Şimdi Ara

Victor g451 (clevo w651sj) incelemesi (samsung evo 840)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
2
Favori
2.464
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • selamlar, bir süredir arayışında olduğum "basit" laptop olayında, a alacağına b koy, z al" mantığıyla gidip g451 aldım :) şimdiye kadar msi m635 (ilk harici ekran kartlı model) ile başlayan 10 kadar laptop deneyimim oldu, msi dışında aldığım tek marka Monster olmuştu, zira muhattap bulabilmek benim için çok önemliydi. özellik olarak bu fiyatlara çıkınca asus ile victor arasında kaldım. yeni şeyleri denemek konusunda kendime hakim biri değilimdir; üstüne bir de Barış bey ile 1 saate yakın konuşmamız olunca ikna olup Victor aldım.

Giriş:

benim konfigürasyonum:

- i5-4200M 2.5GHz 3MB Ön Bellekli İşlemci (değiştirilebilir)
    - gtx 850 2gb ekran kartı (değiştirilemez)
    - 4gb 1600mhz ram
    - samsung evo 840, 120gb ss disk
    - 15,6" 1920x1080 ips ekran

Kutu içeriği

- kutusu sağlam, sadece onla taşıyarak eve getirdim.
    - windows 7 ve 8.1 için hazırlanmış dvd (ki almadan önce driverları, üzerlerinde yazmadığı için yanlış os yükleyen ve bundan yakınan insanlar olduğu için, "nasıl üzerine baskı alınan dvd yapmazlar diye kızıyordum ki benim aldığım dönemde bu şekilde yapılmış)
    - kullanım kılavuzu vari bir broşür

Malzeme kalitesi, dizayn ve görünüş:

- malzeme kalitesi olarak almadan asus 550 serisi ile arada kalmıştım. zira asus daha güzel görünüyordu. sonra asus marka bir laptopun içini açınca aynı türde plastiğin (sprey boya vari bir şeyle) metalik renge boyandığını görüp (ki iç tarafı boyasız olduğundan) birbirinden farkı olmadığına kanaat getirip içimi rahatlattım.
    - ürünün menteşeleri, tuşları ve kasası oldukça sağlam. oldukça izafi olduğu için şöyle söyleyeyim; bildiğiniz herhangi bir markanın muhtelif modellerinden farkı yok.
    - kasanın rengi çok koyu kahverengi fakat dikkat etmediğinizde fark edilmiyor bile (fotoğraflar flaşlı çekim olduğundan daha bariz görünmüş)
    - kasa konusunda estetik bulmadığım tek şey iki menteşe arasında uzanan beyaz minik noktalar. insanda dokunmatik (lenovo nun bazı serilerindeki gibi) bir aksam varmış algısı yaratıyor.
    - ekranın arka kısmı tıraşlanmış metal dokulu. hoş görünüyor
    - bir diğer eksi ise power tuşunun sert olması, bazen ikinci defa basmak gerekiyor. nette bunu araştırınca clevoların kasalarında bu şekilde olduğunu gördüm. daha önce monsterda da clevo kasa kullanmıştım ama anımsamıyorum.
    - msata girişinin olması bir artı sanırım ama ben kullanmayacak gibiyim.

fan ve soğutma :

- normalde bunu kasa kısmında yazmalıydım ama kesinlikle ayrı başlığı hakettiini düşünüyorum: laptop iki gündür kapanmadı, gece boyunca torrent açıktı ve şuan 3 saattir aktif kullanıyorum ve fan çalışmıyor. 3 saatlik süreçte 1 saniyeliğine çalıştı ve 1 defa da ben turbo fanı denedim.
    - fan normal çalıştığında herhangi bir fan kadar ses çıkarıyor ama turbo modunda (hotkeys ile fn+1 tuşu ile istenildiğinde aktif hale geliyor) sesi de performansı gibi oldukça yüksek.
    - dota II ile full ayarlarda oynarken yarım saatte bir 3-4 saniyeliğine çalışıyor fan

Klavye ve touch pad:

- klavye olarak çok hoşuma gitti. mac klavyeleri gibi tuşların boyut ve yükseklikleri.
    - touchpad kullanmayı sevmeyen biri olarak sadece multi touch ile scroll özelliğini kullanıyorum diyebilirim.
    - touchpad in yazılımı kullanımını anlatıyor ama çok az özelliği değiştirebiliyorsunuz (scroll yönü vs gibi)
    - touchpad kesinlikle bir track pad değil, ama windows tabanlı hiç bir laptopun güzel bir touchpadi olduğıunu görmedim henüz.

