Şimdi Ara

Evet Mercedes Haklıymış (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
227
Cevap
1
Favori
6.101
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Yaşım 16.Siz çirkinleştiniz önce.Bende anladığınız dilden konuştum size.
  • Ahalil kullanıcısına yanıt
    Eğitime destek dedikleri şeyi de genelde sponsorluk adı altında vergiden düşüyorlar zaten.Vergiden düşme + reklam üstüne kurulu bir politika.
  • Mercedes çok doğru söylemiş.Bizim milletten en fazla amele olur.Daha yerli araba bile üretemeyen ulkeyiz.Kimse bizi umursamiyor,umursamalarini da beklemek yanlış olur zaten.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Automobilista

Eğitime destek dedikleri şeyi de genelde sponsorluk adı altında vergiden düşüyorlar zaten.Vergiden düşme + reklam üstüne kurulu bir politika.

Bir de mercedes fanboylarını vay be ne yıldız arkadaş bizi düşünüyor diye tatmin etmeye yarar

• Ahalil kullanıcısına yanıt
    Ben anlarım.Destek olmazsın saçma gelir.Ama köstek olmak niye.Beğenmiyorsan geç git.

O kadar eminsen başarısz olacağımdan otur izle tartışalım.

Bu tarz insanlar beni baltalamak yerine daha çok sinirlendiriyor.
  • Automobilista kullanıcısına yanıt
    Olur da üniye gidersen ve teknik bir bölüm okursan staj göreceksin.

Staj gördüğün yerde sana tesise girmeden evvel İSG eğitimi verilecek.

Bu eğitimde üretim bantlarının yanına yanaşmaman söylenecek, hangi tuşa veya acil durum koluna asıldığında üretim bandı durur onu gösterecekler.

Mesai süresince ve tesis içinde kol, saati yüzük, kolye vs gibi şeyler takmaman istenecek.

Sence bu kadar hassas prosedürler varken tutup 60 ya da 100 tane lise öğrencisini adam tesise alır mı?

EML ile kendini kıyaslama. Kabul etsen de etmesen de o adamlar senden daha iyi İSG bilgisine sahip.

Diğer iletilerde yazmayı unuttum. Alman eğitim sistemini bir araştır. alman eğitim sistemine göre o beğenmediğin EML öğrencileri bu konularda senden daha avantajlı. Hali ile bu durum Türkiyeye has değil. Almanyada da benzer uygulamalar mevcut. Onların teknik gezileri sadece ''yerli malı haftasına'' benzer bazı günlerde oluyor. O da kısıtlı bir birimde.

Demek ki neymiş? Atar yapmadan iyi okumak gerekiyormuş.

Bak o kadar yazı yazdım, sırf hevesin kırılmasın diye. Şunun orta yolunu bulalım artık. Seni dürten komplekslerin ve az bilgi sahibi olman. O anadolu fen lisesi dediğin şeylerden ben de geçtim. Mühendislik eğitimi esasında teorisyenlik eğitimidir. Mühendislik bile sınıf sınıftır. Daha fazla üsteleme Kardeşim. Zira insanların saygısını yitirebilirsin. Hatalıyım, eyvallah demek büyük erdemdir.

İyi geceler.

• quote:

Orijinalden alıntı: Automobilista

Ben anlarım.Destek olmazsın saçma gelir.Ama köstek olmak niye.Beğenmiyorsan geç git.

O kadar eminsen başarısz olacağımdan otur izle tartışalım.

Bu tarz insanlar beni baltalamak yerine daha çok sinirlendiriyor.

Destek olmak kültürü yok malesef ülkede toplum iki kutuba ayrılmayı sevdi bence boşuna laf yetiştiriyorsunuz sonuçta kutuplaşan toplumda iki taraf da haklıdır

• quote:

Orijinalden alıntı: mng1

Mercedes çok doğru söylemiş.Bizim milletten en fazla amele olur.Daha yerli araba bile üretemeyen ulkeyiz.Kimse bizi umursamiyor,umursamalarini da beklemek yanlış olur zaten.

Araba üretemeyeceğimizi anladıkları için dalga geçiyorlar artık.

İyice ayyuka çıktı.

