Şimdi Ara

Zalman iflasa sürükleniyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
0
Favori
975
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Zalman iflasa sürükleniyor

Soğutucu, kasa ve güç kaynağı gibi bileşenlerle PC dünyasının en çok tanınan isimlerinden birisi olan Güney Koreli Zalman, iflas etme durumuyla karşı karşıya kaldı. Firma Seul Bölge Mahkemesi'ne bu hafta iflas koruma başvurusunda bulundu. Aslında Zalman'ın iflas sebebi oldukça farklı. 

Asıl olarak yuvarlak hatlı bakır işlemci soğutucuları ile popülaritesini artıran ve pek çok işlemcide yer verilen Zalman, 2011 yılında yüzde 60 hissesini robotik süpürge üreticisi Moneual'e satmıştı. 

Ancak Moneual firması yaklaşık 5 yıldır yanlış gelir raporları ve naylon faturalarla şişirilmiş ihracat raporları ile yetkili makamları yanıltıyor ve toplamda 2.9 milyar doları vergilerden kaçırmaya çalışıyordu. Zalman'ı satın aldıktan sonra da buradan gelen gelirleri maliyetleri idare edebilmek için kullandı. 

Firma geçen yıl 1.16 milyar dolar gelir ve 100 milyon dolar faaliyet karı elde etmiş ve istikrarlı büyüme görüntüsü olan bir firma olarak kabul edilmişti. Moneual'ın bu faaliyetleri ise geçen ay Güney Kore Endüstri Bankası'na ödenmesi gereken 458 milyon dolarlık borcu ödeyememesi ve tasfiye kararı istemesi ile ortaya çıktı. 

Gelen bilgilere göre şirketin patronu ve iki başkan yardımcısı uzun süredir bu dolandırıcılık sistemini yönetiyordu ve aslında 3-4 yıl içerisinde sadece 916 milyon dolar gelir elde edilebildi. Masraflar ise bankalardan alınan 614 milyon dolarlık kredi ile ödendi. Bu dönemde zimmete para geçirme olayları tavan yaptı. 

Bu naylon fatura olaylarından haberi olan çalışanların bir kısmı istifa ederek ayrıldı. Diğerleri ise denetime girmeme ve okul ödemeleri gibi rüşvetlerle sessiz kalmayı tercih etti. Olay açığa çıktığında ise firmanın patronu ve iki yönetici tutuklanırken, 13 orta seviye yönetici hakkında da soruşturma başlatıldı.

Güney Kore gümrük komisyonu ile finansal denetim komisyonu Moneual ve Zalman firmalarını incelemeye başladı. Dolandırıcılık dışında başka yönetmeliklerin ihlal edip edilmediği araştırılıyor. Ayrıca yanlış gelir raporlarına dayanarak bankaların neden bu kadar yüklü kredi verdikleri de araştırılıyor. Olayın Güney Kore tarihindeki en büyük şirket dolandırıcılıklarından birisi olduğu ifade ediliyor. Zalman'ın durumunun ne olacağı ise bilinmiyor.  

• Haberı okurken Türkiye deki herhangi bir şirket haberi gibi hissettim..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yazık olmuş, kalite / fiyat oranı yüksek iyi ürünleri var. Umarım tamamen kapanmaz.

• adam hisseleri satmış zaten çoğunu...

• Alt-orta segmentteki F/P boşluğunu dolduran çok güzel ürünleri var, umarım tarihe karışmaz.
    Tamamen kapanacağını sanmıyorum gerçi, muhtemelen el değiştirecek.
  • İflas etmesine üzüldüm. Rekabet ve çeşitlilik her zaman iyidir.

• Kore'li firmaların batmasına hiç üzülmem.

• Çok kaliteli bir marka değildi ama bazı ürünlwri tercih edilebilir kalitedeydi.Açıkçası pek de üzülmedim

• Umarım cooler master ve ya thermaltake bünyesine katar ve yoluna devam eder

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Açıkçası bizim zamanımızda oc işleri daha meşakkatliydi,ekran kartlarının soğutucuları yetmiyordu,zalman ekran kartları için özel soğutucular bakır bloklar fanları vs. çıkartıyordu,bende ozamanlardan tanıştım,2007-8 gibi o sıralarda da işlemci soğutucuları vardı,neydi mesela 9500-9700 vs. gibi işlemci soğutucuları vardı,saf bakır petekler borular vs. zaten pek rakibi yoktu bu yıllarda,zaten bu oc pazarı daraldı artık ekran kartlarında özel soğutma geliyor,su soğutmalı işlemci soğutucuları ucuzlamış tak kullan modundalarken zalman ayak uyduramadı,sonuçta böyle oldu,çoğu yeni üye zaten bilmiyordur,o yüzden yorumları yadırgamamak lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OrcunFix -- 7 Kasım 2014; 14:13:00 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Python

