Şimdi Ara

Tempra-Astra-Mondeo-Mazda

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
57
Cevap
1
Favori
1.742
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Evlenip evden ayrılınca aileme araç alma ihtiyacı doğdu. Kardeşimle biraz araştırma yaptık ama kararımızı netleştiremedik. Malum evlilik dolayısıyla elde avuçtakini harcayıp üstüne de borca girdik. Bu yüzden annemin 2-3 dal bileziği ve biraz nakitimizle 8-9 bin civarına çıkabiliyoruz. Ama ben araç konusunda güvenliğe önem veriyorum. Ayrıca İzmir gibi bir yerde de klimalı araç olması lazım. Bankadan çekeceğimiz 5.000 TL gibi bir krediyle de masraflarıyla birlikte maksimum 15.000 TL ye kadar bir araç bakıyoruz. İlerde borçlarımız azalınca daha iyisine bakarız ama şimdilik durumumuz budur. Birkaç araç bulduk ama kararsızız. Bu araçlar
    1996-1997 Ford mondeo 2.0
    1994-1998 Opel astra 1.4 ve 1.6
    1994-1998 Tempra 1.6 ve 2.0 (özellikle station wagon)
    1991-1996 Mazda 3.23 (1.6 motor) veya 626 (2.0 motor)

Ayrıca bu araçların hepsi LPG li olacak. Dizel km leri çok yüksek olduğundan 2. elde büyük risk. aldıktan sonra elde patlarsa büyük masraflar açabilir o yüzden dizel bakmıyorum. Bu araçların geneli klimalı, kimisinde de abs bile var. Hatta elektrikli cam vs. gibi ek donanımları olanlar da var. Acaba bu araçlardan hangileri tercih edilebilir ve neden ? Açıklamalı olarak fikir verirseniz memnun olurum. Herkese şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muverrih35 -- 19 Ekim 2014; 15:03:02 >

• Mazda 3.23 ile özellikle 91 model mazda 626 lara bakın yada 90-93 model CB7 honda accordlar hepsinde klima ve otomatik vites olanlarıda bulunuyor sorunsuzluk istiosanız japon araçlarına bakın diğerleri sorun çıkartabilir...
  • Mazda 323 kullanıyoruz( ailemde 1992 model 4 tane var.) Memnunuz.Sorunsuz. Sağlam konforlu.Neyi eksik dersen ABS ve hava yastığı. Alıp memnun olmayan yok gibi.
    Tavsiye ederim. iyisi 10-15 arası.
  • 2000 model carisma

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kara_caddy

Mazda 323 kullanıyoruz( ailemde 1992 model 4 tane var.) Memnunuz.Sorunsuz. Sağlam konforlu.Neyi eksik dersen ABS ve hava yastığı. Alıp memnun olmayan yok gibi.
    Tavsiye ederim. iyisi 10-15 arası.

Yorumun için teşekkürler öncelikle. Mazda konusunda kardeşim de hevesli ama etraftakiler yedek parçada seni üzer diyorlar. Ne kadar aslı astarı vardır bilemiyorum tabiki. Bir kullanıcı olarak sizin de yorumunuzu rica ediyorum. Haklılar mı?
  • Hocam tahmini 5 yıl kullanacak gibisiniz onun için halkımızın marka algısı yüzünden almadığı marka araçlara göre daha çok donanımı ve nispeten daha modelli olan japonlara yönelin bence.

• quote:

Orijinalden alıntı: muverrih35

Merhaba arkadaşlar. Evlenip evden ayrılınca aileme araç alma ihtiyacı doğdu. Kardeşimle biraz araştırma yaptık ama kararımızı netleştiremedik. Malum evlilik dolayısıyla elde avuçtakini harcayıp üstüne de borca girdik. Bu yüzden annemin 2-3 dal bileziği ve biraz nakitimizle 8-9 bin civarına çıkabiliyoruz. Ama ben araç konusunda güvenliğe önem veriyorum. Ayrıca İzmir gibi bir yerde de klimalı araç olması lazım. Bankadan çekeceğimiz 5.000 TL gibi bir krediyle de masraflarıyla birlikte maksimum 15.000 TL ye kadar bir araç bakıyoruz. İlerde borçlarımız azalınca daha iyisine bakarız ama şimdilik durumumuz budur. Birkaç araç bulduk ama kararsızız. Bu araçlar
    1996-1997 Ford mondeo 2.0
    1994-1998 Opel astra 1.4 ve 1.6
    1994-1998 Tempra 1.6 ve 2.0 (özellikle station wagon)
    1991-1996 Mazda 3.23 (1.6 motor) veya 626 (2.0 motor)

Ayrıca bu araçların hepsi LPG li olacak. Dizel km leri çok yüksek olduğundan 2. elde büyük risk. aldıktan sonra elde patlarsa büyük masraflar açabilir o yüzden dizel bakmıyorum. Bu araçların geneli klimalı, kimisinde de abs bile var. Hatta elektrikli cam vs. gibi ek donanımları olanlar da var. Acaba bu araçlardan hangileri tercih edilebilir ve neden ? Açıklamalı olarak fikir verirseniz memnun olurum. Herkese şimdiden teşekkürler.

