Şimdi Ara

Mesut Çevik ile Canlı 2014 'Oyun için konsol mu yoksa esaslı bir PC mi?' Yayın Tekrarı (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
384
Cevap
3
Favori
10.384
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Diğer listede PS3'e çıkmış tüm oyunlar var. Sadece exclusiveler değil. PS3'e çıkan exclusive sayısı 150. Ayrıca wikipedia'da PC listesinin tam olmadığı belirtilmiş.

2000 - 2013 yılları arası çıkan exclusiveler.

https://docs.google.com/document/d/105oDn_pPAm5mwphk9zwSO_oexcVBkMI1_5XQbg74_8M/edit

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FERFEROS -- 25 Ekim 2014; 17:55:18 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BadGuy

Oyunculuğun tarihine inmeyeceğiz herhalde :) PC'de veya konsolda daha çok oyun var tartışması yapmıyoruz ki, bulunduğumuz zamana göre yapılıyor bu yorumlar, en azından kendi adıma öyle. PC oyunculuğu zirvesini yaşadığı dönemleri malesef yitirdi, devir konsolların devri kimse kendini kandırmasın. Para konsollarda ve yapımcılar da para neredeyse orada. Pc toplayacakken veya konsol alacakken exclusive oyun listesine bakmıyor kimse, çıkacak oyunlara yani şuan oynanan ve yakın zamanda o sisteme gelecek oyunlara bakıyor herkes. Ps4 alacak birinin ps1 oyunlarına baktığını pek sanmıyorum. Korsan mevzusuna girmeyelim hiç, korsan kullananlar üzerinden tüm kitle hakkında bir genelleme yapmak doğru olmaz, dediğiniz gibi kişiler her platformda mevcut. Ben hem konsolda hem de pc'de orjinal kullandığım için bu açıdan bakarak yorum yapıyorum.

PC listesi 1983'den başlamasına rağmen PS3'de daha fazla özel oyun var demek istedim

• bir pc mi konsolmu konusu daha aman ne kadar gerekliydi, doymuyor sanırım insanlar bunu tartışmaya
  • quote:

Orijinalden alıntı: FERFEROS

Diğer listede PS3'e çıkmış tüm oyunlar var. Sadece exclusiveler değil. PS3'e çıkan exclusive sayısı 150. Ayrıca wikipedia'da PC listesinin tam olmadığı belirtilmiş.

2000 - 2013 yılları arası çıkan exclusiveler.

https://docs.google.com/document/d/105oDn_pPAm5mwphk9zwSO_oexcVBkMI1_5XQbg74_8M/edit

Doğrudur sadece Wiki'ye baktım, tamam o zaman.
  • sonu yok bu tartismanin
  • quote:

Orijinalden alıntı: Appetite

Birincisi format atma bir gereklilik değil. Windows 8'i 1.5 senedir kullanıyorum, hala daha format atma gerekliliği duymuyorum. PC'mi toplarken internette veya mağazalarda bir ton zamanda harcamadım. Bütçeme göre ne istediğimi biliyordum, gidip aldım. Bu kadar basit. PC'de hack kullananlar 2 gün sonra banlanıyor. Yani senin o güzel canını sıkmana hiç gerek kalmıyor. Ayrıca sistemin güncelse ve güçlüyse sistem gereksinimlerini incelemiyorsun. İndiriyorsun oyunu, kuruyorsun, oynuyorsun. Ayrıca benim sistemim yeterince güçlü. Kendimi multiplayer oyun oynarken karşımdakine karşı dezavantajda hissetmiyorum. Ayrıca ben kimseden daha akıllı olduğumu iddia etmiyorum. PC kullanmak roket mühendisi olmayı gerektirmiyor sonuçta. Temel bilgisayar bilgisiyle konsolda nasıl oyun oynuyorsanız bilgisayarda da rahatça oynarsınız zaten.

quote:

Evet korsan PC'de daha fazla. Konsollar gibi sistemin kırılması beklenmiyor. İstediğiniz her oyunu şu an torrentda bulabilmeniz mümkün. Adam şimdi gidip PS4'e mi oyun yapar, yoksa PC'ye mi? Hiçbir oyun geliştiricisi konsolun kara kaşı kara gözü için oyun yapmıyor yani demek istediğim o.

