Şimdi Ara

Döküm Radyatör / Panel Radyatör Dönüşümü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
1
Favori
9.376
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar , Merkezi sistemle ısınan binada bir daire satın aldım. Dairedeki mevcut döküm peteleri söküp yerine dd plus panel radyatör takma düşüncem var.
    Koçtaştan eve mimar çağırdık genel tadilat için ve bu konuyu da sorduk.Gelen mimar mevcut radyatörleri sökmemizin yanlış olduğunu belirtti. Nedenini sorduğumda aynı ısıyı veremeyeceğini , yeni panel radyatörü camın altına koyduğumuzda yaklaşık 2 metrelik boru eklenmesi gerektiğini ve sistemin suyu buraya basamayacağını söyledi. (Bence saçma gibi)
    Aşağıdaki resimde mevcut radyatörleri mavi ile çizdim , yeni panel radyatörler sarı ile çizilen camların altına gelecek.Kırmızı yuvarlak yukarı çıkan ana boru.
    Birkaç gün içinde karar vermem gerekiyor , fikriniz ne olur , yardımcı olursanız çok sevinirim.

Döküm Radyatör / Panel Radyatör Dönüşümü

• serhatly kullanıcısına yanıt
    Merkezi sistemde ısınıyorsanız döküm radyatörlerini değiştirmeye gerek, döküm radyatör panel radyatörden daha fazla su barındırır ve daha verimlidirler.
  • Verimli olma konusunda hem fikirim ama yer kaplama ve görüntü açısından çok hoşuma gitmiyor. Ayrıca bina eski olduğu için tıkanma durumu söz konusu olabilir.
    Benim merak ettiğim panel radyatöre dönüşüm yaptığımda sıkıntı ile karşılaşırmıyım ?
    döküm radyatörlerin 20 dilimi ortalama (- +) 100cm 22/600 pkkp panel radyatöre denk gelir, 100cm 22/600 ppkp panel radyatörde ortalama 5,5 & 5,8litre su hacmi bulunur, döküm radyatörde ise her dilimde 0,9 lt.....>20 dilimde 18 litre su hacmi var,kombi ile ısınılan mekanlarda yaklaşık 4 kat su hacmi farkı oluyor

kombi ile ısınılan mekanlarda döküm radyatör ile ısınmak yerine panel radyatörle ısınmak daha rasyonel ayrıca döküm radyatörlerde kum bulunur bu da zamanla tesisata ve kombiye zarar verir

sizde merkezi ısınma olduğu için durum farklı estetik kaygınız varsa bu ısıl değer farkına göre panel radyatör ile değiştirebilirsiniz,yeter ki boyutlandırma yaparken doğru hesap yapılsın

döküm radyatör geç ısınır geç soğur, panel radyatör daha erken ısınır/ısıtır ama daha çabuk soğur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 27 Ekim 2014; 12:44:20 >
    Değişim yaptığınızda mimarın dediğinin aksine 3 katı daha az hacimli su dairenize pompalancak dolayısıyla herhangi bir sıkıntı olmaz.
  • Cevaplarını için teşekkür ederim. Başka bir dekorasyoncu ile görüştüm 17 dilim için 240 cm lik demirdöküm dd plus panel radyatör kullanabileceğimizi söyledi. camın altındaki boşluk çok fazla değil. örneğin 17 dilim için 30 cm lik veya 60 cmlik panel radyatörden ne uzunlukta kullanmalıyız.
    döküm radyatörler değişik tip ve ölçülerdedir bu yüzden de ısıl değerleri farklılık gösterir
    mesela dd perkolon döküm radyatör (16dilim) 160/500 ile dd plus 100cm 22/600 pkkp panel radyatör ısıl değerleri birbirine yakındır,bu yüzden hesapları modellere göre yapmak gerekir

http://www.demirdokum.com.tr/upload/Kutuphane/130/D%C3%96K%C3%9CM%20RADYAT%C3%96RLER.pdf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 27 Ekim 2014; 15:07:56 >
  • Gönderdiğiniz kataloğa baktığımda evdeki radyatörün ridem radyatör olduğunu görüyorum. Evdeki radyatör 17 dilim , yüksekliğini bilmiyorum ama 70-80 cm civarında. Yüksekliği tam öğrendikten sonra burdaki kataloğa göre kaç kalori ısı verdiğini nasıl anlayabilirim. Örnek verebilirseniz çok memnun olurum. 17 dilim 90 cm lik ridem şu kaloriyi verir gibi.
    Teşekkürler.
    75-65c işletmeye göre 100cm 22/600 demirdöküm plus pkkp panel radyatör 1546kcal/h ısı verir

aynı işletmede 75-65c ridem demirdöküm döküm radyatör 813mm fakat 2 çeşit genişlikte (98mm ve 133mm dilim)

.....> 98mm genişlikte (dilim) olan 16dilimde...>1536kcal/h

.....>133mm genişlikte (dilim) olan 12dilimde...>1596kcal/h

ısıl güç verir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 27 Ekim 2014; 20:33:16 >
  • Tamamdır hocam , gidip enini boyunu iyice ölçeyim. Eşdeğer paneli bulacağım sanırım.
    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
    bisey degil

iyi forumlar...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.