2013; 18:01:52 

Bizim krediler devam ediyor zaten 2 tane . biri yapılandırma biri kredi açılış masrafları....kredinin bitmesine gerek yok... banka çalışanlarıyla polemiğe girmenize gerek yok atın postayla talep edin dökümü...genel müdürlüğe de iadesini talep edin doğru tüketici hakem heyetine...o size artizlik yapan banka çalışanları nedense başka bankadan kredi kullandıklarını itiraf ediyrlar kredi çekim aşamasında onlara bu imkanlarla oranlarla kredi vermiyorlarmışş......birebir telefon görüşmesinde 250 tl ipotek aldıgımız müşteri temsilcisi açsak kazanabilirmiyiz biz de baska bankadan kullandık dedi :)

111 Mesaj
29 Nisan 2013; 8:02:33 

arkadaşlar elimde dekont yok, lakin sözleşme ek maddeleri diye bir kısımda 500 tl dosya masrafı, 200 tl kampanya katılım payı şeklinde gözüküyor. 20000 tl çekmişim, elimde eskiden kalma bir hesap dökümü var orada da bana verirken özellikle 19.300den başlatmışlar dökümü, dosya masrafı kesintisi gözükmesin diye. benim elimdeki sözleşme kopyasında imzam yok ancak karşı tarafta muhtemelen vardır, bir sürü yere imza attırıyor adamlar o anda.

sanırım sözlemede yazılınca benim şansım yok. ancak babam tvde izlemiş alabilirsin her koşulda diyor. nedir gerçekte durum? bir de ipotek fek ücreti var 350 tl. dosya masraflarını alamıyor da bunu alabiliyorsam bunun için başvurayım.

tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum.

1007 Mesaj
30 Nisan 2013; 12:23:42 

arkadaşlar vakıfbank masrafla ilgili geriye dönük belge istendiğinde 105 tl para istiyor, çıldırmış bunlar. bununla ilgili ne yapabiliriz.

Benim İçin Tek Sosyal Medya DONANIMHABER Ortamı, gerisi yalan,dolan.

1726 Mesaj
1 Mayıs 2013; 22:46:20 

1 tane yapılandırma cezası: 931 TL
1 tane tüketici kredisi dosya masrafı: 105 TL
1 tane kredi kartı aidatı: 275 TL
Bunları Tüketici Hakem Heyeti'ne vereli 3,5-4 ay oldu. Hala karar çıkmadı. Sorduğumda "Bankalardan savunma gelmemiştir, bekleyin." diyorlar.

Dün de 1 tane konut kredisi dosya masrafı ve komisyon için başvurdum: 1.050 TL

682 Mesaj
2 Mayıs 2013; 23:35:49 

Arkadaşlar sadece bulunduğum küçük bir ilde 8 bin dosya var sonuçta ümidi kestiğiniz paralar bunlar... bekleyin geri alacaksınız

180 Mesaj
10 Mayıs 2013; 2:10:32 

okudum müzakr ettim yazdıracaklar

bundan sonra hiçbir hak talbiniz olmayacak çünkü okudunuz müzakr ettiniz biton sayfaya paraf attınız abi hmn imzala uzamasn dediler yada okuduğunuzu anlamadınız

Anlamak için İşletme Mezunu olmak gerek

Emsal arayan varsa araştırsın farklı şkild işlm yapan yada iade alan hukukçu var mı

Banka Yani Yasal tefeci vergi veriyor Devlette sözü gecer ... Kredi Notumuz Düşr vs.... Onca haberden sonra hala alınıyorsa vardır bi bildikleri...

Parayı aldınız dylm banka karşı dava açtı tmyiz de karar bozuldu mahkme maşrafları vs yine size kalcak Mahkm açma paraşı 400tl yanılmıyorşam maşraflar fln 500 deyin

Açıklayacak varsa bunları açıklasn...?

Beklemekte olduğun şey, ancak onu beklemeyi unuttuğunda gerçekleşir.. Bu, evrenin; ''sen bakarken soyunamıyorum'' deme şeklidir..

