Şimdi Ara

Küçük yaştaki çocukların ölünce cennete gitmesi (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
282
Cevap
3
Favori
7.595
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
21 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bence okudugunu anlamayan sensin... Hic beynini yorma...

Hayvanlar, bitkiler de imtihana cekilirmi? Onlarida allah yaratmis?

Onlarda tipki cocuklarimiz gibi bu imtihanin bir aracidir. buluga ermeden olen cocuk, Allah a kulluk etsin diye yaratilmamis. Zaten yaratil gayesi imtihandaki en zor soru olmasi. Yani evlat acisi...

Suc islenmeden ceza kesilmez. Simdi seni 3 yil sonra cinayet isledin diye cezalandirsalar ne dersin?

Hz.Muhammed den, hz.Isa dan 800 yil oncede islam vardi..
  • Sen İslama bu soruyu soracağına, evrensel hukukağa şu soruyu sor, neden tüm çocuklar tüm hatalarına karşı 12 yaşına kadar masum kabul edilir!!!

Sonra kendine şu soruyu sor, örneğin 3 yaşındayken ölseydim dünyaya gelmiş olur muydum, boşver dünyaya gelmeyi, doğduğunu iddia edebilir miydin?!

Soru çok da, bu kadar yeter!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asau -- 5 Şubat 2016; 14:11:19 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • mahmudhudavendi kullanıcısına yanıt
    Mesaj için teşekkür ederim. Her insan mutlaka ''çocukken ölseydim, hiç uğraşmadan direkt cennete girebilirdim. Oh miss..'' demiştir. Sınavdan muaf olmanın birçok kişiyi cezbedeceğini düşünüyorum. Ben inançsız birisiyim ama inançlı birisi olsaydım çocukken ölmenin çok büyük bir şans olduğunu düşünürdüm. Bu bozuk dünyadan cennete kim gitmek istemez ki? Ateisti falan yok bu işin, herkes isterdi.

Peki soracağım o ki madem Allah her şeyi ön görebiliyor o zaman neden bir ölen çocuk ölmeseydi nasıl bir insan olurdu bilemiyor? Allah insanların seçtiği yolları, kaderini önceden bilebiliyor iken bir çocuk 'eğer ölmeseydi' nasıl bir hayat yaşardı bilemiyor? Bu dediğim şeyler normalde çok fantastik cümleler. Ama burada söz konusu olan koskoca Allah! Allah için bunlar çok basit olmalı, her şeyi görebilen, koruyan bir kusursuz güçten bahsediyoruz. Şimdi bu yazıma karşılık diyeceksiniz ki ''onun kaderi zaten ölmekti. Neyini ön görecek ki Allah aşkına?''

Şöyle daha iyi olmaz mıydı sizce; Allah ölmediğini varsayıp gelecekteki(yetişkinlik dönemi) kararlarına göre yargılasa? Veya ölen çocuklar için tıpkı bu dünya gibi alternatif bir dünya yaratsa çok daha iyi olmaz mıydı? Böylece imtihanda herkes eşit olurdu. Diyelim burada çocuk yaşta biri öldüyse alternatif dünyada tekrar yaratılsa veya bunları geçtim bu dünyanın herhangi bir yerinde aynı ruh ile hafızası silinip farklı bir bölgede doğsaydı ben daha çok mantıklı bulurdum. Bu yazdıklarım şahsi görüşümdür elbetteki.

İnsan çocukları öldü diye annenin cennete gidecek olmasını düşünüyor şimdi. Bu anneyi teselli etmek için, acılarını dindirmek için çok harikulade bir yöntem olabilir. Aynı şekilde şehitlik peygamberlikten sonraki en büyük mertebe diye biliyorum. Bu İslam adına savaşanların daha cesaretli savaşması için söylenmiş olamaz mı? Yetişkin bir insan ne suç işlerse günahları silinir diye biliyorum, yanlış mıyım? Savaşlar cenneti ''garantilemek'' için çok büyük fırsatlardır. Adamın biri günahlarından arınıp huzura ermek için hunharca savaşıp şehit olmaya gayret etmez mi?

Geçmişte kazandığımız savaşlarda -iman gücünün- büyük bir önemi var. ''Allah sizin yanınızdadır!'' ''Allah size yardım edecek'' gibi söylemlerden sonra kim savaşmak istemez ki? Bu tıpkı vikinglerin valhallaya gideceği için cesaretle savaşması gibi bir şeydir.

