Şimdi Ara

aşkın temeli bencilliktir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
2
Favori
335
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Aşk dediğimiz şey, temelinde bencillikten oluşur. Her insanda bencildir ve bencil olmak zorundadır. Bu bizim doğamızda var arkadaşlar. İnkar etmeyelim hiçbirimiz. Şimdi bir kızı deliler gibi seversiniz. Ama aslında kendinizi sevmenizden kaynaklanır. O kız şöyle güzel, şöyle alımlı ve beni hakediyor diye düşünür bilinçaltımız. Ama bu beyin işlevini, halk ve toplum kalbe maletmiştir. Bu duygunun temeli bencilliktir. Özetle aşk yoktur ya da aşkın tanımı bizim bildiğimiz gibi değilde asıl tanımı budur diyebiliriz. Bi insanı sevmek o beni sevmeli düşüncesinden geçer. Kendimize onu layık görürürz. Bi kızı deliler gibi düşünmek aslında kendimize en uygun gördüğümüz kişiyi bulduğumuz ve o beni hakediyor temelinden geçer. sözde insanlar birbirlerine seni seviyorum. Senin mutlu olmanı istiyorum diye laf kalabalığı yaparlar. Madem gerçekten seviyorsun o zaman neden senden ayrıldığında ve seni sevmiyorum ben başkasını seviyorum dediği zaman sende mutlu olmuyorsun. Öyle ya o başkasını seviyor ve başkasıyla mutlu iken sende aaa o mutlu diye sevinmen gerekmez mi ? İşte bencil olduğumuz için öyle düşünemiyoruz. Oysa ki bizden ayrıldığında mutlu olmak yerine üzüküyor. Ona kin ve nefret güdüyor. Bazı zaman ise intikam almak istiyoruz. Çünkü temelde bizim bencilliğimiz onu istiyor. Kaybedince de tekrar bencillik devreye giriyor. İnsanoğlu bencildir ve öyle olmak zorundadır. Herkes böyledir. İnsanoğlunun yaradılışında vardır bu. Gerçek aşk kendimizi, bencilliğimizi sevmemiz ona aşık olmamıza dayanır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Düşündürücü.jpg

• "Ben" Nami Diğer "Nefs"

• quote:

Orijinalden alıntı: Simple Plan

Aşk yoktur diyosan aşkı yaşamamışsındır karşılıksız sevebilir insan

Bence sen düzgün okumamışsın.

• Aşk yoktur demiyor, temeli bencilliktir diyor.

Doğru sayılır, ama kusursuz değil. Aşk bencillik ama tek kişilik değil.
  • Bugünde her konuda farklı bir tespit var. Aşk vardır ama bencillikten doğar diyorsun. Bence bencillikte vardır ama tamamen bencillik üzerine kurulu değil.
  • Aşk bu kızıl ötesi yaralı bezesi hareket edemem demek istedi galiba

• Gercek ask o seni sevmesede sevmektir o zaman

• mantıklı...bu yüzden seven adamı sevmezler zaten..sevdiğini bildiği için zaten onun olduğu için o bitmiştir..elde edemediğini daha çok sever..bu erkeklerdede böyledir imkansız aşk denilen nanede
  • Hep düşünmekten bahsetmişsin O bana layık o beni sevmeli gibi vs düşünüyoruz falan diye ancak gerçek hayata döndüğümüzde ne var ki aşık olurken hiç bir şey düşünemiyoruz.
    Tamamen irademiz dışında oluyor da diyebilirim. İnsan aşık olacağı insanı kendisi seçemez şöyle veya böyle ne türlü planlar yapsa da etse de sonunda hayat hep ters köşeye çeker şutu.
    Aşk irade dışı gelişen bir olaydır yani şu sistem böyle düşünsün bu böyle yapsın falan değil, Bir bakmışsın olmuşsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Shqiptare1903

Hep düşünmekten bahsetmişsin O bana layık o beni sevmeli gibi vs düşünüyoruz falan diye ancak gerçek hayata döndüğümüzde ne var ki aşık olurken hiç bir şey düşünemiyoruz.
    Tamamen irademiz dışında oluyor da diyebilirim. İnsan aşık olacağı insanı kendisi seçemez şöyle veya böyle ne türlü planlar yapsa da etse de sonunda hayat hep ters köşeye çeker şutu.
    Aşk irade dışı gelişen bir olaydır yani şu sistem böyle düşünsün bu böyle yapsın falan değil, Bir bakmışsın olmuşsun.

Olayın insanoğlunun doğasında olduğunu söyledim. Düşünerek değil. Bilinçaltının bizi bu duyguları düşündürmeye sevk ettiğini ama bizim haberimiz olmadığını buna da aşk dendiğini belirttim. Evet dediğin gibi irade dışı bi olay. Çünkü insanın doğasında var bu. Değiştiremezsin. Anca bastırabilirsin.

