Şimdi Ara

Sıcaklığı yükselmeyen kalorifer kazanı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
95
Cevap
10
Favori
126.077
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ben öğretmenim, personel ve bütçe olmadığından kalorfer ile ben ilgileniyorum.
    Geçen sene yeni bir stokerli kalorifer kazanı takıldı. Hiçbir sorun çıkmadan geçen seneyi atlattık.
    Ancak bu sene dereceyi 60 yapıyorum, 47 dereceye kadar çok yavaş ilerliyor ve sonra ısınması duruyor.
    Kazanın içinde kömür gayet iyi yanıyor, sirkülasyon da var, kazan ayarları geçen seneki gibi, terslik ne anlamadım.
    Bir ayarla da oynamıyorum. Bütçe yok ve köyde olduğumuzdan usta çağırmak pahalıya geliyor.
    Sorun ve çözümü nedir el birliğiyle çözebilirsek çok iyi olur.

• Kontrol panelindeki kart arıza yapmış olabilir. Peteklere giden sıcaklık nasıl ?

Isınması duruyor derken anlayamadım. 60 dereceye ayarlıyorsunuz ısı çok yavaş yükseliyor, 47 dereceye gelince uyku moduna mı giriyor ? Birde kazanın derece - besleme - bekleme ayarlarını da yazar mısınız.

Cehennemin içindeki teknenin hava delikleri tıkanmış olabilir, hava motoru pislik dolmuş - arıza yapmış olabilir.

Her hafta kazana güzelce bakım yapmak şart.

Bacanızı kontrol edin, her yıl muhakkak temizlettirin.

Kazanlara her yıl muhakkak periyodik bakım yapılması gerekiyor. Bu işi çoğu kullanıcı ciddiye almıyor ama en önemlisi kazanın yıllık bakımıdır. Bunun masrafı da kazanın büyüklüğüne, bacaya, değişecek parçalara ve ulaşım mesafesine göre değişiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dilocrom

Kontrol panelindeki kart arıza yapmış olabilir. Peteklere giden sıcaklık nasıl ?

Isınması duruyor derken anlayamadım. 60 dereceye ayarlıyorsunuz ısı çok yavaş yükseliyor, 47 dereceye gelince uyku moduna mı giriyor ? Birde kazanın derece - besleme - bekleme ayarlarını da yazar mısınız.

Cehennemin içindeki teknenin hava delikleri tıkanmış olabilir, hava motoru pislik dolmuş - arıza yapmış olabilir.

Kazanlara her yıl muhakkak periyodik bakım yapılması gerekiyor. Bu işi çoğu kullanıcı ciddiye almıyor ama en önemlisi kazanın yıllık bakımıdır. Bunun masrafı da kazanın büyüklüğüne, bacaya, değişecek parçalara ve ulaşım mesafesine göre değişiyor.

Teşekkürler cevabınız için... Her cümlenize cevap yazmaya çalışayım;
    Peteklere gelelen sıcaklıkta yüksek değil. Mesela uzun süre 47-48 dereceden zor yükseliyor, petekler de o sıcaklıklarda oluyor...
    Isınması duruyor derken, sıcaklık uyku moduna girmiyor. Fan yine üflüyor, kömür yanıyor ama o sıcaklıklardan sonra ancak yarım saatte 1 derece oynuyor.
    Derece-besleme-bekleme ayarları geçen seneki gibi. 60 derece, 5 dakikada bir 5 saniye besleme...
    Dediklerinizi kontrol ettim, tek bilmediğim cehennemliğin içindeki küçük hava deliklerinin nasıl temizleneceği?

• quote:

Orijinalden alıntı: metciii

quote:

Kontrol panelindeki kart arıza yapmış olabilir. Peteklere giden sıcaklık nasıl ?

Teşekkürler cevabınız için... Her cümlenize cevap yazmaya çalışayım;
    Peteklere gelelen sıcaklıkta yüksek değil. Mesela uzun süre 47-48 dereceden zor yükseliyor, petekler de o sıcaklıklarda oluyor...
    Isınması duruyor derken, sıcaklık uyku moduna girmiyor. Fan yine üflüyor, kömür yanıyor ama o sıcaklıklardan sonra ancak yarım saatte 1 derece oynuyor.
    Derece-besleme-bekleme ayarları geçen seneki gibi. 60 derece, 5 dakikada bir 5 saniye besleme...
    Dediklerinizi kontrol ettim, tek bilmediğim cehennemliğin içindeki küçük hava deliklerinin nasıl temizleneceği?

Rica ederim.