Tempraya aman bulasma sanayiden cikamazsin(2sene 1.6 ie bindim yasadiklarimi bir ben bir bostanci simitcileri birde kyali birmot bilir:).heleki 2.0 motora sakinnn...ciddi ciddi yaris arabasi motorudur subap ayari tutturabilene askolsun...
    ben olsam 1.6 astra alirdim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 26_bbz_26 -- 20 Ekim 2014; 9:08:49 >
    < Bu ileti m.bolumsonucanavari.com kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: calamityeas

Hocam tahmini 5 yıl kullanacak gibisiniz onun için halkımızın marka algısı yüzünden almadığı marka araçlara göre daha çok donanımı ve nispeten daha modelli olan japonlara yönelin bence.

Daha önce de dediğim gibi araçta güvenlik (abs ve hava yastığı) çok önemli benim için. Bunun yanında İzmir gibi bir yerde de klimasız araç kullanmak çok zor. Yukarıda saydığım araçlara ek olarak az önce kafamı karıştıran bir muhabbet daha oldu kardeşimle. Aracı almaktaki temel sebebim annemin işe gidip gelmesini sağlamak ve evde bir araba olması. Maalesef annemin ehliyeti yok. Ona arabayı öğretmek zorundayız. Bu yüzden araç ufak tefek olsa mı acaba düşüncesi belirdi. Kardeşimin bir arkadaşında Kia picanto 1.1 EX var ve yakıtından da çok memnun. Ayrıca ufak olduğu için kullanmasını daha kolay öğrenir diye de düşünüyorum ama dediğim gibi onun fiyatı da 15.000 TL den başlıyor. Açıkçası kafam iyice karıştı.

• muverrih35 kullanıcısına yanıt
    Hocam yakıtı güzel olabilir ama klima sizin için bir ihtiyaç güç olarak az olan motor zorlanır klima ile, ya en az 1.6 motor bakın yada şöyle bir 70 80 beygir den aşağı araç bakmayın, izmirdeki sıcak + nem sauna gibi olur arabanız. Güvenlik olarak ben önerimlerimde bulunayım da siz youtube dan çarpışma testlerini izleyerek karar verebilirsiniz.

Daihatsu Sirion - 105 bg 1.3 motor olması klima için bir avantaj bence, 4 cam oto 2 airbag Abs EBD var.

Daihatsu YRV yakıt olarak uygun geniş bir araç donanımlı da siz bilirsiniz pek bir bilgim yok.

Hyundai accent - elentra

Pug 206

Bunlar aklımdakiler.

• Seçenekler çoğalıyor ve kafam iyice karışıyor. Benim kuzenin kayınçosunda Vectra 2.0 GLS var 1996 model uzay kasa denilen. Gayet de memnunmuş. Yakıtı da iyi diyor. İzmir'den Kütahya'ya gidip gelmiş 150 TL ye lpg yle. Haritadan baktım İzmir-Kütahya arası 340 km görünüyor. Git gel 600 km olarak düşünsek ortalama 25 kuruşa geliyor ki ben vectra gibi bir arabadan 35 kuruştan az yakmaz diye beklerdim açıkçası. Şimdi vectra da girdi seçeneklere. İnternetten de arattım 15.000 TL ye vectralar var. CD ise GLS arasında fark nedir acaba ? Sadece donanım mı yoksa başka farklar da var mı? Kullanıcıların fikirlerini rica ediyorum. Vectra alınır mı yoksa o paraya başka araç mı bakayım ?
  • quote:

Seçenekler çoğalıyor ve kafam iyice karışıyor. Benim kuzenin kayınçosunda Vectra 2.0 GLS var 1996 model uzay kasa denilen. Gayet de memnunmuş. Yakıtı da iyi diyor. İzmir'den Kütahya'ya gidip gelmiş 150 TL ye lpg yle. Haritadan baktım İzmir-Kütahya arası 340 km görünüyor. Git gel 600 km olarak düşünsek ortalama 25 kuruşa geliyor ki ben vectra gibi bir arabadan 35 kuruştan az yakmaz diye beklerdim açıkçası. Şimdi vectra da girdi seçeneklere. İnternetten de arattım 15.000 TL ye vectralar var. CD ise GLS arasında fark nedir acaba ? Sadece donanım mı yoksa başka farklar da var mı? Kullanıcıların fikirlerini rica ediyorum. Vectra alınır mı yoksa o paraya başka araç mı bakayım ?

