Şimdi Ara

Bosch'un en üst modeli ama bulaşıklar iyi yıkanmıyor (SMS69T68)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
3
Favori
2.815
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba. 2011 Ekim'den beri kullandığım Bosch SMS69T68 bulaşık makinesinden çok memnun değilim. 3 yıldır kullanıyorum görünüyor ama bu süre zarfında yaklaşık 195 defa çalıştırıldı. Yani 4 kişilik bir ailenin 6 aylık kullanması gibi. Aldiğim ilk günden beri kurutmasından zaten memnun kalmamıştım. Yeni makineler böyledir, kurutma performansları çok iyi değil denilerek sineye çektim. Lakin yıkaması da fiyatını hiç haketmiyor (2,300 TL). Altta birkaç foto paylaşıcam.

bunun yanında, son 3 aydır, makine ilk çalışmaya başlarken, daha önce farketmediğim bir vınllama oluyor. Yaklaşık 30 sn sürüyor. Sonra kesiliyor. Yıkama aşamalarında (benim anladığım kadarı ile yıkamadan durulamaya, durulamadan parlatmaya geçerken ya da su boşaltırken de 30 sn kadar bu ses oluşuyor)bunun da videsonu çektim.

Şu ana kadar kullandığım deterjanlar: 70lik pril perfect-50lk bind activit-75lik finish quantum. Dönem dönem parlatıcı kullandım. Yukarıda bahsettiğim sorunlar parlatıcı kullanırken de kullanmazken de oluyor. Parlatıcı ayarı 2'de. İlave tuz kullanmıyorum sürekli hepsibirarada tabletlerden dolayı. İstanbul Anadolu yakasında oturuyorum. Buranın suları kireçli değil zira.
    şimdi sırasıyla sorunlardan bahsedeyim.

1. Çelik tava ve tencerelerin dibi pırıl pırıl çıkmıyor. Tava, tencere ve sahanlıkları pervanelere paralel de yerleştirdim, dik olarak sepetlerin tellerine de dizdim. Sonuç aynı.

[simage]
    [/simage]
    [simage]
    [/simage]
    [simage]
    [/simage]

2. Tek yaşadığım için bazen bulaşıklar 4-5 gün bekleyebiliyor. Bu durumda, en ufak bir ovma ile çıkabilecek çay bardağı lekeleri bile kalıyor.

[simage]
    [/simage]
    [simage]
    [/simage]

3. Yepyeni yemek ve tatlı bıçaklarının ucu paslanıyor. Bu pasların çoğu ilk 1-2 yıkamada oldu. Dandik marka değiller.

[simage]
    [/simage]
    [simage]
    [/simage]

4. Yine çatallarda falan yemek artıkları kalabiliyor.

[simage]
    [/simage]

5. Yukardaki bardak ve çatallardan da farketmişsinizdir, tüm parçalar çizik içinde.

[simage]
    [/simage]

Ben tek yaşadığım ve 4-5 günde bir çalıştığı için, bulaşıklar beklemiş oluyor ve bu nedenle güçlü progamlar seçiyorum. Genelde auto 65-75 ve yuğun yıkama seçeneğini aktif ediyorum.

Bu da bahsettiğim vınnlama.

http://www.youtube.com/watch?v=5II_DFXkoGQ&feature=youtu.be

Bu sorunların sebebi ve çözümü konusunda yardımcı olur musunuz?

@candogan62

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrahsnr -- 3 Kasım 2014; 22:24:52 >

• emrahsnr kullanıcısına yanıt
    Bahsettiğiniz vınlama pompa sesi, program başlayınca pompa kısa süre çalışır, sesin fazla olmaması gerekli. Bir de pompa kapağını açıp pompa pervanesini kontrol edin bir şeyler dolanmış veya sıkışmış olabilir. Bim'de satılan sıvı makine temizleyicisi kullanın bazı şubelerde daimi satışa sundular temin edebilirseniz deneyin sanırım aynı ürün Domol da da vardı.
  • Emrah selam,

-Bahsettiğin ses egenin_efesi'ninde söylediği gibi drain pompasında gelir ve bir müddet sonra kesilir. Normaldir.

-Pril kullnmadım ama bind bir kaç defa deneme amaçlı kullandım, bardak vs yi çizme eğilimi yüksek. Beğenmedim.

-Quantumun sen serilerinde erime problemi var, ben deterjan gözü yerine üst sepetteki bölmeye koyuyorum. Denemeni tavsiye ederim.

