Şimdi Ara

LYS-5 İNGİLİZCE SORU ÇÖZÜM VE YARDIMLAŞMA KONUSU

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
200
Cevap
22
Favori
7.380
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Çok sıkıldığımı hissettiğim şu günlerde, birkaç dil öğrencisi arkadaşımın bana soru getirmesinden sonra yabancı dil sorusu çözmeyi özlediğimi fark ettim. Bu nedenle 3 yıl önceden kalma bazı soru kitaplarını kurcalayıp soru çözmeye başladım. Lakin bu şekilde soru çözmek çok boş hissettiriyordu, bu nedenle de buraya bu konuyu açıyorum.

Bu konuda İngilizce yabancı dil sınavına hazırlanan siz kardeşlerimin sorularını çözüp açıklamaya çalışacağım. Çözemediğiniz, takıldığınız sorular hakkında bu konu altında tartışalım. Amacım öncelikli olarak sizlerden gelen sorulara cevap vermek olsa da diğer bir yandan da herkesin fikrini ortaya koyduğu bir konu olsun istiyorum :)

Ben kimim?

Öğretmen değilim arkadaşlar. Lakin LYS-5 konusunda fazlasıyla uzmanlaştığımı düşünüyorum. Üzerinden bir süre geçmiş olsa da, tekrar ayak uydurmak sıkıntı olmayacaktır. Şu anda LYS-5 sınavında 79 doğru 1 yanlış yaparak kazandığım İstanbul Üniversitesi - İngilizce Mütercim Tercümanlık bölümünü okuyorum ve üçüncü sınıfım. Diğer yandan 23 Studios ile çalışıyor ve Türkçe çıkan oyunlara ben de imzamı atıyorum :)

Sorularınızı bekliyorum :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elessar Eredhian -- 14 Kasım 2014; 2:48:10 >

• Niye Boğaziçi çeviribilim değil de İ.Ü?YGS niz mi kötüydü?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Uçan Urfalı

Niye Boğaziçi çeviribilim değil de İ.Ü?YGS niz mi kötüydü?

Aynen hocam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Elessar Eredhian

quote:

Aynen hocam.

Türkçeden kaç net yapmıştınız
  • quote:

quote:

quote:

Aynen hocam.

3 ya da 4'tü sanırım tam hatırlamıyorum :)
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Aynen hocam.

3 Net mi? neden öyle hocam yau?

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Aynen hocam.

3 ya da 4 yanlışım vardı hocam, yanlış yazmışım kusura bakma

edit: 36 doğru 4 yanlışmış tam olarak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elessar Eredhian -- 13 Kasım 2014; 22:10:58 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Aynen hocam.

3 ya da 4 yanlışım vardı hocam, yanlış yazmışım kusura bakma

edit: 36 doğru 4 yanlışmış tam olarak

Tebrikler hocam darısı benim başıma

• hocam hazırlık okudum, kağıt üzerinde ingilizcem fena değil ama bu sınav senesi yüzünden biraz erzurum ingilizcesine döndüm.
    74-75 yapmak istiyorum, nasıl çalışılır lys5e ne kadar çalışılır
    ygs 1k 2k 3k gelirse kaç net yapmalı ilk 100 için dilde.
  • Forumda dilci yok ki hocam. Ben de 3 sene uni okuyup birakip Bogazici Ceviribilim icin hazirlaniyorum, insallah olacak. sizin bolumunuz de iyiymis tebrik ederim netlerinizi atabilir misiniz acaba?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: logarithm

hocam hazırlık okudum, kağıt üzerinde ingilizcem fena değil ama bu sınav senesi yüzünden biraz erzurum ingilizcesine döndüm.
    74-75 yapmak istiyorum, nasıl çalışılır lys5e ne kadar çalışılır
    ygs 1k 2k 3k gelirse kaç net yapmalı ilk 100 için dilde.

