Şimdi Ara

'-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-' (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
18.172
Cevap
710
Favori
808.983
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
35 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Resident

Poyri aletin bir espresso makinesi. Haliyle filtre kahve içemezsin ama espresso,latte ya da cappucino yapabilirsin. Süt köpürtmeyi becerebilirsen güzel kahveler hazırlayabilirsin.

Hocam bilgiler için çok teşekkür ederim.
    Anladığım kadarıyla .
    Espresso = Kahvenin bir türlü çekilmiş hali.
    Filtre = Başka türlü çekilmiş hali.
    Yani kahve kahvedir.

Ve benim makinam Espresso türünde çekilmiş kahveleri içmeye yarar öyle mi?
    Ben tchibo'dan kahve alsam desem ki makinam Espresso ona göre çekin olurmu ?
    Bir de Espresso - Latte ve Capuccino tarifi alabilirmiyim.

Not: Evimde Tchibodan alınma espresso ve filtre kahve mevcut.
    Biri arabiatta mı neydi. Diğeri normal espresso.

• Espresso kahvenin tamamen başka şekilde pişirilmiş- yapılmışı diyelim. Sonuçta hazırlanışı farklı olunca çekilmesi ve kavrulması dahi farklı oluyor. Hazır alınmış çekilmiş espresso yazan kahve varsa zaten makineye direkt koyulup yapılırsa bir adet espresso hazırlanmış olur. Bunu içerseniz zaten espresso içmiş olursunuz.

Espresso çekilecek ise daha kalın çekilir ama ayarı tututturmak lazım. Ben başkasına çektirirken kağıt filtreden 1 tık fazlası diye çektiriyordum ama kendi öğütücümü alınca kendim ayarlayıp çekiyorum.

Espresso da filtre kahve de aynı kahve olmayabilir. Bazı kahvelerin espressoları iyi olmaz, bazılarının da filtresi iyi olmaz.

Latta ve cappucino tarifesi vereyim, daha önce yazmıştım :

quote:

Makinenin buharı hazır hale gelince sütünüzü buz gibi buz dolabından çıkarıp metal bir cezveye koyun. Buhar çubuğunu bir kez açıp içinden sıcak suyun çıkmasını bekleyin. Sadece buhar geldiği zaman kapatın. Daha sonra buhar çubuğunu batırın (10 derece kadar bir açıda olması gerekiyor yani dike yakın)ama daha açmayın. Çubuk sütün 0.5 cm kadar aşağısında olacak. Yani çok yüzeyde kalacak. Bizim çubuklar ince ve makineler çok iyi olmadığından yüzyde başlatıp dipte sonlandırmamız gerekiyor. Yoksa sütü çok ısıtıp bol baloncuklu sıfır süngerimsi/kremamsı süt elde ederiz.
    Çubuk sütün yüzeyinde iken az yukarı aşağı seviyesini ayarlayıp öpücük sesi ve püskütme sesini duymamız gerekiyor. Bu sesi duymamız demek sütün içine sıcak hava basılıyor anlamına geliyor. Sütün içinde bir girdap oluşmasını sağlayın ve cezveyi aşağı sütün baloncuk yapamadan çekebileceğiniz en alt seviyeye çekin. En uygun noktaya gelince cezveyi sabit tutun ve sütün 3-4 santim yükselmeye başlaması ile buhar çubuğunu sabit olacak şekilde cezveyi aşağı çekin. Eğer ki baloncuk olursa o kısımda hafif çubuğu yüzeyde tutup bekleyin, baloncuklar kaybolacaktır girdap ile.

Seviye yükselip 100 Fahrenheit a gelince cubuğu dibe batırın. 120-130 Fahrenheit kadar dipte ısıtın ve buharı kesin. Sıcaklık 145-150 fahrenheite otomatik yükselecektir. Bundan daha sıcak yapmanız sütün tadını ekşi/ çorap kokusu gibi bir tada dönüşmesine nede olur.
    Sıcaklık ölçmek için tavsiyem :

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.8327

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.3580

deki gibi bir Grill Thermometer almanız. Djital olanları çok daha iyi ölçüyor. Analog olanlarından ben çok performans alamadım.

quote:

17 Kasım 2010; 0:37:36

Ben de Carrefour home hc260 kullanıyorum(ekonomik ve küçük bir cihaz olduğundan). Kahve olarak Starbucks House Blend - Medium tercih ediyorum. Verona ve extra bold da denedim ama Starbuck medium dışındaki tüm Bold kahveleri aşırı pişiriyor. Dolayısı ile aroması yeterince kalıcı olmuyor ağızda hafif yanık tad geliyor. House Blend çok ideal. Çektirirken Carrefour makinesi için en ideali Metal filtrenin en ince ayarda çekilmiş. Yani kağıt filtre ve kağıt filtrenin 1 tık üstü çekerseniz çok iyi bir aroma alabiliyorsunuz. Daha fazla iri olunca bu makine için fazla ince kahve çıkıyor su oranı ve acılık oranı(kahvenin en son başınçlı sudan geçtikten sonraki acı tadı geçiyor ).fazla oluyor. Süt için her markayı denedim lezzet olarak Ülker içim süt bana güzel geldi, Pınar süt de 2. tercihim. Starbucks'da da kullanılan Sek süt bence ideal tadda değil.

