Şimdi Ara

Tasarımın karanlık dünyası hakkında gerçekler / Ampul komplosu -Light Bulb conspiracy

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
154
Cevap
74
Favori
7.880
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
20 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Geçenlerde ilginç bir belgesele rasltadım , uzun süredir tasarımla ilgili gerçeklerden haderdar olmama rağmen bunu bi,r belgeselle anlatan ve şirketler + dünya düzeyinde nasıl kirli anlaşmaların yapıldığını anlatan güzel bir Norveç yapım belgeseli .

Mutlaka izlenmeli , altyazı Türkçe menüsü var.

link update edildi
    https://www.youtube.com/watch?v=OdgQCuKq2ew&feature=youtu.be
    Türkçe altyazılı belgesel
    https://www.youtube.com/watch?v=OdgQCuKq2ew&feature=youtu.be
    orjinal belgesel

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vezir -- 17 Aralık 2022; 16:45:46 >

• Ürünlerin belirli bir ömrü olduğunu ve bunun üreticiler tarafından belirlendiğini biliyordum.
    Ama bunun üreticiler arasında bir kartel yaratılıp planlı bir şekilde yürütüldüğünü duymamıştım.
    Teşekkürler bu güzel paylaşım için.

Ve bir soru: En son ne zaman ayakkabı tamircisine gittiniz?
  • Planlı eskitme. Çok çok güzel bir belgesel ve kapitalist sisteminin karadelik yaratıp insanları içine nasıl çektiğini, aslında piyasanın sadece bir düzüne zengin adamın elinde olduğunu çok güzel anlatıyor. Sürekli tüketim, sürekli yenisini alma çılgınlığı.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • Bunun bir turlu Turkce altyazilisini bulamadim. Hep altyazilar ustuste binmis sekilde. Mobilden girdim bakamiyorum. Goruntu ve altyazi nasil bunun? Ozellikle aradigim bi belgeseldi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: vezir

Geçenlerde ilginç bir belgesele rasltadım , uzun süredir tasarımla ilgili gerçeklerden haderdar olmama rağmen bunu bi,r belgeselle anlatan ve şirketler + dünya düzeyinde nasıl kirli anlaşmaların yapıldığını anlatan güzel bir Norveç yapım belgeseli .

Mutlaka izlenmeli , altyazı Türkçe menüsü var.

https://dotsub.com/view/aed3b8b2-1889-4df5-ae63-ad85f5572f27?utm_source=player&utm_medium=embed

Üstad nerelerdesin sen? Özledik yahu.. Geri gelmene sevindim, ama ce deyip gitme, hala eski paylaşımların burda takdir görmekte.. Saygılar..

• Mükemmel bir belgesel. Bizim millet sabah programları izleyedursun. Kasıtlı eskitme, yazılım, ekonomi, siyaset gibi kavramlar bizde yok. Onun yerine futbol ve diziler var.

Paylaşım için teşekkürler.

• Ürünlerin belirli bir ömrü olduğunu ve bunun üreticiler tarafından belirlendiğini biliyordum.
    Ama bunun üreticiler arasında bir kartel yaratılıp planlı bir şekilde yürütüldüğünü duymamıştım.
    Teşekkürler bu güzel paylaşım için.

Ve bir soru: En son ne zaman ayakkabı tamircisine gittiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi C4_1400 -- 31 Ekim 2014; 13:42:36 >
  • Video nun altında language sekmesi var. Oraya tıklayınca bir pencere açılıyor en altta türkçe var. Yalnız video 1 saat sürüyor eğer wifi ile bağlı değilseniz daha sonra izlemenizi öneririm. Eğer hala sorun yaşıyorsanız, dolphin tarayıcı yükleyerek deneyiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Marmaratic

Video nun altında language sekmesi var. Oraya tıklayınca bir pencere açılıyor en altta türkçe var. Yalnız video 1 saat sürüyor eğer wifi ile bağlı değilseniz daha sonra izlemenizi öneririm. Eğer hala sorun yaşıyorsanız, dolphin tarayıcı yükleyerek deneyiniz.