180 Mesaj
10 Mayıs 2013; 2:12:46 

Ayrıca 1200 tl üştü maşraflar avukatla oluyor diye biliyorum vakıfbank işini kovalayan arkadaşım söyledi bilği almak isteyen pm atsın link numara vs vereyim

Beklemekte olduğun şey, ancak onu beklemeyi unuttuğunda gerçekleşir.. Bu, evrenin; ''sen bakarken soyunamıyorum'' deme şeklidir..

682 Mesaj
11 Mayıs 2013; 17:11:10 

Bireysel açtık avukata gerek yok arkadaşım.

34 Mesaj
21 Mayıs 2013; 12:58:11 

HHK ıle 900 liraya karar verildi.2 ay ödemediler ankarada bu işleri yapan bir avukat buldum, masraf felan almadı benden 1 ay sürmedi tahsil etmesi.Sonrasında karşı dava açmışlar sağolsun onu da kazandı.İsteyen olursa pm atabilirim.

270 Mesaj
21 Mayıs 2013; 16:38:24 

istanbulda böyle masraf almayan avukat tanıdığı olan var mı?

Fake miyim neyim?

5 Mesaj
23 Mayıs 2013; 13:23:05 

Cordor hocam ve yardımcı olabilecek arkadaşlar bende aynı şekilde bir devlet bankasından kredi aldım.

Sonrasında aynı yollar izlenerek Tüketici Hakem heyeti beni haklı bularak para iadesini istedi.Banka beni aradı ve :
İsterseniz bu paranın tamamını değilde şu kadarını size verelim (yaklaşık 2/3) dedi.Yoksa paranın tamamını size öderiz
ve üst mahkemeye gideriz diye de söyledi.Ben ise paramım tamamını istedim.banka paranın tamamını yatırmıs ve gerçekten üst mahkemeye
(Tüketici Mahkemesi) gitmiş. Bana mahkemeden şöyle bir yazı geldi:

"HMK'nın317/2 ve 318.maddelerine göre dava dilekçesinin davalıya (ben) tebliğinden itibaren 2 haftalık süre içerisinde
mahkememize cevap dilekçesi verebileceği, ayrıca cevap dilekçesi ile birlikte tüm delillerini açıkça ve hangi vakıanın delili olduğunu da belirterek bildirmek; elinde bulunan delillerini cevap dilekçesine eklemek ve başka yerlerden getirilecek belge ve dosyalar içinde bunların bulunabilmesini sağlayan bilgilere dilekçesinde yer vermek zorunda olduğu"

Hususlarının tensip zaptı ile birlikte davalıya ihtarına,masrafın gider avansından karşılanmasına....
diye devam ediyor.

Bu noktada Tüketici mahkemesine benim müracaatım dilekçem ve yapmam gerekenler konusunda yardımcı olabilir misiniz?

Şimdiden çok teşekkürler.

Fenerbahçelilik; Bir Hayat tarzi ,Felsefe , bir yaşam Stilidir..

682 Mesaj
24 Mayıs 2013; 19:24:49 

davacı: banka
davalı : siz
adres:
t.c. vs

konu : dava dilekçesine cevaplarımızdır.

açıklamalar: konuyu özetleyin burdan mevzuat maddelerini kopyalayıp yapıştırın
sonuç : davacının talebinin reddine karar verilmesini, tüketici hakem heyeti kararına uyulmasını, yargılama giderlerinin karşı tarafa yükletilmesi için gereğini arz ederim

93 Mesaj
15 Haziran 2013; 12:53:00 

quote:

Orijinalden alıntı: Brother-II

halkbanktan ben de ücretsiz aldım

1060 Konut kredisi dosya masrafı iadesni aldım banka tıketıcı mahkesıne itiraz etti o davayı da kazandım. Mart 2013
1175 Konut kredi ve yapılandırma masrafı halk bankasından tıketici hakem heyeti lehime kadar verdi. 14 Haziran 2013
200 İpotek fek ücreti ziraat bankası tüketici hakem heyeti lehime kadar verdi 14 haziran 2013