Açıkçası bizim zamanımızda oc işleri daha meşakkatliydi,ekran kartlarının soğutucuları yetmiyordu,zalman ekran kartları için özel soğutucular bakır bloklar fanları vs. çıkartıyordu,bende ozamanlardan tanıştım,2007-8 gibi o sıralarda da işlemci soğutucuları vardı,neydi mesela 9500-9700 vs. gibi işlemci soğutucuları vardı,saf bakır petekler borular vs. zaten pek rakibi yoktu bu yıllarda,zaten bu oc pazarı daraldı artık ekran kartlarında özel soğutma geliyor,su soğutmalı işlemci soğutucuları ucuzlamış tak kullan modundalarken zalman ayak uyduramadı,sonuçta böyle oldu,çoğu yeni üye zaten bilmiyordur,o yüzden yorumları yadırgamamak lazım.

+1
  • Firmanın batması çalışan insanlar için kötü olur....

• quote:

Açıkçası bizim zamanımızda oc işleri daha meşakkatliydi,ekran kartlarının soğutucuları yetmiyordu,zalman ekran kartları için özel soğutucular bakır bloklar fanları vs. çıkartıyordu,bende ozamanlardan tanıştım,2007-8 gibi o sıralarda da işlemci soğutucuları vardı,neydi mesela 9500-9700 vs. gibi işlemci soğutucuları vardı,saf bakır petekler borular vs. zaten pek rakibi yoktu bu yıllarda,zaten bu oc pazarı daraldı artık ekran kartlarında özel soğutma geliyor,su soğutmalı işlemci soğutucuları ucuzlamış tak kullan modundalarken zalman ayak uyduramadı,sonuçta böyle oldu,çoğu yeni üye zaten bilmiyordur,o yüzden yorumları yadırgamamak lazım.

Yazının yarısın bile okumadığın ne kadar belli. Yaptığı soğutucularla falan alakası yok işin, ortak firma dolandırmış.
  • Moneual'ın işi bitmiştir.

• Masaüstü bilgisayarların düşüşü gelirleri de etkilemiştir.
    Bence laptop üreticileriyle ortak internal soğutma yapmalılardı.
    Şu oyun Laptopunun soğutma sistemi Zalman diyebilseydik, tatlı olurdu.

• quote:

Iyide olayin ic yuzunun zalmanla bir ilgisi yok ki

• Orijinalden alıntı: Dovahkiin

Yazının yarısın bile okumadığın ne kadar belli. Yaptığı soğutucularla falan alakası yok işin, ortak firma dolandırmış.

Alttaki mesajı senin içinde geçerli dostum,kabaca şunu diyorum batmasına kalkıp oh çekip üstüne birde yok koreliymiş yok çinliymiş gebersin pislikler modun da olanlara yazdım,lütfen anlayarak yorum yazalım.

Iyide olayin ic yuzunun zalmanla bir ilgisi yok ki

Yok tabi ki ben sadece kalkıp burda oh iyi olmuş batsın yok koreliymiş vs. gibi yorum atan çocuklara yazıyorum,zalmanın geçmişi şu şu diye bu açıdan batmasına ne sebeple olursa olsun marka olarak insan üzülüyor hepsi budur.

• AMD buna da el attttt

• soğutucu kaliteleri ve performansları gerçekten iyiyidi.5-6 yıl önce ekran kartı soğutucusunu kullanarak ekran kartını voltmod yapmış ve türkiye rekoru kırmıştım.gerçekten ağır şartlarda iyi soğutma sağlıyordu ve ona rağmen sessizdi.

öte yandan overclock ürünleri dünyada gerileyen bir pazar.çünkü desktop satışları laptop ve tablet satışlarıyla azalmaya başladı.eğer mobil ürünlere(laptop,tablet,telefon) özel tasarımlar üretip tedarik işine girerlerse daha uzun süre hayatta kalırlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aycibin -- 7 Kasım 2014; 15:34:52 >
  • üzülmedim.pahalı ve kaliteli ürün üretiyorlardı

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.