-Bende yıkama sıkıntısı yok yalnız; çelik tencerelerde hare, teflonlarda yapıları gereği beyaz lekeler olabiliyor. ???

-Makineyi her ay temizleyici ürünler ile boş olarak yüksek ısıda temizle, işlem bitince filtreyi sök ve kontrol et, gerekirse tekrar sadece filtre kısmını yıka.

-Filtreyi çıkarmışken pompanın kanatlarını kontrol et, kaba pislikler vınlama sesini artırabiliyor.

-Tablet kullandığın zaman parlatıcı ayarını 0'a getir.
  • Merhaba.

Cevaplar için teşekkürler.

Program başlarken çıkarken vınlamayı, 3 ay öncesne kadar hiç farketmiyordum. Şu an daha belirgin. Dediğiniz gibi tahliye pervanesinin olduğu yerdeki filtreyi çıkardım. etrafında çok az pislik vardı. Ama diğer filtreler epey kirliydi. Bu kadar kısa süre içinde nasıl bu kadar kirlendi anlamadım. Ben haftada 1 anca çalıştırıyorum makineyi. 2-2.5 ay önce heryerini temizleyip limon tuzu ile boş çalıştırmıştım zaten. Az su kullanan makinelerde sanırım böyle oluyor. 2.5 ayda anca 10 defa çalışmıştır makine. her 10 yıkamada filtre temizliği yapıp, 70 derecede boş çalıştıracaksam, işimiz var demektir. Bir de güya su tasarruflu. bu kadar sık boş çalıştırma yapacaksam tasarruf nerde?

quantumda erime problemi farketmedim. Tamamen çözünüyor bende. ama çeliklerdeki durumu fotoğrafladım zaten. tek denemediğim fairy ve toz deterjan-tuz-parlatıcı üçlüsü.

şu ana kadar kullandığım tabletlerin hiçbirisi, parlatıcı kullanılmadan kupkuru ya da su damlası olmadan çıkarmadı. bu nedenle tablet kullandığım zaman da parlatıcıyı aktif ediyorum artık.

evvelki günkü boş çalıştırmadan sonra, makinenin içini açıp baktım. Zeolit kabının olduğu yerden çelik filtrenin olduğu yere kadar ince bir hatta beyaz bir kalıntı vardı. aynı kalıntı, makinenin sağ kenarında da mevcutt. Sanki toz deterjan tam arınmamış gibi. Elimle sürtünce temizleniyor. 1 çaybardağı limon tuzu, 30 gr soda ve 1 de finish tabletle yaptım bu boş çalıştırmayı bu arada.
    bu gidişle ben satarım bu makineyi ya. Aldığıma bin pişmanım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrahsnr -- 6 Kasım 2014; 21:07:10 >

• bendede bosch vardı 4 senelik toplam seninki kadar ancak kullanılmıştır yıkama kalitesizliğinden dolayı bir kaç ay önce anneme mükemmel temiz bir leydi buldum topladım ve şimdi annem o kadar memnun ki anlatamam bosch la alakası yok çok memnunuz yıllar önce bu kaliteyi yapabiliyorken şimdi yapamamaları (yapmamaları) çok komik
  • Emrah Bey merhaba, yaşadığınız sorunlara yardımcı olmaya çalışayım.

Tencerelerin dibinde gördüğünüz, sizi rahatsız eden o tabaka kireç tabakası. Ben de 1-2 yıl evvel bu tabaka ile karşılaşıp sinir olurdum. Önce dizimde mi hata yapıyorum diyerek tencerenin altına eşya koymadım olmadı, koymayıp 70 derecede açtım olmadı, sonra bir de ekstra yumuşatma seçeneği ile denedim yine olmadı. Elde yıkıyordum ıslakken temiz, kuruyunca aynı. Ben şüphelendim ve sirke ile bir kez ovdum. Baktım ki tertemiz. Artık 3-4 yıkamada bir tencereleri 1-2 kaşık kadar sirke ile çalkayaıp öyle atıyorum; ya da makineyi açmadan bulaşıkların üzerine sirke sıkıp çalıştırıyorum. Kireç sorunu kalmadı diyebilirim. Ancak şimdiki deterjanlar kirli kalan çelik eşyaları iyi temizleyemiyor, bu da bir gerçek. Ben ıslak süngeri tencere dibinden şöyle bir dolaştırıp sonra makineye atıyorum. O zaman pırıl pırıl çıkıyor.