öncelikle Allah mutlu mesut etsin... araç konusunda aleminizi fazlaca dağıtmışsınız ne maksatla kime araç alacağınıza bi karar verin :)
    vectra konusuna gelince 2.0 motorlardan genelde çok şikayet vardı blok çatlattığı söyleniyordu teferruatını bilemem araştırmanız için söylüyorum
    izmir kütahya 340 km demişsiniz ama il sınırından dönüp gelmedi ya... git gel en az 750 km yapar 150 tl ile 57 lt lpg alınır lpg 2.6 tl... 100 km de 7,5 lt lpg yakan araba benzinde 5,5-6 litre yakar ki bu değerleri yenisinde bile zor tuttururlar... yani sizin kayınço iyi sallamış...

• quote:

Orijinalden alıntı: Piastre

quote:

Seçenekler çoğalıyor ve kafam iyice karışıyor. Benim kuzenin kayınçosunda Vectra 2.0 GLS var 1996 model uzay kasa denilen. Gayet de memnunmuş. Yakıtı da iyi diyor. İzmir'den Kütahya'ya gidip gelmiş 150 TL ye lpg yle. Haritadan baktım İzmir-Kütahya arası 340 km görünüyor. Git gel 600 km olarak düşünsek ortalama 25 kuruşa geliyor ki ben vectra gibi bir arabadan 35 kuruştan az yakmaz diye beklerdim açıkçası. Şimdi vectra da girdi seçeneklere. İnternetten de arattım 15.000 TL ye vectralar var. CD ise GLS arasında fark nedir acaba ? Sadece donanım mı yoksa başka farklar da var mı? Kullanıcıların fikirlerini rica ediyorum. Vectra alınır mı yoksa o paraya başka araç mı bakayım ?

öncelikle Allah mutlu mesut etsin... araç konusunda aleminizi fazlaca dağıtmışsınız ne maksatla kime araç alacağınıza bi karar verin :)
    vectra konusuna gelince 2.0 motorlardan genelde çok şikayet vardı blok çatlattığı söyleniyordu teferruatını bilemem araştırmanız için söylüyorum
    izmir kütahya 340 km demişsiniz ama il sınırından dönüp gelmedi ya... git gel en az 750 km yapar 150 tl ile 57 lt lpg alınır lpg 2.6 tl... 100 km de 7,5 lt lpg yakan araba benzinde 5,5-6 litre yakar ki bu değerleri yenisinde bile zor tuttururlar... yani sizin kayınço iyi sallamış...

Kuzenimin kayınçosu olur ama salladı mı sallamadı mı bilemiyorum doğrusu. Bana da değerler düşük geldi ama acaba Kütahya merkeze kadar gitti mi yoksa daha gerilerde mi kaldı bilemiyorum. Ben google maps den İzmir merkez ile Kütahya merkez arasını ölçtüm 340 km çıktı. İnternette de kullanıcılar yakıt konusunda 2.0 vectranın 1.6 vectradan daha iyi olduğunu söylüyorlar. Ayrıca kuzenin kayınçosu şehir için 35 kuruş yaktığını söylemiş ve araç 4-5 senedir kendisinde ve herhangi bir arıza olmamış öyle. Artık ayrıntıyı çok bilmiyorum. Vectra nın uzay kasası hep hoşuma gitmiştir zaten. Ama dediğim gibi seçenekler artıkça kafam iyice karışıyor. Benim için güvenlik her zaman ön planda ama 15.000 TL maksimum ayıracağımız para var zaten bir kısmı da kredi ya da borçla. O paraya da alınabilecek çok güvenlikli araçlar yok maalesef. Ya yakıtı az ama teneke misali araçlar alacağız ya da azcık yakıttan feragat edip biraz daha sağlamına yöneleceğiz. Bakalım nasibimizde ne var. İlgin için teşekkürler.

