Şimdi Ara

Yerli çip üretecek fabrikanın yapımına başlanılacak. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
305
Cevap
5
Favori
7.438
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: SS10

quote:

Orijinalden alıntı: olağan_şüpheli

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: DraGonS

30 MİLYAR DOLARA ibaresi yanlış arkadaşlar. 30 milyon dolar olacak asıl rakam. Türkiye'de 30milyar dolar ancak saraylara harcanır.

Bu mesajı okuyarak anlayabilirsiniz işte bizden bu yüzden bir halt olmuyor.

adam doğru demiş. emin 30 milyar dolar olsa teknolojiden başka herşeye harcanırdı.

Doğru yada yanlış, her ülke haberlerinin altında iyi yada kötü ne yapılırsa yapılsın bu tür mesajlar görmek artık mide bulandırıcı.

he o parayi saraya basmak mide bulandirici degil mesaj gormek mide bulandirici.

• 30 Milyon dolar para ile kurulmuş.Bir çip fabrikası 6-7 Milyar dolara kuruluyor. Türkiye Microsoft çalışanlarından biri kumun özü silikonu alıyorsun 7 Milyar Dolar para yatırıyorsun sana işlemci oluyor demiş. Sadece Aselsan Bilkent değil. İsteyen herkesin katıldığı ülkece bir birleşim olmalı. Vestel Arçelik gibi büyük firmalar da buna para yatırmalı.

Japonya da adamlar Güney Koreyle Çinle başademediler.Hepsi birleştiler JDI kurdular.

30 Milyar Dolar ne demek ya Türkiyede kimin 30 Milyar Dolar parası var?

Haberi yazan arkadaş da demiştir 30 Milyon Dolara ÇİP fabrikası mı olur diye adamı da suçlamamak lazım.

İşlemci felan hayal de şöyle RAM FlashBellek SSD şöyle küçük elektronik entegreler üretseler iyi olacak.

• SS10 kullanıcısına yanıt
    hayırdır işine gelmeyince mide bulandırıcı mı oldu.
  • 1/30 milyon dolar böyle bir iş için inanılmaz küçük bir sermaye.

2/Bu sektör bir koyanın on aldığı bir sektör mü? Bunu söylerken şaka falan yapılmıyor değil mi? Yabancı ülkelerde yatırımcılara "çiple, mikroişlemciyle uğraşacağım" dediğinizde kapıyı suratınıza kapıyorlar. Hangi yarı iletken firması bir dolarlık sermayeyle on dolar kar etmiş? Bana bunu örneğini gösterebilecek bir babayiğit var mı? Şu iddianın boş olduğunu anlayabilmek için elektronik mühendisi olmaya gerek yok.

3/Türkiye bu sektörde dünyanın en güçlü dördüncü ülkesi olacakmış. Evet bence de inanmak başarmanın yarısıdır.

5/GaN ve SiC'nin silikonun yerini alacağı zaten uzun süredir konuşulan bir şeydi. Ama üretim maliyetlerinin ne zaman düşeceği konusunda yapılan tahminler epey çelişkili.

• Desteklenirse

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hem şaşırtıcı hemde çok sevindirici bir haber. Türkiye'nin artık bu konularda atılım yapması bir adım atması gerekiyordu ve o ilk adımda atılmış oldu.

İstanbul Teknik, Yıldız Teknik, Yeditepe, Bilkent, ODTÜ gibi teknik üniversiteler ve mühendislerinin böyle bir adımı atması aslında hep dört gözle beklenen bir durumdu yıllarca. Sıradışı projeler ve yararlı fikirler... Şimdi uygulamaya geçmesi çok iyi oldu.

Tüm engellerden uzak kararlı büyüyüşü dileğiyle.. :)

• Haydi hayırlısı..:) öyle yada böyle teknolojinin bir tarafından tutunacak bir adım hatta bence çok çok büyük bir adım. Bugün özel alanlara üretim demek yarın belkide elimizdeki akıllı telefonlara üretim demek hatta belkide gerçek anlamda %100 yerli üretim demek. Aselsan ve Bilkent üniversitesini bir T.C. vatandaşı olarak tebrik ederim gerçekten gururlandım böyle bir haberi okuyarak. Keşke bizlerinde elinden bişi gelse ve yapabilsek.
    Bundan sonrada yapılabilecek tek bir şey var; oda olurda biz son kullanıcılara ürün ürettikleri zaman bizimde sonuna kadar milliyetçi olup yerli mallarını kullanmak ve saçma saparna eleştirmek yerine olumlu eleştirilerde bulunmak.

• Bu sektöre kaç lira olursa olsun yatırımın yapılması beni sevindirdi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 30 milyon dolar az fakat bir yerden başlamak gerekir

• Ah benim canım kardeşlerim Bari bir tek konuya siyaset karıştırmayalım dedim. Siyasetten nefret ederim hiç bir partiyle alakam yoktur ama siz o kadar beyninizi alüminyum folyo ile kaplamışsınız ki şu mesajımı bile hükümet yanlısıyım diye değerlendirdiniz.

