Şimdi Ara

Hobi Amaçlı İş Fikri

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
909
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bu aralar kafamda bir iş fikri var sizlerin de görüşlerinizi almak istedim. Osmaniye ilinde ikamet ediyorum. Öğretmenlik mezunuyum yeterli puanı alamadığımdan atanamadım. Özel sektöre yöneleyim bari dedim 40+ yere cv bıraktım, internetten başvuru yaptım, yeri geldi takım elbisemi giyip çağırmadıkları halde görüşmeye gittim ama yine de bir iş bulamadım. Marketler bile işe almıyor. Kimisi askerliğini yapmadın diyor kimisi de nasıl olsa başka bir işe geçer bu gözüyle baktığı için yanaşmıyor. Kasım celbine kadar tecilliyim. Belki yüksek lisansla uzatabilirim bile.

Şöyle bir fikir var aklımda. İlimizin yer fıstığı meşhur. Fıstık borsasının %90 ı burda. Üretim işleme paketleme her şey var. Diyorum ki ben bu üreticilerle anlaşsam uygun fiyattan taze kavrulmuş fıstık alıp internet üzerinden satsam tutar mı ? Olayın yasal boyutu hakkında ve işin tutup tutmayacağı hakkında bir bilgim yok. 22 Aralıkta pomem mülakatına gideceğim o zamana kadar baya bir boş vaktim var. Gördüğüm kadarıyla diğer illerde kalitesi düşük boyalı fıstık satılıyor. Hem bana uğraş olur hem de birkaç kuruş bi kazancım olur. Değerli görüşlerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Edit: Başlık Düzenlendi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trhnzs -- 21 Kasım 2014; 20:48:11 >

• Askerligi yapmadan hicbir sekilde is bulamazsin. Sen onceden gelen ya da sonraki siradan aday askerligi yapmissa onu onemserler hatta 2.asamaya gecer sen hep ilk basamakta tamamlanmayan askerlik yuzunden eleniyorsun. Bence tecili bozdur biran once askerlik hizmetini yerine getir. Kardesimi gecen yil askere gonderdik sansina 12 aya dustu ha hu agladi sizladi bitirdi. Kariyer sitesiden hesap actim firmalar inceliyor basvuru yapinca geri donus yapiyorlar davet ediyorlar. Yani demem o ki dogru askere. Ha yapmayacam dersen keyfin bilir kimse seni almaz kusura bakma.
    Fakulte mezunusun 5 ayda izin kullanmaksinizin bu isi halledersin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Olgi -- 21 Kasım 2014; 15:52:47 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Olgi kullanıcısına yanıt
    @Olgi

Yorumunuz için teşekkür ederim. Söylediklerinizin farkındayım ancak ben daha çok belirttiğim iş fikri hakkında forumun görüşünü merak ediyordum. Askerlik şimdilik planımda yok Pomem'e hazırlanıyorum. Pomem'i kazanma ihtimali durumunda hem iş hem de askerlik sorunum kalmayacak zaten. Bildiğiniz gibi pomem mezunları askerlik yapmıyor. Sorum daha çok pomem mülakat sonuçları açıklanıncaya kadar belirttiğim iş fikri üzerine uğraşmamın mantıklı olup olmayacağı yönünde.
  • Ben askerligimi yaptigim halde yasim 21 ve is bulamiyorum . Optik sektorunde atolye ve satis elemaniyim 4 yil calistim . Gittim geldim ve hersey puf oldu hic bir yerde is yok....

• İşin fizibilitesini yaptın mı?
    Maliyet nedir, piyasa nedir, e-ticaret yükümlülükleri nedir, sermaye yeterliliğin nedir, ...