• O kiz boyle alimli simdi beni hakediyor . Burdan sonrasini okumadim . Her erkek alimli birini gorunce zaten cekinir . 100 kisiden 95-i guzel alimli bir kizdan hoslanirsa yakinlasmaz bile . Onun etrafinda benim gibilerden fazladir dusuncesiyle . Kendisini haketmedigini dusunur .

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Okumadim ama kim ne derse desin apple

• quote:

Orijinalden alıntı: pokezoom

quote:

Hep düşünmekten bahsetmişsin O bana layık o beni sevmeli gibi vs düşünüyoruz falan diye ancak gerçek hayata döndüğümüzde ne var ki aşık olurken hiç bir şey düşünemiyoruz.

Olayın insanoğlunun doğasında olduğunu söyledim. Düşünerek değil. Bilinçaltının bizi bu duyguları düşündürmeye sevk ettiğini ama bizim haberimiz olmadığını buna da aşk dendiğini belirttim. Evet dediğin gibi irade dışı bi olay. Çünkü insanın doğasında var bu. Değiştiremezsin. Anca bastırabilirsin.

Bilemiyorum ben bencillik ile pek bir bağ kuramadım söylediklerine dair. Çünkü ben hiç bir arayış içinde olmadan o geldi buldu beni bunlar çok ani olaylar. Her ne kadar akıl sınırsız dense de aklın yetmediği bazı bölümler de vardır ve bu bölümlerde devreye kalp girer. Neden böyle olur hiç bir fikrim yok ancak böyle olur işte. Bilemezsin,açıklayamazsın, sadece olur.

• gerçek aşk kendinide karşısındakinide sevmektir.ama gerçekten seven adam sevdiğinin başkasıyla mutlu olmasını isteyebilir ama aslında onun hep kendisinin olmasını ister.yani bu durumu kabul eder ama kendi açısından normal karşılamaz.ayrıca gerçek aşkta fazla güzellik yoktur bence.
  • Sonradan olan aşklar için ne düşünüyorsun? ya da ilişkiler? Yani başta görüp bu kız benim için uygun bu kız güzel bu kızla olursam mutlu olurum düşünürsün ama sonradan tanıdıkça sevmeye,aşık olmaya ne diceksin? Dediğinin sadece bi kısmı ya da dediğin sadece bi kısım için doğru olabilir ama herkes ya da her aşk için geçerli değil, bence

edit : ayrıca ayrıldığında mutsuz olmanın konuyla alakası ne

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi amyfm -- 24 Kasım 2014; 22:25:34 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dicaprio96

O kiz boyle alimli simdi beni hakediyor . Burdan sonrasini okumadim . Her erkek alimli birini gorunce zaten cekinir . 100 kisiden 95-i guzel alimli bir kizdan hoslanirsa yakinlasmaz bile . Onun etrafinda benim gibilerden fazladir dusuncesiyle . Kendisini haketmedigini dusunur .

İşte tamamen okusaydın böyle demezdin.Ana fikir yerine örneklere takılıyorsun. Senin özgüvenin yoktur alımlı bayandan hoşlansanda siner kalırsın. Özgüveni olan biriıkar kapar. Konumuz bu değil oysaki. Alımlı bi örnekti. Sen şirin istersin, diğeri bilgili, diğeri duygusal, diğeri fedekar birine aşık olur. Yani bunların hepsinin temelinde bencillik yatar. Sen bilinçaltıında bunları istersin. Bu özelliklerine aşık olmuşsundur. Ama sana karşı bu özelliklerini kullanmadığında hala da sever misin ? Başka birine bunları kullanırsa senin sevgin nefrete dönüşür. Peki sözde sınırsız olan aşkın, bu kadar çabuk yön değiştirmesi normal mi ? Ayrıca burada yazdıklarım yanlış anlaşılmış. Ben aşk yalandır demiyorum. Aşk gerçektir. Ama sizin bildiğinz aşk yalandır. Hatta aşk sizin sandığınızdam daha gerçektir. Çünkü temeli benmerkezcidir ve tüm taşlar bu temel üzerine kuruludur.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: pokezoom

quote:

Bilemiyorum ben bencillik ile pek bir bağ kuramadım söylediklerine dair. Çünkü ben hiç bir arayış içinde olmadan o geldi buldu beni bunlar çok ani olaylar. Her ne kadar akıl sınırsız dense de aklın yetmediği bazı bölümler de vardır ve bu bölümlerde devreye kalp girer. Neden böyle olur hiç bir fikrim yok ancak böyle olur işte. Bilemezsin,açıklayamazsın, sadece olur.

Tamamen yanlış. Bilim aşkın beyinde oluştuğunu açıklamıştır. Kalbin görevi kan pompalamaktır. Başka işler onun alanı değildir. Gidip beynin işini ona yüklemeyin. Dalak için, bağırsak için, böbrek için aşk neyse kalp içinde aşk odur. Böbreğin aşka faydası olmadığı gibi kalbinde buna bi katkısı yoktur. Beynimiz aşık olmamızı sağlar. Kalp değil. Bu gibi teknik detaylar internette bolca mevcut. Ben olayın teknik tarafından çok sistematik tarafına değinmek istiyorum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.