Koreliler de dalga geçiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kalavun

Olur da üniye gidersen ve teknik bir bölüm okursan staj göreceksin.

Staj gördüğün yerde sana tesise girmeden evvel İSG eğitimi verilecek.

Bu eğitimde üretim bantlarının yanına yanaşmaman söylenecek, hangi tuşa veya acil durum koluna asıldığında üretim bandı durur onu gösterecekler.

Mesai süresince ve tesis içinde kol, saati yüzük, kolye vs gibi şeyler takmaman istenecek.

Sence bu kadar hassas prosedürler varken tutup 60 ya da 100 tane lise öğrencisini adam tesise alır mı?

EML ile kendini kıyaslama. Kabul etsen de etmesen de o adamlar senden daha iyi İSG bilgisine sahip.

Diğer iletilerde yazmayı unuttum. Alman eğitim sistemini bir araştır. alman eğitim sistemine göre o beğenmediğin EML öğrencileri bu konularda senden daha avantajlı. Hali ile bu durum Türkiyeye has değil. Almanyada da benzer uygulamalar mevcut. Onların teknik gezileri sadece ''yerli malı haftasına'' benzer bazı günlerde oluyor. O da kısıtlı bir birimde.

Demek ki neymiş? Atar yapmadan iyi okumak gerekiyormuş.

Bak o kadar yazı yazdım, sırf hevesin kırılmasın diye. Şunun orta yolunu bulalım artık. Seni dürten komplekslerin ve az bilgi sahibi olman. O anadolu fen lisesi dediğin şeylerden ben de geçtim. Mühendislik eğitimi esasında teorisyenlik eğitimidir. Mühendislik bile sınıf sınıftır. Daha fazla üsteleme Kardeşim. Zira insanların saygısını yitirebilirsin. Hatalıyım, eyvallah demek büyük erdemdir.

İyi geceler.

+1 meslek lisesinin atölye derslerinde bile gerekli ekipmanları olmayan (eldiven gözlük v.s)hoca derse bile almazdı şimdi oraya gezi yapıcaksın çocuğun biri elini makinaya kaptırcak sonra mersedes şöyle dikkatsiz bi firma diye buralara konu açıcaklar.Ancak şu şekil bi gezi olur belli tehlikeli üretim yerlerini göstermezler onları slayt olarak gösterirler

• Kalavun kullanıcısına yanıt
    Ben EMLyi beğenmediğimi söylemedim.Ki bu da açık onların bizden bu hususta daha bilgili olduğu.Aksini de iddia etmiyorum.Ama beğenmeme gibi bir tavrım yok.Kendi babam buna en büyük örnek Meslek lisesi mezunu kendisi elektrik mühendisi olmuş.

• eğitime destekle fabrika gezmenin nasıl bir alakası var?

ben de mühendisim otomobillere ilgim var gezmek hoşuma gider de ben olsam ben de gezdirmezdim
  • Her marka bu üretim alanı gezisi konusunda farklı prosedür uyguluyor olabilir bunu eleştirmek yanlış olur. Yukarıda bir üye de bahsetmiş aynen. Alman eğitim sisteminde bizdeki Meslek Lisesi Modelleri, endüstri kollarında diğerlerine göre epey epey avantajlı. Adamlar bir şekilde seçici olmak zorunda neticede. Ki Eml ciler o üretim alanındaki çalışma modelini az çok bildikleri için sorun çıkartmayacaklarını, az veya çok mesleki bilgi edinecekleri düşünerek kabul ediliyorlardır. Yoksa Pis Anadolu ve Fenciler fabrikamıza girmesin gibi bir düşünce yoktur sanıyorum :D Kimse orada koşuşturan boş genç arkadaşları istemeyebilir. Sen onlardan birisindir veya değilsindir bilemem ama durum budur. Mühendis bir arkadaşım var. Bir kere çok da afili olmayan bir markanın üretim alanına girme şansı elde ettik. Gezi boyunca aman banda 10 metre yaklaşma aman oraya gitme aman şöyle yapma aman oraya bakma ve daha nice naralar yemek zorunda kaldım. Şimdi düşün ki o üretim alanında meraklı liselilerin dolaştığını... Sözüm sana değil genel

