Şimdi Ara

14 Aydır Gitar Çalıyorum,Bare Basamıyorum

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
5.775
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar başlıkta da belirttiğim gibi 14 aydır gitar çalıyorum.En başta klasik gitarla başlamıştım 4-5 ay önce de akustiğe geçtim fakat ritim,akor,arpej hepsini yapabiliyorum,bare olayını aylardır halledemedim.Tellere sadece işaret parmağıyla bastığım zaman ses alabiliyorum fakat diğer parmaklar yerleşince ses alamıyorum.Denemediğim çalışma kalmadı şu bare konusunda.Tavsiyelerinizi bekliyorum

• Önemli olan kaç ay çalıştığın değildir. Tamamen gitar çalmaya konstantre olup kaç toplam kaç saat adam akıllı çalıştığındır... Belli ki haftada max 1-2 kere gitarı eline alıp 10 dk tv izleyip 5 dk çalışıp, 15 dk telefonla oynayıp 5 dk çalışıp 14 ayı boşa geçirmişsin. Bu şekilde 20 yılda geçirsen hala aynı durumda olursun. Bunun parmak gücüyle falanda alaksı yoktur. 10 yaşında çocuklar bile adamakıllı çalışınca 5-6 ayda bare basabiliyolar..
  • 14 aydir gitarla ilgilenip bare basamiyorsan cok buyuk hatalarin var demek.
    Kursa gidip hoca denetiminde calismani oneririm

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kardeş sen boşver başka alanlara yönel 14 aydır çalıp bare basamamak ne yuh!
  • Yaş kaç ? Parmakların zayıfsa olur bu anca. Yüzük kullanman gerekiyo şu halde.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Önemli olan kaç ay çalıştığın değildir. Tamamen gitar çalmaya konstantre olup kaç toplam kaç saat adam akıllı çalıştığındır... Belli ki haftada max 1-2 kere gitarı eline alıp 10 dk tv izleyip 5 dk çalışıp, 15 dk telefonla oynayıp 5 dk çalışıp 14 ayı boşa geçirmişsin. Bu şekilde 20 yılda geçirsen hala aynı durumda olursun. Bunun parmak gücüyle falanda alaksı yoktur. 10 yaşında çocuklar bile adamakıllı çalışınca 5-6 ayda bare basabiliyolar..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bare bana da basta zor gelmisti hatta calmayi birakmayi dusunuyordum ama bir hafta kasinca adam akilli bare basmayi ogrendim. Artik baresiz akorlar tat vermiyor, barenin keyfi baska..

• quote:

Orijinalden alıntı: metalhead1

Arkadaşlar başlıkta da belirttiğim gibi 14 aydır gitar çalıyorum.En başta klasik gitarla başlamıştım 4-5 ay önce de akustiğe geçtim fakat ritim,akor,arpej hepsini yapabiliyorum,bare olayını aylardır halledemedim.Tellere sadece işaret parmağıyla bastığım zaman ses alabiliyorum fakat diğer parmaklar yerleşince ses alamıyorum.Denemediğim çalışma kalmadı şu bare konusunda.Tavsiyelerinizi bekliyorum

Fazla üzülmene gerek yok. Bu bare işini de gözünde büyütme. Bare basamamanın tek nedeni işaret parmağının yeteri kadar güçlü olmayışıdır. Parmağını güçlendirmen gerekir. Şöyle bir tavsiyede bulunayım. Gitarını klavyesinden işaret ve baş parmağın ile birlikte dayanabildiğin kadar havada tut. Bunu her gün yap. Bir müddet sonra göreceksin ki işaret parmağın güçlenmiş olacak. Diğer tellerden ses alamamanın sebebi işaret parmağının tellere güçlü bir şekilde basmamasından dolayıdır. Ama benim tavsiyeme uyarsan bu işi halledersin. Kolay gelsin

• Biraz daha çalış basarsın .demekki 14 ay gitar çalıp hiç bade çalismamışsın

• SONEKTRA kullanıcısına yanıt
    hayır çalıştım ama olmadı muhtemelen parmak gücüyle alakalı bir durum var
  • Bence çalişmaya devam et yani çünkü o kadarda zor birşey değil .basamıyorum derken ne demek istiyorsun basıyorum ama cızırtılı mı oluyor ?

