Şimdi Ara

Superonline Fiber'de Youtube Sorunu Hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
4.529
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Yaklaşık bir aydır youtube üzerinden kesintisiz video izleyemiyorum. Web sitesinin yüklenmesinde, videonun açılmasında hiçbir sorun yok ancak video akışı sürekli durup/bekleyip oldukça geç devam ediyor ki hemen ardından yine akış duruyor. Superonline fiber kullanıyorum. Müşteri hizmetleri ile saatleri bulan konuşmalarımız ve testlerimiz sonucunda youtube'da (!) arıza olduğuna kanaat getirdirler. Ve sizden ricam superonline fiber kullanıp youtube videolarında sorun yaşayanınız ya da yaşamayanınız varsa birşeyler yazabilir mi? Son olarak 720p ve 1080p videolarda sorun daha çok oluyor ama 480p videolarda da sorun yaşadım.

Teşekkürler.

• stronger06 S kullanıcısına yanıt
    Ben de fiber abonesiyim ama bende sorun yok. Farklı bir browser hatta farklı bir cihazla da deneyin bakalım. Belki bilgisayara has bir problem olabilir (html5 ya da flash sorunu gibi).

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    ping sorunu gibi gözüküyor. Hız testlerinde ping kaç çıkıyor?
  • İlk önce cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

Dizüstü bilgisayarımda firefox, chrome ve IE'de denedim. Google, Comodo, Yandex ve Superonline DNS'lerini denedim. Superonline'ın kendi verdiği router ve benim bayadır kullandığım linksys router ile denedim.
    iPad'imiden superonline router ve linksys router üzerinden denedim ki onda Safariden denedim.
    Ve android cep telefonumdan standart tarayıcıdan denedim.

Hepsinde aynı sorun var. Hatta iPad ve cep telefonunda bazen youtube uygulamasını bile açmıyor. Mesela bu gün sırf deneme olsun diye Mesut Çeviğin canlı yayınını youtube üzerinden izledim. Ancak video 480p olduğu için bir kaç kere takılmanın haricinde saatlerce kesintisiz izleyebildim. Anlam veremiyorum ne olduğuna. Çalıştıra cmd yazıp tracert komutu ile youtube'a giden yolları takip ettik bir ip'de zaman aşımına uğruyor işlem. O ip'de california'ya ait. Ki muhtemelen orası da youtube'un server'ı.

Yarın birde Avea hattımın 3g'si üzerinden eş zamanlı aynı videoyu test edicem. Bakalım sonuç ne olacak. Eve teknik ekip göndermemek için kırk takla atıyor iki kelime ezberlemiş teknik bilgiden yoksun teknik destek ekibi. Çıldırtacaklar beni.

Ben de tracert demek için gelmistim ki denemissiniz

Testet@superonline.com ve hizmet@superonline.com adreslerine detaylı bir mail atip tracert ekran görüntülerini de ekleyin. Kontrol etsinler bakalim. Belki bir faydası olur. Mobil bağlantıda sıkıntı yoksa onun ekran görüntüsünü de ekleyin hatta.

DNS ne kullanıyorsun? Hangi saatlerde oluyor? (bu aralar ~17-24 arası felaket) Modemin aldigi IP adresi ile Internette gorunen IP adresin ayni mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nofearl -- 10 Kasım 2014; 19:48:35 >
  • Ayni sorun bende de var, notebook ve iphone'dan video izleyemiyorum. Arada aciyor, ama ileri geri atlama yaptigimda orada kaliyor. Dediginiz gibi site sorunsuz aciliyor ama video izleyemiyorum.

• nofearl DNS ilk başta yazdığım gibi popüler her DNS'i kullandım. Şu an Comodo DNS'i kullanıyorum. Valla saatleri pek yok ama iş çıkışı saatleri ve haftasonu daha çok oluyor. IP adresimi değiştirecek bir uygulamam yok. Sanırım aynıdır.

Pritz21 Aynen ileri geri yaptığım zaman video hiç dolmuyor.

İkinizde Superonline Fiber mi kullanıyorsunuz?
    Aynen superonline fiber, gecen ayin sonlarina dogru basladi bu sorun, artik musteri hizmetlerini aramaktan biktim, biraktim boyle :)

Superonline kendi DNS adreslerini dene. Sunucular kullandigin DNS gore sana yakin yerden sunucuya yonlendiriyor, Google ile olmamasi lazim sorun ama bir dene.

