Şimdi Ara

Bilgisayarlar artık resimleri yazılı olarak tanımlayabilecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
307
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Bilgisayarlar artık resimleri yazılı olarak tanımlayabilecek

Yapay zeka konusunda son dönemde önemli çalışmalar yapılıyor ve bunları robot araştırmalarına kaynak yapan Google en fazla öne çıkan firmaların başında geliyor. Firmanın yeni çalışması ise farklı bir alana yoğunlaşıyor. 

Google ve Stanford Üniversitesi tarafından yapılan çalışma kapsamında bilgisayarların görüntüleri tanıyarak yazılı hale de tanımlamasını yapabilmesi sağlandı. Bunun için görüntü tanıma ve doğal dil işleme sistemleri biraraya getirilerek daha gelişmiş bir sistem elde edildi. 

Örneğin daha önce bir fotoğrafta bilgisayar motorsiklet ve sürücü tanımlaması yaparken, şimdi ise çamurlu bir yolda motorsiklet kullanan bir kişi olarak tanımlamayı yazıya dökebiliyor. Yeni sistem önceki sistemlere göre iki kat daha akıcı etiketleme yapabiliyor. 

Henüz ilk aşamalarda olduğu için arka plandaki nesnelerin sayısına ve ayrıntısına göre hata yapma oranı da artıyor. Bazen sistem resimle ilgili çok alakasız şeyler anlatabiliyor. Ancak daha çok resim ve daha büyük veri paketleri ile çalışarak resim tanımlamalarındaki doğruluk oranının artırılması planlanıyor. 

Bu araştırmaların özellikle yapay zeka ve arama teknolojilerinde faydasının olacağı belirtiliyor. Örneğin bir robotun kamerası ile taradığı alanlardaki nesneleri anlatabilmesi veya Google'da resim araması yaparken tanımlamalar yoluyla sonuca ulaşabilmek mümkün hale gelecek.  

• Bu işin sonu hiç iyi değil gibime geliyor.

• aha buraya yaziyorum. insandan ustun gercek manada ilk yapay zeka ve muhtemel skynet googlein elinden cikacak. bu konuda en buyuk altyapiya, tecrubeye ve yatirima sahip firma google.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • James Cameron benim demiştim ama sakalımız yok ki sözümüz dinlensin. Ne yapacaksınız yapay zekayı. İnsana değer vermezler ama yapay zeka yaratmaya çalışırlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: darkaura

aha buraya yaziyorum. insandan ustun gercek manada ilk yapay zeka ve muhtemel skynet googlein elinden cikacak. bu konuda en buyuk altyapiya, tecrubeye ve yatirima sahip firma google.

Saat geç olmuş sütünü iç yat Kendini fazla kaptırma böyle şeylere...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Orijinali geçebilirsiniz ama asla onun gibi olamazsınız

• quote:

Orijinalden alıntı: pesmanyax

quote:

aha buraya yaziyorum. insandan ustun gercek manada ilk yapay zeka ve muhtemel skynet googlein elinden cikacak. bu konuda en buyuk altyapiya, tecrubeye ve yatirima sahip firma google.

Saat geç olmuş sütünü iç yat Kendini fazla kaptırma böyle şeylere...

ignorance is bliss diye bosuna soylememisler. sayet zengin %10un icinde degilseniz, yada ergen %30un, son 30 senedir dunya ekonomisi hizla buyudugu halde neden gelir seviyenizin cok degismeden ayni yerlerde dolandigi konusunda en ufak fikriniz olmadigini tahmin ediyorum. robotlasma ve otomasyon cokdan basladi. insan ustu gercek yapay zekaya gelene kadar su an mevcut olan yapay zekalar bile hizla geliserek zenginliginizin baska kanallara akmasina neden oluyor. neyse icinizi daha fazla karartmiyim. bazi seyleri bilmemek daha iyi. sizin kafanizi yasamak icin dunyanin parasini harcayan insanlar var.

• Google ismini duyunca ayaga kalkip saygi durusunda durmak gerekir..

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 1myst

quote:

Orijinalden alıntı: fthkn

James Cameron benim demiştim ama sakalımız yok ki sözümüz dinlensin. Ne yapacaksınız yapay zekayı. İnsana değer vermezler ama yapay zeka yaratmaya çalışırlar.

