Şimdi Ara

ABD'de kırsal alana internet sunmak için radyo ve lazer dalgalarından faydalanılıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
477
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• ABD'de kırsal alana internet sunmak için radyo ve lazer dalgalarından faydalanılıyor

Şehir merkezlerinde uygun kurulum alanları olduğu için insanlara mobil iletişim altyapılarını sunmak çok kolaylaşmış durumda. Ancak kırsal alan sözkonusu olduğunda kapsama alanları da epey daralıyor. 

Son dönemde en ücra noktalara kadar baz istasyonu veya fiber kablo götürmek yerine bir noktadan yapılan kablosuz ağ iletişiminin kapsamını artırarak bu ücra noktaları da kapsama alanına almak konusunda önemli gelişmeler yaşanıyor. Bunlardan birisi ABD'de test sürecinde. 

ABD'de operatörler kırsal alana kablosuz internet imkanı sunmak için lazer ışınları ve radyo dalgalarını bir arada kullanıyor. Bu sayede kablosuz sinyaller 2Gbps veri aktarım hızlarına olanak tanıyacak şekilde 10km mesafeye kadar ulaştırılabiliyor. 

Projede altyapıyı ise bu alanda uzman olan AOptix firması üstlenmiş. Firma bu ik teknolojiyi paralel bir şekilde kullanarak yüksek mesafeler elde etmeyi başarmış. Bu teknoloji ayrıca Nijerya'da da deneniyor. Teknolojinin en önemli faydasının fiber kablo masrafının azaltılması olduğu belirtiliyor. Elbette fiber kablolar üzerinden daha hızlı veri aktarımları sağlanıyor. 

İki teknolojinin birarada kullanılması her birinin zayıf kaldığı noktaların aşılmasını da sağlıyor. Örneğin lazer ışınları sis engellerken radyo dalgaları yoluna devam ediyor. Veya radyo dalgaları yağmur tarafından zayıflatılırken lazer ışınları yoluna devam ediyor. Böylece süreklilik sağlanıyor. 

AOptix hali hazırda teknolojiyi geliştirmeye devam ediyor. Gelecekte teknolojinin 4Gbps üzerindeki hızlara ulaşılması bekleniyor. Firma aslında bu teknolojiyi daha gelişmiş bir şekliyle Pentagon için geliştirmişti. Kurum bu sistem ile yer birimleri, insansız hava araçları ve jet uçakları arasında veri aktarımı sağlıyor. Ayrıca Nasdaq borsasında ve Meksika'daki baz istasyonlarını birbirine bağlamakta AOptix teknolojileri kullanılacak.  

• Linkini telekoma yolladım.

Bizimkilerde 16 mbite kadar desin hala yada sınırısız akk 50 gb
  • Radyo iyi güzelde optik biraz sıkıntılı !

• Bizde şehir merkezinde 300Kb/s.

• türkiyede nezaman akk biter bunlar yaygınlasır yoksam zor abi..

• Fiber kablo o kadar da maliyetli değil diye biliyorum

• Steam den satın aldığım oyunları indirmek için ay sonunu bekliyorum
  • Sisli bir günde yağmur yağarsa
  • Türkiye'de ise büyükşehirlerin ara sokaklarında internet yok bırak kırsalı

• Bence gayet güzel bir proje.Ama nem oranı yüksek yerde maalesef kullanılamaz..

Fiber optik kablonun metresi en son 18TL civarındaydı ve sadece kablo almak ile de iş bitmiyor.Ama bu ürünün fiyatı ne kadar bilinmiyor...

Bence fiber kablo daha avantajlı.Hem hız, hem ömür, hem de maaliyet açısından

• lazer sistemini (fios) bir ara Superonline'da kullanıyordu. hatta Verizon'un 150/75 paketi vardı. keşke Türkiye'de de yaygınlaşsa.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DeepestSea

Bence gayet güzel bir proje.Ama nem oranı yüksek yerde maalesef kullanılamaz..

Fiber optik kablonun metresi en son 18TL civarındaydı ve sadece kablo almak ile de iş bitmiyor.Ama bu ürünün fiyatı ne kadar bilinmiyor...

Kablo döşeme maliyeti nedir?

• quote:

Orijinalden alıntı: interwap

quote:

Orijinalden alıntı: DeepestSea

Bence gayet güzel bir proje.Ama nem oranı yüksek yerde maalesef kullanılamaz..

Kablo döşeme maliyeti nedir?

Hocam iş sadece kablo döşemekle de bitmiyor ki.Önce kablonun nereden geçileceği hesaplanıyor (en kısa yol olması gerek) daha sonra proje çiziliyor, kazı yapılıyor, kablo döşenip üstü kapatılıyor.Ama diğer cihazdan daha az masraflı olacağı kesin.Ayrıca araya bulut girdi, yağmur yağdı, uçak geçti derdi yok.Döşenen kablonun ortalama ömrü 20-25 yıl.Eğer kablo döşenirken etrafına koruyucu madde döşerlerse 25 yılında üstünde ömrü vardır

• Herkes şikayet ediyor ama ben son zamanlardır ttnet'ten oldukça memnunum,bu yorumuda aşağıda ttnet'in hızından şikayetçi olan arkadaşlar için yaptım.

Projeye gelirsek hızları artırılabilirse çok güzel olur,yaygınlaşması da iyi olacaktır

• doctor_bey D kullanıcısına yanıt
    ok

Önce akk kaldırsınlar
  • Shamshiel kullanıcısına yanıt
    Kabul edin eskisinden daha iyiler,burda firmayı savunmuyorum ama en azından geliştiler

• doctor_bey D kullanıcısına yanıt
    Hiç geliştiklerini görmedim.
  • biz türkiyenin göbeğinde hala bağlantı kopma problemi yaşıyoruz
  • Akk kalkıp fiyatlar azalmalı. Hız da iyilestirilmeli. Yoksa bizim internetler bunların yanında çöp

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Shamshiel kullanıcısına yanıt
    Akk konusunda haklısınız fakat hız konusunda cidden bi gelişme var,uçtuğumu hissediyorum,önceden böyle değildi;en azından benim yaşadığım yerde ciddi bi gelişme var

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.