Yaptığım kahveleri (latte ve cappucino) karşılaştırma için şöyle diyeyim, illy, Testa Rossa, Starbucks, Gönül Kahvesi ve birkaç cafede içtiklerim arasında illy ve Testa Rossa benimkinden biraz daha iyi oluyor(makine ve daha pahalı kahve farkından) diğerleri daha kötü, özellikle Latte istediğimde karşıma aromasız bol baloncuklu sütlü kahve gibi birşey geliyor. Bazen Latte isteyince cam uzun bardakta acayip birşeyler getiriyorlar.
    - Lattenin olması gereken kıvam sıfır baloncuk ve fincanda servis olmalı.
    - Kahve hafif kıvamlı olmalı, inceltilmiş boya kıvamında
    - Kahvenin portafiltreden çıkışı sonucunda en üstte biriken kendi kreması altın renginde olmalı
    - Latte ve Cappucino için hazırlanan espresso 15 saniye içinde Süt köpüğü ile hazırlanmalı.

• Poyri;

aslında hepsi özünde kahve fakat içeceklerin isimleri hazırlanış biçimleri ve içerikleri dolayısıyla isimleri değişiyor. Çektirme olayı da yine hazırlanış biçimiyle ilgili. Örneğin press le hazırlanacak kahve daha iri taneli olarak çekilmiş olmalı, makine ayarı da farklı.

Espresso aletin varsa buna göre çektirmen lazım. İyi espresso hazırlamanın püf noktalarından birisi şu, pot denen o hazneye kahveni koyunca kahve taneler arasında boşluk kalmaması lazım yani kahveyi pota koyduğunda iyice sıkıştırman lazım. böylece basınçlı su/buhar, pottan (ve kahvelerden) daha homojen olarak geçer ve çok daha iyi bir espresso hazırlamış olursun.

Tariflere gelince. Kahveli hazırlanan içeçekler genelde espressoyla hazırlanıyor bu açıdan şanslısın. Eğer o süt köpürtme aletini kullanmayı çözersen en basitinden Latte hazırlayabilirsin. Çift shot espresso üzerine yavaş yavaş köpüklü sütü koyduğunda latte elde ediyorsun :) Netten oranları bulabilirsin.

Başka tarifler için krema ve soslar alabilirsin. Karamel sosu tavsiye ederim.

• selamlar,bende kahve tiryakisi olarak biraz bilgilerimi paylaşmak istedim kahve 2 türdür

1ncisi granül (asıl olanıda budur zaten) kahvenin çekirdeklerinden öğütülerek elde edilir ve bunnar genelde arabica kahve olan 1'nci kalite kahvelerdir

2'ncisi ise instant (yani çakma olanı nescafe,cafe crown 3ü birarada gibi suda çözünebilen kahveler) bu kahveler nemli iken dondurulup eritip kurutarak (kristalleşerek)
    süblimleşme yolu ile elde edilir genelde 2nci kalite olan robusta kahvelerden yapılır

kahve olarak kahvenin üstadı güney amerika bölgesinin çoğu iyidir brezilian mild ,colombian supremo,narino,guetamala vs vs gider
    yanlız kahvenin tadını lezzetini almak için her daim çekirdek kahveyi tavsiye ederim çünkü vakumlu paket toz halinde olanlar çabuk bayatlıyor
    içebileceğiniz kadar öğütün derim

makine olarak ta kendinden filtreli olanları tavsiye ederim kağıtla uğraşmaya değmez işin yok kağıt ara sürekli para ver
    makine kullanımı ise ; kendinden filtreli olan makineler için çekirdeği az öğütün toz haline getirirseniz posasıyla beraber içip kahve zevkinizi bozabilir
    kağıt filtreler ise toz kıvamında öğütülmüş kahveler için idealdir...saygılar

• quote:

Orijinalden alıntı: saint21

selamlar,bende kahve tiryakisi olarak biraz bilgilerimi paylaşmak istedim kahve 2 türdür

1ncisi granül (asıl olanıda budur zaten) kahvenin çekirdeklerinden öğütülerek elde edilir ve bunnar genelde arabica kahve olan 1'nci kalite kahvelerdir