• Metin2nin Demircisi kullanıcısına yanıt
    madem Allah her şeyi ön görebiliyor o zaman neden bir ölen çocuk ölmeseydi nasıl bir insan olurdu bilemiyor?

Allah herseyi biliyor... Siz olayi kaciriyorsunuz.. Olen cocuklar, kulluk etsin diye yaratilmamis zaten. Oyle olsaydi Allah onlara bir omur nasip ederdi. Onlarin yaratilis nedeni, bir sinav kagidindaki sorudan ibaret. Hemde en zor soru.. hepsi bu..

İnsan çocukları öldü diye annenin cennete gidecek olmasını düşünüyor şimdi. Bu anneyi teselli etmek için, acılarını dindirmek için çok harikulade bir yöntem olabilir.

Evladini kaybetmis birisi icin Allah a sitem etme, kadere isyan ve kufur etme cok olasi bir durumdur. Iste buna ragmen sabretmek, imanin ve Allah a , cennete, kitaba , peygamber nasihateine uymanin doruk noktasini teskil eder.. Bu yuzden sabredene cennet mujdelenir.

Hunharca savasip olen sehit olamaz. Savasta bile bile at kendini kursunlarin uzerine (intihar) sehit olurmusun boyle?
    Allah yolunda mucadele ederken yasamini yitirenler sehit olur.

• liberum kullanıcısına yanıt
    Seni yaratan Allah ister seni taş olarak ister hayvan olarak yaratir. İsterse cennette yaratir yaratan o ki sana bir sey demek dusmez. İstersen almanyada dog bu senin musluman olman icin engel mi? Musluman dogupta ateist olan yok mu? Aklini kullanan kibirli olmayan herkes musluman olabilir.

Ama kibirli olan insan musluman olamaz..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mahmudhudavendi

Bence okudugunu anlamayan sensin... Hic beynini yorma...

Hayvanlar, bitkiler de imtihana cekilirmi? Onlarida allah yaratmis?

Onlarda tipki cocuklarimiz gibi bu imtihanin bir aracidir. buluga ermeden olen cocuk, Allah a kulluk etsin diye yaratilmamis. Zaten yaratil gayesi imtihandaki en zor soru olmasi. Yani evlat acisi...

Suc islenmeden ceza kesilmez. Simdi seni 3 yil sonra cinayet isledin diye cezalandirsalar ne dersin?

Hz.Muhammed den, hz.Isa dan 800 yil oncede islam vardi..

Yahu adam da bunun adil olmadigini soyluyor ya, cocuk bir imtihanin araci oldugu icin, akli yetmedigi icin direkt gidiyor cennete, sense sinava tabi olmak zorundasin : ) Cocuk icin adil degil demiyor, bizim icin adil degil diyor. Haha, dikkat ettiysen hala sorunun dogru anlasilmasi icin caba sarfediyoruz. Ezbere verilen cevaplar tutmayinca zor tabi.

Muhammed'den once "organize" olan bir din yoktu. Islami teslimiyet diye tanimlayip cok eskilere dayatiyorsan ben de milliyetciligi "aidiyet" diye tanimlayip ilk insandan baslatirim. Semantik detaylarla konuyu dagitmayacagim, neye inaniyorsan inan.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: asau

Sen İslama bu soruyu soracağına, evrensel hukukağa şu soruyu sor, neden tüm çocuklar tüm hatalarına karşı 12 yaşına kadar masum kabul edilir!!!

Sonra kendine şu soruyu sor, örneğin 3 yaşındayken ölseydim dünyaya gelmiş olur muydum, boşver dünyaya gelmeyi, doğduğunu iddia edebilir miydin?!

Cocugu masum kabul etmek baska sey, direkt cennete goturmek baska sey. Ustelik cocuk hapishanesi diye de bir kavram var.
    Hukuken masum kabul etmek, cocugun cehenneme gidemeyecegine denk gelen bir anlayis.
    Direkt olarak cennete gidecegine karsilik gelen bir sey degil.
    Tekrar yazayım algılayamayanlara, buradaki adaletsizlik cocuga karsi degil, cocuk olmayanlara karsi.

• Mephalay M kullanıcısına yanıt
    Ezbere ayni tip sorulari yuzlerce yil soran sizin gibi dusunenler.. Sanmaki bu sorular ilk kez soruluyor..

