Şimdi Ara

Uzun vadeli araç tercih konusu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
87
Cevap
0
Favori
1.328
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İlk olarak şunu belirteyim, araç alım süreci epey uzun vadeli olacak. Bu sebeple yorum yapmaktan imtina edecek olanların en baştan haberi olsun. Kimsenin vaktine sebep olmak istemem.

Bu süreçte sık sık konu açmak yerine bütün görüşleri tek bir konu altında toplamak ve bütün sorularımı tek bir konu üzerinden yöneltmek istedim.

Seçenekler; Citroen C4 Picasso, Peugeot 5008, Peugeot 508 SW, Peugeot 3008, Renault Scenic ve Renault Megane ST. Bu araçlar hakkında her türlü yorum, öneri ve eleştiriye açığım.

Başka araç önerisi istemediğim için kriterleri yazmadım ama bu araçlar arasında kıyas yapmak açısından belirteyim: sorunsuzluk, verimlilik, geniş ve kullanışlı iç mekan, konfor. Ayrıca bütün araçlar otomatik şanzımanlı olacak.

Konunun ilk halini de aşağıda veriyorum;

quote:

Öncelikle konu araç alım konusu değildir. Sadece tercih daraltma amaçlı açılmıştır.

MPV ve Crossover harici alınacak en küçük(!) araç sınıfı C SW, bu sınıfta da kafama yatan iki model var.

Ceed tam otomatik şanzımanın sorunsuzluğu, Megane ST ise EDC şanzımanın verimli çalışması ile öne çıkıyor.

Dezavantajlar da yine şanzıman üzerine. Ceed şehiriçi 9-10 litre civarı gezerken, EDC ise yapısı dolayısıyla sorunlara gebe bir ünite.

Bu iki husus haricinde araçları her açıdan kıyaslayabiliriz. İç hacim, sürüş dinamikleri, kullanışlılık vs.

Tahmin edeceğiniz gibi iki aracı da henüz inceleme fırsatı bulamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DolceVita. -- 31 Ekim 2014; 17:36:03 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• edc nin henuz bilinen bir sorunu yok, getrag uretiyor ford dahil bir cok marka killaniyor, sehirici 5,5 6 litre arasi tuketiyor. tek problem 1 den 2 ye gecerken sikisik trafikte bazen kararsiz kalmasi onu da manuel modda surerek asabiliyorsunuz. hayirli gunlet

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Leonu kafam cikardim. Leon defterini kapattim ve 1.5 DCI EDC megane St. Gtline da kesin karar kildim. Ancak tutkiyede sw araclarinin tüm selefleri hatta agababalari satista basarisiz oldu. Ve buna rağmen ikinci elleri düşük değil. Herkesin mali kiymetli. 1 yasinda uygun bulursam alaçam inşallah. Bagaja ihtiyacim var ve sedan almayi saçma buluyorum. Eger butcen varsa Passat variant 1.6 TDI dsg yi öneririm. St sw araçlar hep ithal. Yerli üretim sw yok. Bu yüzden arti puani var bende

• MEGANE ST kullanıcısıym 2010 dan beri kullanıyorum çok memnunum her yonden bagaj büyük araba ön konsola hakimsin rahat kullanılan malzeme gercekten sınıfın en iyisi diyebilirim yakıtı gayet normal perfonmns güçlü bende 1.5 110 bg var bu öyleyse 1.6 130 bg olanı çok daha güzeldir ben kesinlik ile tavsiye ederim KİA CEED bilmiyorum sadece kullanıcı olarak Megane ST öneririm...
  • quote:

Orijinalden alıntı: tasshelhoff

edc nin henuz bilinen bir sorunu yok, getrag uretiyor ford dahil bir cok marka killaniyor, sehirici 5,5 6 litre arasi tuketiyor. tek problem 1 den 2 ye gecerken sikisik trafikte bazen kararsiz kalmasi onu da manuel modda surerek asabiliyorsunuz. hayirli gunlet