Puanzadan hesapla.
  • LYS-5 'ten hazırlanan biri olarak bu konuyu görmek beni mutlu etti. Çok soru atarım ben buraya
  • @Kitsune

Doğrudur pek yok :) Ama artık ne çıkarsa toplamak istedim burada :) Bir ya da iki fark etmez :) Ayrıca 36-4 Türkçe, 35-5 Sosyal (ki 4'ü felsefedir ) 15'e 5 de Mat vardı bende. Dil 79'a 1'di. O 1 de son soru. Aceleye geldi biraz Üç sene nerede okudun :)

@Fairy Tail

Bekliyorum soruları

@logarithm

Öncelikle gramerde en ufak eksiğiniz olmayacak her şeyi yalayıp yutacaksınız. Ama vaktinizi gramer çalışarak öldürmemeniz gerek. Öte yandan bol bol kelime ve paragraf testi çözmek işinize yarayacaktır. Kelime ve paragraf soruları bence sınavdaki en belirleyici kısımlar. Buraları yapan gerisini de yapar diye düşünüyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elessar Eredhian -- 14 Kasım 2014; 2:44:04 >

• quote:

@Kitsune

Doğrudur pek yok :) Ama artık ne çıkarsa toplamak istedim burada :) Bir ya da iki fark etmez :) Ayrıca 36-4 Türkçe, 35-5 Sosyal (ki 4'ü felsefedir ) 15'e 5 de Mat vardı bende. Dil 79'a 1'di. O 1 de son soru. Aceleye geldi biraz Üç sene nerede okudun :)

@Fairy Tail

Bekliyorum soruları

@logarithm

Öncelikle gramerde en ufak eksiğiniz olmayacak her şeyi yalayıp yutacaksınız. Ama vaktinizi gramer çalışarak öldürmemeniz gerek. Öte yandan bol bol kelime ve paragraf testi çözmek işinize yarayacaktır. Kelime ve paragraf soruları bence sınavdaki en belirleyici kısımlar. Buraları yapan gerisini de yapar diye düşünüyorum

Hocam sozel netleriniz gayet iyi, okul puaniniz mi kirikti yoksa Bogazici icin mi yetmedi acaba? Cunku benim hesapladigim netlere benzer baya.(bir tek matematikten 24 net falan hesapladim) bi sene Eskisehirde okumustum iki sene de Japonca Ogretmenligi okudum

• Gramer çalışmak için kaynak olarak ne önerirsiniz? İngilizce/Türkçe fark etmez güzel olsun yeterli

• Mesajım bulunsun, ingilizce'den de gireceğim bir sayısalcı olarak.
  • @Kitsune

Benim girdiğim sene ÖSYM sistemde birçok değişiklik yaptı. Üstüne bir de dil sınavı YGS'ye göre daha kolay olunca YGS'nin değeri çok yükseldi. Ben bir sene önce veya bir sene sonra girsem Boğaziçi'ne kesin girerdim ama sistemin kurbanı oldum biraz. Hala sinirliyim ÖSYM'ye ama olan oldu artık yapacak bir şey yok maalesef.

@Mad_Jak

Sıfırını tek başına bulmanız neredeyse imkansız gibi bir şey ama ikinci el bulabilirsiniz belki. YDS Yayıncılık'tan Excellence ya da Performance serisi grammar kitabını tavsiye ederim.
  • Hocam şöyle bir sorum olucak C gibi geliyor ama emin değilim.

Experts and officials believe that an
    outbreak__ epidemic diseases or severe
    climatic conditions could have an adverse
    impact ___ the Anatolian wild sheep
    population.
    A) in/of
    B) over/through
    C) of/on
    D) by / into
    E) from / at
  • quote:

Orijinalden alıntı: trexer55

Hocam şöyle bir sorum olucak C gibi geliyor ama emin değilim.

Experts and officials believe that an
    outbreak__ epidemic diseases or severe
    climatic conditions could have an adverse
    impact ___ the Anatolian wild sheep
    population.
    A) in/of
    B) over/through
    C) of/on
    D) by / into
    E) from / at

"have an impact"ten sonra on gelmesi lazım yani have an impact on something(bir şey üzerinde etkili olmak) şeklinde kalıbımız. Dolayısıyla ikinci boşluk on olacak, ikinci boşluğun on olduğu tek şık da C şıkkı. Cevap C'dir ama ilk boşluğa da bakalım. "...an outbreak of epidemic diseases..." de uyuyor zaten yani cevap kesinlikle C şıkkıdır

• ---- you can't see the carbon dioxide that comes out of your own body each time you exhale, you can't see the gas at dissolves into the seas.

A) Though
    B) What
    C) Just as
    D) Only if
    E) In case

Hocam a ve c şıkkı arasında kaldım fakat 2 adet zıtlık var ve just asi dığı gibi olarak çevirirsem daha uygun olacak gibi geliyor.Nefes verdiğinizde vücudunuzdan çıkan karbonidoksiti göremediğiniz gibi denizde çözülen gazlarıda göremezsiniz dersem doğru olur mu acaba ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trexer55 -- 21 Kasım 2014; 1:53:43 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.