27 Mesaj
15 Haziran 2013; 14:02:47 

quote:

Orijinalden alıntı: omerx

1060 Konut kredisi dosya masrafı iadesni aldım banka tıketıcı mahkesıne itiraz etti o davayı da kazandım. Mart 2013
1175 Konut kredi ve yapılandırma masrafı halk bankasından tıketici hakem heyeti lehime kadar verdi. 14 Haziran 2013
200 İpotek fek ücreti ziraat bankası tüketici hakem heyeti lehime kadar verdi 14 haziran 2013

Hocam itiraz ettiğin kredi masrafları ne zaman alınmıştı senden yazarsan çok iyi olur

ADIOS İLE İLGİLİ SORULAR İÇİN ÖNCELİKLE İLK SAYFADAKİ BİLGİSAYARS VE DANGEROUS'UN MESAJLARINI OKUYUNUZ.Kredi kartı yardımlaşma klübü alışverişlerim : 27fatih,steinbeck0635,fırsatkampanya,koko69

370 Mesaj
15 Haziran 2013; 15:57:08 

quote:

Orijinalden alıntı: inceyol

istanbulda böyle masraf almayan avukat tanıdığı olan var mı?

avukatlık masrafını bankadan tahsil ediyorlar bu şekilde anlaşırsanız.

http://tahminkolig.blogspot.com.tr/

93 Mesaj
15 Haziran 2013; 19:38:51 

quote:

Orijinalden alıntı: zeytin45

Hocam itiraz ettiğin kredi masrafları ne zaman alınmıştı senden yazarsan çok iyi olur

1060 Ziraat bnkası 2008 Ekim, Ekim 2012 tüketici hakem heyetine başvurdum ocak ayında para hesabıma yattı mart 2013 mahkeme beni haklı buldu.
1175 Halk bankası 2009 Ekim konut kredisi halk bakasına aktarmıştım, Mayıs ayında başvurdum 14 haziranda sonuçlandı.
200 Ziraat ipotek feyk ücreti mayıs ayında başvurdum 14 haziranda sonuçlandı.

93 Mesaj
15 Haziran 2013; 19:50:06 

quote:

Orijinalden alıntı: omerx

1060 Ziraat bnkası 2008 Ekim, Ekim 2012 tüketici hakem heyetine başvurdum ocak ayında para hesabıma yattı mart 2013 mahkeme beni haklı buldu.
1175 Halk bankası 2009 Ekim konut kredisi halk bakasına aktarmıştım, Mayıs ayında başvurdum 14 haziranda sonuçlandı.

0
0
0

93 Mesaj
15 Haziran 2013; 19:56:43 

quote:

Orijinalden alıntı: zeytin45

0
0

93 Mesaj
15 Haziran 2013; 20:00:03 

2 hafta önce halk bankasında kredimi tekrar yapılandırdım ve yapılandırırken 350 TL verdim el yazısı ile yazdırdılar. Bunu alabilen var mı acaba. Müşteri temsilcisi davaları akybettikleri için el yazısı ile yazdırdıklarını söyledi.

682 Mesaj
18 Haziran 2013; 7:56:56 

bize de yazdırdılar duruşmaya cıkıcaz temmuzda sonucu bildiririm.

364 Mesaj
18 Haziran 2013; 9:03:33 

İs bankai benden 2000 lira aldi toplam eksper falan bi dilekce yazdim iadeli tahahutlu gondericem buyuk ihtimal reddedickler dimi? Sonra tuketici mahkemesine gitmeliyim galiba??

Ziraat bankasi fek kaldirma parasi 200 TL aldi İlgili kredi yalovada ancak ben istanbulda yasiyorum illa yalovadaki tuketici hakem heyetinemi gitmeliyim??