Makinede bence ayda bir boş çalıştırmak abartılı ve manasız. Filtreler temiz kalsa yetiyor. Ben her makineyi boşalttığımda, aksatsam bile ikincisinde mutlaka, filtreyi yıkıyorum. Çelik filtreyi yıkamasanız bile (makine onu yıkıyor zaten) silindirik mikrofiltreyi mutlaka temiz tutun. Öyle makine temizleyicileri vs. senede 1 defa kullanılsa yetiyor. En fazla 2 diyelim.

Bardaklara bir mana veremedim açıkçası. Böyle bir sorunla karşılaşmamıştım. Bardaklardaki kir mevcut kir ise 2 günde bir duşlama programını çalıştırıp kirleri kurutmamak faydalı olabilir.

Bıçaklarda da durum aynı. Ben de yazları tek kalıyorum ve bulaşıklar makinede bekliyor. Bıçak uçlarında uzun zaman makinede beklediği zaman pas oluyor. Bıçakları o yüzden makinede 3 gün civarında fazla tutmamak veya kalacaksa elde yıkamak lazım. Bu daha çok bıçak yapısı ile alakalı bir durum.

Cam eşyalar hiç elde yıkanıyor mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: candogan62

Emrah Bey merhaba, yaşadığınız sorunlara yardımcı olmaya çalışayım.

Tencerelerin dibinde gördüğünüz, sizi rahatsız eden o tabaka kireç tabakası. Ben de 1-2 yıl evvel bu tabaka ile karşılaşıp sinir olurdum. Önce dizimde mi hata yapıyorum diyerek tencerenin altına eşya koymadım olmadı, koymayıp 70 derecede açtım olmadı, sonra bir de ekstra yumuşatma seçeneği ile denedim yine olmadı. Elde yıkıyordum ıslakken temiz, kuruyunca aynı. Ben şüphelendim ve sirke ile bir kez ovdum. Baktım ki tertemiz. Artık 3-4 yıkamada bir tencereleri 1-2 kaşık kadar sirke ile çalkayaıp öyle atıyorum; ya da makineyi açmadan bulaşıkların üzerine sirke sıkıp çalıştırıyorum. Kireç sorunu kalmadı diyebilirim. Ancak şimdiki deterjanlar kirli kalan çelik eşyaları iyi temizleyemiyor, bu da bir gerçek. Ben ıslak süngeri tencere dibinden şöyle bir dolaştırıp sonra makineye atıyorum. O zaman pırıl pırıl çıkıyor.

Makinede bence ayda bir boş çalıştırmak abartılı ve manasız. Filtreler temiz kalsa yetiyor. Ben her makineyi boşalttığımda, aksatsam bile ikincisinde mutlaka, filtreyi yıkıyorum. Çelik filtreyi yıkamasanız bile (makine onu yıkıyor zaten) silindirik mikrofiltreyi mutlaka temiz tutun. Öyle makine temizleyicileri vs. senede 1 defa kullanılsa yetiyor. En fazla 2 diyelim.

Bardaklara bir mana veremedim açıkçası. Böyle bir sorunla karşılaşmamıştım. Bardaklardaki kir mevcut kir ise 2 günde bir duşlama programını çalıştırıp kirleri kurutmamak faydalı olabilir.

Bıçaklarda da durum aynı. Ben de yazları tek kalıyorum ve bulaşıklar makinede bekliyor. Bıçak uçlarında uzun zaman makinede beklediği zaman pas oluyor. Bıçakları o yüzden makinede 3 gün civarında fazla tutmamak veya kalacaksa elde yıkamak lazım. Bu daha çok bıçak yapısı ile alakalı bir durum.

Cam eşyalar hiç elde yıkanıyor mu?

Candoğan Bey, cevap için teşekkürler.

Biliyorsunuz İstanbul Anadolu yakasının suları kireçli değil. Bu nedenle servis tuz kullanmanıza gerek yok diyip, tuz ayarını sıfırlamıştı. Hepsibirarada tablet kullansanız yeterli olur demişti ki siz de benzer şeyleri söylüyorsunuz. Buna rağmen, makinede ve çeliklerde kireç artığının kalması normal midir? HB tabletler o zaman denildiği gibi kireci etkin gideremiyor mu? İlave tuz koyup, ayarını 1 ya da 2 mi yapmak gerekir? dediğiniz gibi sirkeyle falan uğraşmak pek istemiyorum.
    Peki o makineyi serptiğiniz sirke, ön yıkama ile birlikte makineden atılmıyor mu? Bunu da merak ettim.

Cam eşyalar nerdeyse hiç elde yıkanmıyor bu arada.

