Şimdi Ara

CSS ve Web Tasarımını iyi bilen birine ihtiyacım var

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
369
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

kendi çapında web tasarımı yapmaya başladım. akşam işten geldiğimde boş zamanım oluyor ve zamanımı bu şekilde harcamak istiyorum. ticari bir kaygım yok sadece zevkine öğrenip, kendime bir site yapmak istiyorum.

şimdi sorularım şunlar:

dün html öğrendim baya. bugün de css'e giriş yaptım. baya ilerledim. domain aldım. hosting aldım. sıfırdan site yapmak için bunları nasıl bir araya getireceğim. açıkçası işin özünü anlamadım. şimdi css bir program mı oluyor? yani css'in kurulumunu mu siteye yükleyip üzerinden işlem yapmam gerekiyor yoksa nasıl yapacağım. yani nasıl başlayacam.

cahilliğim için kusura bakmayın. sadece işin mantığını kavramaya çalışıyorum. bilen varsa aydınlatsın lütfen

• Css bir dildir. Onu herhangi bir ortam yazıp herhangi bir hosting e yükleyerek, yahut tanımladığınız sayfayı tarayıcıda açarak kullanabilirsiniz. Tek başına varolabilen bir dil değildir.

Sitenizin kodlarının bulunduğu sayfalar vardır. Bu sayfalar tarayıcıda yorumlanarak görüntülenirler. Tarayıcılar sunuculardan (hosting) aldığı yorumları web sitesine dönüştürerek son kullanıcının gördüğü hale getirir.

Sitenizin bir anasayfasının (index.html) olduğunu varsayarak konuşuyorum zira html'i anladığınızı söylüyorsunuz buna binaen anlatıyorum;

index.html de <headd> tagı arasına css kodlarınızın bulunduğu css dosyanızı (genellikle style.css, stil.css olarak kullanılır - bu size bağlı) import edersiniz.
    bu sayede css dosyanıza yazdığınız kodları html ile etkileşim içerisinde kullanarak sitenizin html ile oluşturduğunuz iskeletini renklendirir, boyutlandırır ve nice özellikler kazandırabilirsiniz görünümüne dair.

Yalnız, bu böyle anlatılarak pek anlaşılacak gibi bir şey değil. Size hazır web şablonlarını benim anlattığım şeyleri aklınızda tutarak incelemenizi tavsiye ederim.

yine de bir html, css çalışma mantığını anlatan ufak bir şey sunacağım size.

Burada HTML KODLARIMIZI yazdık. <link href ile başlayan kısımda style.css dosyamızın entegre olması için gerekli bağlantı kodumuzu yazdık.
    <html> 
    <head>
    <title>Ürünlerimiz</title>
    <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=Utf-8">
    <link href="style.css" rel="stylesheet" type="text/css">

body {height:700px;background-color:#fff;}

bu küçük örnekte css kodlarımız.
    Burada da gerekli şekillendirmelerimizi yaptık.

Yani html kodlarımız iskeleti oluşturur.
    Html kodlarımızın bulunduğu sayfada yardımcı dil olan css dosyamızı çağırdık.
    Daha detaylı anlatılması gereken belki yüzlerce şey var. bu sebeple video dersler ya da yazılı dersleri, yahut css ve html e dair kitaplar edinmenizi tavsiye ederim.

Kodlab yayın evinin HTML5 ve CSS3 isimli kitabını tavsiye edebilirm. Ancak başlangıç düzeyinde değil, biraz ön araştırma yapmanız, mantığı biraz daha kavramanız gerekir. Zira başlangıç seviyesinde anlatan bir kitaba rastlamadım. Tabii uzun zamandır yayınlardan habersizim, mazur görün :)

Selametle....

• Ebilgic arkadasimiz iyi anlatmis ama ben yinede kisaca soyliyeyim css ana amac divlere taglara özellik sekil vermektir css bir dildir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ebilgic

Css bir dildir. Onu herhangi bir ortam yazıp herhangi bir hosting e yükleyerek, yahut tanımladığınız sayfayı tarayıcıda açarak kullanabilirsiniz. Tek başına varolabilen bir dil değildir.

Sitenizin kodlarının bulunduğu sayfalar vardır. Bu sayfalar tarayıcıda yorumlanarak görüntülenirler. Tarayıcılar sunuculardan (hosting) aldığı yorumları web sitesine dönüştürerek son kullanıcının gördüğü hale getirir.

