Şimdi Ara

Saga cekme , direksiyonda gezinme

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
10.316
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaslar oncelikle herkese merhabalar.
    Aracim 130km den sonraki hizlarda direksiyonda asiri bi titreme vardi ve arac cok bariz saga cekiyordu .
    Araca rot ve balans yaptirdim . Bozuk olan sag z rot u degisti . Ayrica 2 jant egriymis onlarda duzeltildi . Bu islemlerden sonra titreme ve saga cekme gecmistiki aradan 1 hafta gecti arac yine saga cekiyor ve kasislerde ve bozuk yollarda direksiyon resmen kendi kendine saga sola doluyor . Saga cekmedede ortalama hizda direksiyonu biraktigimda 3-4 saniye icinde sag seritte olcak kadar fazla . Sizce tekrarmi rot ve balansa sokiyim yoksa mekanik bir arizami soz konusudur ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Onur1111110

Arkadaslar oncelikle herkese merhabalar.
    Aracim 130km den sonraki hizlarda direksiyonda asiri bi titreme vardi ve arac cok bariz saga cekiyordu .
    Araca rot ve balans yaptirdim . Bozuk olan sag z rot u degisti . Ayrica 2 jant egriymis onlarda duzeltildi . Bu islemlerden sonra titreme ve saga cekme gecmistiki aradan 1 hafta gecti arac yine saga cekiyor ve kasislerde ve bozuk yollarda direksiyon resmen kendi kendine saga sola doluyor . Saga cekmedede ortalama hizda direksiyonu biraktigimda 3-4 saniye icinde sag seritte olcak kadar fazla . Sizce tekrarmi rot ve balansa sokiyim yoksa mekanik bir arizami soz konusudur ?

Öncelikle tekrar rot balans yaptırın. Sorun düzelmesse jantlarda yamukluk yada lastiklerde orantısız aşınma olabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SweentLyy -- 29 Ekim 2014; 22:59:06 >
  • Rot-balans, olmazsa lastikleri kontrol ettirin
  • Arkadaslar belirtmeyi unuttum , 4 lastik sifir takilde , jantlardaki yamukluar giderildi . Ondan sonra duzelmisti dedigim gibi . 1-2 hafta gecti aradan simdi titreme yok , ama cok bariz saga cekme var , ayrica kasislerde ve bozuk yollarda direksiyon geziniyor .
    Lastik ebatlari 245.35.19 bunla bir ilgisi olabilirmi acaba ?
    Haftasonu tekrar goturcem bakalim . Surerken huzursuz ediyor cunku.

• araç sağa meylederken direksiyonda değişme oluyormu düz yolda?
  • rot balans olması lazım

• Araç ne bilmiyorum ama sedan bir otomobil ise lastik tabanında yaptığını düşünüyorum.
    Bende Focus var ondada 225/40/18 lastik var.
    Çoğu dedikleriniz bendede oluyor Rot balans da hiç bir sıkıntı yok ama ben lastiklerden suphelendim.
    Sıfır lastik dahi olsa sizdeki taban genişliğinden yapabilir.
    Ama çok tedirgin edici bir olay gerçekten.

• Hocam lastikleriniz ne durumda

Boyle bir sikinti master kamyonetimde vardi araba sola cekiyordu yolda direksiyon titriyordu ve 6.viteste araba titreme yapiyordu lastikleri degistirdim hicbir sikinti kalmadi hala anlamis degilim 6.viteste niye titredigini

• 245 35 19 geniş taban ve ince yanakdan dolayı arac yolda dalma yapar, yoldakı en ufacık bır ızı takıp eder dıreksıyonu tutmak guclesır özellıkle uzun yolda kamyonların safalta yaptıgı ızlerde arac kullanmak ıskence olur..

Jant capınızı düşürüp daha yuksek yanak profılı olan bır lastıge gecınız sorununuz duzelecektır

265/30 19 arka 245/35 19 ön lastık jant kullanan eskı BMW aracımda aynı sorun vardı
  • Hocam şasede yamukluk varmı? Büyük kaza oldumu yamulmasında? Evet ise rot bu durumda pek faydalı olmuyor

• Katılıyorum Şase yamuk gibi
  • direksiyon kutusundaki boşluk yada aşınmalar da bunlara neden oluyor. direksiyon kutusunu da kontrol ettirin.
  • Greyblack kullanıcısına yanıt
    Araci alirken kontrol ettirmistim , sasese yamukluk yoktu kazasiz arac zaten bendede bi kaza olmadi Allaha cok sukur

• Sanirim suan en mantikli sizin dediginiz . Bi onceki 40 yanakdi ondada vardi ama bu kadar degildi yanak kuculunce bi artti goze batmaya basladi diyeyim yada :) saga cekmeyide bi rot balans cozcek gibi duruyor bakalim .

• Hayir, direksiyonu iki elimle duz tutunca saga cekiyor .

• Bu Rot balans lazım.

• sinoplu kullanıcısına yanıt
    Hocam lastik titremesi kant egriligindenmis onu duzelttirince gecti , 4 lastigimde sifir . Jantlarda duzeltildi rot balans yapildi. Bu islemlerden sonra duzelmisti ama 1-2 hafta sonra tekrar basladi . Bayramda baya kotu bi yolda ( taslik yol) 6-7 km gitmek zorunda kaldim . O gunden sonra iyice bas gosterdi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Onur1111110

Sanirim suan en mantikli sizin dediginiz . Bi onceki 40 yanakdi ondada vardi ama bu kadar degildi yanak kuculunce bi artti goze batmaya basladi diyeyim yada :) saga cekmeyide bi rot balans cozcek gibi duruyor bakalim .

Sorunun buyuk ihtimalle benim yazdigim durumdan lastik genisligi ve yanak sorunu ;)

Gerisi rot balans ..

Ayni sorunu 265/30/19 ebada gecince yasamistim ..

• Onur1111110 O kullanıcısına yanıt
    hocam elinde direksiyonu tuttuğunda araba sağa gidiyorsa direksiyonunu yamuk ayarlamışlar senin direksiyon aslında sağa dönük sen düz zannediyorsun.
  • Aynı sorun bende de vardı. Jant yamulmuş, ne kadar düzeltilsede eğrilik gitmiyordu. Bende yamuk jantları arkaya taktım şimdi ne tireme ne çekme var...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.