Yapay zeka ve robotlar insanları refaha kavuşturacak teknolojiler. İnsana değer vermezler diye bir şey söz konusu bile değil. Üretimde robotların rolü ne kadar çok artarsa emekçi insan o kadar azalacak. Bu, teknolojinin gelişmesinin getirdiği doğal bir sonuç. Tabii ortadoğuda insana değer verilmesini beklemekte ayrı bir mesele.

bende uzun sure ayni gorusu savunuyordum. taa ki yakin zamanda otomasyonla gelir seviyesinde olusan ucurumu gorene kadar. son 30 yildir dunya ekonomisinde daha once hic gorulmemis bir hadise yasaniyor. dunya ekonomisi buyumeye devam ediyor ama buna ragmen orta sinifin gelir seviyesinde hic bir degisim yok. ayni noktada duruyor. yani surekli yeni zenginlik olusuyor ama bu orta ve alt gelir seviyesine ulasmiyor. buna karsin ust gelir seviyesi inanilmaz, akla zarar boyutlarda zenginlesmekde. hele amerikada olay oyle uc boyutlara gelmis durumdaki, tepedeki %20lik kesim, tum ulkenin zenginliginin %85ine sahip. geri kalan %15i ulkenin %80i paylasiyor. aslinda %20lik bir kismin bu kadar zenginlesmesi durumu ele veriyor. otomasyon ve robotlasma verimliligi artiriyor, toplam zenginlik artiyor. ama bunun yaninda dusuk vasifli islere olan gereksinimi ortadan kaldiriyor. su an avrupada bizim 100kisi ile calistirdigimiz fabrikayi 10 kisi ile yurutuyorlar. o 10 kiside depocu bekci falan. tum uretimi, paketlemesine kadar makinalar otomatik yapiyor. bu sebeble bu makinalarin tasarimini, bakimini yapan, sirklerin yonetim kadrolarinda bulunan vasifli kesim zenginlesirken, %80lik vasifsiz kesmin is alanlari surekli daralmakta. dikkat ederseniz avrupada bazi ulkelerde gencler arasindaki isssizlik %25lere varmis durumda.

simdi benim esas cekincem ilerde yapay zekalar dahada gelisip insanlarin yaptigi ofis islerini, hatta tasarim bakim ve yonetim islerinide daha verimli yapmaya basladiklarinda ne olacagi. bu durumda %20 degil, %1 hatta binde 1 lik makinalarin kontrolunu elinde bulunduran kesim cok cok zenginlesirken insanligin geri kalanina hic bir ihtiyaclari kalmiyacak. savunmadan, uretime her ihtiyaclarini makinalar karsilayabilcek. iste o zaman bir suru bilim kurgu filmine konu olmus distopik bir gelecek ortaya cikacak.

• İnsana değer veriliyor mu? Sosyalist bir uyanış olmadan hiçbir şey iyi olamaz.

• Robotlar için faydalı teknoloji

Robotlar yaygınlaşınca, insanoğlunun hiç bir değeri kalmayacak.

İnsan dokusuna sahip Robotlarla evlenen insanlar göreceğiz.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: 1myst

quote:

Orijinalden alıntı: fthkn

James Cameron benim demiştim ama sakalımız yok ki sözümüz dinlensin. Ne yapacaksınız yapay zekayı. İnsana değer vermezler ama yapay zeka yaratmaya çalışırlar.

Yapay zeka ve robotlar insanları refaha kavuşturacak teknolojiler. İnsana değer vermezler diye bir şey söz konusu bile değil. Üretimde robotların rolü ne kadar çok artarsa emekçi insan o kadar azalacak. Bu, teknolojinin gelişmesinin getirdiği doğal bir sonuç. Tabii ortadoğuda insana değer verilmesini beklemekte ayrı bir mesele.

bende uzun sure ayni gorusu savunuyordum. taa ki yakin zamanda otomasyonla gelir seviyesinde olusan ucurumu gorene kadar. son 30 yildir dunya ekonomisinde daha once hic gorulmemis bir hadise yasaniyor. dunya ekonomisi buyumeye devam ediyor ama buna ragmen orta sinifin gelir seviyesinde hic bir degisim yok. ayni noktada duruyor. yani surekli yeni zenginlik olusuyor ama bu orta ve alt gelir seviyesine ulasmiyor. buna karsin ust gelir seviyesi inanilmaz, akla zarar boyutlarda zenginlesmekde. hele amerikada olay oyle uc boyutlara gelmis durumdaki, tepedeki %20lik kesim, tum ulkenin zenginliginin %85ine sahip. geri kalan %15i ulkenin %80i paylasiyor. aslinda %20lik bir kismin bu kadar zenginlesmesi durumu ele veriyor. otomasyon ve robotlasma verimliligi artiriyor, toplam zenginlik artiyor. ama bunun yaninda dusuk vasifli islere olan gereksinimi ortadan kaldiriyor. su an avrupada bizim 100kisi ile calistirdigimiz fabrikayi 10 kisi ile yurutuyorlar. o 10 kiside depocu bekci falan. tum uretimi, paketlemesine kadar makinalar otomatik yapiyor. bu sebeble bu makinalarin tasarimini, bakimini yapan, sirklerin yonetim kadrolarinda bulunan vasifli kesim zenginlesirken, %80lik vasifsiz kesmin is alanlari surekli daralmakta. dikkat ederseniz avrupada bazi ulkelerde gencler arasindaki isssizlik %25lere varmis durumda.