IP olayi, senin yaptigin birsey degil. Turkcell/Superonline elinde IP kalmadigi icin (butun akilli telefonlar, fiber/adsl modemler surekli bagli, surekli IP kullaniyor) senin router'in tek IP adresini dagitmasi gibi kendi icinde de NAT kullaniyor. Bu IP havuzlarina denk gelirsen yavaslik cikabiliyor.

Dedigim gibi aksamlari rezalet durumda, normalde boyle degildi, duzelecek diyorlar...

(Evet, benimde fiber)
  • quote:

Orijinalden alıntı: nofearl

Superonline kendi DNS adreslerini dene. Sunucular kullandigin DNS gore sana yakin yerden sunucuya yonlendiriyor, Google ile olmamasi lazim sorun ama bir dene.

IP olayi, senin yaptigin birsey degil. Turkcell/Superonline elinde IP kalmadigi icin (butun akilli telefonlar, fiber/adsl modemler surekli bagli, surekli IP kullaniyor) senin router'in tek IP adresini dagitmasi gibi kendi icinde de NAT kullaniyor. Bu IP havuzlarina denk gelirsen yavaslik cikabiliyor.

Dedigim gibi aksamlari rezalet durumda, normalde boyle degildi, duzelecek diyorlar...

(Evet, benimde fiber)

Pritz21 Ben de bıktım müşteri hizmetleri ile didişmekten. Ya bu sorunu bilmiyorlar ya da bilmemezlikten geliyorlar. Dostum benim için bir test yapabilir misin?
    çalıştır satırına cmd yazıp çıkan dos penceresine "tracert youtube.com" (" işareti olmadan) yazıp işlemin bitmesini bekleyebilir misin? Bende hep 17. satırda sorun çıkıyor. "istek zaman aşımına uğradı" hatası veriyor. deneyebilir misin?

nofearl bütün DNS'leri denedim. IP çakışması yok zaten NAT IP'leri Cisco router'ım üstleniyor. Mac klonlama ile kendi routerımı kullanıyorum. Senden de ricam olsun yukarıda arkadaştan istediğim testi sen de uygulayabilir misin?

12. Satira kadar geldi hocam, sonra Trace comlete dedi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Pritz21

Teşekkür ederim. Sorunlarımız aynı olmayabilir o zaman. Bende 12. satırda hata veriyordu şimdi 17. satırda hata veriyor. Çıldıracağım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: stronger06

quote:

Orijinalden alıntı: Pritz21

Teşekkür ederim. Sorunlarımız aynı olmayabilir o zaman. Bende 12. satırda hata veriyordu şimdi 17. satırda hata veriyor. Çıldıracağım.

IP cakisma mevzusu degil. Superonline Carrier-grade NAT kullaniyor.

traceroute oncesinde

nslookup youtube.com

ile hangi IP adresine cozuyor bak, daha sonra bu IP adresini pingleyip degerlerine bak.

Ayrica

nslookup youtube.com 213.74.0.1

ile superonline DNS hangi sunucya cozuyor gorebilirsin, onu da ping dene.

Biz 12-13 hop ile sunucuya ulastigimiza gore, ya DNS sunucun uzak bir sunucuya cozuyor, ya CG-NAT IP blogundasin.

• merhaba
    bu aralar sadece youtube sorun bulunmuyor tüm sitelere erişimlerde süperonline tarafında cıddı sorunlar var. ama musterı hızmetlerı bunu kabul etmıyor.
  • Şuan bu sorunu bende yaşıyorum. Çözüm bulan var mı ?
    Diğer sitelerde bir sorun yok. Sadece youtube çalışmıyor.
  • hero4262321 kullanıcısına yanıt

sorunun %100 dns... yıllar önce çözüldü...
  • quote:

Orijinalden alıntı: tutankenshta

sorunun %100 dns... yıllar önce çözüldü...

Nasıl dns oluyor?
    Wifi'ye bağlı hiç bir cihazdan giremiyorum youtube'a?

Hangi dns i kullanmalıyım?

• Ben de tt kullanan arladaşımda da sorunlu şu anda. İstatistiklerden takip ediyorum adam akıllı buffer yapmıyor bi yapıyor bi kesiliyor öyle de kalıyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • hero4262321 kullanıcısına yanıt
    bence openDNS ( 208.67.222.222,208.67.220.220 ) kullan... google dns ( 8.8.8.8,8.8.4.4 ) bunun zehirlenmesi kolay diyorlardı...http://dnsleak.com/results?token=fxpj0z3bpxjft33yhttps://www.perfect-privacy.com/dns-leaktest/
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.