Şimdi Ara

Fontus projesi bisikletçiler için nemden su üretecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
330
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Fontus projesi bisikletçiler için nemden su üretecek

Genelde bisiklet sporu ile uğraşanlar veya bisikleti ile uzak mesafelere seyahat edenler için su tedariği büyük önem taşıyor ve sürekli sürüşe ara vererek su ihtiyacının karşılanmasını gerektiriyor. 

Tasarım öğrencisi Kristof Retezar bu soruna yönelik olarak Fontus adında bir proje geliştirmiş. Fontus bisiklet selesinin alt kısmına monte ediliyor ve havadaki nemi içme suyuna dönüştürüyor. Bunun için gerekli enerji de güneş panellerinden elde ediliyor. 

Cihazın üst kısmı sürekli soğuk tutularak havadaki nemin burada birikmesi ve yoğunlaşması sağlanıyor. Sonrasında ise yoğunlaşan nem su olarak şişeye akıyor. Şişe haliyle sıcak olduğu için yine hava akımına maruz kalarak soğuması sağlanıyor. Sistem yarım litre suyu bir saatte elde edebiliyor. Elbette nemin yoğun olduğu yerlerde daha kolay su elde ediliyor. 

Retezar henüz prototip aşamasında. Ancak Retezar hem toplu bağış platformlarına hem de büyük yatırımcılara projesini sunmak istiyor. Ayrıca Dyson Vakfı ödüllü yarışmasına da başvurmuş durumda. 

Retezar projesinin sadece bisiklet sürücülerine değil, su kıtlığının yaşandığı ancak uygun nem ortamının olduğu bölgelerde yaşayan insanlara da hitap edeceğini ve bu açıdan büyük bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyor. Zira bir sistemin maliyeti 40$ civarında ve bu daha da düşürülebilir.  

• Antalya'da galon galon su üretiriz artık.

• Guzel,uzun turlarda artik litrelerce su tasimak zorunda kalmayiz,umarim basarili olur.

• Güzel projeymiş, başarılı olacağını düşünüyorum.

• Pet şişe yerine cam şişe olsa iyi olurmuş. Malum su + pet + güneş = kansorejen madde.

• Güzel proje, sadece bisikletliler için değil, birçok alanda kullanılabilir. Fiyatı da iyi olursa almak isterim açıkçası.

• @Ekrem71 dışında editör yok mu bu sitede?
    Ana sayfayı şöyle yukarıdan aşağıya bir baktım neredeyse bütün haberler @Ekrem71'e ait.
    Ekrem olmasa haber çıkmayacak sitenizde :D

• quote:

Orijinalden alıntı: DraGonS

Pet şişe yerine cam şişe olsa iyi olurmuş. Malum su + pet + güneş = kansorejen madde.

Değiştirilebilir o sanırım proje gayet güzelde pahalı olacaktır bence
  • infom@n kullanıcısına yanıt
    ekrem71 genel haberleri bazen sacma haberleri analizleri falan veriyor
    bomba haberler hep fx57

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kule_genclik

ekrem71 genel haberleri bazen sacma haberleri analizleri falan veriyor
    bomba haberler hep fx57

Ben ne diyorum sen ne diyorsun ?
    evet? diyosun ki ekrem yapiyor haberleri hep bende diyorum ki evet cunku bomba haberleri fx yapiyor diger geri kalan genel haberler ekrem71 de mavitin genel de uygulama haberleri yapmasi gibi ornek veriyorum. ve yorumuna ekleme yapiyorum.
    anlayamadigin yer neresi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kule_genclik -- 19 Kasım 2014; 19:41:01 >
  • kule_genclik kullanıcısına yanıt
    Ben sonuca bakıyorum arkadaşım.
    Haber var mı?
    Kaliteli mi?
    Yeterli mi?
    Ben bunlara bakıyorum.
    Yok Ahmet yapmış, Mehmet yazmış, yok bilmem neymiş falan filan bunlar boş.
    Diğer siteler hiç durmadan kütür kütür haber yapıyor ama burada sadece Ekrem haber yapıyor senin dediğine göre Erdi'de bomba haber için tetikte bekliyor
    benim dedigime gore degil gozuken koy kilavuz istemez.
    ekrem71 in cok tepki cekmeside bu yuzden butun haberleri o yapiyor.
    kaliteli haber gibi konularda beni degil editorleri mentionla. sonucta sordugun sorularin cevabi bende yok. sana karsi birsey dedigim de yok.
    hadi hayirli aksamlar.

• Bu tarz şeyler zaten dağcılıkta kullanılıyor, fakat sağlıklı bir su kaynağı olamaz. Havadan yoğunlaştırma yoluyla elde edilen sular saf suya yakındır, neredeyse hiç mineral içermez. Bunun insan vücuduna pek yararı yok. Bir nevi klima suyu.

• Mineral açıdan fakir ve sağlıksız bir su olacağını düşünüyorum.Ayrıca bölgede nem varsa su sıkıntısı yoktur.Arabistan'da kimse bu bisiklete güvenipte yola çıkmaz mesela.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yalnız dikkat etmemiş kimse. Hiçbir arıtma işlemi uygulanmıyor. Egzoz gazından oluşan CO2'nin ya da diğer kimyevi maddelerin buhar haliyle de karşılaşılabilir.

• vay be, havadan nem kapıyor

• Tadı imamın abdest suyu gibi olacaktır,hatta tatsız tutsuz olacaktır büyük ihtimalle;mineralsiz bi sudan ne bekliyorsunuz ki sonuçta,proje güzel fakat ürettiği şey tam anlamıyla su olarak nitelendirilemez

• quote:

Orijinalden alıntı: DraGonS

Pet şişe yerine cam şişe olsa iyi olurmuş. Malum su + pet + güneş = kansorejen madde.

şişeyi koyduğun yeri bir kutu bölme içinde yaparsın olur biter.

sağlıklı olsun istiyorsan cam şişe koyarsın olur biter.

cam şişe de koysan plasitk de koysan içtiğin suda o camdan da partiküller olacak maalesef.

en az zararlısı cam tabi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: doctor_bey

Tadı imamın abdest suyu gibi olacaktır,hatta tatsız tutsuz olacaktır büyük ihtimalle;mineralsiz bi sudan ne bekliyorsunuz ki sonuçta,proje güzel fakat ürettiği şey tam anlamıyla su olarak nitelendirilemez

Uzun yolculukta susuz kalırsan görürüm ben seni.Bulduda bunuyor.
    Bukadar saçma bir düşünce olamaz yahu ürettiği su değilmişmiş içmede susuzluktan gidiver ozaman

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr. Kayaba Akihiko -- 20 Kasım 2014; 11:21:18 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.