Hayvanlarin hicbir mesuliyeti yokken ben neden sinava tabii oluyorum?
    Yahu o hayvanin yaratilis gayesi farkli, benimkisi farkli..
    Olen yavrucagin yaratilis gayeside farkli. Sen onunla bir degilsin..
    Onun gozunden bakarsak, o da keske az daha yasasaydim belki unlu bir sarkici veya holding sahibi olurdum da diyebilir.. Onun yaratilisi insan vaziyetinde olsada, asli melektir..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sembroni

Seni yaratan Allah ister seni taş olarak ister hayvan olarak yaratir. İsterse cennette yaratir yaratan o ki sana bir sey demek dusmez. İstersen almanyada dog bu senin musluman olman icin engel mi? Musluman dogupta ateist olan yok mu? Aklini kullanan kibirli olmayan herkes musluman olabilir.

Sen Zimbabwe'deki Hagunya kabilesinde memesi ciplak mizragi ile gezen bir yamyam olsaydin da 5 vakit namaz kilacaktin yani, bu mudur ?

• quote:

Orijinalden alıntı: asau

Sen İslama bu soruyu soracağına, evrensel hukukağa şu soruyu sor, neden tüm çocuklar tüm hatalarına karşı 12 yaşına kadar masum kabul edilir!!!

Cevap verecem diye saçmalayıp durmuşsun. Şimdi hukukla ne alakası var konunun? Yani nasıl çok farklı yerlere çekebiliyorsunuz, kafam almıyor :) Ben burada 12 yaşında çocuğun ölünce cennete gideceğinden bahsediyorum, sende gitmiş ''hukuk 12 yaşına kadar masum sayar'' demişsin. Dünya hayatı ile edebi, mucizevi ahiret hayatını karşılaştırıyorsun.

Ben Allah'ın yaratmış olduğu imtihanın adaletsizliğinden bahsediyorum, sende bana o imtihanın içinden örnekler veriyorsun.

Diğer soruya gelecek olursak bilgisiz biri olduğun çok belli oldu. İnsan diğer dünyaya gidince 3 yaşında gibi olmuyor. Her şeyin farkında olur.

Hadi senin anlatmaya çalıştığın dilden konuşayım; Madem dünyada doğduğunu bile iddia edemeyecek o zaman bu çocuk direkt cennette doğmuş olmuyor mu? Burada ki adaletsizliği kendin anlatmışsın.

• Metin2nin Demircisi kullanıcısına yanıt
    Kardesim sen bos ver herseyi.. Sunu bil yeter:

Allah, herseyi en basindan beri biliyor. Fakat suc islenmeden ceza kesilemeyecegi icin (adaletin olmazsa olmazidir) bu dunya hayati yaratilmis.
    Buluga ermeden vefat eden her cocukta insan gorunumlu melektir. Onlar melek olarak yaratilmistir.
    hepsi bu kadar.
  • quote:

Ezbere ayni tip sorulari yuzlerce yil soran sizin gibi dusunenler.. Sanmaki bu sorular ilk kez soruluyor..

Hayvanlarin hicbir mesuliyeti yokken ben neden sinava tabii oluyorum?
    Yahu o hayvanin yaratilis gayesi farkli, benimkisi farkli..
    Olen yavrucagin yaratilis gayeside farkli. Sen onunla bir degilsin..
    Onun gozunden bakarsak, o da keske az daha yasasaydim belki unlu bir sarkici veya holding sahibi olurdum da diyebilir.. Onun yaratilisi insan vaziyetinde olsada, asli melektir..

Hahah : )) peki dostum, tamamdir.

• Nasıl bir kitap olmalıydıki. Kuran-ı anlayamazsan önemi ne olur demek anlayabiliyorsunuz ki aslında böyle kudretli bir yaradici böyle şeyler yazmazdı demişsiniz. Şunu düşünemiyoruz, insanoğlunun anlayacağı dilden kuran nail olmuştur.

Anlamamazlıktan gelmek ise başka bir durum olurdu.