Su sicakligi 60 derece olsun istiyorsunuz. Ama bekeme süresinin 5 dakika olmasi cok yanlis. 300 saniyede bir 5 saniye komur almasi demektir, yanlis yapiyorsunuz. Gecen senede ayarlar bu sekildeyse o kazan sizi nasil isitti ? Saskinlik icindeyim. 60 derece icin 130 saniye bekleme, 5 yada 6 saniye de besleme yapilmalidir. Yazdigim bu degerler bile kazanin kullanma talimatlarina gore dusuk kalir. Tabi bu bulundugunuz iklime gore cok degisir. Nerede yasiyorsunuz ?

Kazanin ici, delikleri, duman borulari, baca ve fan temizletiliyor mu ?

Hava delikleride kazan calismadigi zaman yani soguk oldugu zaman civi yardimiyla temizlenir.

• Dilocrom kullanıcısına yanıt
    Kazanın temizliği düzenli olarak yapılıyor o konuda sıkıntımız yok.
    O zaman 2 dakika / 5 saniye olarak ayarlayayım bakalım... Sene başında ayarlar yanlışlıkla bozuldu, geçen seneki görevliye sorduğumda 5sn/5dk demişti, yanlış mı hatırladı acaba...
    Afyonkarahisardayım bu arada...
  • quote:

O zaman 2 dakika / 5 saniye olarak ayarlayayım bakalım... Sene başında ayarlar yanlışlıkla bozuldu, geçen seneki görevliye sorduğumda 5sn/5dk demişti, yanlış mı hatırladı acaba...
    paylaşım için teşekkürler.
  • quote:

Temizlikte sıkıntı yoksa kesinlikle ayarlar değişmiş demektir. Belli ki kart arızası da değil.

Şöyle ayarlayın ; 60 derece olsun istiyorsanız besleme 5 - 6 saniye, bekleme süresi de 130 - 140 saniye aralığında olsun.

Kolay gelsin...
  • quote:

quote:

Temizlikte sıkıntı yoksa kesinlikle ayarlar değişmiş demektir. Belli ki kart arızası da değil.

Şöyle ayarlayın ; 60 derece olsun istiyorsanız besleme 5 - 6 saniye, bekleme süresi de 130 - 140 saniye aralığında olsun.

Kolay gelsin...

Alıntıları Göster
    Konuyu hortlatıyorum ama başımız bina olarak dertte. Bizim de otomatik kazanımız belirli sıcaktan sonra ısıtmıyor.

Ünmak 130.000 'lik makine 9 daireyi ısıtmak için alınmış, bu ilk senemiz ama gel gelelim ısınamıyoruz. Kömür belli bir süreden sonra cürüf halinde alev çıkan yerde katman oluyor ve yanmayı önlüyor, kümürümüz 1. sınıf fındık kömür ve 4800 kalori.

Yanma sürelerinde türlü değişiklikler yaptım ama kar etmedi. Hatta bugün servis çağırdık. Adamlar 18 saniye besleme, 230 saniye bekleme ayarladılar. Gittiler, sonra indim aşağıya bir baktım, cürüf artık dağ gibi olmuş ve yerlere hep yanmamış kömür dolu. Şimdi denemek için 9 saniye yakıt besleme, 230 saniye beklemede.

Bilenler bir anlatsın lütfen, kafayı yedik...

• quote:

Orijinalden alıntı: NafirKeyh

Konuyu hortlatıyorum ama başımız bina olarak dertte. Bizim de otomatik kazanımız belirli sıcaktan sonra ısıtmıyor.

Ünmak 130.000 'lik makine 9 daireyi ısıtmak için alınmış, bu ilk senemiz ama gel gelelim ısınamıyoruz. Kömür belli bir süreden sonra cürüf halinde alev çıkan yerde katman oluyor ve yanmayı önlüyor, kümürümüz 1. sınıf fındık kömür ve 4800 kalori.

Yanma sürelerinde türlü değişiklikler yaptım ama kar etmedi. Hatta bugün servis çağırdık. Adamlar 18 saniye besleme, 230 saniye bekleme ayarladılar. Gittiler, sonra indim aşağıya bir baktım, cürüf artık dağ gibi olmuş ve yerlere hep yanmamış kömür dolu. Şimdi denemek için 9 saniye yakıt besleme, 230 saniye beklemede.

Bilenler bir anlatsın lütfen, kafayı yedik...

Günaydın.

Servis kitaba göre iş yapmış, o besleme süresiyle kazan çalışırsa sizin kömür hemen biter, çöpe gider. Büyük yanlış yapmış. Dağ gibi curuf yapar, yanmayan kömürde aşağı düşüp rezil olur çöpe gider. Randımanlı yanmaz.