Speaker ve ses yazılımı :

- laptopta ses sistemi kullanan biri değilim ama ses kalitesi bakımından mac air ile aynı anda aynı şarkıyı açınca ses kalitesinin mac e kıyasla %10 gerisinde ama ziyadesi ile yeterli olduğunu söyleyebilirim.
    - ses yazılımlarını incelemedim, detaylı profil oluşturmak gerekiyor (müzik, oyun vs) ama ilk görüşüm yüklenmesi ve arayüzünün açılması bakımından oldukça hantal oldukları (sound blaster cinema2)

Ekran :

- imac kullanıcılarının en çok sevdiği şeylerden biridir ips ekran. ben düne kadar ips ekranlı bir laptop olduğunu bilmediğimden çokça gel-git yaşıyordum. "acaba photoshop kullanırken renkler çok sapar mı", "acaba tam karşısında değilsem ekran renkleri ve kontrastı sapıtır mı" diye düşünürken ürünün ips ekran olduğunu söyledi Barış bey.
    - iç mekan kullanıcısı olduğum için parlak ekran olması benim için sorun değil. mat ekranlı ips ekran var mı bilmiyorum zaten.

Batarya :

- batarya olarak Victor atarafından 48.84wh ile satılıyor ama aynı modelin 62.16wh lik modeli de satılıyor. aşağıda link paylaşıyorum (incelemenin bu kısmında yanlışlıkla 62w olanın testlerini paylaşmışım, bilahare bu modelin testlerini de eklerim)
    - bataryasını test etmedim, nicel testleri sevmiyorum sanırım :) ama netten bulduğum farklı pillerin fiyatlarını ve modellerini aşağıda bulabilirsiniz

- 48.84wh batarya
    - 62.16wh batarya

Nacizane performans yorumum:

- performans testlerini nette bulabilirsiniz, dediğim gibi bilgisayarlarımın hiç birinde test yapmadım şimdiye kadar.
    - ben farklı olarak sadece samsung ssd evo 840 modelinin testini ekliyorum.

İç tasarım:

- fanın ve hava giriş çıkışının konumları, fonksiyonları gayet iyi.
    - 3-4 saattir başındayım, hala fan ÇALIŞMADI. mac air bile bu saate kadar dayanmayıp ses çıkarmaya başlardı.
    - netten bulduğum (fotoğraf makinamın ve flaşlarımın şarjı bittiğinden çekemedim) iç kısım fotoğraflarını ekliyorum

istediğiniz bir detay ya da eleştiri olursa buyrun yazın; elimden geldiğince yardımlaşırım.

saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pyr@mid -- 30 Ekim 2014; 16:41:37 >

• hocam ben de iç mekanda kullanıyorum bilgisayarımı(lenovo y500). ekranda kendimi görüyorum arada sırada .

eğer ihtiyaç olursa laptop ekranları için mat ekran filmleri satılıyor(5tl) gittigidiyor-n11-sahibinden de.

cep telefonu filmleri gibi ekranın üzerine güzelce yapıştırıp geçiyorsunuz çok iyi oluyorlar. ips ekranın kalitesini azaltır mı bilemem...

inceleme güzel olmuş hayırlı olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tns1 -- 29 Ekim 2014; 16:45:55 >
  • Ekran karti icin 'Değiştirilebilir Ekran Kartı Yapısı'
    Yaziyor Ben de i7 4710 mq lusunu alacicam :) bekliyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fizikci34

Ekran karti icin 'Değiştirilebilir Ekran Kartı Yapısı'

Hangi modelde yazıyor hocam ?
  • MacBook Air ler IPS panel değil. Fotodaki de öyle. Ancak piyasada esamesi okunmayan çakma bir laptopu Air 'le kıyaslamak baya bir komik..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: toshibaci_1970

MacBook Air ler IPS panel değil. Fotodaki de öyle. Ancak piyasada esamesi okunmayan çakma bir laptopu Air 'le kıyaslamak baya bir komik..

- piyasada yeni olan bir şeyin esamesi zaten okunmaz, çünkü yeni. söyleminize göre piyasada yeni markalara yer yok.

- diğer taraftan mac air ile kıyas yapmadım, zira kıyaslanacak bir şey almaya çalışsam bunu almazdım. işlemcisi ve ssd diskleri dışında hemen hemen hiçbir ortak noktaları yok. kıyas olsa olsa hacmen ve ölçek versin diye yapılabilir. bütün özelliklleri ile farklı kulvardalar

çok elitist yaklaşmışsınız, bir şans verin derim
  • quote:

Orijinalden alıntı: tns1

hocam ben de iç mekanda kullanıyorum bilgisayarımı(lenovo y500). ekranda kendimi görüyorum arada sırada .

eğer ihtiyaç olursa laptop ekranları için mat ekran filmleri satılıyor(5tl) gittigidiyor-n11-sahibinden de.

cep telefonu filmleri gibi ekranın üzerine güzelce yapıştırıp geçiyorsunuz çok iyi oluyorlar. ips ekranın kalitesini azaltır mı bilemem...

hımmm aslında şikayet edenler için güzel bir çözüm olurmuş. ben matın nokta nokta görüntüsünü çok sevmiyorum ama bakalım, belki dediğinize ilerde ihtiyaç duyabilirim.