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

Samsung Note 2 Grey - Samsung S3 Grey- Iphone 3GS 16 GB Black - Ipad 2 16 GB Black

93 Mesaj
18 Haziran 2013; 14:54:27 

quote:

Orijinalden alıntı: Ekara7Tepe

İs bankai benden 2000 lira aldi toplam eksper falan bi dilekce yazdim iadeli tahahutlu gondericem buyuk ihtimal reddedickler dimi? Sonra tuketici mahkemesine gitmeliyim galiba??

Ziraat bankasi fek kaldirma parasi 200 TL aldi İlgili kredi yalovada ancak ben istanbulda yasiyorum illa yalovadaki tuketici hakem heyetinemi gitmeliyim??

Tüketici hakem heyetine başvururken iki kriter var.
Ya ikamet adresinin olduğu hakem heyeti ya da şikayetçi olduğun bankanın oldugu yerdeki hakem heyeti.

364 Mesaj
18 Haziran 2013; 14:57:46 

Kredi aldigim bankalardan biri Yalova Ziraat digeri Kadikoy Isbankasi bende kadikoyde oturuyorum ozaman ziraat icin yaliva hakem heyetine Is bankasi icinde Kadikoydeki Tuketici mahkemesine basvurmaliyim degilmi??

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Samsung Note 2 Grey - Samsung S3 Grey- Iphone 3GS 16 GB Black - Ipad 2 16 GB Black

682 Mesaj
18 Haziran 2013; 19:28:15 

quote:

Orijinalden alıntı: Ekara7Tepe

Kredi aldigim bankalardan biri Yalova Ziraat digeri Kadikoy Isbankasi bende kadikoyde oturuyorum ozaman ziraat icin yaliva hakem heyetine Is bankasi icinde Kadikoydeki Tuketici mahkemesine basvurmaliyim degilmi??

Adrese kayıtlı sistemde (muhtarlık) nereye bağlı iseniz oraya başvuruyorsunuz başka şehir ilçeye felan değil

352 Mesaj
18 Haziran 2013; 19:38:58 

Arkadaşlar Ankarada yeğenim Avukat önce benim 2008 deki masrafımı aldı sonra birçok arkadaşın parasını geri aldı, kendi uğraşamayacak olanlar veya hakem heyeti kararına rağmen ödeme alamayanlar varsa yardımcı olur, sizden hiçbir ücret almıyor hatta vekalet ücretinide kendisi karşılıyor pm ile ulaşın bilgilerini vereyim.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

682 Mesaj
18 Haziran 2013; 22:55:13 

Adrese kayıtlı sistemde (muhtarlık) nereye bağlı iseniz oraya başvuruyorsunuz başka şehir ilçeye felan değil
--------
" Ticaret Kanununda öngörülen bir tarafı tacir olan sözleşmelerin diğer taraf içinde ticari olduğuna ilişkin madde hükmünün, tüketici hukukunda geçerli olmadığı, zira sözü geçen madde normunun taciri korumak amacıyla vaaz edildiği, sözü geçen hükmün, ticari amaç güdülmediğinden dolayı tüketici işlemi teşkil eden iş ve işlemlerde uygulanmasının adil olmadığı, zira Tüketici Yasasının, Ticaret Yasasına göre daha özel nitelikte bir yasa olduğu ve özel yasanın uygulanması gerektiği, bu itibarla gerek Tüketici Kanununda ve gerekse taraflar arasında kararlaştırılan sözleşme hükümlerinde, haksız şarta dayalı olarak iade taleplerinde temerrüt faizinin ticari faiz olduğu hususunda her hangi bir düzenleme bulunmadığı karşısında yasal faize hükmetmek suretiyle aşağıdaki şekilde karar vermek gerekmiştir."

bu Bankanın diğer dayanaklarını uçuran bir maddedir.

