Şimdi Ara

Fonksiyonun Artan Azalan OLduğu Aralıklar Nasıl Bulunur?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
5.594
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Türevsiz çözüm lazım türevliyi biliyorum.

soruyu koymadım mantığı anlatırsanız iyi olur.

• Türevliyi biliyorsan ona göre grafiği çizip yorum yap bence daha iyi anlarsın

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • erdem.2 E kullanıcısına yanıt
    türev grafiğinde uğraştım biraz getiremedim.

mesela f(x)=x^2-x-2 nin artan azalan olduğu aralığı türevsiz bi yaparmısın.?
  • Biz de hiç öyle görmedik ama mantıken şöyle bence
    Önce türevden bakcam 2x-1=0 olacak kökü tek kök o da 1/2. Sağ tarafına +diyecez yani artan sol tarafına - diyecez yani azalan. Şimdi türevi tekrar yazıyorum 2x-1 . X in pozitif değerini artırdım (sonsuzdaki limiti) sayı sürekli arttı bu yüzden artandır. -de ise sonsuza gidince(- sonsuzdaki limit) sürekli azaldı. Bu yüzden azalan.
    Zaten f(x) grafiğinde parabolik artışa bakarsan değer verirsen görürsün.
    Yazdıklarımdan kesin emin değilim saçmalamış da olabilirim aklına yatıyorsa al :)

• quote:

Orijinalden alıntı: erdem.2

Biz de hiç öyle görmedik ama mantıken şöyle bence
    Önce türevden bakcam 2x-1=0 olacak kökü tek kök o da 1/2. Sağ tarafına +diyecez yani artan sol tarafına - diyecez yani azalan. Şimdi türevi tekrar yazıyorum 2x-1 . X in pozitif değerini artırdım (sonsuzdaki limiti) sayı sürekli arttı bu yüzden artandır. -de ise sonsuza gidince(- sonsuzdaki limit) sürekli azaldı. Bu yüzden azalan.
    Zaten f(x) grafiğinde parabolik artışa bakarsan değer verirsen görürsün.
    Yazdıklarımdan kesin emin değilim saçmalamış da olabilirim aklına yatıyorsa al :)

yok bana böyle değer vererek lazım değil.türev çıkışlı yapmışssın hiç türev kullanmamam lazım.değer vermemize izin verse neysede 1 aydır bi kere sayısal soru çözmedik matematikte.neyse yardımın için eyv.

• 11numara kullanıcısına yanıt
    Kardeş türevden yapmadım değer vererek yaptım onu da beğenmiyon :)fazla uğraşma böyle şeylerle bence

• quote:

Orijinalden alıntı: erdem.2

Kardeş türevden yapmadım değer vererek yaptım onu da beğenmiyon :)fazla uğraşma böyle şeylerle bence

ygs hazırlık değilim üni okuyorum ünide tek uğraşın bunlar oluyor kaçış yok :D
    Yok artık ya git gez hayatını yaşa türev türev nereye kadar :D

gezmekten sıkılıyor insan boş durmaktan vs :D geçen senede bana diyenlere sövüyodum ama harbi öyle. zaten ünide ders çalışçak pek bi durum yok şuanlık vize final ve 2 quiz öncesi gece çalışma yeter herhalde :D
    Valla seneye biz de üniliyiz inşallah. Benim hayyallerim var ama akcam kopcam tarzı. Sonu hüsran olacak büyük ihtimalle :D

• http://sketchtoy.com/63400358
    grafik kabul edilomu acaba gerçi işin ucu türev gibi bişeye varıyor sonuçtatepe noktasında en küçük değerini almış grafiğe bakarsak 1/2 den sonrası artarak gidiyo,1/2 den öncesi azalarak.
    çalışırsan hüsran olmaz ama en çok istediğin yere girsen sene içinde şuralara gitcem şunları yapcam diye düşündüğün şeyler seni yaz tatilinin sonuna gelmeden bıktırıyo nerdeyse.o yüzden dersten sıkılıdığın zaman bu çok istediğin şeylerin de bıkkınlık verceğini bil gözünde o kadar abartma.geride seni en çok mutlu een şey istedğin yeri kazanman oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 11numara -- 22 Ekim 2014; 0:27:51 >
    İnşallah istediğim yer olur hocam. Ben yine seneyeki planlarımın hayallerini kurmaya devam edicem motivasyon oluyor. Belki de hepsi istediğim gibi de olabilir :) neyse hocam başlığı daha fazla kirletmeden gideyim ben iyi geceler :)

• çözüm güzelde grafikle çözmüyor değer vermeden tanımdan ilerlemeyi istiyor. ah keşke yazsaydım diyorum.
    Fonksiyonun grafigi ya da turevinin grafigi veya degerleri bilinmeden yorum yapilamaz.her turlu turev uzerinden gidilir yani diye biliyorum :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 11numara

çözüm güzelde grafikle çözmüyor değer vermeden tanımdan ilerlemeyi istiyor. ah keşke yazsaydım diyorum.

sınavda mı sorulmuştu?bide hangi bölümde okuyorsunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bahira. -- 22 Ekim 2014; 0:37:15 >
  • tamamdır kesin sizde görmüşsünüzdür bunları :D

f(x)=Ix-Ix-2II (I= mutlak) bunun artan ve azalan olduğu aralıkları istiyor.tanımdan yola çıkarak başlıyorduk çözüme genlede.

bahira34

bilgisayar.
    başarılar
  • teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: 11numara

tamamdır kesin sizde görmüşsünüzdür bunları :D

f(x)=Ix-Ix-2II (I= mutlak) bunun artan ve azalan olduğu aralıkları istiyor.tanımdan yola çıkarak başlıyorduk çözüme genlede.

bahira34

bilgisayar.

Grafigi cizilir
    X buyuk esit 2 icin 2 geliyo sabit fonk.
    X kucuk 2 icin mutlak 2x-2 gelir.
    en distaki mutlak icin de grafigin altindaki kismin x eksenine gore simetrisini aliriz.grafik hazir.
    Grafikten de her sey okunur artan azalanlik dahil
    Kagit kalem olmadan dusundum hata yoktur umarim :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.