• Size tavsiyem temiz bir klimalı tempra alın. Hem annenizin bileziği, hem kredi ödemesi belli ki bütçeniz biraz dar şimdilik. O yüzden sizi paklayacak en iyi araba tempradır. Tempra hakkında söylenenlere asla kulak asmayın, forumda da her zaman dile getiririm tempra parasının hakkını veren en iyi arabalardan biridir. ÖN TAKIMI TAŞ GİBİDİR! Ön takım çabuk dağıtıyor diyen kimse gelsin karşıma bi konuşalım. Digital gösterge arızası filan yoktur. Piyasa da hala 25 yaşındaki tempralar dijital ekranlarıyla fink atıyor. Arızası filan yoktur, olsa da tamiri gayet basittir. 90' lı yıllarda bir fısıltıdır yürümüş işte dijital gösterge arızası pahalıdır falan filan diye, yok öyle bişey. Azıcık araştırarak ne kadar basit ve ucuz onarımları olduğunu sizde görürsünüz.

Yedek parçası bol, tamiri basit, en geniş servis ağıyla tempra sizin yüzünüzü güldürür. İnsanların ön yargısı sebebiyle tempralar ederinden 5-6 bin TL aşağı satılıyor, emsali varsayılan broadwayler ateş pahası ve bir işe yaramaz arabalar. Tempra geniştir, ferahtır, stabildir ve verimlidir. Verin bi 10 bin TL, alın bi tempra keyfinize bakın. Her türlü sorunuzu cevaplayabilirim.

Bu arada vectra konusunu ve mondeoyu kafadan eleyin :) yakıtına yetişemezsiniz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hug -- 28 Ekim 2014; 12:09:23 >

• quote:

Orijinalden alıntı: hug

Size tavsiyem temiz bir klimalı tempra alın. Hem annenizin bileziği, hem kredi ödemesi belli ki bütçeniz biraz dar şimdilik. O yüzden sizi paklayacak en iyi araba tempradır. Tempra hakkında söylenenlere asla kulak asmayın, forumda da her zaman dile getiririm tempra parasının hakkını veren en iyi arabalardan biridir. ÖN TAKIMI TAŞ GİBİDİR! Ön takım çabuk dağıtıyor diyen kimse gelsin karşıma bi konuşalım. Digital gösterge arızası filan yoktur. Piyasa da hala 25 yaşındaki tempralar dijital ekranlarıyla fink atıyor. Arızası filan yoktur, olsa da tamiri gayet basittir. 90' lı yıllarda bir fısıltıdır yürümüş işte dijital gösterge arızası pahalıdır falan filan diye, yok öyle bişey. Azıcık araştırarak ne kadar basit ve ucuz onarımları olduğunu sizde görürsünüz.

Yedek parçası bol, tamiri basit, en geniş servis ağıyla tempra sizin yüzünüzü güldürür. İnsanların ön yargısı sebebiyle tempralar ederinden 5-6 bin TL aşağı satılıyor, emsali varsayılan broadwayler ateş pahası ve bir işe yaramaz arabalar. Tempra geniştir, ferahtır, stabildir ve verimlidir. Verin bi 10 bin TL, alın bi tempra keyfinize bakın. Her türlü sorunuzu cevaplayabilirim.

Bu arada vectra konusunu ve mondeoyu kafadan eleyin :) yakıtına yetişemezsiniz...

Yorumlarınız için teşekkürler. Tempra da düşünüyordum ama onun da 1.6 ve 2.0 motorlarından 2.0 motorları sanırım daha çok tercih ediliyor. Dolayısıyla da yakıtı vectradan aşağı kalmaz gibi geliyor bana. Yakıt durumu nasıldır ve 1.6 mı yoksa 2.0 mı daha iyi. Yakıt değerleri arasında çok fark var mıdır ? Rica etsem bilgilerinizi paylaşır mısınız?

• Nisan ayından beri araç piyasasında araştırma yapıyorum ve bu yaz 97 model tempra slx 1.6ie aldım. 12 bin civarı araç bakıyordum ben de sizin gibi. O fiyatlara alınacak japon arabaları eğer sorun çıkartırsa yedek parçası çok pahalı olduğu için sizi zorlar. 2000cc motorlu mondeo, laguna ,vectra vb araçların ise yakıtı çok yüksektir. 12 bin liraya araç alacak kişi yakıt ve parça maliyetlerini gözönüne alması gerekir düşünüyorum

Gelelim tempra mevzusuna.Benim araç 4 nokta enjeksiyonlu mpi motor olduğu için eski tip karbüratörlülere göre daha az yakıyor mesela bayramda uzun yolda 42 liraya 200 km yol yaptım.Fakat bu motordan anlayan usta pek yok ve LPG de rölanti dalgalanması sorunu yaşatabiliyor.Bagaj hacmi çok çok geniş ve 40lık büyük tüp takılı olduğu halde birsürü eşya alabiliyor.Aracın iç kısmı da oldukça geniş. En büyük sıkıntısı ise iç plastik aksamın adi olması ve gacır gucur sesler çıkarması.