simdi benim esas cekincem ilerde yapay zekalar dahada gelisip insanlarin yaptigi ofis islerini, hatta tasarim bakim ve yonetim islerinide daha verimli yapmaya basladiklarinda ne olacagi. bu durumda %20 degil, %1 hatta binde 1 lik makinalarin kontrolunu elinde bulunduran kesim cok cok zenginlesirken insanligin geri kalanina hic bir ihtiyaclari kalmiyacak. savunmadan, uretime her ihtiyaclarini makinalar karsilayabilcek. iste o zaman bir suru bilim kurgu filmine konu olmus distopik bir gelecek ortaya cikacak.

Hımm. Bak şimdi. Yukarıdaki arkadaşın yazdığı da, senin yazdığın da doğru. Evet zor ve para kazandırmayan vasıfsız işleri makinalar yapacak. Bu zaten kaçınılmaz bir gelecek. Bunu durdurmanın bir yolu yok. Belki 3. Dünya savaşı falan.
    Peki vasıfsız işleri makinaların yapması, haksız yere çok çalışıp az kazanan vasıfsız elemanlara yarar mı sağlayacak zarar mı? Şimdi işlerini kaybedecekler kesinlikle orası bir gerçek. Fakat insan gücüyle çok masraflı yapılan birçok işten edilecek tasarruflar ile sosyal devletler (ya da vatandaşını düşünen devletler diyelim) bu fonları, sosyal güvenlik gelişimlerine yatırıp, mesela işsizlik maaşlarını arttırabilirler. Böylece hiç çalışmadan birçok insan yaşayabilir.
    Bu da insanlar hiç çalışmadan yaşayabilmeli mi sorusunu getiriyor? Bence yaşamamalı ve bir şekilde o vasıfsız insan güruhu yok olmalı.
    Makinalar çalışıp, insanlar çalışmadan maaşa bağlanınca dünya üzerinde sadece kambur olan çok büyük kitleler ortaya çıkacak (bizim yeşil kartlı çoğunluğu akapeli, gereksiz, kamburumuz ya da doğuda yiyip, içip, vergi vermeyen bir de dağa çıkıp adam öldüren T.C. kimlikli vatan hainleri gibi). Bunlar yatıp, göbek kaşıyıp devletten maaş alacak. Neden? Ne gerek var? Bu durumda ya bu kitleler ve çocukları vasıflı olmaya yönlendirilecek, ve makinaların artmasıyla oluşan yeni iş imkanlarına sevk edilecekler, ya hiçbir önlem alınmadan, öylece yatmalarına izin verilecek, ya da yok edilecekler. Yok edilmeleri her ne kadar vahşice dursa da, İnsanlık adına doğru olacaktır. Evet sonunda yine kazanan vasıflı azınlık olacaktır ama bu belki de böyle olması gerektiği içindir. Dünyanın sürekli artan insan nüfusunu ne kadar daha besleyebileceği konusunda da ciddi endişeler olduğunu unutmamak lazım. Eğer vasıfsız kuru kalabalık yok edilirse ya da doğal yollardan yok olmalarının önü açılırsa (açlık, sefalet, sürgün, eğitim, gelişim ...) filmlerdeki distopik gelecek de yaşanmaz. Belki büyük savaşlar ancak bu geleceği yaşatabilir.
    Neticede, gelecekte makinaların insanların işlerini yapacağı kesin ve bundan kaçış yok. Buna karşı çıkmak manasız. Otomasyonla hızlanan ve maliyetleri düşen endüstri, evet zengin, fakir uçurumunu büyütecek ama çok daha büyük fırsatlar için ortam yaratacak. Belki başka dünyaların keşfi, belki yakın gezegenlerde kolonizasyon, belki mevcudu korumak konusunda daha ileri teknolojilerin keşfi, belki insanlık adına bugün yapılması imkansız gözüken çok büyük sağlık, seyahat, eğlence ... projelerinin yapılabilme imkanı.
    O yüzden geleceği ve gelişimi bütün olumsuz yanlarına rağmen desteklemek lazım. Muhafazakarlığın ve tutuculuğun, bilim ve teknolojiden, serbest düşünceden, mizahtan korkmanın dünayaya hiçbirşey kazandırmadığını aksine geri getirilmesi imkansız birçok değeri kaybettirdiğini akape dünya aleme kanıtladı.