Nerede yaşadığınızı bilmiyorum. Beslemeyi 6 saniye, beklemeyi 130 saniye yapın. 9 ve 230 saniyelerde çok yüksek. Tabi istediğiniz derece faktördür bu değerlerde! Bir diğer faktör kömür paçal mı yoksa TKİ mi? TKİ de olsa bazen kötü damara denk geliyor kalorisi poşetin üstünde öyle yazsada berbat çıkabiliyor

Kazan en fazla kaç derece oluyor ve ne kadar sürede ısınıyor?
    Peteklerinize gelen sıcaklık nasıl?
    Nerede yaşıyorsunuz?
    Kazan full otomatik mi yoksa yarı otomatik mi? Tam otomatik değil ise kazanı günde kaç kez karıştırıyorsunuz? Kazanı yakan arkadaşın bilgisi ve pratiği çok önemli. Kendinden karıştırıcısı olmayan kazanların 3-4 saatte bir karıştırılması gerekir.
    İlk seneniz olduğuna göre yeni bina ve bacanızda sorun olmadığını varsayıyorum. Bacanız bina içinden mi yoksa bina dışından mı çıkıyor?
    Şunu da bilmenizde fayda var 9 daire için en az 150000 lik kazan olması gerekirdi O bile az aslında. Daire bası 20 bin kal baz alınmalıdır.
    Sıkıntı kömürden mi değil mi diye anlamak için 8-10 poşet başka yerden kömür alıp benim dediğim değerlerde çalıştırın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dilocrom -- 5 Ocak 2016; 9:14:05 >

İlgilenip cevap verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.

Dediğiniz gibi tepeleme bir cürüf olmuş ve alev çıkmaya yer bulamıyor. Bende şuan 110 saniye bekleme, 8 saniye besleme olarak ayarladım. Yoksa çiğ atıyor sürekli.

Tekirdağ, şarköy ilçesinde ikamet ediyoruz.

Kazan 15 dk bir karıştırınca 60 derece oluyor ama 15 dk karıştırmayınca da 1 saatte 42 dereceye kaadar düşüyor. Ama 15 dk bir karıştırılması imkansız.

Peteklere gelen sıcaklık kazan sıcaklığı ile doğru orantılı, artınca artıyor.

Kazan otomatik, yani kömürü kendi içeri alıyor, karıştırma cihazı yok, zaten alttan gelen kömür yukardakini itiyor.

İlk senemiz ve baca binaya yapışık şekilde en köşeden çıkıyor. Söylenene göre bacalar iyi.

Muteaahhit projede ısının 118.000 olduğunu ona ragmen 130.000 kazan alındığını elindeki belgelerle gösteriyor (doğru hesap olmamıştır bilemem)

İzolasyonlu evlerde daire başı 15.000 lik bir hesabın yapıldığı söylendi.

Kömürümüz malkaradan 1. sınıf diye söylenen, üzerinde 4800 yazan uysal kömür

Kömür analiz raporuhttp://www.uysalmadencilik.com.tr/images/pdf/findikkomur.pdf

Bulunduğumuz yerdeki kömürcü elindeki en iyisinin bu kömür olduğunu söyledi. Yoksa ithal almalıymısız onunda tonu 550 TL, biz uysal kömürü tonunu 320 Tl olarak aldık

umarım gerekli bilgileri vermişimdir.

• quote:

Dediğiniz gibi tepeleme bir cürüf olmuş ve alev çıkmaya yer bulamıyor. Bende şuan 110 saniye bekleme, 8 saniye besleme olarak ayarladım. Yoksa çiğ atıyor sürekli.

Kazan 15 dk bir karıştırınca 60 derece oluyor ama 15 dk karıştırmayınca da 1 saatte 42 dereceye kaadar düşüyor. Ama 15 dk bir karıştırılması imkansız.

Kazan otomatik, yani kömürü kendi içeri alıyor, karıştırma cihazı yok, zaten alttan gelen kömür yukardakini itiyor.

İlk senemiz ve baca binaya yapışık şekilde en köşeden çıkıyor. Söylenene göre bacalar iyi.

Muteaahhit projede ısının 118.000 olduğunu ona ragmen 130.000 kazan alındığını elindeki belgelerle gösteriyor (doğru hesap olmamıştır bilemem)

Bulunduğumuz yerdeki kömürcü elindeki en iyisinin bu kömür olduğunu söyledi. Yoksa ithal almalıymısız onunda tonu 550 TL, biz uysal kömürü tonunu 320 Tl olarak aldık

Rica ederim.