2'ncisi ise instant (yani çakma olanı nescafe,cafe crown 3ü birarada gibi suda çözünebilen kahveler) bu kahveler nemli iken dondurulup eritip kurutarak (kristalleşerek)
    süblimleşme yolu ile elde edilir genelde 2nci kalite olan robusta kahvelerden yapılır

kahve olarak kahvenin üstadı güney amerika bölgesinin çoğu iyidir brezilian mild ,colombian supremo,narino,guetamala vs vs gider
    yanlız kahvenin tadını lezzetini almak için her daim çekirdek kahveyi tavsiye ederim çünkü vakumlu paket toz halinde olanlar çabuk bayatlıyor

makine olarak ta kendinden filtreli olanları tavsiye ederim kağıtla uğraşmaya değmez işin yok kağıt ara sürekli para ver
    makine kullanımı ise ; kendinden filtreli olan makineler için çekirdeği az öğütün toz haline getirirseniz posasıyla beraber içip kahve zevkinizi bozabilir

Yanlışım varsa düzeltin lütfen, granül ile instant aynı şeyler diye biliyorum

• Bu arada yazmayı unuttum Darty de kampanya devam ediyor, bir ara stoklarda yoktu

http://www.darty.com.tr/e_commerce/KAHVE-MAK-NES-/PROLINE/TCF12-KAHVE-MAK-NES--p-42022-c-65.htm
  • Arkadaşlar kahveyi az az öğütmek daha sağlıklı tabiki peki ucuz yollu bir öğütücü tavsiye edecek olan varmı? El değirmenleri var piyasada ama onlar türk kahvesine göre çekiyor sanırım, bizim makinelere uygun öğüten el değirmeni varmı piyasada?
  • Valla ucuz el değirmenlerinden tavsiye etmem. Ben aldım 15 TL'ye bi tane, sadece parçaladı kahveyi, bir işe yaramadı. Sonra Sinbo marka kahve öğütücü aldım, minik mutfak robotu görünümlü, onunla tatminkar sonuç elde ettim. Sözen marka el değirmenleri meşhurdur ama verdiği sonucu görmek lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: arandur

Valla ucuz el değirmenlerinden tavsiye etmem. Ben aldım 15 TL'ye bi tane, sadece parçaladı kahveyi, bir işe yaramadı. Sonra Sinbo marka kahve öğütücü aldım, minik mutfak robotu görünümlü, onunla tatminkar sonuç elde ettim. Sözen marka el değirmenleri meşhurdur ama verdiği sonucu görmek lazım.

Kullandığınız sinbo da kalınlık incelik ayarı varmı?
  • Siz kahve severler, cam fincanda kahve içmeyi benim gibi sevmiyorsunuz değil mi?
    İllaki porselen olacak, kağıt, cam vs tarzında mecbur kalmadıkça kahve içmiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: denizhoca

Siz kahve severler, cam fincanda kahve içmeyi benim gibi sevmiyorsunuz değil mi?
    İllaki porselen olacak, kağıt, cam vs tarzında mecbur kalmadıkça kahve içmiyorum.

Kupa tercihim genelde:) Güzel kupa gördümmü dayanamıyorum, ama annem biraz sakar, harcıyo kupalarımı :(
  • Aynen hocam porselenciyim. Kupada içerim illaki. Cam aslında mantıklı olmalı ama sevemedim camda kahveyi. Cam bardak ile çay içiyorum.

Sinboda kalınlık incelik ayarı yok. Az önce makinede çektiğim kahveden fotoğraf (Tchibo Grande Wienna mı öyle bişeydi kahve) :

'-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-'

Lezzete gelecek olursak: kağıt filtre kullanarak bir kaşık ile bir kupa olacak şekilde yaptım. Kolombiyayı andıran güzel bir lezzet aldım. Lezzetli ama biraz hafif kıvamlı oldu. Ya kağıt filtre kullanmamalıydım ya da kahveyi 1,5 ölçek kullanmalıydım. O zaman ideal oluyor. Ama birazdan yatacağım için light yaptım kahveyi.

• quote:

Orijinalden alıntı: denizhoca

quote:

Orijinalden alıntı: saint21

selamlar,bende kahve tiryakisi olarak biraz bilgilerimi paylaşmak istedim kahve 2 türdür

Yanlışım varsa düzeltin lütfen, granül ile instant aynı şeyler diye biliyorum

haklısın hocam fark etmemişim orayı yazarken instantla granül anlam bakımından aynıdır ikiside
    düzeltiyorum orjinali çekirdek öğütülmüş veya çekirdek halinde olan arabika türü kahveler

imitasyonu ise robustadan kristalleşerek elde edilen (granül,instant) dediğimiz nescafe 3 ü birarada ailesi

• Şu kağıt filtre hangi makinada nasıl kullanılıyor? Bir de hangi tür kahveyi filtre etmede kullanılıyor? Yani Espressomu , Filtre mi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Poyri

Şu kağıt filtre hangi makinada nasıl kullanılıyor? Bir de hangi tür kahveyi filtre etmede kullanılıyor? Yani Espressomu , Filtre mi.