• Fazla teknolojinin zararlı hatta çok tehlikeli olduğunu düşünüyorum hiç bir insanın oyuncak olmasını ezilmesini istemem hele ki bir makina tarafından. Ha günümüzde ya da daha eskiden insanlar ezilmiyor muydu eziliyordu bunu desteklediğimi söylemedim ama ilerleyen teknoloji tamamen insanlığı ortadan kaldırabilecek seviyeye doğru yakınlaşıyor. Robotların hayatın heryerinde olduğunu yaşamımızı kolaylaştırdığını kendi fikirlerine sahip olmaya başladığını bir düşünsenize. Komik olacak ama makina isyanı çıkarsa ne yaparız kendimizi neyle nasıl savunuruz. Zararlı yazılımların makinaları kontrol etmeyeceğinin garantisini kim verebilir?

• quote:

Orijinalden alıntı: camoka5

Eğer vasıfsız kuru kalabalık yok edilirse ya da doğal yollardan yok olmalarının önü açılırsa (açlık, sefalet, sürgün, eğitim, gelişim ...) filmlerdeki distopik gelecek de yaşanmaz.

aclik sefalet zaten bunlar distopik gelecegin tanimlari degilmi. fazla acimasiz yaklasmissiniz. ama bir noktada haklisiniz sonucu ne olursa olsun gelisimin onunde durulamaz. otomasyonu ve robotlasmayi red edemezsiniz. siz yapmazsaniz yapan bir baskasi sizi rekabetin disina iter, daha buyuk bir facinanin icine suruklenirsiniz. disopik gelecegin onune gecebilcek faktor ne olur; kaynaklarin bir anda cok yuksek miktarda artmasi olabilir, yildizlar arasi yolculugu kolaylastirip pek cok farkli kaynaklardan faydalandigimizda mumkun olabilir mesela. gene zenginle fakir arasinda bir ucurum olur ama zengin kaynaklar herkeze yeteceginden kimse altda ezilmez. tabi boyle bir seye ulasmamiz yakin gelecekde mumkun gozukmuyor. yada almanya japonya gibi nufusun sayisini sabitleyip, nicelige degil nitelige agirlik verilir. almanlar mesela cok fazla sayida cocuk yapmazlar. hatta aile basina ortalamalari 2nin bile altinda olabilir. tam emin degilim. lakin yetistirdikleri cocuklar icin cok fazla emek harcarlar. hatta duvarlarinda yuksek lisans diplomasi asili oldugu halde kariyerlerini birakip, kendini cocuklarini yetistirmeye adamis anneler gorebilirsiniz (buna bizzat sahit oldum). yani az sayida ama cok daha vasifli insan yetistirmek tum mesleklerin ve uretimin makinalara gectigi bir gelecekde duzgun bir toplum yapisinin anahtari olabilir. netekim makinalar uretimde verimliligi ne kadar artirirlarsa artirsinlar, kullilabilcek kaynaklar sinirli. nufus artisi dursa bile dunyanin su anki nufusu uzun sureler destekliyebilcegi supheli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi darkaura -- 21 Kasım 2014; 16:35:45 >

• (*) kuantum bilgisayar ve sonrası, DECCAL ( bilimsel kurgu )http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=88250982

• quote:

Orijinalden alıntı: playstyle

(*) kuantum bilgisayar ve sonrası, DECCAL ( bilimsel kurgu )http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=88250982

ilginc bir yazi ama teknolojinin tum sorunlari cozup, yeryuzu cennetini yaratacagina inanmiyorum. sorun teknolojinin yapabilceklerinde degil, insanin dogasinda. insan ozunde bencil, rekabetci, yakin cevresi disindakilere karsi acimasiz bir tur. insanin dogasi, dunya algisi farkli olsa su ankj teknoloji bile yeryuzu cennetini kurmaya yeter. sadece amerika kitasinda cope atilan yiyecekler afrikadaki aclari kac kere doyurmaya yeter. teknoloji sadece insanin yapabilceklerinin kapasitesini artiriyor, olmayan imkanlar sunuyor ama insan bunu iyiligine kullandigi kadar kotulugunede kullaniyor. bazen basitce cozulebilcek sorunlari korkularinin ve parayonalarinin esiri olup derin yaralar haline getirebiliyor. her ne kadar insan akli artik tanrisal seviyede bilgilere ve teknolojilere ulassada, toplumsal olarak bunlari hala ilkel memeli icguduleriyle kullaniyor. sorunun gercek kaynagi iste burda.

• Yine Google

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.