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OoBirDalAlırım -- 5 Mart 2015; 2:54:35 >

• quote:

Orijinalden alıntı: gokberks

quote:

Orijinalden alıntı: Kaygerya

Olay mercedesle alakali degil. Bmw de 6 ay calistim. O sure zarfinda arac olarak vw tahsis ettiler. Neymis efenim pozisyonum geregi o araca binmeliymisim. Gayet irkcilik yapiyorlar. Bmw de 5. Sinif insan muamelesi gormustum resmen

Kardes neyin irkciligindan bahsediyorsun sen ya. Senin pozisyonun yetmiyor diye adamlar irkci mi oldu Sirketlerde araba dagilimlari belirli bir hiyerarsiye gore yapilir. Kurumsal bir firmada bunu herkes bilir. Araba vermeyip servis kullanan bi calisan olsan soykirim yapildi diyeceksin herhalde.

Benimle ayni pozisyondaki almanlara bmw verilmisti.

• Kaygerya kullanıcısına yanıt
    Abi şimdi de Jetta, BMW'den üstündür derler bence fazla uğraşma bunlarla.

• Kendi Türk firmalarımız kapıdan içeri bile sokmazken Mercedes olumlu bile yaklaşmış. Bu bahsettiğim sadece otomotiv sektöründe değil gıda,giyim vs. diğer her sektörde geçerli.

• Atarlı liseli konusu

• Meslek liselerine öyle seçkin öğrenciler gitmiyor maalesef, nerede dipte kalmış öğrenci var meslek liselerine yönlendiriliyor.Çıkan öğrenci de verilen eğitimin kalitesizliğiyle bir şeye benzemiyor.Bu durumda yapılacak gezinin de ne firmaya ne de öğrencilere pek katkı sağlayacağını düşünmüyorum.Meslek liseleri fen Lisesi düzeyinde öğrenci alıp mühendislik seviyesinde eğitim veren kurum olur da o şekilde bir geziyi reddederler o zaman iş farklı olur...
  • Meslek Lisesi / Makine Ressamlığı Bölümü, 1992 mezunuyum. Halen daha mesleğimi yapıyorum. Bu bölümü okuyup makine mühendisi olan da var, olmayıp muhasebeci olan da var. Hatta düz lise okuyup mühendis veya mimar olan da var. Neyse, konu bu değil. Mercedes sana böyle dedi diye konu açıp dövünmenin anlamı yok. 2012 yılında Halkalı'da bir konut projesinde çalıştım 3 ay. Ve ilk bir hafta iş güvenliği nedeni ile sahaya çıkamadım. İş güvenliği eğitimi aldım işe girdikten 2 gün sonra bir saat süren. Sonunda test yapıldı ve geçtik. İstenen evrakları eksiksiz verdik. Baret, yelek, ayakkabı temin edildi ve yaka kartım çıktı öyle çıkabildim sahaya. 2007 ve 2010 yılında iş için Qatar'a gittim. Farklı firmalar ile tesadüf aynı şantiye'ye gittim. New Doha Aırport yani NDIA şantiyesi. O kadar büyük ve prestijli bir projeydi. Ziyaretçi olarak sahaya girmen imkansız. Girmek istedim, gezmek istedim ama 10 gün içinde giriş işlemlerin bitmez dediler, burada prosedür ve protokol oldukça uzun nereden baksan 15 günü bulur dediler. Yani öyle telefon açıp veya mail yazıp "ben fabrikayı gezmek istiyorum" yok öyle. O fabrikayı gezerken kafana bir şey düşse bu sefer konu açıp "Mercedes fabrikası çok güvensiz, kafama bir şey düştü" dersin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CAD34 -- 5 Mart 2015; 9:10:20 >

• CAD34 kullanıcısına yanıt
    Meslek lisesi öğrencisini kafasına düşemez mi?

• Konuyu açan liseli arkadaş sen neyi kanıtlama çalışıyorsun anlamadım. Adam seni almak zorunda mı? Adamlar taktığı her vidayı kamuoyuyla paylaşmak zorunda mı? Kaldı ki senin ne olacağın belli bile değil belki öğretmen, muhasebeci olacaksın. Sen önce teknik kısım yoluna gir sonra birşeyler talep et.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.