Nasıl format gerekmiyor allah aşkına? Bir PC'yi hiç format atmadan 6 yıl kullanabilir misin? Ben PS3'ü kullanıyorum. Windows 8'e format atmayarak mı geçtin? Windows 10 çıktığında format atmayacak mısın?

Bütçene göre ne istediğini nasıl öğrendin? Hangi parçanın kaç para olduğunu zaman harcamadan nasıl öğrendin? Hangi parçanın fiyat/performans oranının iyi olduğunu zaman harcamadan nasıl öğrendin?PC toplarken illaki bir donanım araştırması yapıyorsun.
    Çok para varsa tabiki PC toplarken zaman harcamadan "En iyisini verin" der alırız ama ben bir kasaya servet harcamak istemiyorum. Tıpkı PS4'e 1500 TL vermek istememem gibi.

PC'de hack kullananların 2 gün sonra banlanmalarının önemi yok , o oynadıkları 2 gün içinde sana denk gelebilirler ki geliyorlar.

Sistem güncelse tabiki sistem gereksinimlerini incelemiyorsun ama gün gelecek o gereksinimlere bakacaksın. Yoksa yapımcılar neden yayımlıyorlar gereksinimleri değil mi? :D

Multiplayer'daki adaletsizliği sadece kendi açımdan düşünmüyorum. Karşımdaki rakibiminde güçlü PC'si olsun isterim, ben 60 FPS'de oynuyorsam rakibim 30'da oynasın istemem. Bütün oyunlardaki bütün oyuncuların eşit sistemlerinin olması mümkün değil. Ama konsolda mümkün.

Genel konuştum zaten sen akıllı olduğunu iddia ettin demek istemedim. Ama bir yandan da PC üstün ırk felan demek, konsol kullananlar akılsız demek, biz sinden üstünüz demek oluyor. :)

Korsan PC'de daha fazla doğru, 2x2=4. Ama bazı tartışmalarda "PC'de korsan çok" dendiğinde "Xbox 360'da da korsan var" denirken, şimdi senin öyle söylemen enteresan oldu, ironik oldu, onu demek istedim :D (Kişisel değil genel konuşuyorum)

• quote:

Orijinalden alıntı: scutaro

Sorunun cevabı basit aslında, 1080p ve üstü çözünürlükde FPS sınırı olmadan oynamak için PC tek seçim. Konsolun tek avantajı fiyatıdır, ama PC oyunları daha ucuz olduğundan uzun vadede PC yine daha avantajlıdır, istenirse sadece ekran kartı güncellemesi ile donanımın gücü arttırılabilir, ama konsol fanları bunu anlayamaz.

Beni en çok çeken, pcdeki ekran kartının köpürmesi.
    Mesut Çevik ile Canlı 2014 'Oyun için konsol mu yoksa esaslı bir PC mi?' Yayın Tekrarı

• quote:

Orijinalden alıntı: ilker_xxx

quote:

Orijinalden alıntı: atkosturanadam

quote:

Orijinalden alıntı: ilker_xxx

quote:

Orijinalden alıntı: atkosturanadam

Steam turk lirasına gectikten sonra fiyatlar iyice dustu bence 2000 tl ye pc toplanıp oyunlardan fazlasıyla keyif alınabilir.

Tam aksine fiyatlar uçtu. Bu haftaki 2si1 programında, Mesut Çevik ve Talha Aynacı bu konuya değindiler. Talha Aynacı, "Steam TL ye geçti, fiyatlar eskisinden daha kötü oldu" dedi. Mesut Çevik "Hep söylüyoruz USA PSN USA PSN" dedi.