• ben bahsettiğin model astra 1.6 8v lpg li ile 50.000km den fazla yol yaptım. benim tavsiyem astra olacaktır.
  • muverrih35 kullanıcısına yanıt
    Audi a80
    Nissan primera
    Honda accord
    Mazda 626 , 323familia
    Toyota carina
    Ford mondeo
    Fiat marea
    Hyu sonata, elentra

• 9 bine kızan cok cıkacaktır ama ben sahin diyorum 1.6 aldıgınız parayada 3 güne her zaman satarsınız sinyal 7.5 tl bakkalda bile tamiri mümlkün :D
  • Aslında Sayın Adalet çok haklı. Parça değişimi ve yakıt tüketimi çok önemli bu paralara aldığımız araç için ama hep dediğim gibi güvenlik çok kafamı karıştırıyor. Temprada güvenlik ne düzeydedir çok bilmiyorum ama bir araçta hava yastığı ve abs çok çok önemli. Çünkü abs hayatımı kurtardı. Belki de abs olmayan bir aracım olsaydı şu an da aranızda olmayabilirdim. O yüzden ailemi bindireceğim aracında en azından abs si ve hava yastığı olsun istiyorum. Tabi donanım arttıkça da fiyat artıyor ya da yakıt tüketimi artıyor. Tempra görüntüsü ve iç göstergeleri bakımından eskiden beri beğendiğim geniş bir araç. Halen seçenekler arasında ama bilemiyorum.

Sayın lordford50 nin yazdığı araçlardan sanırım bi mazda 323 bir de marea uygun geliyor fiyat olarak. diğerleri yüksek hacimli araçlar. Aslında mazda 626 ve ford mondeo süper araçlar ama yakıtları da süper olacağı için tereddütteyim.

Sayın arimayaa nın tercihi benim en uzak olduğum araç. Tamam her şeyi çabuk bulunuyor ve ucuz ama araç yürüyen kutu bana göre. Ortalıkta modifiyeciler de çok olunca o araca karşı bir soğukluk var bende. Yine de önerisi için teşekkür ederim.

Sayın MB-CLS nin dediği gibi isteğime en yakın araç astra gibi duruyor. Ama 1.6 16valf olmasını istiyorum. Ağırlık o yönde. Zaten önceden dayımda 2001 astra vardı ve çok memnunduk araçtan. O yüzden astra bir adım önde.

Dün sahibindende arama yaparken 15000 TL ye kadar olan araçları filitreleyip aklıma yatan markalara bakarken Mitsubishi carisma 1.6 lar dikkatimi çekti. 1999-2000-2001 modeller bu fiyata var. Görüntü ve donanım fena değil. Astra nın özelliklerine yakın gibi duruyor ama kullanan hiç tanıdığım yok. Acaba aramızda bu aracı bilen varsa astra ile karşılaştırabilir mi? Mitsubishinin motorları sağlam olur bence ama yine de pek bilgim yok. Tek bildiğim ülkemizde Astranın piyasısının daha fazla tutulduğu.

Yorumlarınız için hepinize teker teker teşekkür ederim.

• marea,temra 1.6
    mondeo,mazda2.0 dan daha az mı yakıyor.
    özellikle manuel 1.8 mondeo yakıt olarak hepsinden daha iyidir. Ortalama 6.8 litre.
    fiat-Tofaş dan sonra en uygun ve yaygın yedek parça ford-Otosan dır .
    http://www.auto-data.net/tr/?f=showCar&car_id=7707
    http://www.auto-data.net/tr/?f=showCar&car_id=7709
    http://www.auto-data.net/tr/?f=showCar&car_id=7193
    http://www.auto-data.net/tr/?f=showCar&car_id=7008
    http://www.auto-data.net/tr/?f=showCar&car_id=11300
    .
    bence de abs,klima, hd, airbag güvenlik çok önemli.
    yazınızdan anladığım kadarıyla en hazla 1600 motorlu araç tercih edeceksiniz. Öyleyse Mazda 1.5 familia 323 veya Nissan 1.6 primera öneririm.
    fiat-Tofaş grubunda tempra dan da marea çok daha güvenli ve konforlu olur.
    http://www.auto-data.net/tr/?f=showCar&car_id=614
    http://www.auto-data.net/tr/?f=showCar&car_id=11144
    .
    Astra tercih edecekseniz astraG öneririm. 98-99 model 1.4 hb bulunabilir.
    http://www.auto-data.net/tr/?f=showCar&car_id=2393
    .
    Corolla 99 modellere de bak.
    http://www.auto-data.net/tr/?f=showCar&car_id=3333

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.