http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=14483

Yargıtay 13.Hukuk Dairesi 2013/ 3676 Esas 2013/ 5247 Karar İçtihat

0 Mesaj
18 Haziran 2013; 23:02:34 

hakem heyetine başvurdunuz ve lehinize sonuçlandı. Banka karşı dava açıyor sonra mahkeme dosyası hazırlıyorsunuz ve mahkemeye sunuyorsunuz mahkemeden haklı çıkarsanız bu sefer banka yürütmeyi durdurma kararı için yargıtaya gidiyor. Uğraşıp duruyorsunuz kısacası sadece mahkeme heyetinin sonucuyla bitmiyor 1 tane konut kredisi 2 tane kredi kartı ücreti için 3 mahkemeye dosya gönderdim şimdi bankaya icra davası açacağım yoksa mahkeme sürüp gidiyor. Size de tavsiyem mahkemeden sonra icra davası açın

1566 Mesaj
18 Haziran 2013; 23:35:53 

Konut kredisi dosya masrafını geri almak için hakem heyetine başvurmuştum.Sonuç lehime oldu, bu kararı bankaya dilekçe ile ibraz ettim.Ücreti 10 gün içinde geri yatırdılar.

270 Mesaj
21 Haziran 2013; 14:05:44 

1 yıllık çabamın karşılığında dosya masrafı, hizmet bedeli ve yeniden yapılandırma ücretini içeren davamı tek celsede kazandım.
avukat tutmadım. herşeyi kendim yaptım.
hakim bilirkişiye gerek duymadı ve göndermedi. gönderseydi 6 ay daha bekleyecektim.

duruşma tutanağını koyuyorum.
sorun olmasın diye isimleri kaldırarak yazıyı düzenledim.. zaten önemli olan esas no ve karar no...
karar yazılıp elime ulaştığı zaman onu da koyarım.

0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi inceyol -- 21 Haziran 2013; 14:14:08 >

Fake miyim neyim?

1075 Mesaj
21 Haziran 2013; 15:55:43 

quote:

1 yıllık çabamın karşılığında dosya masrafı, hizmet bedeli ve yeniden yapılandırma ücretini içeren davamı tek celsede kazandım.
hakim bilirkişiye gerek duymadı ve göndermedi. gönderseydi 6 ay daha bekleyecektim.

sorun olmasın diye isimleri kaldırarak yazıyı düzenledim.. zaten önemli olan esas no ve karar no...

0

hocam teşekkürler. önceki mesajlarda sormuştum sadece dosya masrafını alabilirsiniz demişlerdi. gördüğüm kadarıyla siz ipotek ücreti, ekspertiz masrafı, dosya masrafı hepsini geri almışsınız sanırım. sizin tüketici hakem heyeti sınırını geçtiği için doğrudan mahkemeye başvurdunuz sanırım. hesabınıza geçti mi para? bir de bankanın yargıtay'a götürmesi söz konusu olabilyormuş sanırım, yukardaki bir mesajda arkadaş yazmış..

329 Mesaj
21 Haziran 2013; 16:01:18 

işbankasından yapılan masrafları geri alabilen var mı arkadaşlar ?

1016 Mesaj
21 Haziran 2013; 16:23:41 

quote:

Öncelikle tebrik ederim, gözünüz aydın..

Bende de dosya masrafı, ipotek fek, yeniden yapılandırma ve erken kapama masrafları toplamı yaklaşık 5.000 TL için direkt tüketici mahkemesine gittim, 24.06'da re'sen duruşma yapılacak esas duruşma gününü belirlemek için. Umarım sizdeki gibi bir aksiyon alabilirim. Ben de herhangi bir avukat tutmadım, bizzat uğraştım.

Yukarıda bir arkadaş da sormuş. Parayı tahsil edebildiniz mi veya mahkemenin kararı akabinde bundan sonra sizi bekleyen süreç ne olacaktır?

