Şimdi Ara

Oran Orantı Soruları - Yardım.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
2.507
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 1. Bir baba cebindeki parayı 2, 3 ve 4 yaşlarındaki üç çocuğuna yaşları ile doğru orantılı olacak şekilde dağıtıyor. Eğer yaşları ile ters orantılı olacak şekilde dağıtsaydı en büyük çocuk 50 lira daha az para alacaktı.

Buna göre, en küçük çocuk kaç lira almıştır?

Cevap: 52

2. x, y ve z sayıları sırasıyla 4 bölü 3 , 16 bölü 15 ve 8 bölü 9 ile ters orantılıdır.

Buna göre, bu sayılar sırasıyla hangi sayılarla doğru orantılıdır?

Cevap: 4 : 5 : 6

3. 1, 2, 3, ..., n sayıları ile orantılı olan n tane sayının toplamı 18n + 18 olduğuna göre, bu sayıların en büyüğü kaçtır?

Cevap: 36

Arkadaşlar, rica etsem detaylı bir şekilde anlatabilir misiniz? Bu ters ve doğru orantı ilişkisi çok kafamı karıştırıyor.

• Yardım arkadaşlar.
  • Yardım.
  • 1. Yaşlarıyla doğru orantılı para alırlarsa, en büyük çocuk 4K para alır Toplam miktar, 9K olur.
    Yaşlarıyla ters orantılı para alırlarsa, en büyük çocuk 3E para alır. Toplam miktar, 13E olur.
    (2.E'=3.E''=4.E'''den geldi. Burada ki E benim radikal sayım.)

Miktarları eşitleyelim: 9K=13E ; 9/13K=E
    İlk durumda 4K para almıştık, ikinci durumda ise 3E. Yani 27/13K

4K-27/13 K=50 liraymış. Buradan 25/13 K = 50 ; K = 26 lira gelir. E'de buradan 18 lira bulunur.
    Soru net değil, en küçük çocuğun hangi durumda ne kadaar para alması gerektiğini belirtmemiş. Ama ben cevaba göre ilk durum üzerinden gidiyorum: Buna göre; 2K para alan en küçük çocuk, 52 lira almış olacaktı. (26.2)

2. soru:

Paydaları yok etmek için, ilk ifadeyi 3k ile, ikinci ifadeyi 15k ile, üçüncü ifadeyi 9k ile genişletiyorum.
    4k, 16k, 8k geldi. Onları 16k'da genişletiyorum: ilkini 4 ile, ikincisini 1 ile, üçüncüsünü 2 ile çarpıyorum.

Sonuç olarak, orantıyı buldum. İşlemleri geri alırsam, ilk ifadeyi önce 3 ile sonra 4 ile çarpmıştım;12
    İkincisi; 15
    Ve Üçüncüsü; 18

3 ile sadeleştirirsen, 4,5,6 orantısını bulursun.

3'ü de ayrıntılı olarak yazacağım, ancak şimdi işim var, geceye kadar çözen olmazsa yazrım hocam.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.