Arkadaşın dediği gibi EDC yi Getrag isminde ünlü bir şanzuman tedarikçisi üretiyor. Tüketim değerleri de tam otomatiklere göre oldukça makul. Ayrıca problem yaşansa bile Renault un birçok aracında yaygın, en kötü ihtimalle garantinin karşılamayacağı bir problemle karşılaşılsa bile sanayide veya çıkmacılardan tedariki mümkün olacaktır. Tasarım olarak her ne kadar Ceed Sw beğendiğim bir araç olsa da EDC ile Megane ST nin kombinasyonu daha mantıklı duruyor. İncelediğimde Ceed sanki daha büyük bir bagaja sahip olması gerekirken, Megane ST tam tersi dış görünüşüne nazaran daha geniş bir bagaja sahip izlenimi vermişti bana.
  • Ceed sw inceledim iç mekan daha kaliteli ve konforlu. Tasarımı da daha güzel bence meganedan..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FreudeAmFahren -- 30 Ekim 2014; 15:35:28 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: FreudeAmFahren

Ceed sw inceledim iç mekan daha kaliteli ve konforlu. Tasarımı da daha güzel bence bence meganedan..

+1

Bence de Ceed Megane3'ten daha kaliteli bir otomobil.

Tasarım olarak ta daha iyi.
  • ceed sw kalite ve konfor olarak çok daha iyidir megane'dan. ben hatchback'ine binmiştim bmw 1 serisiyle yarışır haldeydi iç mekan kalitesi
  • Ceed Rocks
  • Ceed'de malzeme kalitesi daha iyi, cam tavanlı Megane'larda arka taraf 1.80 üzeri için sıkıntı kafa değiyor her türlü. Ama Ceed'in koltuk kafalıkları çok sert, beni en çok rahatsız eden durum buydu Ceed'de kafa yaslayamıyorsunuz doğru düzgün. Megane'ın koltukları nispeten daha iyidir konfor açısından, yarı-deri çünkü. Benim tercihim Megane'dan yana olurdu, piyasası olmayan SW'lerin arasında tek başına egemen Megane ST. 1.5 dCi, düz vitesli 1.6 CRDi'lerden bile daha az yakacaktır. Ayrıca Ceed'in yanında i30'da düşünülebilir araçlar kardeş nasıl olsa, i30'da orta donanım Style'da arka kol dayama var iken, Ceed'de en üst Premium pakette var sadece. Önemsiz bir ayrıntı olabilir bazıları için, ama SW araçlarda konfor için mutlaka olması gereken birşey bence
  • Yorumunu esirgemeyen herkese çok teşekkür ederim. İki aracı da incelemek farz oldu.

Arka koltukların ferahlığı önem arz ediyor aslında. Ceed'de daha iyi sanırım bu husus.

İşte Ceed iyi ama o şanzıman düşündürücü, 1.8 Avensis ile aynı yakıyor resmen

• 2015'te ceed makyajlanabilir bilemiyorum, makyajla belki benzinli motorda sundukları dct şansımanı dizele de koyarlar(sa) güzel kombinasyon olur.

Bunlar dışında biliyorsunuz 308 sw e-thp de bi seçenek...
  • quote:

Orijinalden alıntı: turkeril

2015'te ceed makyajlanabilir bilemiyorum, makyajla belki benzinli motorda sundukları dct şansımanı dizele de koyarlar(sa) güzel kombinasyon olur.

Bunlar dışında biliyorsunuz 308 sw e-thp de bi seçenek...

308 SW gelse bu ikisine de bakmam da işte gelmedi ki inatla

• Yakıt hariç her yönden özellikle malzeme kalitesi olarak ceed daha iyi bence. Yakıtta Türkiyede olunca büyük önem arz ediyor tabiki.
  • Ben sahibi olarak mst yi tavsiye ederim.

• Tasarım olarak Megane ST çok şık duruyor.

Bir de şu var Ceed SW direk uzatılmış Ceed ama Megane ST üstüne çalışıldığı belli.

Araç almayacak olsanızda Fransız olunca sana fransız gider Abi renault bu nedenle.

DCİ motordan bahsetmiyorum zaten.

Bence iç mekan bakınca Megane daha kaliteli desem taşlanırım ama bence megane daha bütün bir malzeme kalitesine sahip.