Türk kahvesi gibi incecik çekilmiş kahveyi filtre kahve makinesinde içebilmek için kullanılıyor. Eğer o tür bir kahveyi kağıtsız olarak makinede kullanırsanız kahve fincanda telve bırakır, içim lezzeti de düşer. Yani özetle ince çekilmiş kahve için gereklidir. En çok bulunanı melitta marka olandır. Ekşide falan gerekli bilgiler var kahve filtresi hakkında.

• quote:

Orijinalden alıntı: Resident

Poyri aletin bir espresso makinesi. Haliyle filtre kahve içemezsin ama espresso,latte ya da cappucino yapabilirsin. Süt köpürtmeyi becerebilirsen güzel kahveler hazırlayabilirsin.

http://www.baristasepeti.com/index.php?dispatch=products.view&product_id=29783

Bu sayfadaki kahveden Espresso seçersem benim makinama uyarmı

• merhaba, ben de darty'den kahve makinası aldımhttp://forum.donanimhaber.com/m_52324302/mpage_2/f_/key_//tm.htm#52449094

bunun için nasıl bir kahve almalıyım normal nescafe gold kıvamı yakalamak için, çekilmişlerde çeşit oluyormuş sanırım neye göre seçicem ? bir de gün sonunda filtreyi hep temizlemelimiyim, bunun adım adım kullanımı yok mu acaba
  • quote:

Orijinalden alıntı: vindobona

merhaba, ben de darty'den kahve makinası aldımhttp://forum.donanimhaber.com/m_52324302/mpage_2/f_/key_//tm.htm#52449094

bunun için nasıl bir kahve almalıyım normal nescafe gold kıvamı yakalamak için, çekilmişlerde çeşit oluyormuş sanırım neye göre seçicem ? bir de gün sonunda filtreyi hep temizlemelimiyim, bunun adım adım kullanımı yok mu acaba

Ben de aldım. Nasıl kullanalım ne yapalım fikir bekliyorum :)

http://www.darty.com.tr/e_commerce/KAHVE-MAK-NES-/PROLINE/TCF12-KAHVE-MAK-NES--p-42022-c-65.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Poyrito -- 7 Eylül 2011; 13:38:07 >

• quote:

Orijinalden alıntı: what_tha

quote:

Orijinalden alıntı: jemo

Ben frenchpress, çay/kahve makinası gibi (kendinden filtreli veya kağıt filtreyle) değişik alternatifler kullandım. Kullandıkça gördümki içeceğiniz kahvenin cinsine göre buhar basıncını ayarlayan daha pahalı sistemler gerekiyor. Şimdilik tchibonun cafissimosunu kullanıyorum ve memnunum. Kapsülleri ucuzladı. Kapsülleri kendimde doldurdum zamanında memnun kaldım. Evdeyken günde 1 fincandan fazla kahve içmiyorum. Arada capuccino falan yapıyorum sütü köpürtmede falan başarılı cihaz. Onun dışında darty den 29TL ye de makine siparişi verdim iş yerinde kullanmak için. Bakalım şimdilik böyle. KAhveleri çekirdek olarak alıp kendim çekip iş yerine getireceğim sanırım. Çekirdek olarak Tcibonun çekirdekleri güzel african,guentamala,brazilian hepsini bir deneyin ağzınızın tadına göre karar verin derim.

Bu arada başlık için teşekkürler.

Kapsül kahvelerin içinde tam olarak ne var? Öğütülmüş çekirdek mi? Kendim dolduruyorum demişsiniz ya heralde kapsülde çekilmiş kahveden farklı bişi yoktur ? Kapsül diyince dışardan, o kapsülün içinde çözünen bir kahve solüsyonu varmış gibi duruyor :)

Aynen öğütülmüş kahve var aslında. Kendim çekirdeği çekip kapsülü doldurup aliminyum folyoyla sarıyorum oluyor miss gibi :)

• http://www.darty.com.tr/e_commerce/KAHVE-MAK-NES-/PROLINE/TCF12-KAHVE-MAK-NES--p-42022-c-65.htm

Arkadaşlar ürün elime ulaştı. Ne tür kahveler kullanalım yorumlarınızı bekliyorum. Filtre - Espresso.
    Evde Espresso vardı umarım bu filtre kahve yapar.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.