Bölgeniz soğuk oluyordur.

15 dk da bir karıştırmaya gerek yok zaten. Kapıcı bile yapmaz 15 dk da bir Size işinin ehli kalorifer yakan birisi lazım.

Müteahhitler her zaman kendilerini savunurlar, kitaba göre hareket ettiklerini söylerler. Ama pratik, gerçek yaşam öyle söylemiyor. Apartmanın cephesi de çok önemli.

Bir miktar Soma TKİ fındık kömürü ya da ithal fındık kömür alıp denemenizi öneriyorum. Farkı göreceksiniz. Analiz raporu alınmış bir belgedir. Size gelen kömür kötü bir damardan denk geldi ise o raporun önemi yok. Sonuçta çıkan her kömür için ayrı ayrı rapor alınmıyor Kalorisi düşük olur, geri yanma yapar vs.

İthal kömürlerin kalorisi yüksek olduğu için suyu hemen ısıtıyor, kazanı uyku moduna daha kısa sürede aldığı için randıman çok daha fazla ve kazanı işi bilen birisi yaktıktan sonra tüketiminiz ucuz olan kömür ile neredeyse aynıdır. Sezon bası daire başı taş çatlasa 150 TL fark eder, etmeyecektir emin olun.

Bu arada dairelerdeki petek sayıları, mtülleri yeterli mi? Apartmanda mantolama var mı? (Hiç önermiyorum ama soğuk bölgelerde gerekiyor)

60 derece çok yüksek. Şöyle yapın; 52 derece 6 saniye besleme 130 saniye bekleme. Ben -6 da kazan 50 - 6 - 130 ile şortla oturur hale getiriyorum binayı. Maksimum çalıştırdığım değer 52 derecedir.

Sizin sıkıntınız yüksek olasılıkla kömürden kaynaklanıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dilocrom -- 5 Ocak 2016; 16:02:07 >

• quote:

quote:

Rica ederim.

Bölgeniz soğuk oluyordur.

15 dk da bir karıştırmaya gerek yok zaten. Kapıcı bile yapmaz 15 dk da bir Size işinin ehli kalorifer yakan birisi lazım.

Müteahhitler her zaman kendilerini savunurlar, kitaba göre hareket ettiklerini söylerler. Ama pratik, gerçek yaşam öyle söylemiyor. Apartmanın cephesi de çok önemli.

Bir miktar Soma TKİ fındık kömürü ya da ithal fındık kömür alıp denemenizi öneriyorum. Farkı göreceksiniz. Analiz raporu alınmış bir belgedir. Size gelen kömür kötü bir damardan denk geldi ise o raporun önemi yok. Sonuçta çıkan her kömür için ayrı ayrı rapor alınmıyor Kalorisi düşük olur, geri yanma yapar vs.

İthal kömürlerin kalorisi yüksek olduğu için suyu hemen ısıtıyor, kazanı uyku moduna daha kısa sürede aldığı için randıman çok daha fazla ve kazanı işi bilen birisi yaktıktan sonra tüketiminiz ucuz olan kömür ile neredeyse aynıdır. Sezon bası daire başı taş çatlasa 150 TL fark eder, etmeyecektir emin olun.

Bu arada dairelerdeki petek sayıları, mtülleri yeterli mi? Apartmanda mantolama var mı? (Hiç önermiyorum ama soğuk bölgelerde gerekiyor)

60 derece çok yüksek. Şöyle yapın; 52 derece 6 saniye besleme 130 saniye bekleme. Ben -6 da kazan 50 - 6 - 130 ile şortla oturur hale getiriyorum binayı. Maksimum çalıştırdığım değer 52 derecedir.

Sizin sıkıntınız yüksek olasılıkla kömürden kaynaklanıyor.

Alıntıları Göster
    Servisten yine geldiler, adam sıcaklığın yükselebileceğini gösterebilmek adına beslemeyi 20 saniye beklemeyi 130 saniye yapmış.

Siz gittikten sonra makine çiğ atacak ve yerler yanmamış kömürle dolacak biliyorsunuz değil mi dedim, biliyoruz dediler. Biz böylelikle makinanın kurulumunda bir sorun var mı onu test ettik dediler. Onlara göre bunun sorumlusu kömür. Kömürü de her yere sorarak aldık, malkaranın uysal kömürü, her yerde bu tavsiye edildi ama ben kesinlikle tavsiye etmiyorum. Kömürün ederinden çok cürüfü var. Şimdi 6-7 poşet başka bir kömürü deniyecez, eğer sorun hallolursa zaten kömürden olduğu ortaya çıkacak

Aslında biz aracı bir esnaftan aldık kömürü, adam satıcı, sorun kömürden çıkarsa bizdeki kömürü iade etmek için nasıl bir yol izleyebiliriz ki?