• Hocam 14 aydır çalıyorum diyorsan bu işte bir sorun vardır.Ben klasikle başldadım ve 3. ayda çok rahat bare basıyordum.Çalışma stilinde falan bir hata vardır.
  • SONEKTRA kullanıcısına yanıt
    aynen öyle akustik çalıyorum şuan,elektroda yapabiliyorum ama akustikte yapamıyorum ses cızırtılı geliyor
  • enoiciyiz kullanıcısına yanıt
    önce 2 teli kapatarak başlıyorum 5'e kadar çıkıyorum ama 6 teli birden kapatırken sorun oluyor,aynı şekilde temel bare pozisyonuna geçtiğim an 2 teli de kapatsam sıkıntı çıkıyor
  • metalhead1 kullanıcısına yanıt
    Sıkıntı derken temiz ses alamıyormusunuz ? Cızırtılımı çıkıyor ses ?
  • Akustik perdeleri biraz sert oluyor elektro gitar perdelerine oranla. Üstad "14 aydır gitar çalıyorum" dediğin için bare basamıyorsun. Biraz felsefe yapıyorsun veya boş konuşuyorsun diyebilirsiniz ama gitar hiçbir zaman tamamen öğrenilemiyor, her geçen gün yeni bir şeyler. Kısacası "oldum" olma, daha neler çıkıyor. Eminim ki 14 aydır fazla bir ilerleme olmadı, eğer olsaydı bareleri çok rahat basardın. Öncelikle günde kaç saat çalışıyorsun? Akor geçişleri, parmak egzersizlerini kaç saat yapıyorsun? Günde en az 2 saat çalışarak 1-2 ayda bareleri rahat basabilirsin. Fazla vaktim olmadığı için yorumları okuyamadım ondan dolayı soruyorum belki yorumlarda belirtmişsindir.

1) Bir saat parmak egzersizleri yap.
    2) Akor geçişlerini çalış

Parmakların yeteri kadar güçlendiğinde rahat basmaya başlarsın. Ayrıca bu egzersizleri metronom ile çalış, şart. Ritim duygun gelişmeye başlar bir yandan.

Bunların haricinde ek bir durum daha var, tel numarası. Tellerin fazla kalınsa seni zorlar, bu numaralar hakkında net bilgim yok tecrübelerim ile söyleyeceğim. Lag elektro akustik gitarımın telleri aşırı kalındı ve bas gitar çalmama rağmen barelerde kasıyordu. Canlı programda en fazla 3 saat çalabiliyordum. Daha ince teller aldım düşük numaralı, rahat basılıyor. Tellerinin numarasını söylersen daha iyi yardımcı olabiliriz, bilmiyorsan resim çekersin üstad.

• Ben bare basmayı ogrenırken hergun ses bozuk cıksada bareli akoru basıp kafama göre ritim calardım bır yerden sonra sesler temız cıkmaya basladı

• 14 aydır gitar çalıp bare basamıyorsanız bence başka bir enstrümana yönelin çünkü gitar doğuştan yetenek gerektirir demekki sizde yok
  • dediklerinizi göz önünde bulunduracağım teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: GetadakiAdam

Ben bare basmayı ogrenırken hergun ses bozuk cıksada bareli akoru basıp kafama göre ritim calardım bır yerden sonra sesler temız cıkmaya basladı

ben de egzersizlerle beraber öyle bir metod izleyebilirim sanırım
  • metalhead1 kullanıcısına yanıt
    Sevindim, rica ederim
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.