Evde bi deneyeyim. Cok aradim ama bulamamistim zamaninda

• çok güzel paylaşım, emeğinize sağlık. :)
  • Hop onun yeni kasası çıktı seninkinin yüzü eskidi, sat yenisini al...
    Mesela otomotiv firmalarının facebook sayfalarına bakın, asla eski kasa araca ait resim görmezsiniz. Hani kullanıcıdan gelen resimler bile hep yeni kasaya ait resimlerdir, hiç bir zaman eski kasaya ait resim paylaşılmaz, o araç üvey evlat bile değildir artık.
  • quote:

Video nun altında language sekmesi var. Oraya tıklayınca bir pencere açılıyor en altta türkçe var. Yalnız video 1 saat sürüyor eğer wifi ile bağlı değilseniz daha sonra izlemenizi öneririm. Eğer hala sorun yaşıyorsanız, dolphin tarayıcı yükleyerek deneyiniz.

Simdi kontrol ettimde. Benim baktigimin aynisi bu. Alttaki altyazi gomme malesef. Boyle izleyecegiz yapacak bisey yok

• Harika bir belgesel. Akşam çocuklara izleteceğim.
  • Farklı bir tarayıcıda denemenizi öneririm. Dolphin den sorunsuz görünüyor.

• quote:

Farklı bir tarayıcıda denemenizi öneririm. Dolphin den sorunsuz görünüyor.

Hayir hayir pcden baktim. Orjinal altyazisi filme gomulu oldugundan kapatilmiyor malesef

• internette çok iyi belgeseller var en azından televizyon gibi zorunlu beyin yıkama ve yönlendirme etkilerinden kurtulabilme şansı yaratıyor , tabii ki ne aradığınızı biliyorsanız.

Konuyu sadece bilinçlendirilmek adına ne kadar çok kişi okursa o kadar iyi.

Çünkü bu tür karteller her konuda mevcut olmaya başladı.

Özellikle araç mevzusunda forumlarımızın birinde zincirli triger kayışı neden değiştirilerek kayışa geçildiği ile ilgili bir çok yorum vardı. İşin özü yukarıdaki linkteki videodur , olay buradan başlar neden elektrikli araçların pazarda az yer almasına kadar gider .Gerisi bolca laf salatası mühendisler aldıkları eğitim gereği uzun ömürlü ve dayanıklı ürün yapmak ve tasarlamak isterler . Ama işin içine üretim zinciri ve tüketici alışkanlıkları girince 50 yılda ciddi bir değişim ve kirlenmenin eşiğine geldik .Bu konu bölgesel çatışmalardan , küresel ölçekte savaşa kadar adım adım gidecektir.

Savaşın başlangıcı ise çinin yeterli ham madde sağlayamamasıyla tetiklenecektir. En azından yazmış olalım ileride bakarız veya bakanlar kök nedenleri anlamaya çalışırlar umarım .

• devletlerin yerine şirketlerin dünyayı yönetmesi

büyük patronlar her zaman açgözlüdür hiçbir zaman doymazlar

cem yılmaz : "seneye ne tuttururlar bilemeyiz"
  • teşekkürler iskandinavlar avrupanın en güvenilirleri.
    küresel krizin içyüzü için- inside job 2010 -belgeselini öneririm.
  • Çok ilginç bir belgeselmiş. Böyle birşeyin olduğuna inanıyordum ama bu kadar eskiden geldiğini bilmiyordum
  • "Bilinçli eskitme" denilen kavram zaten on yıllardır Batı dünyası tarafından biliniyor. Hatta ve hatta, Brezilya hükümeti Apple firmasına "tabletleri 2 sene içerisinde bir yazılımsal açıdan kullanılamaz duruma getirmek ve üretilen ürünün yeni jenerasyonunda eskiye nazaran bariz değişiklikler sunmamak; dolayısıyla tüketiciyi yeniden alışverişe zorlamak" konusunda dava açmıştı. Buyrunuz linki

Bizim güzide ülkemizde ise neredeyse herkes bu kavrama çok uzak. Halen aldığımız cep telefonlarının, kullandığımız arabaların, giydiğimiz kıyafetlerin neden en çok 2-3 sene dayandığını çözmeye çalışıyoruz. Hatta arada firmaları savunan "eskitsinler abi, işin gerekliliği bu" diyen arkadaşlar da çıkıyor.

Son olarak da; link için teşekkürler güzel bir belgesel.

• Cok yerinde bir paylasım. Mobilden yarım saat kadarını izledim. Dehsete kapıldım. Bu eskitme olayını biliyordum ama cok eskilerden geldigini tahmin etmezdim.

Durum cok acı ama yapacak ta cok birsey yok

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.