Bir bildikleri var ki böyle söylüyorlar. Gerçi bizde yıllardır bu camianın içindeyiz. USA Playstation Store ve Hong Kong Playstation Store, şuan gezegende en ucuza oyun alınacak yer. Playstation Game Sharing bizim taktığımız isimle PSN Kardeşlik yapınca da, üzerine bal kaymak oluyor.

Tekno seyirdekihttps://www.youtube.com/watch?v=4cAb9LrUAMg&list=UUFIHrIGT0MBMRHzQtmzOWlQ bu videoyu izlemeni tavsiye ederim ubisoft dısındaki
    yapımcıların oyunları cogunlukla play store dan daha dusuk fiyata geriledi.

Hocam, ben teknoseyir'in bu vidosunu seyrettim. Bu video Steam'in TL ye geçtiği hafta çekildi ve o ilk geçişte, dolar kurunu 1,50TL den baz almış Steam ve teknoseyir ekibi bu yanılgıya düştü. Videoyu çekmekte çok ergen davrandılar. Çünkü, 1 hafta sonra Steam'in TL fiyatlarına tekrar düzenleme geldi ve dolar halinde ki satışından bile daha kötü oldu. Sony Türkiye'nin gördüğü gibi Türkiye de ki oyuncuları keriz olarak görmeye başladılar. Talha Aynacı'nın dediği gibi, böyle TL ye geçeceğine dolarda kalsaydı daha iyiydi.

Teknoseyir o videoyu şimdi çekse, çok daha farklı şeylerden bahsederdi. Acele ettiler.

Anladim hocam bende tekno seyirin dedigine gore hareket ettim o yuzden kusura bakmayin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• konsol daha çok casual kitleye hitap ediyor. merak ediyordum mesut çevik şu GTAV i konsolda nasıl oynuyor diye. bir baktım otomatik nişan alma kullanıyor . RDR ps3 de 2-3 saat oynadım beceremedim bıraktım. arkadaşa sordum, meğersem at üzerinde giderken ateş edebilmek için otomatik nişan kullanıyormuş BF ve cod için de durum aynı hep yardımcı kullanılıyor. peki zaten oyunlarda oynanabilirlik sıkıntısı çekiliyor iken nişan almanın ana etkileşimi olan bir türde bile bunu ben yapmayacaksam komple oyun kendi oynasın ben seyredeyim suther oyunlarını mouse ile oynamanın başka alternatifi yok. hack and slash, dövüş, spor gibi türlerde çok başarılı ama shuther, strateji, fps ve bazı rpg türlerinde klavye mouse un yanına bile yaklaşamıyor. diyeceğim o ki kontrolün tamamen sizde olduğu ve uzun vakit geçirdiği oyunlara önem verenler için pc vazgeçilmez. ama gündelik oyuncular için, film izler gibi oyun oynayan, arada iki tuşa basıp oyun bitirmek isteyenler ise konsolu tercih etmeli. tabi pc de kontrolcü avantajı da var bunu göz ardı edemeyiz ama konsolun hazır olarak geldiği için casula kesime daha bir hitap ediyor. derdi sıkıntısı da pc ye göre daha az. konsolun sıkıntısı, kısıtlı olması. benim gibi teknoloji meraklıları zaten pc yi asla başka bir cihaza değişmez. bunun kavgasını yapanlar ayrı bir dünya zaten, parayla satılmıyor mu? isteyen istediğini parasını verip alır bunun neyini tartışıyorsun, cihazlar belli

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pcrex -- 25 Ekim 2014; 21:30:44 >

• quote:

Orijinalden alıntı: pcrex

konsol daha çok casual kitleye hitap ediyor. merak ediyordum mesut çevik şu GTAV i konsolda nasıl oynuyor diye. bir baktım otomatik nişan alma kullanıyor . RDR ps3 de 2-3 saat oynadım beceremedim bıraktım. arkadaşa sordum, meğersem at üzerinde giderken ateş edebilmek için otomatik nişan kullanıyormuş BF ve cod için de durum aynı hep yardımcı kullanılıyor. peki zaten oyunlarda oynanabilirlik sıkıntısı çekiliyor iken nişan almanın ana etkileşimi olan bir türde bile bunu ben yapmayacaksam komple oyun kendi oynasın ben seyredeyim suther oyunlarını mouse ile oynamanın başka alternatifi yok. hack and slash, dövüş, spor gibi türlerde çok başarılı ama shuther, strateji, fps ve bazı rpg türlerinde klavye mouse un yanına bile yaklaşamıyor. diyeceğim o ki kontrolün tamamen sizde olduğu ve uzun vakit geçirdiği oyunlara önem verenler için pc vazgeçilmez. ama gündelik oyuncular için, film izler gibi oyun oynayan, arada iki tuşa basıp oyun bitirmek isteyenler ise konsolu tercih etmeli. tabi pc de kontrolcü avantajı da var bunu göz ardı edemeyiz ama konsolun hazır olarak geldiği için casula kesime daha bir hitap ediyor. derdi sıkıntısı da pc ye göre daha az. konsolun sıkıntısı, kısıtlı olması. benim gibi teknoloji meraklıları zaten pc yi asla başka bir cihaza değişmez. bunun kavgasını yapanlar ayrı bir dünya zaten, anam parayla satılmıyor mu? isteyen istediğini parasını verip alır bunun neyini tartışıyorsun, cihazlar belli

GTA 5'te auto aim(otomatik nişan) kapatılabiliyor. Auto aim'i kapattığın zaman sunucu seni auto aim kullanmayan oyuncularla eşleştiriyor.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın.

• Windows 8'e geçmeden önce Windows 7'yi 3 senedir format atmadan kullanıyordum. Kullanmaya devam etsem hala daha ederdim. Ben sürekli PC ile iç içeyim o yüzden hangi donanımın en iyi performans vereceğini zaten biliyorum. O yüzden bir araştırma yapma gereği duymuyorum. Ayrıca Multiplayerdaki adeletsizlik değil bence. O da 1080p 60fps oynamak istiyorsa mesela benim harcadığım parayı harcamak zorunda donanıma. Harcayamıyorsa benden daha kötü şartlarda oynadığı için yakınmaya hakkı yok bence. Ayrıca gün gelecek o gereksinimlere bakacaksın demişsin. PC'nin upgradable olduğunu unuttun sanırım? 2 sene sonra ekran kartımı değiştiririm, yoluma devam ederim. Mesela 1500 liraya PS4'den daha iyi grafiklerde 60 fps oynatacak bir bilgisayar toplamak mümkün. Bu da onu PS4'ten üstün kılıyor. Yani PC konsollardan üstün oluyor. Tartışmanın mantığı bile yok bence. Performans istiyorsan bilgisayardan üstünü yok. Bu kadar basit.

• quote:

konsol daha çok casual kitleye hitap ediyor. merak ediyordum mesut çevik şu GTAV i konsolda nasıl oynuyor diye. bir baktım otomatik nişan alma kullanıyor . RDR ps3 de 2-3 saat oynadım beceremedim bıraktım. arkadaşa sordum, meğersem at üzerinde giderken ateş edebilmek için otomatik nişan kullanıyormuş BF ve cod için de durum aynı hep yardımcı kullanılıyor. peki zaten oyunlarda oynanabilirlik sıkıntısı çekiliyor iken nişan almanın ana etkileşimi olan bir türde bile bunu ben yapmayacaksam komple oyun kendi oynasın ben seyredeyim suther oyunlarını mouse ile oynamanın başka alternatifi yok. hack and slash, dövüş, spor gibi türlerde çok başarılı ama shuther, strateji, fps ve bazı rpg türlerinde klavye mouse un yanına bile yaklaşamıyor. diyeceğim o ki kontrolün tamamen sizde olduğu ve uzun vakit geçirdiği oyunlara önem verenler için pc vazgeçilmez. ama gündelik oyuncular için, film izler gibi oyun oynayan, arada iki tuşa basıp oyun bitirmek isteyenler ise konsolu tercih etmeli. tabi pc de kontrolcü avantajı da var bunu göz ardı edemeyiz ama konsolun hazır olarak geldiği için casula kesime daha bir hitap ediyor. derdi sıkıntısı da pc ye göre daha az. konsolun sıkıntısı, kısıtlı olması. benim gibi teknoloji meraklıları zaten pc yi asla başka bir cihaza değişmez. bunun kavgasını yapanlar ayrı bir dünya zaten, anam parayla satılmıyor mu? isteyen istediğini parasını verip alır bunun neyini tartışıyorsun, cihazlar belli

Gamepad ile ne güzel BF 4 multiplayer oynanır hocam öyle demeyin.

• quote:

Orijinalden alıntı: GT_55

quote:

Sorunun cevabı basit aslında, 1080p ve üstü çözünürlükde FPS sınırı olmadan oynamak için PC tek seçim. Konsolun tek avantajı fiyatıdır, ama PC oyunları daha ucuz olduğundan uzun vadede PC yine daha avantajlıdır, istenirse sadece ekran kartı güncellemesi ile donanımın gücü arttırılabilir, ama konsol fanları bunu anlayamaz.

Beni en çok çeken, pcdeki ekran kartının köpürmesi.
    Mesut Çevik ile Canlı 2014 'Oyun için konsol mu yoksa esaslı bir PC mi?' Yayın Tekrarı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Leon kullanıcısına yanıt
    bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olamaz mışız, bak bak bak. ciddi olmazsın sen önce bir okumayı ve okuduğunu anlamayı öğren ondan sonra bilgi milgi felsefesi yaparız senle. orada auto aim olmadan oynamanın zorluğundan bahsetmişim, RDR nı oynarken bir tarafımdan terler aktığından bahsetmişim, adam bana ''aaaaa sen bilmiyor musun cahil, auto aimi kapata biliyorsun' diyor. gerçekten mi. düzgün oku yazanları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pcrex -- 25 Ekim 2014; 21:26:04 >
  • pcrex kullanıcısına yanıt
    bu yazıyı yazmaya gelmiştim şimdi gidiyorum
  • quote:

bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olamaz mışız, bak bak bak. ciddi olmazsın sen önce bir okumayı ve okuduğunu anlamayı öğren ondan sonra bilgi milgi felsefesi yaparız senle. orada auto aim olmadan oynamanın zorluğundan bahsetmişim, RDR nı oynarken bir tarafımdan terler aktığından bahsetmişim, adam bana ''aaaaa sen bilmiyor musun cahil, auto aimi kapata biliyorsun' diyor. gerçekten mi. düzgün oku yazanları

Mouse ile 5 yaşındaki çocuk da FPS oynar aman ne güzel deneyim ne güzel hardcoreluk.
    PC de MP lerde Wall Aim açanlar acayip pro konsol oyuncuları yarışamaz onlarla.

quote:

quote:

Gamepad ile ne güzel BF 4 multiplayer oynanır hocam öyle demeyin.