• quote:

Servisten yine geldiler, adam sıcaklığın yükselebileceğini gösterebilmek adına beslemeyi 20 saniye beklemeyi 130 saniye yapmış.

Siz gittikten sonra makine çiğ atacak ve yerler yanmamış kömürle dolacak biliyorsunuz değil mi dedim, biliyoruz dediler. Biz böylelikle makinanın kurulumunda bir sorun var mı onu test ettik dediler. Onlara göre bunun sorumlusu kömür. Kömürü de her yere sorarak aldık, malkaranın uysal kömürü, her yerde bu tavsiye edildi ama ben kesinlikle tavsiye etmiyorum. Kömürün ederinden çok cürüfü var. Şimdi 6-7 poşet başka bir kömürü deniyecez, eğer sorun hallolursa zaten kömürden olduğu ortaya çıkacak

Aslında biz aracı bir esnaftan aldık kömürü, adam satıcı, sorun kömürden çıkarsa bizdeki kömürü iade etmek için nasıl bir yol izleyebiliriz ki?

İade için görüşün ama zor bence. İthal kömür ile değiştirmeyi teklif edin.

O servise de şaşıyorum nasıl bir mantıkla 20 saniye yapar Kurulumun yanlış yada doğru olup olmadığı besleme süresini arttırarak anlaşılamaz. Kurulumda sıkıntınız yok sizin. Kartta arıza yoksa ayarlanan sürelerde besleme ve bekleme yapar zaten.

Bir miktar Soma TKİ yada İthal fındık kömür alıp deneyin.

• Termodinamik 100 lğk otomatik bir kazanımız var. 80 metrekarelik 5 daireyi ısıtıyoruz. Soma pirinç kömür kullanıyoruz. Fan 2. Kademede çalılıyor ancak belli bir süre sonra yığılma oluyor ve kömürü atıyor alta. En ideal ayarlar nasıl olmalı. Kırklareli /Lüleburgaz
  • quote:

Orijinalden alıntı: i39AHiM

Termodinamik 100 lğk otomatik bir kazanımız var. 80 metrekarelik 5 daireyi ısıtıyoruz. Soma pirinç kömür kullanıyoruz. Fan 2. Kademede çalılıyor ancak belli bir süre sonra yığılma oluyor ve kömürü atıyor alta. En ideal ayarlar nasıl olmalı. Kırklareli /Lüleburgaz

Kazanın derece - besleme - bekleme ayarlarını da yazar mısınız?
    Hocam dün servisi aradım destek için. Bizim kullandığımız ayarlar; 55 Derece 8 besleme ve bekleme 120, fan 2. kademedeydi..Şimdiki ayarlar Besleme 5sn Bekleme süresi 135 sn ve fan ayarı 5. kademede...Şuanda sıkıntı yok.
  • quote:

Hocam dün servisi aradım destek için. Bizim kullandığımız ayarlar; 55 Derece 8 besleme ve bekleme 120, fan 2. kademedeydi..Şimdiki ayarlar Besleme 5sn Bekleme süresi 135 sn ve fan ayarı 5. kademede...Şuanda sıkıntı yok.

Ayarlar çok iyi

Bölgeniz soğuk değilse dereceyi 45-48 arası yapmanızı öneriyorum
  • quote:

quote:

Ayarlar çok iyi

Alıntıları Göster
    Çok teşekkürler. Peki havanın Sıcaklığı düştüğünde veya yükseldiğinde Besleme ve bekleme sürelerinde oynama yapmalı mıyım ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi i39AHiM -- 7 Ocak 2016; 18:48:43 >

• quote:

quote:

Ayarlar çok iyi

Şuanda 50 Derecede, 5sn besleme 135 sn bekleme ve 5 kademe fan... Hava şuanda 9 derece.. Ancak genelde kış günler geceleri -5 lere kadar düşüyor. O zaman ayarları nasıl ayarlamalıyım ?
    0 | |

• quote:

Çok teşekkürler. Peki havanın Sıcaklığı düştüğünde veya yükseldiğinde Besleme ve bekleme sürelerinde oynama yapmalı mıyım ?

Rica ederim.

-6/-7 derecede 50 - 6 - 130 çok rahat yetmesi lazım. Hava sıcaklığı yükselirse 45 - 5 - 130 diyorum ben.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.