Sitenizin bir anasayfasının (index.html) olduğunu varsayarak konuşuyorum zira html'i anladığınızı söylüyorsunuz buna binaen anlatıyorum;

index.html de <headd> tagı arasına css kodlarınızın bulunduğu css dosyanızı (genellikle style.css, stil.css olarak kullanılır - bu size bağlı) import edersiniz.
    bu sayede css dosyanıza yazdığınız kodları html ile etkileşim içerisinde kullanarak sitenizin html ile oluşturduğunuz iskeletini renklendirir, boyutlandırır ve nice özellikler kazandırabilirsiniz görünümüne dair.

Yalnız, bu böyle anlatılarak pek anlaşılacak gibi bir şey değil. Size hazır web şablonlarını benim anlattığım şeyleri aklınızda tutarak incelemenizi tavsiye ederim.

yine de bir html, css çalışma mantığını anlatan ufak bir şey sunacağım size.

Burada HTML KODLARIMIZI yazdık. <link href ile başlayan kısımda style.css dosyamızın entegre olması için gerekli bağlantı kodumuzu yazdık.
    <html> 
    <head>
    <title>Ürünlerimiz</title>
    <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=Utf-8">
    <link href="style.css" rel="stylesheet" type="text/css">

body {height:700px;background-color:#fff;}

bu küçük örnekte css kodlarımız.
    Burada da gerekli şekillendirmelerimizi yaptık.

Yani html kodlarımız iskeleti oluşturur.
    Html kodlarımızın bulunduğu sayfada yardımcı dil olan css dosyamızı çağırdık.
    Daha detaylı anlatılması gereken belki yüzlerce şey var. bu sebeple video dersler ya da yazılı dersleri, yahut css ve html e dair kitaplar edinmenizi tavsiye ederim.

Kodlab yayın evinin HTML5 ve CSS3 isimli kitabını tavsiye edebilirm. Ancak başlangıç düzeyinde değil, biraz ön araştırma yapmanız, mantığı biraz daha kavramanız gerekir. Zira başlangıç seviyesinde anlatan bir kitaba rastlamadım. Tabii uzun zamandır yayınlardan habersizim, mazur görün :)

Selametle....

çok teşekkür ederim hocam. verdiğiniz bilgiler çok değerli, çok işime yaradı.

internetten okuya izleye devam ediyorum. yavaştan temelim oluştu. kafama daha çok yatıyor diyebilirim artık :)

• bir de css'ten sonra hangi program dilinden devam etmemi tavsiye edersiniz. öncelikli amacım görsellik. daha çok stil daha çok efekt, slider, resimler falan eklemek istiyorum mesela. bu konuda bir öneriniz var mıdır?
  • quote:

Orijinalden alıntı: achtunger

bir de css'ten sonra hangi program dilinden devam etmemi tavsiye edersiniz. öncelikli amacım görsellik. daha çok stil daha çok efekt, slider, resimler falan eklemek istiyorum mesela. bu konuda bir öneriniz var mıdır?

Bu şartlar Altın'da javascript ile devam etmenizi öneririm. Html Css ve javascript öğrendiğiniz takdirde görsel tasarım hakkında eksiğiniz çok çok az kalacaktır. Sliderlar hareketli menüler gibi şeyleri çok rahat yaparsınız.

Rica ederim. Iyi çalışmalar :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: achtunger

bir de css'ten sonra hangi program dilinden devam etmemi tavsiye edersiniz. öncelikli amacım görsellik. daha çok stil daha çok efekt, slider, resimler falan eklemek istiyorum mesela. bu konuda bir öneriniz var mıdır?

Öncelikle Html'yi ve div yapısı çok iyi öğren bu tüm web sitelerinin temelidir. Tasarım için en önemli 2. şey Css'tir, Css'i de çok iyi öğren. Şu an ikisi hakkında da fazla bir şey bilmiyorsun eminim çünkü bunlar öyle 1-2 haftada çok iyi öğrenilecek şeyler değil. İkisini çok iyi öğrendikten sonra Jquery ile uğraş. Js ve Jquery'i çok iyi bilmene gerek yok zaten bu ayrı bir uzmanlık alanı. Fakat Jquery düzenleyecek kadar bilgin olsun.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.