Bazı kısımlarda ceed önde olsa da bütün olarak bakınca Megane öndedir.

Bir de ST Fransa üretimi olunca işçiliği de ayrı bir artı katıyor.

Megane'daki donanım pahalılığı kötü ceed aynı donanımı daha ucuza alıyorsunuz.

Bir de makyajsız megane de çokta büyük olmayan kronik sorunlar vardı bildiğim kadarıyla ama ceed hakkında bilgim yok.

Bence kazanan Megane ST olacaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Marmaratic

Ben sahibi olarak mst yi tavsiye ederim.

Bu Megane bayağı bir makyaj yedi sanırım. Hangi yıllar arasındaki modelleri makbuldür bu Megane ST'nin?

Megane herşeyiyle kafama yattı sayılır. Sadece şu EDC ile ilgili derin bir araştırma yapmam lazım. Kim üretirse üretsin çift kavrama olunca işkilleniyorum.

• DolceVita. kullanıcısına yanıt
    O değilde 2.el Citroen C5 SW ve Pug 508 SW niye bakmıyorsun Abi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Automobilista

O değilde 2.el Citroen C5 SW ve Pug 508 SW niye bakmıyorsun Abi?

Onlara da bakıyorum ama artık belli başlı araçları takibe almak için şu Megane ST ve Ceed SW ikilemini aşmak istedim.

508 SW zaten listemde. Şu an kafamdaki araçlar; C4 Picasso, 5008, 3008, 508 SW, Scenic şeklinde. Bir de Megane ST eklenecek sanırım bunlara.

Şimdi farkettim de alayı Fransız

• DolceVita. kullanıcısına yanıt
    2010 da makyajsız kasa geldi. Kronik tek problem gündüz farlarının fazla ısı yayması sonucu farın içinde çatlak olması. Garantiden hallediyorlar. Sonra 24lü led takıyorsun. 16 tl kargo dahil yurtdışı fiyatı ben oradan aldım. 4. Bakımını geçen hafta yaptırdım bu süre zarfında başka bir problem yaşamadım.

2012 de makyaj yedi. Ön farların altına şerit led koydular. Başkada bir değişiklik olmadı.

Sonra gt line paket geldi. Sportif tabi bu paket. M paket, amg paket, s line gibi yani. Arka tampona difüzör koydular, ön tampona tik işaretine benzer ledler koydular, koltuklara arma falan eklediler. Dikişlerde daha bir sportif oldu. Arka koltuklardaki havalandırmaları koymamışlar ama bu pakete.

En sonda asıl makyajı yedi ön farlara şekil verip renault amblemini falan büyüttüler.

Edc de bugüne kadar tek kişiden sorun duydum. Onuda mais tek kuruş istemeden halletti. Mesela benim triger setini 40 binde garantiden değiştirdiler ben talep etmediğim halde. Araçların arkasında duruyorlar yani. Ama tabi çift kavrama risktir sonuçta.

Öte yandan bu muhabbeti sevmesemde mst ler ithal. Ciddi fark var hb lerle aralarında. Daha alçak, dijital kadran, elektronik park freni en göze çarpanlar. Onun dışında görünmeyen kısımlarda mesela göğüsün birleşiminde falan farklılıklar var.

Direksiyon derisiyle vites derisi her sene garantiden değiştirip duruyordum. En son 2 sene önce ne yaptılarsa yıpranmadı hala. Garanti bitsede değişiyor deri. Yalnız deri kalitesiz olduğundan değişmiyor. Zamanla zerre parlamıyor bildiğin deri belki sorun oluyordur.

Ceed de çok kaliteli bir otomobil ama öyle ahım şahım fark bekleme. Mst nin içi, kapıları bilmem neleri hep yumuşak ve deri. Kapı tutamacı torpido ve vites kısımları sert plastik. Arabada saklama gözü gözlüklük falanda yok.

Arka tarafta ferahlık önemli demişsin. Arkada hayvan gibi diz mesafesi var. Bunu beğenmeyen superb alsın. Caö tavanda alırsan arkası ev gibi olur.

Aklıma gelenler bunlar. Mobildeyim fazla detaylı yazamıyorum.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.