Şimdi Ara

Bilgisayar pat diye kapanıyor :(

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
4.266
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar.1 yıldır kullanmakta olduğum Acer Ferrari 4005 wlmi mark-model notebook um kendi kendine kapanıyor.
    Kendi kendine kapanmayı biraz açayım.
    1-)Bilgisayar 3-5 saat açık kaldıktan sonra çok nadir olsada windows açıkken pat die kapanıyor.
    2-)Format atarken, cd-den boot ettikten heme sonra, bişeyler yüklüyo ya, o kısımda yada biçimlendirme kısmında. Eğer biçimlendirmeyi atlayıp kuruluma geçerse bir sıkıntı olmuor. Ama format atmadan önce bilgisayar 45-50 dk açık kaldıysa bu kapanma gerçekleşiyor.
    3-) Yine 1-1,5 saatlik kullanım sonrasında, reset atıp güvenli kipte çalıştırdığımda; çoğu zaman masaüstünü bile göremeden bilgisayar pat diye kapanıyor.

Ve bu kapanmalar hiçbir uyarı gelmeksizin oluyor. Çat diye elektriği kesiyor alet resmen.

Şunuda belirteyim, cpu sıcaklığını kontrol etmek için speedfan kullanıyorum.Şu an bilgisayarım yaklaşık 3 saattir falan açık ve nette gezmekten başka bir işlem yapmadım. Speedfanda gördüğüm derece "hd0:48 derece", "temp1:89 derece" ki bu 89 derece cpu sıcaklığı oluyor.

Bu kapanmaların sebebi bu sıcaklık olabilirmi. Fanım durmaksızın motor gibi çalışmasına rağmen, sıcaklık bu seviyelerde seyrediyor. Fanın hava üflediği yere elimi süremiyorum. Heleki bilgisayarın altına hiç dokunamıyorum.
    Yani asıl sorum bu kapanmaların sebebi sıcaklıkmıdır. Sıcaklıksa da, değilsede bunun önüne nasıl geçebilirim. Tavsiyelerinizi bekliyorum.
    İlgi ve alakanıza şimdiden teşekkür ederim...

• ????
    Yokmu kimseler.. yardım edebilecek??
  • merhaba öncelikle bilgisayarların pat diye kapanmasına bir çok neden yada unsur sayıla bilir tabiyki ısı faktörü burada sayılacaklar arasında elektirik girişini besleyen kablo dan o kablonun akımı doru bir biçimde dagıtan elemanına kadar daha bir çok şey sebep olabilir.... cihazınız bir diz üstü oldu için sizin müdahele etmenizi açıkcası dogru bulmuyorum teknik servise götürür seniz daha detaylı ölçümler yaptıra bilirsiniz.....
  • cpu fanını temizlettin mi bu arada ram slotlarında veya ekran kartı oksitlrnme olabilir
  • pardon yazını eksik okumuşum %90 cpu sıcaklığı bu soruna sebeb oluyordur buda ya işlemcinin arızalı olduğu yada soğutucusunun aşırı tozdan soğutma yapmadığı anlamına gelir
    işlemciler 90 derecede otomatik olarak kendini yani sistemi anında kapatır
  • aşırı toz bence kompressor vasıtasıyla bi temizleyin veya bi 12 veya 8 lik fanı üfletin oraya eğer kapanma olmuyorsa fandan kaynaklı oldugu kesinleşir
  • Arkadaşın makinası öyle 1 senelik değilki tozdan olamaz, teknik servise gitmeli bence.
  • 1 yıllık laptopta tozlanma normaldir.
    temizlenmesi gerekir.
    muhtemelen cpu fanı tozdan yavaş dönüyor yada duruyordur.
    iyi forumlar.
  • tabiyki cihazı tozulu ortamda kullanmışda olabilir ama 1 yıllık makine şunu sökeyim şurdan basınçlı hava vereyim bide bakmışsınız garanti gitmiş üstelik diz üstü + sorun başkada olabilir....
  • bilgisayarın çok fazla ısınmasından dolayı veya psu dan kaynaklanan bir sorun olabilir pat die elektiriği kestiğine göre
  • Arkadaşım;
    Isınma sorunu olduğu ortada.
    Aslında bu ısınma değil, soğutamama sorunu.
    Fanın çalışıyor olması veya ses çıkarması soğutma yapabildiği anlamına gelmiyor.
    Cihazın altındaki ve arkasındaki havalandırma kanallarını temizle.
    Cihaz çalışırken altından hava almasını engelleycek bir yere koyma.
    Isınma sorunu bunlara rağmen devam ediyorsa servisine göster ki garanti sorunu olmasın.
    Selamlar...
  • arkadaşım yazılanlar gibi,
    ısı ile başınız dertte laptop ların sorunu fanlardadır...
    bu genelde hepsinde böyle. ayrıca fanlarda toz birikmesiyle fanlar görevinide yerine getiremediği için bu ısınma soğutma sorunu ortaya çıkar...

laptop ları sökmek kolaydır ama.... toplamak zordur...
    bunun için en iyisi yetkili bir teknik servise götürmek en yararlısı olacaktır...
  • Önerileriniz için teşekkürler arkadaşlar. Bayramdan sonra ilk işim bilgisayarı teknik servise götürmek olacak.
    Hepinize iyi forumlar..
  • işlemcin çok sıcak bence işlemcinin üstündeki soğutucunun ayakları kırılmış olabilir. garantisi var ise bir an önce ver garantiyee
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.