Oynayan oynuyor şuan PC de BF3 ile MW2 oynuyorum PS4 de Destiny insan becerikli oldu mu her yerde oynar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mactavish- -- 25 Ekim 2014; 22:44:52 >

• Mactavish- M kullanıcısına yanıt
    Mouse ile 5 yaşındaki çoçukda oynarmış

Gamepad FPS için olabilecek en berbat kontrolcü. O yüzden Battlefield 4'ün konsol versiyonlarında aim assist var. Ki bence bildiğin aimbot. Bir de yetenikli olan diyor. Hey yarrabbim ya

• quote:

Mouse ile 5 yaşındaki çoçukda oynarmış

Gamepad FPS için olabilecek en berbat kontrolcü. O yüzden Battlefield 4'ün konsol versiyonlarında aim assist var. Ki bence bildiğin aimbot. Bir de yetenikli olan diyor. Hey yarrabbim ya

Benim ufak kardeşim oynuyor sen anca bu yaşta oynuyorsan bilemem onu.
    Aim assist yok, bilmediğin konu hakkında konuşma bence. Bir sürü kişi iyi olduğunu düşünüyor senin kötü olduğunu düşünmen bizleri ilgilendirmez.

Bu arada alıntı yaptığım kişi de sen değilsin ama konuşabiliriz sorun değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mactavish- -- 25 Ekim 2014; 23:12:04 >

• Mactavish- M kullanıcısına yanıt
    'Mouse ile 5 yaşındaki çocuk da FPS oynar' mesela sen dimi kimle konuştuğunuzu bilmiyorsunuz ki, bunun gibi çoğusu zannediyor ki hiç konsolda oyun oynamamış yeni görüyor her şeyi. PS da fps nin ne olduğunun bilinmedi zamanlarda medal of honor oynamaya çalışırdık (çalışırdık). aynı şekilde ps2 de medal of honor frontline oynamaya çalışırdım. oyun harikaydı gel gör ki pc de half life oynadıktan sonra ps2 de oynamak harakiri yapmakla eşdeğerdi ve şöyle bir algı vardı ''konsolda fps, strateji oynanmaz''. yeni nesil bunu duyunca küplere biniyor ''aaa ben oynuyorum sen beceremiyorsun'' diye . bunu ben söylemiyorum, zamanın tüm otoriteleri benimle aynı görüşteydi. sonra halo xbox a çıktı, sony rakip olarak killzone yi çıkardı, HL2, doom3, farcry ve cod çılgınlığıyla beraber fps gözardı edilemez bir tür haline geldi. her sene çıkan fps oyunları istisnasız konsola da çıkmaya başladı. eee ne değişti peki, birden bire konsolda fps oynamanın yolu mu bulundu? hayır, algıyı değiştirdiler. insanlara çaktırmadan yardımcı ile konsolda fps oynamanın ne kadar kolay olduğuna inandırdılar, sonra da yeni nesil oyuncular ''ben konsolda oynuyorum sen beceremiyorsun'' demeye başladı sadece fps türü değil tabi ki, GTA3, GTA vice city zamanının konsol oyunları, pc nin adı bile geçmediği zamanlarda konsolda bitirdiğimiz oyunlardı. keza LoU ın kıt kaynaklarla hayatta kalmanın zor olduğu bir oyun ama beni zorlayan tek konu o kıt mühimmatla ateş edebilmek her 3 merminin birini ıskalarsan hayatta kalmak zor olur tabi ki. demem o ki benim için konsol çin işkencesinden başka bir şey değil, he becerebilen de oynar saygı duyarım ama fps türünün özü mouse ve klavyeden gelir.

• quote:

Aim assist yok mu? Asıl sen bilmediğin konu hakkında konuşma. Ayrıca kim gamepadin FPS oyunlarda klavye ve mousedan iyi olduğunu söylüyorsa kusura bakmasında dangalağın önde gidenidir. Bi izle bakalım aim assist varmıymış yokmuymuş; BF4 Aim Assist is Overpowered

SP de var ama kapatabiliyorsun adam MP de göstermiş ama anlamadım tam olarak çünkü MP de iptal oluyor o her zaman.
    Ben daha iyi demedim ama sen vasat kötü dedin. Ben ikisiylede oynuyorum Gamepad ile daha çok keyif alıyorum farklı sebeplerden sonuçta FPS yi sadece mouse ile oynamıyorsun ama daha iyi diye iddia edemem ama sende oynanmaz diye iddia edemezsin.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.