270 Mesaj
21 Haziran 2013; 16:43:17 

quote:

Orijinalden alıntı: eranyumm

hocam teşekkürler. önceki mesajlarda sormuştum sadece dosya masrafını alabilirsiniz demişlerdi. gördüğüm kadarıyla siz ipotek ücreti, ekspertiz masrafı, dosya masrafı hepsini geri almışsınız sanırım. sizin tüketici hakem heyeti sınırını geçtiği için doğrudan mahkemeye başvurdunuz sanırım. hesabınıza geçti mi para? bir de bankanın yargıtay'a götürmesi söz konusu olabilyormuş sanırım, yukardaki bir mesajda arkadaş yazmış..

dosya masrafı, hizmet bedeli ve yeniden yapılandırma ücretini geri aldım.
ipotek ve ekspertizi almadım. bunlar için zaten başvurmamıştım.
duruşma dün olduğu için karar henüz yazılmadı. yazıldıktan sonra posta ile bildirilecek. yani şak diye geri alamıyorsunuz.
yargıtaya götürebilir ama yargıtay da tüketici lehine karar veriyor.

Fake miyim neyim?

31 Mesaj
21 Haziran 2013; 19:54:45 

Halkbanktan alan var mı?

682 Mesaj
21 Haziran 2013; 19:56:44 

quote:

duruşma dün olduğu için karar henüz yazılmadı. yazıldıktan sonra posta ile bildirilecek. yani şak diye geri alamıyorsunuz.

Hayırlı olsun bizim de temmuzda duruşmamız

270 Mesaj
21 Haziran 2013; 21:55:15 

quote:

Orijinalden alıntı: Brother-II

Hayırlı olsun bizim de temmuzda duruşmamız

inşallah alırsınız....

Fake miyim neyim?

682 Mesaj
25 Haziran 2013; 8:01:37 

su parayı alalım tekrar bi yapılandırma olabilir :)

3652 Mesaj
26 Haziran 2013; 12:17:42 

quote:

İpotek ve expertiz içinde başvurmuş olsaydınız büyük olasılıkla onları da alırdınız.Benim mahkemede sonuçlandı.Bunların iadesine karar verildi.Banka da iade etti.

270 Mesaj
26 Haziran 2013; 12:39:35 

quote:

Orijinalden alıntı: x15

İpotek ve expertiz içinde başvurmuş olsaydınız büyük olasılıkla onları da alırdınız.Benim mahkemede sonuçlandı.Bunların iadesine karar verildi.Banka da iade etti.

onlar için de başvururum. öğrendim nasıl olsa.
kararı buraya koyar mısınız? ya da pm ile gönderin lütfen. emsal karar olarak kullanalım.

Fake miyim neyim?

298 Mesaj
26 Haziran 2013; 13:33:27 

arkadaşlar devam eden konut kredim var.
DASK+konut sigortası+hayat sigortası

her sene bu 3 nü yeniliyordum bu sene sadece zorunlu olanları yaptırmayı düşünüyorum.kredim halkbankasından.
bu konu ile ilgili nette ve çevremde her türlü bilgi konuşuluyor.ama ben kesin ve net bir bilgi istiyorum.ona göre bankayla konuşacagım
evet arkadaşlar bu tarih itibariyle hangisi veya hangilerini yaptırmak zorunlu?
bu konuda kesin ve net birli sahibi olan varmı?kaynakta gösterebilirse sevinirim.

321 Mesaj
26 Haziran 2013; 13:43:00 

quote:

Orijinalden alıntı: @1453

arkadaşlar devam eden konut kredim var.
DASK+konut sigortası+hayat sigortası

her sene bu 3 nü yeniliyordum bu sene sadece zorunlu olanları yaptırmayı düşünüyorum.kredim halkbankasından.
bu konu ile ilgili nette ve çevremde her türlü bilgi konuşuluyor.ama ben kesin ve net bir bilgi istiyorum.ona göre bankayla konuşacagım
evet arkadaşlar bu tarih itibariyle hangisi veya hangilerini yaptırmak zorunlu?
bu konuda kesin ve net birli sahibi olan varmı?kaynakta gösterebilirse sevinirim.

selamlar,

dask konut paket sigortası ve hayat sigortasını yaptırman gerekiyor.
bunları her sene yaptırmalısın, zorunlu çünkü.

konut pakette gününden evvel gidersen %5 indirimi oluyor.

bilgim net ve kesindir ;)

Sözüm Senet; Adım İmzamdır..