Şimdi Ara

Orta cagda avrupa bir soru

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
153
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaslar ben b dedim ama yanlis cikti buyrun birde siz bakin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Resmi göremiyorum hocam.

• .

• http://i.hizliresim.com/8EoPad.jpg

• Cevabın II ve III olması gerekir diye düşünüyorum. Çünkü barutun haçlı seferleriyle Avrupa'ya taşınması, yıkılması zor olan feodal rejimlerin oluşturduğu kaleleri yıkmaya yaramış, feodalite rejimi zayıflamış, mutlak krallıklar gücünü artırmıştır. I olabilir mi pek emin değilim, aslında o da çok mantıksız gözükmüyor. Fakat dediğim gibi II ve III kesinlikle doğru.
  • Hocam cevap e ucude neden olmus biri anlamadim yani islam kulturunun taninmasiyla krallarin guclenmesinin ne alakasi olabilir ?

• Evet hocam

• quote:

Orijinalden alıntı: uniadayı

Hocam cevap e ucude neden olmus biri anlamadim yani islam kulturunun taninmasiyla krallarin guclenmesinin ne alakasi olabilir ?

Aslında ben soruyu eksik okumuşum. Papanın otoritesinin sarsıldığını görsem I'i de söylerdim. O çok arada kalmış. Şimdi İslam'dan kağıt ve matbaa alındığı için kutsal kitap İncil çoğaltılmış, halkın okuyabileceği bir kitap olmuş. Bu sayede bilime yönelme de gerçekleşmiş. Rönesans için zemin oluşmuş. O zamanlar İslam dünyasının bilim yuvası olduğunu söyleme gerek yok sanırım. Dolayısıyla İncil'i okuyan halk, papanın söylediklerine güvenmemiş. Kağıt vs. kültür ve medeniyete giriyormuş. Söylediğim gibi kağıdın alınması yani islam kültür ve medeniyetinin Avrupa'ya taşınması da söz konusu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erkka -- 22 Ekim 2014; 0:09:01 >

• Doğru ama ben 1.ninde olduğunu düşünüyorum. İslamiyetle haçlılar sayesinde tanışıldı ve o dönem en üstün uygarlık islamiyetti

Edit: cevap e imiş, yeni gördüm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi A D M I R A L -- 22 Ekim 2014; 0:10:06 >
  • Yani islam kultur ve medeniyetinin avrupalilar tarafindan taninmasi avrupayi ronesansa tasimasina neden olmus diyosunuz evet mantikli cunku bircok kaynak islam kaynaklarindan alinmisti bilim astronomi cog vs.

• quote:

Yani islam kultur ve medeniyetinin avrupalilar tarafindan taninmasi avrupayi ronesansa tasimasina neden olmus diyosunuz evet mantikli cunku bircok kaynak islam kaynaklarindan alinmisti bilim astronomi cog vs.

Kesinlikle. Özellikle Haçlı seferleri sonrası kağıt,matbaa vs. öğrenilince, üzerine Papa ve Feodal yapı güç kaybedince, mutlak krallıklar bilime yavaş yavaş destek olmaya başladı. Rönesans'ta da maksimum seviyeye ulaştı. Aslında bu konuda oldukça bilgim olduğunu düşünüyorum ama soruyu neden yapamadım anlamadım. Eksik okuduğumdan sanırım.
  • Evet hocam bu konuda bilginizin oldugu anlasiliyo iyiki denk geldim :) bende soruyu okurken altini cizdigim icin goremediniz heralde silmemistim o aceleyle :) iyi bi konu oldu

• quote:

Evet hocam bu konuda bilginizin oldugu anlasiliyo iyiki denk geldim :) bende soruyu okurken altini cizdigim icin goremediniz heralde silmemistim o aceleyle :) iyi bi konu oldu

Sağolasın hocam. Zamanında baya bir kaynaktan Ortaçağ Avrupa'sı hakkında bilgi edinmiştim. Faydası şimdi gözüktü. Hayatımda ilk kez bununla gurur duyabildim. Başka sorunuz varsa kesinlikle yardımcı olurum.
  • Simdilik yok hocam cok tesekkurler tarih testi yeni cozmeye basladim takildigim soruda ilk isim pm atmak olucak orta cag avrupasi cok guzel bi konu aslinda calismasida zevkli ama ygs lys yi dusununce cok ayrinti calisilmiyo bir iki ayrintiya bakabiliyorum maalesef :)

• quote:

Simdilik yok hocam cok tesekkurler tarih testi yeni cozmeye basladim takildigim soruda ilk isim pm atmak olucak orta cag avrupasi cok guzel bi konu aslinda calismasida zevkli ama ygs lys yi dusununce cok ayrinti calisilmiyo bir iki ayrintiya bakabiliyorum maalesef :)

Rica ederim. Ortaçağ avrupası ile ilgili bana kalsa bilinmesi gereken 2-3 şey var. birincisi feodalite, ikincisi barutla feodalitenin yıkılması, üçüncüsü I. Haçlı seferinde başarılı olan haçlılarda gaza gelen feodal beylerin II. haçlı seferine katılıp vurgun yemesi, otorite boşluğu oluşması. Bunlar bilinse yeter bana göre.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.