yorum için teşekkürler :)

• G451 w650sj değil w651sj modelidir. Başlık yanlış, Ayrıca Notebookcheck sitesinden aldığınız batarya resimleri ne alaka anlamadım. G451de 48 wh batarya var. 62 wh batarya yok. Test sonuçları yani yanlış

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ens1252

G451 w650sj değil w651sj modelidir. Başlık yanlış, Ayrıca Notebookcheck sitesinden aldığınız batarya resimleri ne alaka anlamadım. G451de 48 wh batarya var. 62 wh batarya yok. Test sonuçları yani yanlış

test sonuçlarını düzelttim; dediğiniz gibi iki farklı pil çeşidi varmış.

w650sj ile w651sj arasında fark yok sanırım. varsa da göremedim. belki konfigürasyonlara isim vermek için olabilir, zaten driver ve komponent olarak da "w650sj series" diye geçiyor.

Barış bey bu konuda bilgilendirir belki bizi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Victor Gaming Machine

quote:

G451 icin

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Victor Gaming Machine

quote:

G451 icin

OOO sayfaya bak kafadan bir suru yanlis var, rezillik.

• quote:

Orijinalden alıntı: pyr@mid

quote:

G451 w650sj değil w651sj modelidir. Başlık yanlış, Ayrıca Notebookcheck sitesinden aldığınız batarya resimleri ne alaka anlamadım. G451de 48 wh batarya var. 62 wh batarya yok. Test sonuçları yani yanlış

test sonuçlarını düzelttim; dediğiniz gibi iki farklı pil çeşidi varmış.

w650sj ile w651sj arasında fark yok sanırım. varsa da göremedim. belki konfigürasyonlara isim vermek için olabilir, zaten driver ve komponent olarak da "w650sj series" diye geçiyor.

Barış bey bu konuda bilgilendirir belki bizi

Aslında renk farkı var. 650 ve 651 arasında, 650 normalde gridir.

• Victor Gaming Machine kullanıcısına yanıt
    vayy g601 de gt840 varmış, doğru mu yoksa biostan gtx850 yapıp kandırıyorsunuz değil mi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: pyr@mid

quote:

Orijinalden alıntı: tns1

hocam ben de iç mekanda kullanıyorum bilgisayarımı(lenovo y500). ekranda kendimi görüyorum arada sırada .

hımmm aslında şikayet edenler için güzel bir çözüm olurmuş. ben matın nokta nokta görüntüsünü çok sevmiyorum ama bakalım, belki dediğinize ilerde ihtiyaç duyabilirim.

yorum için teşekkürler :)

Ben de mat sevmiyorum. Parlak kullanıyorum hatta ben film aldim kullandım sonra çıkardım. Parlak ekranda görüntü sanki bir camin arkasından bakıyormussunuz gibi daha net ve canlı geliyor bana. Mat ekranda eski ekran tipi işte parlamıyor ama donuk. Şirkette birgün Full HD ekranı göstermek için youtube dan görüntü izliyoruz, ekranda film var, baktım 4K film (ekran full hd tabii 4K göstermiyor) donuk donuk kızdım çıkardım attım filmi, pişman değilim :)

• quote:

vayy g601 de gt840 varmış, doğru mu yoksa biostan gtx850 yapıp kandırıyorsunuz değil mi

Değiştirilebilir ekran kartı da icat etmişiz hem de 840M!
  • quote:

Orijinalden alıntı: toshibaci_1970

MacBook Air ler IPS panel değil. Fotodaki de öyle. Ancak piyasada esamesi okunmayan çakma bir laptopu Air 'le kıyaslamak baya bir komik..

O çakma notebookları gelişmiş ülkelerde binlerce insan alıyor. Sırf uluslararası markalara servis ve parça yönünden bağımlı kalmamak, istediklerinde tercih ettikleri bileşenlerle performansını arttırabilmek için.
  • Arkadaşlar Victor G451 modelini kullanıyorum 2 gündür ekrandan siyah çizgiler beliriyor çok kısa sürüyor 1 sn filan. 2-3 dakikada bir çıkıyor şerit şeklinde donanımsal bir sorun mu var yoksa sistemle mi bir alakası var bu sorunla karşılaşan oldu mu ?
  • Seem347 kullanıcısına yanıt
    yazılımsal bir hataya benzemiyor. hangi anlarda yaptığını çözmeye çalış hocam. ben hiç karşılaşmadım
  • Seem347 kullanıcısına yanıt
    yazılımsal bir hataya benzemiyor. hangi anlarda yaptığını çözmeye çalış hocam. ben hiç karşılaşmadım
  • Sürekli yapıyor masaüstüne beyaz duvar kağıdı koydum boşta iken 2-3 dakikada bir geçiyor. Film açtım fakat belli olmuyor ord,a anlam veremedim bende çok garip bir şey canımı sıktı 2 gündür
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.