Şimdi Ara

Kapalı garajdan açık otoparka geçiş

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
0
Favori
2.322
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Şirket aracım olduğu için kendi aracımı fazla kullanmam. Sadece haftasonları Nadiren haftaiçi 1-2 gün kullanırım.

Evimde kapalı garajım bulunmaktaydı fakat yeni taşındığım evde sadece açık otopark mevcut sitenin.

2 ay önce yeni araç aldım. Ilk defa aracım dışarda kalacak uzun zamandır kapalı garaja alınınca aracı dışarıda bırakınca bir garip gelecek

Eski aracım kapalı garaj aracıydı. Torpido güneşliğim dahi yoktu. Fakat sıfır araç aldım ve başka yere taşınmak zorunda kaldım mecburen araç dışarıda kalacak. Aracı korumak için neler yapabilirim.

Torpido güneşliğim alacağım.

Branda düşünmüyorum. Çünkü uzun süreli yatan bir araç değil.

Sıfır araca hemen wax - cila uygulaması yaptırmalı mıyım. Önümüz kış malum...

Cevaplarınızı bekliyorum arkadaşlar...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• hiç birşey olmaz.
    sadece güneşten koruyun yeter yağmur kar bir zarar vermez diye düşünüyorum.
  • Aracınız çok şanslıymış, benimki 2007 den beri güneşleniyo :)
  • Şu an kış olduğu için güneş sorun olmaz.
    Açık otoparkta, rüzgar almayan ve ağaç altı olmayan yerleri gözünüze kestirin.

Yazın ise bina gölgelerinden maksimum faydalanacağınız nokta olan kuzey-doğu noktasını ele geçirin.
    Doğu cephesinde bir nokta olması daha mantıklı. Çünkü yazları kuzey cepheler akşam güneşine maruz kalır.
    Sabah güneşinde kalması çok sorun yaratmaz. Ama öğlen ve akşam güneşi aracı eskitir.
  • Onca araba değiştirdik yıllar içinde, evi değiştirmek hiç aklımıza gelmedi ya la?

Şaka bir yana, bizim evde kapalı garaj yok. Saab 900 metalik koyu mor, yanar döner bir renkte idi. Güneşe koy arabayı, çaprazdan bak, burnu lacivert gözükür, arkaya doğru rengi morlaşır. Ancak normal şartlarda lacivert gibi gözükür. Böyle garip bir renkti. Bu araba 250.000km'de 12 yaşında iken boyası solmaya başladı.

98 Opel Frontera 8-9 yaşında iken boyası solmaya başladı.

94 Suzuki Vitara boyası solmadı. Rengi beyazdı.

Aracı kaç yıl kullanacaksınız? Sanıyorum çok km yapmıyorsunuz. O yüzden aracı uzun süre kullanacağınızı tahmin ediyorum. 8-9 yıl kullanacaksanız boyasını korumak için UV koruma falan yaptırın. Yok daha sık değiştiriyorsanız ona bile gerek yok.

Araç gündelik kullanılsa gene dert değildi. Ancak anladığım kadarı ile aracınızın kıpırdamadığı günler oluyor. Bu durumda aracın günün çoğunda gölgede olan bir yerde durmasında fayda var.

• Hiçbirşey olmaz. Aracın dışını yıkatmam(3-4 ayda 1 belki ama içini kendim düzenli temizlerim) .Çam ağacı altında reçine içinde kalır.
    5 yıl boyunca böyle kaldı ve boyada en ufak sorun yaşamadım.
    Bu kadar üstüne düşmeyin aracın.
    Aracın etrafında park edenlerden korkun.
  • sıfır araç olsa da boya koruma yaptırmak faydalı sadece güneş değil. kuş pisliği, ağaç özleri vb. etkenler de etkiliyor.
  • Bizim araba sevgisi babamdan geldiği için arabalar sürekli garajda durur misal Toros var sıfır alınmış tam 22 yıldır kapalı Garajı var babam yaptırmış

Şimdi de ev alırken tek şartımız kapalı otoparktı. Onu da bulduk :)

Sizin için aklıma şu modüler kapalı garajlar geliyor site ile konuşup prefabrik olabilir ve çadırı olan açılır kapanır boya ya temas etmeyen Çadırlar var onlar olabilir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Önceki kapalı garaj aracımı 4 yıl kullandım

Yeni aldığım aracımı daha fazla kullanırım diye düşünüyorum.