“Şüphesiz ki Allah sivrisinek veya ondan daha küçüğüyle misal getirmekten çekinmez.” (Bakara: 26)

Misal; bir şeyin benzeri demektir. Delil ve numune olarak söylenen söz manasında kullanılmaktadır. Böyle bir şeyi hikâye etmeye de “Darb-ı mesel” denir. Bunun faydası ise anlatılmak istenilen şeyin güzelliğini veya çirkinliğini, zihinlerde kalacak şekilde göstermekten ibarettir. Bazı hakikatlerin misal ile anlatımında büyük hikmetler saklıdır.

Bir misal ister sivrisinekle isterse küçüklükte ondan daha aşağı derecede olan başka bir şeyle getirilsin hiç farketmez. Allah-u Teâlâ sivrisineği yaratmaktan çekinmediği gibi, onunla misal getirmekten de çekinmez. Büyüğü de küçüğü de yaratan O’dur. Büyükteki ilâhi kudret ne ise küçükteki de odur.

Allah-u Teâlâ Kur’an-ı kerim’inde misaller vermek suretiyle insanları imtihan etmektedir:

“İman edenler böyle misallerin Rabb’lerinden gelen bir hak olduğunu bilirler.” (Bakara: 26)

“Kâfirler ise ‘Allah bu misalle ne demek istedi?’ derler.” (Bakara: 26)

Diyanet İşleri
    18/KEHF-54:
    Andolsun, biz bu Kur’an’da insanlar için her türlü misali değişik şekillerde açıkladık. Fakat insan tartışmaya her şeyden daha çok düşkündür.

Diyanet İşleri
    3/ÂLİ İMRÂN-7: O, sana Kitab’ı indirendir. Onun (Kur’an’ın) bazı âyetleri muhkemdir, onlar kitabın anasıdır. Diğerleri de müteşabihtir. Kalplerinde bir eğrilik olanlar, fitne çıkarmak ve onun olmadık yorumlarını yapmak için müteşabih âyetlerinin ardına düşerler. Oysa onun gerçek manasını ancak Allah bilir. İlimde derinleşmiş olanlar, “Ona inandık, hepsi Rabbimiz katındandır” derler. (Bu inceliği) ancak akıl sahipleri düşünüp anlar.

Ayet yazıyorum ama bundan ibaret. Bakın verilen misaller ve benzerleri insanların akıllarınca düşünebilsin diye. Bunu anlamadan temel oluşturursanız malesef yazık olur.

Azhabdan cehennemden dem vurmak için, hem kötülük peşinde koşmak lazım iyi olmaktan uzak insanlığa zararı dokunan bir insan olarak yaşamak. İstenilen bu kötü değerleri yasak eden ve iyi olan herşeyi emreden Allah'a iman etmek. Gerçekten bir toplum için refah,huzur ve gelişmişlik olur. İslamın temel öğelerini Rabbin emrettigi ve öğütlediği gibi yaşamak inanın çoğu şeyi değiştirirdi. Ama ne mümkün işte, müslüman olupta müslüman gibi yaşamaktan uzak olanlar veya kibrine yenik düşen insanların aslında kendilerininde hak olarak inandığı değerlerden bahseden bir yaradıcıyı görmezler. Keşke derin düşünsek, genel anlamı ile bakabilsek.

Cehennemden azhabdan niye çekinir ki insan. Çekinmek için haddi aşanlardan, kafirlerden( hakikatı örtenler ) vs olmak gerekiyor. Tek gereken iyi değerlerden bahseden Allah'a,kitaba ve son peygamberine iman etmek.

Kim ister azhaba mahkum olmayı, oldugunu gormeyi ve arzulamayı.

İnşallah, Allah Sırat-ı Mûstakimine ulaştırır herkesi.

• Mephalay M kullanıcısına yanıt
    Tamam, olacak baska ne olacakti?
  • Kardesim, gercekten enteresan..
    Bazilari hem Allah diyor. Hemde herseyi bilemeyecegini iddia ediyor.
    Allah, bilemezse nasil Allah olacak o zaman?
    Iste bu hep sohret , para pesinde kosan uyduruk diplomali sahte hocalar yuzunden oluyor. Onlar zehirliyor milleti.
  • Sinirimi bozmuyor.. Sadece mantiksiz konusuyor..
    Islam uzerine soru soruyor, haliyle cevapta islam literaturunden olacak. ama onuda begenmiyor. :)
  • Hocam dediğiniz gibi insanların laflarıyla dolup konu açmıyorum buraya. Ben burada yazılan yazıların hepsini teker teker okuyup, değerlendiriyorum. Sadece gerçekçi gelmiyor bütün bunlar.. Allah'a inandığım zaman kendimi antik yunanda gibi hissediyorum. Sanki zeus'a tapıyormuşum gibi hissediyorum. Neden böyle düşünüyorum? Çünkü antik yunan mitolojisinin kurgu olduğunu biliyorum. Şuan benim açmış olduğum bu konu gibi konuları açmak için sayfalarca makale, blog okumaya gerek yok. Sadece insan düşünüyor ister istemez. Bu bizim doğamızda var.