Bu ülkede IQ seviyesi çok düşük.
  • Hala 80-90 arası üretilmiş mikroçipler kullanıyorken , böyle bir atılım gerekiyordu.Birçok devre kartında 16F,18F,18C mikroçipleri kullanıyor.ARM ile sektör biraz olsun gelişti ancak hala mikrochiplere göre pahalı ve yazılımcılar yeni öğrenmeye başladılar.
    Yeni bir şey geliştirmekten çok lisans alıp üretmek kısa vadede daha iyi bir yatırım olabilir.Devlet desteğide gerekiyor.Tayvan'da tasarımı yaptığınız bir mikroçipi ürettirebiliyorsunuz.Devlette buna katkı sağlıyor.Bunun haricinde birde bu işin yazılım tarafı var.Daha modern üniversitelerde yazılım,donanım daha kapsamlı işlenir ve önemli ölçüde beyin göçü azalacaktır.Allah yardımcıları olsun.Destekliyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rkx -- 21 Aralık 2014; 18:48:24 >
  • 1 milyar 370 milyon tl harcandı yeni yapılan saraya, çip fabrikasına ayrılan paraya bak, keşke bizi yöneten insanların vizyonu geniş olsada, elektrikli otomobiller, 3 boyutlu yazıcılar, çip ve ekran paneli, helikopter ve uçak üretebilen, maglev trenlerini, rüzgar ve uçak panellerini yapabilen fabrikalar filan kurulsa.

Bunlar hiç uzak değil arkadaşlar Türkiyede çok iyi üniversiteler ve gençler var, önemli olan paranın nereye aktarılacağına karar verilmesi, ama tutupta boşyere saraya para harcarlarsa, hükümetin zihniyetinin çok parlak olmadığı görülebilir.

Yinede üniversitemle gurur duydum bu da bir başlangıç
  • quote:

Orijinalden alıntı: redoracle

Vay be sarayın yıllık gideri bile değil şu para.
    Keşke böyle yerlere,tiyatroya,sinemaya,ar-geye harcansa hep paralar.
    Böyle girişmcilere en azından vergi kolaylığı getirilmeli.

Aynen öyle
    senin yaptığın siyasetten uzak durmak değil, zoruna giden bir konu yüzünden kişisel saldırıda bulunmak. ancak kendini kandırırsın, IQ su düşükmüş gibi ergence sataşmalarından beyin yaşın kendini belli ediyor zaten.
  • quote:

Ah benim canım kardeşlerim Bari bir tek konuya siyaset karıştırmayalım dedim. Siyasetten nefret ederim hiç bir partiyle alakam yoktur ama siz o kadar beyninizi alüminyum folyo ile kaplamışsınız ki şu mesajımı bile hükümet yanlısıyım diye değerlendirdiniz.

siyasetten nefret etmek sacmalik. dogrudan hayatini ilgilendiriyor. asil folyoyu siyasetten nefret ederim, alakam da yoktur diyerek sen kapatiyorsun.

ben sana hukumet yanlisi dedim mi? nerenden uyduruyorsun onu.

yok iq yok bilmem ne hemen de bel atina vuruyorsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-E41040413 -- 21 Aralık 2014; 19:01:05 >
  • Umuyorum ki ülkemiz hakettiği yerlere yavaş yavaş gelsin. Bir yerden başlanması gerekiyordu.

• quote:

Orijinalden alıntı: pcrex

senin yaptığın siyasetten uzak durmak değil, zoruna giden bir konu yüzünden kişisel saldırıda bulunmak. ancak kendini kandırırsın, IQ su düşükmüş gibi ergence sataşmalarından beyin yaşın kendini belli ediyor zaten.

Aynen kardeşim aynen beyin yaşım 3. Benim zoruma giden bir şey yok, konuşulacak konuların da bir yeri/zamanı var. Her iyi-kötü ve alakasız haberde x parti iyi y parti kötü demek düşük IQ belirtisinden başka bir şey değildir sen istediğin yakıştırmayı yap.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ertanunver

quote:

Ah benim canım kardeşlerim Bari bir tek konuya siyaset karıştırmayalım dedim. Siyasetten nefret ederim hiç bir partiyle alakam yoktur ama siz o kadar beyninizi alüminyum folyo ile kaplamışsınız ki şu mesajımı bile hükümet yanlısıyım diye değerlendirdiniz.

siyasetten nefret etmek sacmalik. dogrudan hayatini ilgilendiriyor. asil folyoyu siyasetten nefret ederim, alakam da yoktur diyerek sen kapatiyorsun.

ben sana hukumet yanlisi dedim mi? nerenden uyduruyorsun onu.

yok iq yok bilmem ne hemen de bel atina vuruyorsun.

Ben nefret ediyorum evet ama genel kavramından değil. Ülkemizdeki gibi partiler futbol takımı tutulur gibi desteklenip her alakasız konuda bile bir bağ kurmaya çalışılmasından nefret ediyorum. Evet belki bizi doğrudan ilgilendiriyor ama böyle alakasız konularda konuşmak kadar saçma bir şey yok. Arkadaş konu çip, konuşulan konu saray Bu nedir ya yorulmuyor musunuz Allah aşkına?

tamam da partiden bahseden tek bir kişi var o da sensin. konu devletle de alakalı ve bu devlet hepimizin, yaptığı ve yapmadığı şeyler de bizi ilgilendiriyor. yani bahsedilen şeyin konu ile doğrudan alakası var ama anlamak isteyene.
  • pcrex kullanıcısına yanıt
    Hayır ilk mesajda konuyu saraya bağlayan kişiye tepki gösterdim bari bu sefer konuyla ilgili konuşalım diye siz cevap verince buralara geldi yoksa benim konuyu partilere bağlama derdim yoktu aksine bağlamayalım diyorum. Neyse bence kapatalım mevzuyu yıllarca konuşsak bir yere bağlayamayız
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.