Ayrıca insanların internetten fıstık sipariş edeceğini zannetmiyorum.
    Ki yapılmışı var. memleketindengelsin. com gibi bişey...
  • @ Sayeh-eh Khoda

Bunu daha çok hobi gibi bir iş düşünün. Max 3 aylık bir iş. Ya değilse sıkıntıdan kafayı bozacağım. Maksat vakit geçsin, 2-3 kuruş bir şey gelsin. Öyle büyük hedeflerim yok. O değil de memleketten gelsin aşırı pahalıymış... Yarım kiloluk paketlenmiş çiğ kabuklu yer fıstığına 8.90 fiyat biçilmiş... Üstelik kargo da hariç. Bugün birkaç üreticiyle görüştüm de mesela kabuklu fıstığın 1 kilosunu 3.5 veya 4 tl den satışa çıkarabilirim. Üstelik dediğim ürünün hasadı 4 gün önce yapılmış. Kavrulmuş paketlenmiş 1 kg fıstığı da 7.5 ila 8 tl arası satışa çıkarabilirim. Üstelik bu dediğim ürünler 1. kalite. Memlekettengelsin ile karşılaştırınca cazip olur gibi ? Kafama takılan nokta fatura kesmem için ne yapmam lazım. Sonuçta geçici de olsa yaptığımız iş yasal olsun.
  • trhnzs T kullanıcısına yanıt
    Hocam yasal olsun diyorsan o iş uzun maliyeye gidecen şirket açacan muhasebeci bulacan zaten bunları yapmak sana 3 ay sürer iş tutar gibi hatta forumda bile satabilirsin.sen en iyisi tanıdık bi bakkal veya kuruyemisci bul onun adına sat aranızda anlaşin

• metinbeyim M kullanıcısına yanıt
    Tanıdık marketi olan birisi var aslında. Üstelik yakın akraba. Seve seve yardımcı olabilir. Fakat bu kadar kolay olacağını tahmin etmemiştim. Daha karmaşık şeyler gerekiyormuş gibi geliyor. Ben de devamlı online alışveriş yapıyorum ve aldığım ürüne dair fatura isterim. Benden ürün alacak kişilerin de en doğal hakkı bu.
  • Abicim bu isin pesini birakma bakarsin eticaretten gecimi saglamaya baslarsin

Eticaret siteni ac reklamini websiteler ve facebook sayfalarinda yap olursa gayet iyi olur (sadece tavsiye uygulamak sana kalmis)

• quote:

Orijinalden alıntı: trhnzs

Tanıdık marketi olan birisi var aslında. Üstelik yakın akraba. Seve seve yardımcı olabilir. Fakat bu kadar kolay olacağını tahmin etmemiştim. Daha karmaşık şeyler gerekiyormuş gibi geliyor. Ben de devamlı online alışveriş yapıyorum ve aldığım ürüne dair fatura isterim. Benden ürün alacak kişilerin de en doğal hakkı bu.

Şu olabilir, Türkiye genelindeki marketlere satabilirsin.
    Online olması sandığından daha zahmetli ve maliyetli bir iş.
    Bunun güvenliği var, tasarımı var, sanal pos komisyonu var, reklamı var, ...
    Mesele sadece fatura vermekle olmuyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sayeh-eh Khodah

quote:

Orijinalden alıntı: trhnzs

Şu olabilir, Türkiye genelindeki marketlere satabilirsin.
    Online olması sandığından daha zahmetli ve maliyetli bir iş.
    Bunun güvenliği var, tasarımı var, sanal pos komisyonu var, reklamı var, ...
    Mesele sadece fatura vermekle olmuyor.

Yanıtınız için teşekkür ederim. Kendi sitemi kurmak yerine sanalpazar v.b küçük komisyon alan yerlerden satmayı düşünüyordum. Örneğin sanalpazar %5 komisyon alıyor. Bakalım masrafları çok olmazsa denemeyi düşünüyorum.

• Yer fıstığı mı satacaksınız? Gerçekten o kadar taze ve düzgün bir ürünse ben ilk müşteri olmaya talibim.
    2 kg için kargo dahil fiyatı öğreneyim, siftah benden olsun. :)
  • Pm gönderildi :)
  • Arkadaşlar Sanalpazar'dan satış açtık bakalım tutacak mı :)

1 Kg İçin (Kargo ücretini alıcı öder) :http://www.sanalpazar.com/Kavrulmus-Dogal-Ic-Yer-Fistigi-1-Kg__isp35861414

5 Kg İçin (Ücretsiz Kargo) :http://www.sanalpazar.com/Kavrulmus-Dogal-Ic-Yer-Fistigi-5-Kg-ucretsiz-Kargo__isp35864253

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trhnzs -- 27 Kasım 2014; 22:02:30 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.