Peki, yüklediğim videodaki ses normal mi?

• Tabletlerde ki tuz miktarını yetersiz buluyorum bence tuz ayarını 1 yada 2 konumuna getirip öyle deneyin birde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Z1mBaBwE

Tabletlerde ki tuz miktarını yetersiz buluyorum bence tuz ayarını 1 yada 2 konumuna getirip öyle deneyin birde.

Bu durumda hb tablet kullanmamak gerekir o zaman. Düz toz deterjan, değil mi? Hem tuz hem hb tablet, aşındırır sanki?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben kireç olayını 2 yıldır yaşıyorum. Belki de kuraklık döneminde su kaynaklarını değiştirdiler, ya da deterjanlarda kimyevi değişme var. Daha evvel benim de hiç böyle bir sorunum olmamıştı.

Sirke ile derinlemesine temizlik gerekmiyor, bir çalkalamak bile kafi. Ben de ön yıkama yardımcısı gibi kullanıyorum.

Bir keresinde tuz ayarını açtım ama hemen hasar gördü bardaklar ve geri aldım ayarı. Sonra cesaret de edemedim.

Ancak çizilmeler gerçekten ilginç. Onlara bir mana veremedim.

Sesi dinlediğim laptop çok iyi ses vermiyor ama sorduğunuz su boşaltma sesiydi baktığım kadarıyla.

Uzun zamandır finish tablet kullanıyorum serviste gerek yok demişti tuz'u kapatmıştı ancak bardakların üzerinde kireç izleri oluşmaya başlayınca tuz haznesini doldurup tuz ayarını 1'e getirdim sorun çözüldü artık kireç lekesi kalmıyor.
  • candogan62 C kullanıcısına yanıt
    Ses için normal diyorsunuz yani. Ok.

Silindir filtreyi çıkarınca, oradaki giderde su olması normal mi, yoksa tamamen kuru mu olmalı?

ben de hep bir miktar su oluyor.

Çizilmeler dairesel şekilde hep. Sanki bardakların içine iri tuz koymuşum da dairesel şekilde ovmuşum gibi
  • Anladım. Şehir dışına çıkacağım iş için hafta içi. Uzun bir süre de olmayacağım. Artık döndükten sonra, bir de dediğiniz gibi deneyeyim.

tek denemediğim fairy platinium kaldı. Belki önce onu denerim.
    Fairy nedense bardakları sarartıyor gibi onun yerine limonlu finish denemenizi tavsiye ederim.
  • Finish quantum yeni bitti. Kardeşim de marketten 18li normal finish hb tablet almış 5 tl.ye. O bittikten sonra deneyeyim artık.

• quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

Finish quantum yeni bitti. Kardeşim de marketten 18li normal finish hb tablet almış 5 tl.ye. O bittikten sonra deneyeyim artık.

O tablet çok kötü. Bulaşıklar kaygan sabunla çıkıyor. Kullanırken 3-4'e parçalayın öyle kullanın. O zaman rahat çözüldüğü için daha iyi sonuç veriyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

Ses için normal diyorsunuz yani. Ok.

Silindir filtreyi çıkarınca, oradaki giderde su olması normal mi, yoksa tamamen kuru mu olmalı?

ben de hep bir miktar su oluyor.

Çizilmeler dairesel şekilde hep. Sanki bardakların içine iri tuz koymuşum da dairesel şekilde ovmuşum gibi

Giderde su olması normal ve gerekli bir şey. Eski makinelerde de durum aynıdır.

Tuz yerine elma sirkesi deneyebilirsiniz, biz tuzdan memnun kalmayınca elma sirkesi kullanmaya başladık ve oldukça memnunuz. Kaliteli bir elma sirkesi olmasına dikkat edin.
  • sercos kullanıcısına yanıt
    Bi yanlışınız olmasın. Tuz ile sirke birbirinin yerine geçen şeyler değil ki. Tuz, sudaki kireci gidermeye yarıyor. Sirke ise parlatıcının yerine geçiyor.
    Tuz yerine parlatıcı demek istemiş olabilir misiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrahsnr -- 10 Kasım 2014; 9:33:25 >
    Haklısınız parlatıcı yerine elma sirkesi kullanıyoruz. Bardak vs. de en iyi sonucu sirke verdi. Yalnız aklınızda olsun yeni makineler tasarruf adına eski makinelerden daha kötü yıkama yapmaya başladı, sizinki çok tasarruflu olanlardan mı bilmiyorum.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.