Sitenin otoparkı sakin. Top oynayan delikanlılar v.s yok

Ağaç altı olmayan gölge güzel bir yer gözüme kestirmem lazım acilen

Torpido için güneşlik alayım yazın sererim. 1-2 ay içinde havaların güzel olduğu birgün turtle sealerwax uygulamak lazım. Yeni araçlara uyguluyorlarmış.

Üzerinde toz kir su v.s durmasın diye.

Aracın kıpırdamadığı zamanlar çok oluyor. Sitede yeni kasa civic var. Sahibi 17-18 inç diye tahmin ediyorum bir Çelik jant koymuş. Arabayı abartmadan güzel Modifiye yapmış. Onun yanına park etmeyi düşünüyorum. En azından araçla ilgilenen birinin yanına park edelim de kapısını açarken gümm diye bizimkine vurmaz

• kışa giriyoruz güneşlige pek gerek yok ama güneşli bir bölgedeyseniz faydası olabilir. araç yeniyse güzelce yıkayın kil+katı wax (colli 915, finish kare 1000p)

sürekli kullanmıyorsanız garajın güvenli bir kısmına parketmeye çalışın
  • Yeni araçlarda eskiler gibi boya solması, paslanma vs. çok olmuyor zaten. Rahat rahat park edin, hiç bir şey olmaz. Boya koruma vs. kaptırmayın paraları, solduğu zaman (ki en az 5 sene sonra) bir pasta-cila yaptırıp devam.
  • İstanbuldayım. Aracın kıpırdamadığı zamanlar çok oluyor. Sadece haftasonları kullanılıyor.

Annem tam zamanında araç değiştirdin dedi. Bak eski araban ne güzel kapalı garajdaydı ama yeni aldığın sürekli dışarıda kalacak dediği anda moduna girdim.

• quote:

Orijinalden alıntı: budak_1903

sıfır araç olsa da boya koruma yaptırmak faydalı sadece güneş değil. kuş pisliği, ağaç özleri vb. etkenler de etkiliyor.

Boya koruma bence tam bir pazarlama mucizesi. Reçine, kuş pisliği vs. gibi asidik özelliği olan maddelere karşı hiçbir etkisi yok. Bence normal boyadan hiçbir farkı da yok.
  • derdin bu olsun hocam

• vay arkadaş derde bak
  • Aracına aşık olan anlar bu durumu...

Dert v.s değil aşk bu anlayamazsınız

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Allah uçak kazası vermesin kardeş

• Cila olayı boyayı inceltir mi bilmiyorum ama turtle wax sealerwax su gibi madde döküyorsun beze sürüyorsun kaporta akşamına biraz kuruyunca puslanıyor. Silince üzerine su dökün üzerinde kesinlikle durmuyor.

Etkisi uzun sürüyor. Eski aracıma kendim uygulamıştım. Yıkamacıda köpüklü yıkatmaya rağmen 4-5 ay sürüyor etkisi....

Bu arada oto yıkamacıların kullandığı köpük ile beznincilerin araç üzerine sıktığı köpük aynı mıdır ?

Bazı arkadaşlar benzincilerdeki içine ağır kir sökücü v.s atıyorlar. Kiri çözsün v.s diyorlar.

Aracı 1-2 ayda bir yıkatacağız. Onda da boyaya zarar vermeyelim.

Kova su indirip kendim yıkayacağım diyeceğim ama uygun yer bulamayabilirim...

• O zaman size bundan lazım.

• O kadar araç dışarda gunleri deviriyor sakınan göze çöp batarmış dikkat edin.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.