Siz diyelim bir baygınlık geçirdiniz ve kendinizi bambaşka bir dünyada buldunuz. Bu dünyada herkes mutlu ve zengin diyelim. Size karşılıksız iyi bir yaşam sunuyorlar ama siz sormaz mısınız ben buraya neden geldim? nasıl getirildim diye? Ve siz bunu yaptığınız için zihniniz karışmış olmayacak hocam, doldurulmuş olmayacak.

Biraz saçma bir örnek olmuş olabilir ama asıl demek istediğim şeyi anlattığımı düşünüyorum.

• quote:

Sinirimi bozmuyor.. Sadece mantiksiz konusuyor..
    Islam uzerine soru soruyor, haliyle cevapta islam literaturunden olacak. ama onuda begenmiyor. :)

İnanmayanların aklında farklı farkli bir düşünce. Sanki her kişi farkli bir kılıf gibi ele alıyor. Herkesin kafasına göre yaradıcı olması gerekiyor sanırım.

Bu aralar islamın kökünden yasakladığı ve Tevhid olan teklikden bahseder yapısını, çok tanrıcılık inançları ile islamı bağdaştırmaya da başladılar. Bu kadar da olmaz diyip hayretle takip ediyorum:)

Ezeli dediğimiz Allah'ı dönemsel sanıyorlar problem orada zaten. Ve en yakın tahrifleri(hristiyanlık ve yahudilikteki gibi) görmeden diğerlerinden bahsediyorlar. O kadar peygamber gelmiş geçmiş, insanlar kendi elleri ile darma duman etmiş.

Temeli tevhid olan inanışların bozulmayan bir kısmını getirip kopyalandı demek ne kadar tutarlı. Hataları ile niye gelmedi. Çünkü, politeizme veya monoteizme dönüşmüş insanlarca. Dedigim gibi temel direk Tevhid, tek ve kadiri mutlak yaradici inancı. Bunun ışığında uyarıcılar gelip geçmiştir.

İyilikten bahseden herkes budistmi oluyor veya zerdüşt. Bunun gibi acayip mantıksız geliyor :)

• Hayatınız disipline oturduysa ne mutlu size :) Her şey bir yana en azından tüketim çılgınlığını yendiniz, buna din aracı olur veya başka bir şey.. Asıl önemli olan bu zaten, neyin aracı olduğu değil :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Mephalay

quote:

Orijinalden alıntı: Sembroni

Sen Zimbabwe'deki Hagunya kabilesinde memesi ciplak mizragi ile gezen bir yamyam olsaydin da 5 vakit namaz kilacaktin yani, bu mudur ?

Allah önce ruhu yaratmıştır. Her yer karanlık idi ve Allah nur yaratarak bunu tüm yarattığı ruhlara gönderdi. Nurun değdiği kişiler müslümanlıkla şereflendirildi değmeyenler ise müslüman olmamakla. Yani bu nurun dağıtılmasında ise rastgele bir şey yoktur. Onun kime değeceğini bile biliyordur Allah. Burada adaletsizlik yoktur. Hepsinin niyetini bildiği için ve ileride ne yapacaklarını bildiği için kim müslüman olarak ölecekse o nur onlara değmiştir.

Yani bu dünyada hiç çocuklar ölmeyecek diye bir şey mi koymuş Allah ? Hayır. Müslüman olanlar çoğu gördüğün gibi bebek iken ölmüyor. İçinde milyonlarca ibadet yapanda vardır. Allah'ın ibadete ihtiyacı yoktur burada amaç kimin imtihanı kazanacağıdır. O çocuk olanlarada onu nasip etmiş. Bildiğim kadarıyla gayrimüslimlerin çocukları çocuk yaşta ölürse cennete hizmetçi olacağı üzerine. Bunu Allah böyle istemiş ve böyle olmuş.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.